REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zabezpieczyć telefon przed kradzieżą?

Kamil Rogala
Utrata telefonu, czy to w wyniku zniszczenia, zgubienia czy też kradzieży jest dotkliwa dla każdego z nas. fot. Fotolia
Utrata telefonu, czy to w wyniku zniszczenia, zgubienia czy też kradzieży jest dotkliwa dla każdego z nas. fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Utrata telefonu, czy to w wyniku zniszczenia, zgubienia czy też kradzieży jest dotkliwa dla każdego z nas. Zazwyczaj jest to związane nie tylko z bezpowrotną stratą sprzętu wartego kilkaset złotych, ale przede wszystkim zgromadzonych w pamięci telefonu danych. Ciężko jest odzyskać wszystkie kontakty do starych znajomych czy ważnych osób, zdjęć i filmów, ważnych wiadomości tekstowych czy MMS-ów. Niestety istnieje jeszcze jedno zagrożenie - nasze prywatne dane mogą trafić w ręce niepowołanych osób. Jak do tego nie dopuścić?

W swoim telefonie coraz częściej przechowujemy nasze poufne dane. Nie są to tylko ważne dla nas adresy, zdjęcia czy wiadomości, ale również takie dane jak numery i hasła do kont bankowych. O ile jeszcze telefon został zniszczony, możemy być spokojni, że nasze dane nie trafią w niepowołane ręce. Jeśli jednak telefon zgubiliśmy lub co gorsze, został nam skradziony, z pewnością mamy obawy, że dane zapisane w telefonie trafią w niepowołane ręce. Zacznijmy jednak od początku.

REKLAMA

Jak tworzyć kopię bezpieczeństwa?

Aby bezpowrotnie nie stracić cennych dla nas kontaktów, wiadomości, zdjęć czy też innych danych zgromadzonych w pamięci telefonu, powinniśmy regularnie wykonywać ich backup. Najprostszym sposobem na wykonanie kopii zapasowej telefonu jest skorzystanie z oprogramowania dołączonego do telefonu. Oprogramowanie to synchronizuje dane telefonu z komputerem. Na przykład posiadacze iPhone'a do dyspozycji mają iTunes, a w wypadku telefonów Nokia synchronizacji można dokonać za pomocą aplikacji Ovi Suite. Niektóre dane z komórki możemy także zapisać na swoim koncie w specjalnym serwisie internetowym, na przykład poprzez konto Google. Tego typu krok umożliwia także serwis Nokia Ovi oraz MobileMe (iPhone). Nie jest to trudne, ani czasochłonne, a komfort z posiadania zapasowej kopii ważnych dla nas danych z pewnością wynagrodzi kilka minut spędzonych przy komputerze.

Zobacz również: Parametry serwera - jak ważne są dla firmy?

Jak zabezpieczyć komórkę?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Stworzenie kopii bezpieczeństwa, co prawda nie zabezpieczy naszego telefonu przed kradzieżą, ale z pewnością nasze dane nie znikną bezpowrotnie. Możemy również dokonać pewnych kroków, aby zabezpieczyć, przynajmniej częściowo, nasz telefon po zgubieniu lub kradzieży. Na samym początku z pewnością należy skorzystać ze wszystkich możliwych zabezpieczeń, które oferuje nam system komórki.

Jednym z takich rozwiązań, a znajdziemy je niestety jedynie w niektórych modelach telefonów, jest dodatkowy kod blokady. Po jego ustawieniu za każdym razem, gdy chcemy odblokować klawiaturę, aby skorzystać z telefonu, musimy wprowadzić ustalony przez nas kod PIN. Jest to co prawda sporym utrudnieniem, ale jeśli nie włączamy telefonu kilka razy dziennie, podwójny kod PIN z pewnością nikomu nie zaszkodzi. A czy coś dzięki temu zyskamy?

Z pewnością będzie to sporym utrudnieniem dla osoby, która „przejmie” naszą komórkę. Z naszej komórki, która trafi w ręce niepowołanej osoby, nie będzie można skorzystać, nawet jeśli będzie włączona. Co prawda istnieją sposoby na złamanie takich blokad, ale będzie to sporym utrudnieniem dla złodzieja. Dzięki temu, złodziej nie tylko łatwo nie uzyska dostępu do naszych danych, ale przede wszystkim nie wykona rozmów na nasz koszt. Pamiętajmy jednak, że dodatkowy kod blokady nie zabezpieczy danych zgromadzonych na karcie pamięci, którą z reguły łatwo można wyjąć i odczytać w czytniku kart podłączonym do komputera. Jeśli zależy nam na najwyższym poziomie zabezpieczeń, zainstalujmy w telefonie specjalną aplikację ochronną.

Polecamy: Jakie zagrożenia czyhają na firmy na portalach społecznościowych?

Uwaga! Bez względu na zabezpieczenia naszej komórki, w przypadku utraty telefonu powinniśmy jak najszybciej zablokować kartę SIM u swojego operatora oraz zgłosić kradzież telefonu na policji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA