reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Ile kosztuje przewalutowanie kredytu?

Ile kosztuje przewalutowanie kredytu?

Co zrobić, żeby płacić niższe raty, nie być narażonym na ryzyko walutowe albo zmniejszyć ogólną wartość zadłużenia? Wystarczy przewalutować kredyt. Eksperci ostrzegają, że w niektórych bankach operacja ta nie jest bezpłatna.

Koszt przewalutowania kredytu musimy pokryć z własnej kieszeni. W większości przypadków taka opłata jest zależna od kwoty zadłużenia, które musimy uregulować. Maksymalnie zapłacimy dwa procent od tej kwoty, natomiast w niektórych bankach przewalutowanie kredytu jest bezpłatne.

W Banku BPH, w przypadku kredytów wypłaconych i spłacanych według średniego kursu NBP, prowizja za zmianę waluty wynosi 1,50%. W Deutsche Banku pierwsze przewalutowanie do naszej rodzimej waluty nic nie kosztuje.

Dowiedz się także: Jak kształtował się Indeks Dostępności Kredytowej?

Jeżeli jesteś zainteresowany częstym przewalutowywaniem kredytu i korzystaniem z wahań kursów walutowych, rozważ propozycję MultiBanku, mBanku i BPH. Udzielają one kredytów aż w czterech walutach i nie pobierają opłaty za przewalutowanie. Zmianę waluty, w której spłacane są raty, oferuje także Raiffeisen Bank, ale udziela kredytów wyłącznie w złotych lub euro.

Reszta banków pobiera opłatę w wysokości około 1 procenta kwoty kredytu, pozostałej do spłacenia. Dodatkowo niektóre instytucje określiły minimalną wartość tej opłaty. Najgorzej sytuacja przedstawia się w Polbanku, gdzie klienci zapłacą 1,5 proc., minimum 500 zł.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Niestety, poza opłatą za przewalutowanie, w większości przypadków trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami. Przy zmianie waluty kredytu konieczne jest sporządzenie aneksu do umowy, który także kosztuje. Najczęściej 100-200 zł, ale np. Polbank pobierze kwotę w wysokości 500 zł. Natomiast mBank wykona tego rodzaju czynność bezpłatnie.

Przewalutowanie kredytu wiąże się z kosztami, które mogą sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych. Jeżeli więc chcesz przewalutować kredyt, korzystając z pozytywnych zmian kursowych, zastanów się, czy korzyści, które przyniesie przewalutowanie, faktycznie przewyższą koszty, wynikające z opisanych opłat.

Marcin Zienkiewicz, Comperia.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama