REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Duże spadki na japońskim parkiecie

Subskrybuj nas na Youtube
Sądząc po sytuacji na azjatyckich parkietach, europejskie giełdy zdołają uniknąć większych perturbacji.
Sądząc po sytuacji na azjatyckich parkietach, europejskie giełdy zdołają uniknąć większych perturbacji.

REKLAMA

REKLAMA

W dniu dzisiejszym Nikkei był 6,2 proc. na minusie. Niektóre azjatyckie giełdy uniknęły spadków, a skala zniżek na zamknięciu na pozostałych parkietach była niewielka. Taka reakcja na wydarzenia w Japonii pozwala żywić nadzieje, że Europę ominą większe trudności.

Przebieg, a zwłaszcza zakończenie piątkowej sesji na Wall Street, na pierwszy rzut oka może zaskakiwać. Przez mniej więcej trzy pierwsze godziny trwała huśtawka indeksów wokół poziomu czwartkowego zamknięcia. Później wskaźniki dość raźno poszły w górę, niemal nie zaniepokojone przez niedźwiedzie, które przecież miały sporo argumentów. Sięgające 0,7 proc. wzrosty Dow Jones'a i S&P500 z pewnością nie wskazują na pesymizm amerykańskich inwestorów. W kontekście największej katastrofy w historii Japonii ich reakcja była szokująca. Jednak ogromne zniszczenia wymagają odbudowy, która dobrze zrobi ledwie zipiącej, japońskiej gospodarce. O tym nie wypadało mówić wprost większości analityków i mediów, zaraz po trzęsieniu ziemi, ale doskonale zdawali sobie z tego sprawę inwestorzy. Mankamentem jest to, że odbudowa odbędzie się kosztem zwiększenia i tak już potężnego zadłużenia i deficytu budżetowego. Po drugie, Wall Street dzień przed kataklizmem doznała bardzo silnych spadków indeksów, więc odreagowanie, nawet w warunkach pojawienia się nowych, negatywnych informacji, nie było niczym nadzwyczajnym. Można było liczyć się z pogłębieniem zniżek, jednak i brak trzeba zaliczyć na poczet siły rynku. Wydaje się, że tak duże nagromadzenie niekorzystnych informacji i wydarzeń, z jakim mieliśmy do czynienia w ostatnich dniach i tygodniach, spowodowało zobojętnienie rynków.

REKLAMA

Przeczytaj również: Czy wzrost presji inflacyjnej ma charakter globalny?

W weekend także napłynęły pozytywne informacje. Co prawdo uważa się, że piątkowy szczyt państw strefy euro nie przyniósł nic nowego i rozczarował, ale jednak nie sposób pominąć dość istotnych decyzji, jakie na nim podjęto. Po pierwsze ustalono zrównano faktyczne możliwości funduszu stabilizacyjnego na ratowanie zagrożonych niewypłacalnością państw, jak i formalną wysokość kwot, przeznaczonych na ten cel, czyli 440 mld euro. Po drugie, obniżono oprocentowanie udzielonej Grecji pożyczki z 5,2 do 4,2 proc. oraz wydłużono termin jej spłaty do 7,5 roku. Ale nie za darmo, bowiem grecki rząd musiał zobowiązać się do przyjęcia planu prywatyzacji, z którego ma uzyskać 50 mld euro. Na handel łagodzący warunki pomocy w zamian za podniesienie stawki podatku CIT nie zgodziła się Irlandia.

Polecamy serwis: Kredyty

Nasz rynek stosunkowo dobrze radził sobie w piątek. Podbudowany postawą Wall Street powinien zafundować inwestorom odbicie po trzech dniach spadków. Początkowo negatywne wrażenie może wywierać ponad 6 proc. spadek Nikkei, ale niekoniecznie. Sporo azjatyckich giełd kończyło ostatnią sesję na plusie. Szanghaj przyjął wieści z Japonii z obojętnością, zwyżkując o 0,2 proc. Niepokój może budzić sytuacja na rynku surowcowym, gdzie ropa tanieje o ponad 1 proc., a kontrakty na miedź o 1,5 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Roman Przasnyski, Open Finance

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

REKLAMA

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

Pijemy mniej piwa, przez co browary nie płacą na czas swoim dostawcom

Na kondycję branży piwowarskiej, poza spadającym w wyniku zmian kulturowych popytem, najmocniej wpływają dziś rosnące koszty operacyjne oraz zmiany w podatku akcyzowym. Polacy piją mniej piwa, browary mają coraz większe kłopoty.

REKLAMA

Świadczenia pozapłacowe są dziś standardem w sektorze MŚP

Blisko połowa firm z sektora MŚP przy wyborze benefitów kieruje się przede wszystkim ceną, a niemal tyle samo uwzględnia potrzeby i oczekiwania pracowników – wynika z badania Instytutu Keralla Research dla VanityStyle. Jakie inne czynniki wpływają na decyzje pracodawców w tym zakresie?

Hotele mocno podniosły ceny usług, ale i tak muszą ciąć koszty i redukować długi. Czy pomoże im lepszy niż zwykle sezon turystyczny

Hotele i inne firmy świadczące usługi noclegowe wchodzą w sezon majówkowy 2025 z wysoką niepewnością i rosnącym obciążeniem finansowym. Choć dane dotyczące aktywności turystycznej Polaków pozwalały dotąd patrzeć na przyszłość z umiarkowanym optymizmem, rzeczywistość finansowa branży rysuje się znacznie mniej korzystnie.

REKLAMA