| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Duże spadki na japońskim parkiecie

Duże spadki na japońskim parkiecie

W dniu dzisiejszym Nikkei był 6,2 proc. na minusie. Niektóre azjatyckie giełdy uniknęły spadków, a skala zniżek na zamknięciu na pozostałych parkietach była niewielka. Taka reakcja na wydarzenia w Japonii pozwala żywić nadzieje, że Europę ominą większe trudności.

Przebieg, a zwłaszcza zakończenie piątkowej sesji na Wall Street, na pierwszy rzut oka może zaskakiwać. Przez mniej więcej trzy pierwsze godziny trwała huśtawka indeksów wokół poziomu czwartkowego zamknięcia. Później wskaźniki dość raźno poszły w górę, niemal nie zaniepokojone przez niedźwiedzie, które przecież miały sporo argumentów. Sięgające 0,7 proc. wzrosty Dow Jones'a i S&P500 z pewnością nie wskazują na pesymizm amerykańskich inwestorów. W kontekście największej katastrofy w historii Japonii ich reakcja była szokująca. Jednak ogromne zniszczenia wymagają odbudowy, która dobrze zrobi ledwie zipiącej, japońskiej gospodarce. O tym nie wypadało mówić wprost większości analityków i mediów, zaraz po trzęsieniu ziemi, ale doskonale zdawali sobie z tego sprawę inwestorzy. Mankamentem jest to, że odbudowa odbędzie się kosztem zwiększenia i tak już potężnego zadłużenia i deficytu budżetowego. Po drugie, Wall Street dzień przed kataklizmem doznała bardzo silnych spadków indeksów, więc odreagowanie, nawet w warunkach pojawienia się nowych, negatywnych informacji, nie było niczym nadzwyczajnym. Można było liczyć się z pogłębieniem zniżek, jednak i brak trzeba zaliczyć na poczet siły rynku. Wydaje się, że tak duże nagromadzenie niekorzystnych informacji i wydarzeń, z jakim mieliśmy do czynienia w ostatnich dniach i tygodniach, spowodowało zobojętnienie rynków.

Przeczytaj również: Czy wzrost presji inflacyjnej ma charakter globalny?

W weekend także napłynęły pozytywne informacje. Co prawdo uważa się, że piątkowy szczyt państw strefy euro nie przyniósł nic nowego i rozczarował, ale jednak nie sposób pominąć dość istotnych decyzji, jakie na nim podjęto. Po pierwsze ustalono zrównano faktyczne możliwości funduszu stabilizacyjnego na ratowanie zagrożonych niewypłacalnością państw, jak i formalną wysokość kwot, przeznaczonych na ten cel, czyli 440 mld euro. Po drugie, obniżono oprocentowanie udzielonej Grecji pożyczki z 5,2 do 4,2 proc. oraz wydłużono termin jej spłaty do 7,5 roku. Ale nie za darmo, bowiem grecki rząd musiał zobowiązać się do przyjęcia planu prywatyzacji, z którego ma uzyskać 50 mld euro. Na handel łagodzący warunki pomocy w zamian za podniesienie stawki podatku CIT nie zgodziła się Irlandia.

Polecamy serwis: Kredyty

Nasz rynek stosunkowo dobrze radził sobie w piątek. Podbudowany postawą Wall Street powinien zafundować inwestorom odbicie po trzech dniach spadków. Początkowo negatywne wrażenie może wywierać ponad 6 proc. spadek Nikkei, ale niekoniecznie. Sporo azjatyckich giełd kończyło ostatnią sesję na plusie. Szanghaj przyjął wieści z Japonii z obojętnością, zwyżkując o 0,2 proc. Niepokój może budzić sytuacja na rynku surowcowym, gdzie ropa tanieje o ponad 1 proc., a kontrakty na miedź o 1,5 proc.

Roman Przasnyski, Open Finance

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sądząc po sytuacji na azjatyckich parkietach, europejskie giełdy zdołają uniknąć większych perturbacji.
Sądząc po sytuacji na azjatyckich parkietach, europejskie giełdy zdołają uniknąć większych perturbacji.

Ceny transferowe Dokumentacja w 2018 r.64.35 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK