| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Wzrost notowań eurodolara na wieść o decyzji EFSF

Wzrost notowań eurodolara na wieść o decyzji EFSF

Eurodolar błyskawicznie zareagował na decyzję o zwiększeniu gwarancji kapitałowych w ramach funduszu EFSF, który może już udzielić pożyczek o wartości 440 mld EUR, a nie, jak dotychczas, w kwocie 250 mld EUR. Wcześniej ograniczenie stanowiła konieczność gwarancji pożyczki ze strony krajów o ratingu AAA. W rezultacie jeszcze w nocy z niedzieli na poniedziałek kurs EUR/USD zwyżkował w okolice 1,3970.

Wzrost był widoczny już w piątek wieczorem, kiedy to naruszony został poziom 1,39. Taki obrót spraw pokazuje, że europejscy politycy przestraszyli się możliwych zawirowań na rynkach finansowych, które mogłyby mieć miejsce, gdyby sprawa EFSF nadal pozostawała w zawieszeniu. Niewątpliwie dużą rolę odegrała tutaj obniżka ratingu dla Hiszpanii w czwartek, a także piątkowe spekulacje wokół „bailoutu” dla Portugalii czy też wreszcie kataklizm w Japonii. Poza decyzją o dokapitalizowaniu EFSF, postanowiono też obniżyć oprocentowanie pożyczki dla Grecji o 100 pb. i wydłużyć termin jej spłaty z 3 lat do 7,5 roku. Na podobne posunięcie liczyła Irlandia, ale tutaj kartą przetargową staje się rezygnacja z niskiego podatku CIT (12,5 proc.), na co premier Enda Kenny nie zamierza przystać. Francuski prezydent Nicholas Sarkozy wyraził jednak nadzieję, że kompromis w tej sprawie uda się osiągnąć do 24-25 marca, na kiedy to zaplanowany został szczyt całej Unii Europejskiej. Weekendowe informacje z Brukseli nieco wsparły złotego, ale poziomu 4,00 zł za euro nie udało się wyraźnie naruszyć.

Dzisiaj w nocy Bank Japonii zdecydował się na dodatkowe poluzowanie polityki pieniężnej. Wprawdzie niskich stóp procentowych nie można było już obniżyć, ale o 5 bln JPY, do 40 bln JPY, zwiększono fundusz, który ma być przeznaczony na wykup rządowych obligacji. Po ostatnim kataklizmie jasne jest, że Bank Japonii jeszcze długo nie zdecyduje się zmienić dotychczasowego kształtu polityki monetarnej. W efekcie po decyzji BoJ japoński jen, który w piątek po południu gwałtownie zyskiwał, nieco stracił na wartości. Wiązano to z ograniczeniem zaangażowania japońskich funduszy na zagranicznych rynkach – teraz środki te zostaną zainwestowane w odbudowę kraju.

Przeczytaj również: Jakie wydarzenia były najważniejsze dla rynku walutowego w pierwszym tygodniu marca?

Dzisiaj wpływ na rynki będą mieć informacje ze strefy euro. O godz. 11.00 poznamy dane o dynamice produkcji przemysłowej, a o godz. 17.00 rozpocznie się spotkanie Eurogrupy, czyli ministrów finansów państw strefy euro. Z kolei w kraju o godz. 14.00 NBP opublikuje dane o bilansie C/A za. Poza tym inwestorzy nadal będą śledzić sytuację w Japonii, w tym sytuację wokół elektrowni atomowych. Gdyby pojawiły się silne wstrząsy wtórne, które jeszcze bardziej spotęgowałyby uszkodzenia w infrastrukturze, ich uwaga wyostrzyłaby się. W kraju zainteresowanie może wzbudzić dzisiejsza publikacja „Dziennika Gazety Prawnej”, gdzie powołano się na źródła Komisji Europejskiej i stwierdzono, iż KE narzuci nam konieczność dodatkowych działań, gdyż przedstawiony przez rząd plan redukcji deficytu budżetowego do końca 2012 r. prawdopodobnie okaże się niewystarczający. To może nieco szkodzić złotemu, ale raczej długoterminowo.

Polecamy serwis: Kredyty

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »