Jak zabezpieczyć telefon przed kradzieżą?
REKLAMA
REKLAMA
W swoim telefonie coraz częściej przechowujemy nasze poufne dane. Nie są to tylko ważne dla nas adresy, zdjęcia czy wiadomości, ale również takie dane jak numery i hasła do kont bankowych. O ile jeszcze telefon został zniszczony, możemy być spokojni, że nasze dane nie trafią w niepowołane ręce. Jeśli jednak telefon zgubiliśmy lub co gorsze, został nam skradziony, z pewnością mamy obawy, że dane zapisane w telefonie trafią w niepowołane ręce. Zacznijmy jednak od początku.
REKLAMA
Jak tworzyć kopię bezpieczeństwa?
Aby bezpowrotnie nie stracić cennych dla nas kontaktów, wiadomości, zdjęć czy też innych danych zgromadzonych w pamięci telefonu, powinniśmy regularnie wykonywać ich backup. Najprostszym sposobem na wykonanie kopii zapasowej telefonu jest skorzystanie z oprogramowania dołączonego do telefonu. Oprogramowanie to synchronizuje dane telefonu z komputerem. Na przykład posiadacze iPhone'a do dyspozycji mają iTunes, a w wypadku telefonów Nokia synchronizacji można dokonać za pomocą aplikacji Ovi Suite. Niektóre dane z komórki możemy także zapisać na swoim koncie w specjalnym serwisie internetowym, na przykład poprzez konto Google. Tego typu krok umożliwia także serwis Nokia Ovi oraz MobileMe (iPhone). Nie jest to trudne, ani czasochłonne, a komfort z posiadania zapasowej kopii ważnych dla nas danych z pewnością wynagrodzi kilka minut spędzonych przy komputerze.
Zobacz również: Parametry serwera - jak ważne są dla firmy?
Jak zabezpieczyć komórkę?
REKLAMA
Stworzenie kopii bezpieczeństwa, co prawda nie zabezpieczy naszego telefonu przed kradzieżą, ale z pewnością nasze dane nie znikną bezpowrotnie. Możemy również dokonać pewnych kroków, aby zabezpieczyć, przynajmniej częściowo, nasz telefon po zgubieniu lub kradzieży. Na samym początku z pewnością należy skorzystać ze wszystkich możliwych zabezpieczeń, które oferuje nam system komórki.
Jednym z takich rozwiązań, a znajdziemy je niestety jedynie w niektórych modelach telefonów, jest dodatkowy kod blokady. Po jego ustawieniu za każdym razem, gdy chcemy odblokować klawiaturę, aby skorzystać z telefonu, musimy wprowadzić ustalony przez nas kod PIN. Jest to co prawda sporym utrudnieniem, ale jeśli nie włączamy telefonu kilka razy dziennie, podwójny kod PIN z pewnością nikomu nie zaszkodzi. A czy coś dzięki temu zyskamy?
Z pewnością będzie to sporym utrudnieniem dla osoby, która „przejmie” naszą komórkę. Z naszej komórki, która trafi w ręce niepowołanej osoby, nie będzie można skorzystać, nawet jeśli będzie włączona. Co prawda istnieją sposoby na złamanie takich blokad, ale będzie to sporym utrudnieniem dla złodzieja. Dzięki temu, złodziej nie tylko łatwo nie uzyska dostępu do naszych danych, ale przede wszystkim nie wykona rozmów na nasz koszt. Pamiętajmy jednak, że dodatkowy kod blokady nie zabezpieczy danych zgromadzonych na karcie pamięci, którą z reguły łatwo można wyjąć i odczytać w czytniku kart podłączonym do komputera. Jeśli zależy nam na najwyższym poziomie zabezpieczeń, zainstalujmy w telefonie specjalną aplikację ochronną.
Polecamy: Jakie zagrożenia czyhają na firmy na portalach społecznościowych?
Uwaga! Bez względu na zabezpieczenia naszej komórki, w przypadku utraty telefonu powinniśmy jak najszybciej zablokować kartę SIM u swojego operatora oraz zgłosić kradzież telefonu na policji.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.