| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Telefony firmowe > Jak zabezpieczyć telefon przed kradzieżą?

Jak zabezpieczyć telefon przed kradzieżą?

Utrata telefonu, czy to w wyniku zniszczenia, zgubienia czy też kradzieży jest dotkliwa dla każdego z nas. Zazwyczaj jest to związane nie tylko z bezpowrotną stratą sprzętu wartego kilkaset złotych, ale przede wszystkim zgromadzonych w pamięci telefonu danych. Ciężko jest odzyskać wszystkie kontakty do starych znajomych czy ważnych osób, zdjęć i filmów, ważnych wiadomości tekstowych czy MMS-ów. Niestety istnieje jeszcze jedno zagrożenie - nasze prywatne dane mogą trafić w ręce niepowołanych osób. Jak do tego nie dopuścić?

W swoim telefonie coraz częściej przechowujemy nasze poufne dane. Nie są to tylko ważne dla nas adresy, zdjęcia czy wiadomości, ale również takie dane jak numery i hasła do kont bankowych. O ile jeszcze telefon został zniszczony, możemy być spokojni, że nasze dane nie trafią w niepowołane ręce. Jeśli jednak telefon zgubiliśmy lub co gorsze, został nam skradziony, z pewnością mamy obawy, że dane zapisane w telefonie trafią w niepowołane ręce. Zacznijmy jednak od początku.

Aby bezpowrotnie nie stracić cennych dla nas kontaktów, wiadomości, zdjęć czy też innych danych zgromadzonych w pamięci telefonu, powinniśmy regularnie wykonywać ich backup. Najprostszym sposobem na wykonanie kopii zapasowej telefonu jest skorzystanie z oprogramowania dołączonego do telefonu. Oprogramowanie to synchronizuje dane telefonu z komputerem. Na przykład posiadacze iPhone'a do dyspozycji mają iTunes, a w wypadku telefonów Nokia synchronizacji można dokonać za pomocą aplikacji Ovi Suite. Niektóre dane z komórki możemy także zapisać na swoim koncie w specjalnym serwisie internetowym, na przykład poprzez konto Google. Tego typu krok umożliwia także serwis Nokia Ovi oraz MobileMe (iPhone). Nie jest to trudne, ani czasochłonne, a komfort z posiadania zapasowej kopii ważnych dla nas danych z pewnością wynagrodzi kilka minut spędzonych przy komputerze.

Zobacz również: Parametry serwera - jak ważne są dla firmy?

Stworzenie kopii bezpieczeństwa, co prawda nie zabezpieczy naszego telefonu przed kradzieżą, ale z pewnością nasze dane nie znikną bezpowrotnie. Możemy również dokonać pewnych kroków, aby zabezpieczyć, przynajmniej częściowo, nasz telefon po zgubieniu lub kradzieży. Na samym początku z pewnością należy skorzystać ze wszystkich możliwych zabezpieczeń, które oferuje nam system komórki.

Jednym z takich rozwiązań, a znajdziemy je niestety jedynie w niektórych modelach telefonów, jest dodatkowy kod blokady. Po jego ustawieniu za każdym razem, gdy chcemy odblokować klawiaturę, aby skorzystać z telefonu, musimy wprowadzić ustalony przez nas kod PIN. Jest to co prawda sporym utrudnieniem, ale jeśli nie włączamy telefonu kilka razy dziennie, podwójny kod PIN z pewnością nikomu nie zaszkodzi. A czy coś dzięki temu zyskamy?

Z pewnością będzie to sporym utrudnieniem dla osoby, która „przejmie” naszą komórkę. Z naszej komórki, która trafi w ręce niepowołanej osoby, nie będzie można skorzystać, nawet jeśli będzie włączona. Co prawda istnieją sposoby na złamanie takich blokad, ale będzie to sporym utrudnieniem dla złodzieja. Dzięki temu, złodziej nie tylko łatwo nie uzyska dostępu do naszych danych, ale przede wszystkim nie wykona rozmów na nasz koszt. Pamiętajmy jednak, że dodatkowy kod blokady nie zabezpieczy danych zgromadzonych na karcie pamięci, którą z reguły łatwo można wyjąć i odczytać w czytniku kart podłączonym do komputera. Jeśli zależy nam na najwyższym poziomie zabezpieczeń, zainstalujmy w telefonie specjalną aplikację ochronną.

Polecamy: Jakie zagrożenia czyhają na firmy na portalach społecznościowych?

Uwaga! Bez względu na zabezpieczenia naszej komórki, w przypadku utraty telefonu powinniśmy jak najszybciej zablokować kartę SIM u swojego operatora oraz zgłosić kradzież telefonu na policji.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Utrata telefonu, czy to w wyniku zniszczenia, zgubienia czy też kradzieży jest dotkliwa dla każdego z nas. fot. Fotolia
Utrata telefonu, czy to w wyniku zniszczenia, zgubienia czy też kradzieży jest dotkliwa dla każdego z nas. fot. Fotolia

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK