reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Jak kształtował się Indeks Dostępności Kredytowej?

Jak kształtował się Indeks Dostępności Kredytowej?

W styczniu obniżyła się średnia wartość pensji, co automatycznie spowodowało spadek Indeksu Dostępności Kredytowej Open Finance i TVN CNBC. Eksperci finansowi podkreślają jednak, że mimo to w ujęciu rocznym w pierwszym miesiącu 2011 roku nastąpił największy w historii wzrost barometru, który wyniósł 10,65 proc. Czy wpłynęło to na wysokość marży dla kredytów hipotecznych?

Obliczany każdego miesiąca przez Open Finance i TVN CNBC Indeks Dostępności Kredytowej (IDK), który obrazuje sytuację na rynku kredytów hipotecznych w złotych, spadł w lutym o 3,85 pkt., do poziomu 114,33 punktów. Kalkulowany od 21 miesięcy wskaźnik zanotował pierwszy miesięczny spadek od maja ubiegłego roku. Od początku istnienia indeksu, ujemny miesięczny wynik zanotował czterokrotnie.

Aby zredukować wpływ wahań miesięcznej zmiany średniej płacy na indeks, przeanalizowano go w ujęciu rocznym. Z tej perspektywy wygląda on dużo bardziej optymistycznie. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrósł o 11 punktów, czyli 10,65 proc.

Przeczytaj również: Co zrobić, żeby dostać kredyt na budowę domu?

Indeks powstaje na podstawie uśrednionych ofert 11 banków, które należą do rynkowej czołówki pod względem sprzedaży kredytów. Na indeks nie wpływają oferty instytucji, sprzedających niewielką liczbę kredytów, których parametry znacznie odbiegają od rynkowych średnich. Na comiesięczny wynik indeksu wpływają trzy parametry: maksymalne możliwe LtV, czyli stosunek kwoty kredytu do wartości zabezpieczającej go nieruchomości, bankowa marża oraz maksymalna zdolność kredytowa, wyliczona dla rodziny, zarabiającej dwukrotność średniej krajowej, podawanej co miesiąc przez Główny Urząd Statystyczny. IDK uwzględnia zatem zarówno podejście banków, wyrażone przez maksymalne LtV i marżę, jak i zmianę zarobków Polaków.

Polecamy serwis: Budżet domowy

W lutym największy wpływ na wynik indeksu miała skokowa zmiana średniej pensji, która oddziałuje na liczoną zdolność kredytową klienta. W związku z wypłatami premii i innych dodatkowych świadczeń, wypłacanych pod koniec roku, w styczniu kwota ta zazwyczaj spada. Tak samo było i w styczniu. W ujęciu brutto w średnie zarobki zmniejszyły się z 3847,91 zł do 3391,59 zł, czyli prawie o 12 proc., w porównaniu do grudnia. W ujęciu rocznym Polacy zarabiają jednak o 5 proc. więcej. Styczniowy spadek średniej pensji spowodował w niektórych bankach obniżenie zdolności kredytowej badanych klientów o 20 proc. W innych zmiany były jednak mniejsze, a spadek wyniósł średnio ok. 10 proc.

Kilka banków zmieniło ofertę kredytów hipotecznych i zaproponowało niższe marże. Średnia marża dla klientów, przy 25-proc. wkładzie własnym, wynosi obecnie 1,55 pkt. proc. To o prawie cały punkt procentowy mniej niż rok temu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Echaust-Przybytniak

Deputy Legal Director, RK RODO

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama