REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zabezpieczyć telefon przed kradzieżą?

Kamil Rogala
Utrata telefonu, czy to w wyniku zniszczenia, zgubienia czy też kradzieży jest dotkliwa dla każdego z nas. fot. Fotolia
Utrata telefonu, czy to w wyniku zniszczenia, zgubienia czy też kradzieży jest dotkliwa dla każdego z nas. fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Utrata telefonu, czy to w wyniku zniszczenia, zgubienia czy też kradzieży jest dotkliwa dla każdego z nas. Zazwyczaj jest to związane nie tylko z bezpowrotną stratą sprzętu wartego kilkaset złotych, ale przede wszystkim zgromadzonych w pamięci telefonu danych. Ciężko jest odzyskać wszystkie kontakty do starych znajomych czy ważnych osób, zdjęć i filmów, ważnych wiadomości tekstowych czy MMS-ów. Niestety istnieje jeszcze jedno zagrożenie - nasze prywatne dane mogą trafić w ręce niepowołanych osób. Jak do tego nie dopuścić?

W swoim telefonie coraz częściej przechowujemy nasze poufne dane. Nie są to tylko ważne dla nas adresy, zdjęcia czy wiadomości, ale również takie dane jak numery i hasła do kont bankowych. O ile jeszcze telefon został zniszczony, możemy być spokojni, że nasze dane nie trafią w niepowołane ręce. Jeśli jednak telefon zgubiliśmy lub co gorsze, został nam skradziony, z pewnością mamy obawy, że dane zapisane w telefonie trafią w niepowołane ręce. Zacznijmy jednak od początku.

REKLAMA

Jak tworzyć kopię bezpieczeństwa?

Aby bezpowrotnie nie stracić cennych dla nas kontaktów, wiadomości, zdjęć czy też innych danych zgromadzonych w pamięci telefonu, powinniśmy regularnie wykonywać ich backup. Najprostszym sposobem na wykonanie kopii zapasowej telefonu jest skorzystanie z oprogramowania dołączonego do telefonu. Oprogramowanie to synchronizuje dane telefonu z komputerem. Na przykład posiadacze iPhone'a do dyspozycji mają iTunes, a w wypadku telefonów Nokia synchronizacji można dokonać za pomocą aplikacji Ovi Suite. Niektóre dane z komórki możemy także zapisać na swoim koncie w specjalnym serwisie internetowym, na przykład poprzez konto Google. Tego typu krok umożliwia także serwis Nokia Ovi oraz MobileMe (iPhone). Nie jest to trudne, ani czasochłonne, a komfort z posiadania zapasowej kopii ważnych dla nas danych z pewnością wynagrodzi kilka minut spędzonych przy komputerze.

Zobacz również: Parametry serwera - jak ważne są dla firmy?

Jak zabezpieczyć komórkę?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Stworzenie kopii bezpieczeństwa, co prawda nie zabezpieczy naszego telefonu przed kradzieżą, ale z pewnością nasze dane nie znikną bezpowrotnie. Możemy również dokonać pewnych kroków, aby zabezpieczyć, przynajmniej częściowo, nasz telefon po zgubieniu lub kradzieży. Na samym początku z pewnością należy skorzystać ze wszystkich możliwych zabezpieczeń, które oferuje nam system komórki.

Jednym z takich rozwiązań, a znajdziemy je niestety jedynie w niektórych modelach telefonów, jest dodatkowy kod blokady. Po jego ustawieniu za każdym razem, gdy chcemy odblokować klawiaturę, aby skorzystać z telefonu, musimy wprowadzić ustalony przez nas kod PIN. Jest to co prawda sporym utrudnieniem, ale jeśli nie włączamy telefonu kilka razy dziennie, podwójny kod PIN z pewnością nikomu nie zaszkodzi. A czy coś dzięki temu zyskamy?

Z pewnością będzie to sporym utrudnieniem dla osoby, która „przejmie” naszą komórkę. Z naszej komórki, która trafi w ręce niepowołanej osoby, nie będzie można skorzystać, nawet jeśli będzie włączona. Co prawda istnieją sposoby na złamanie takich blokad, ale będzie to sporym utrudnieniem dla złodzieja. Dzięki temu, złodziej nie tylko łatwo nie uzyska dostępu do naszych danych, ale przede wszystkim nie wykona rozmów na nasz koszt. Pamiętajmy jednak, że dodatkowy kod blokady nie zabezpieczy danych zgromadzonych na karcie pamięci, którą z reguły łatwo można wyjąć i odczytać w czytniku kart podłączonym do komputera. Jeśli zależy nam na najwyższym poziomie zabezpieczeń, zainstalujmy w telefonie specjalną aplikację ochronną.

Polecamy: Jakie zagrożenia czyhają na firmy na portalach społecznościowych?

Uwaga! Bez względu na zabezpieczenia naszej komórki, w przypadku utraty telefonu powinniśmy jak najszybciej zablokować kartę SIM u swojego operatora oraz zgłosić kradzież telefonu na policji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

REKLAMA

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

REKLAMA