REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Duże spadki na japońskim parkiecie

Sądząc po sytuacji na azjatyckich parkietach, europejskie giełdy zdołają uniknąć większych perturbacji.
Sądząc po sytuacji na azjatyckich parkietach, europejskie giełdy zdołają uniknąć większych perturbacji.

REKLAMA

REKLAMA

W dniu dzisiejszym Nikkei był 6,2 proc. na minusie. Niektóre azjatyckie giełdy uniknęły spadków, a skala zniżek na zamknięciu na pozostałych parkietach była niewielka. Taka reakcja na wydarzenia w Japonii pozwala żywić nadzieje, że Europę ominą większe trudności.

Przebieg, a zwłaszcza zakończenie piątkowej sesji na Wall Street, na pierwszy rzut oka może zaskakiwać. Przez mniej więcej trzy pierwsze godziny trwała huśtawka indeksów wokół poziomu czwartkowego zamknięcia. Później wskaźniki dość raźno poszły w górę, niemal nie zaniepokojone przez niedźwiedzie, które przecież miały sporo argumentów. Sięgające 0,7 proc. wzrosty Dow Jones'a i S&P500 z pewnością nie wskazują na pesymizm amerykańskich inwestorów. W kontekście największej katastrofy w historii Japonii ich reakcja była szokująca. Jednak ogromne zniszczenia wymagają odbudowy, która dobrze zrobi ledwie zipiącej, japońskiej gospodarce. O tym nie wypadało mówić wprost większości analityków i mediów, zaraz po trzęsieniu ziemi, ale doskonale zdawali sobie z tego sprawę inwestorzy. Mankamentem jest to, że odbudowa odbędzie się kosztem zwiększenia i tak już potężnego zadłużenia i deficytu budżetowego. Po drugie, Wall Street dzień przed kataklizmem doznała bardzo silnych spadków indeksów, więc odreagowanie, nawet w warunkach pojawienia się nowych, negatywnych informacji, nie było niczym nadzwyczajnym. Można było liczyć się z pogłębieniem zniżek, jednak i brak trzeba zaliczyć na poczet siły rynku. Wydaje się, że tak duże nagromadzenie niekorzystnych informacji i wydarzeń, z jakim mieliśmy do czynienia w ostatnich dniach i tygodniach, spowodowało zobojętnienie rynków.

REKLAMA

Przeczytaj również: Czy wzrost presji inflacyjnej ma charakter globalny?

W weekend także napłynęły pozytywne informacje. Co prawdo uważa się, że piątkowy szczyt państw strefy euro nie przyniósł nic nowego i rozczarował, ale jednak nie sposób pominąć dość istotnych decyzji, jakie na nim podjęto. Po pierwsze ustalono zrównano faktyczne możliwości funduszu stabilizacyjnego na ratowanie zagrożonych niewypłacalnością państw, jak i formalną wysokość kwot, przeznaczonych na ten cel, czyli 440 mld euro. Po drugie, obniżono oprocentowanie udzielonej Grecji pożyczki z 5,2 do 4,2 proc. oraz wydłużono termin jej spłaty do 7,5 roku. Ale nie za darmo, bowiem grecki rząd musiał zobowiązać się do przyjęcia planu prywatyzacji, z którego ma uzyskać 50 mld euro. Na handel łagodzący warunki pomocy w zamian za podniesienie stawki podatku CIT nie zgodziła się Irlandia.

Polecamy serwis: Kredyty

Nasz rynek stosunkowo dobrze radził sobie w piątek. Podbudowany postawą Wall Street powinien zafundować inwestorom odbicie po trzech dniach spadków. Początkowo negatywne wrażenie może wywierać ponad 6 proc. spadek Nikkei, ale niekoniecznie. Sporo azjatyckich giełd kończyło ostatnią sesję na plusie. Szanghaj przyjął wieści z Japonii z obojętnością, zwyżkując o 0,2 proc. Niepokój może budzić sytuacja na rynku surowcowym, gdzie ropa tanieje o ponad 1 proc., a kontrakty na miedź o 1,5 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Roman Przasnyski, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

REKLAMA

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

REKLAMA

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA