Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdzie szukać najlepszego specjalisty IT i jak go wybrać

Agnieszka Kropelnicka
inforCMS
Za rozwojem informatyzacji w organizacjach idzie również zapotrzebowanie na odpowiednich specjalistów, dzięki którym w wirtualnym świecie firma sprawnie funkcjonuje. W Polsce nie brakuje ekspertów od sieci informatycznych, warto jednak wiedzieć, gdzie ich szukać, jak wybrać najlepszych i po czym poznać, że zatrudnienie informatyka to dla firmy idealne rozwiązanie.

Za rozwojem informatyzacji w organizacjach idzie również zapotrzebowanie na odpowiednich specjalistów, dzięki którym w wirtualnym świecie firma sprawnie funkcjonuje. W Polsce nie brakuje ekspertów od sieci informatycznych, warto jednak wiedzieć, gdzie ich szukać, jak wybrać najlepszych i po czym poznać, że zatrudnienie informatyka to dla firmy idealne rozwiązanie.

Informatyk dla większości Polaków to specjalista od komputerów, ścisły umysł, dobrze zarabiający, pochłonięty liczbami i pikselami. Przyglądając się uważnie, jak dynamicznie rozwija się branża IT w Polsce, szybko można dostrzec, że są to zwyczajne stereotypy. Współcześnie informatyka to nie tylko doskonała znajomość komputerów, to także mnóstwo specjalizacji związanych z technologiami informatycznymi. Inżynier sieci, architekt lub administrator baz danych, analityk procesów biznesowych, programista aplikacji dla urządzeń mobilnych to tylko niektóre z nich. Według sondażu przeprowadzonego przez redakcję portalu MSPStandart.pl największym zainteresowaniem wśród informatyków cieszy się specjalizacja administrator sieci i systemów, prawie 25 proc. pytanych. Zarządzanie projektami IT to z kolei dobre rozwiązanie dla 20 proc. pytanych. Najmniejszym zainteresowaniem cieszy się inżynieria sieci. Warto więc prześledzić, jak w ostatnim czasie zmienił się rynek usług informatycznych i gdzie szukać najlepszych.

Specjaliści poszukiwani

Obecnie polskie firmy szukają od testerów oprogramowania po programistów, wybór jest duży, ale i zapotrzebowanie ogromne. Po najlepszych polskich specjalistów od sieci sięgają także zagraniczne koncerny, szczególnie z Niemiec, kusząc innowacyjnymi projektami oraz wysokimi zarobkami. - Od początku roku 2010 można było zaobserwować znaczną poprawę sytuacji na rynku pracy dla osób poszukujących pracy w działach IT - pierwsza połowa roku przyniosła ponad 50-proc. wzrost liczby ofert względem analogicznego okresu rok wcześniej. Od stycznia do końca listopada 2010 roku pracodawcy zamieścili na Pracuj.pl już prawie 40 tys. ofert pracy dla różnego rodzaju specjalistów IT, w tym firmy z sektora IT prawie 12,5 tys. propozycji - mówi Elżbieta Flasińska z Grupy Pracuj.pl. Najczęściej poszukiwani są obecnie kandydaci znający konkretne języki programowania: C++, Java, PHP.

Widać też zapotrzebowanie na projektantów i programistów baz danych oraz osoby mające szczegółową wiedzę i umiejętności z dziedzin, takich jak: bezpieczeństwo systemów, administracja i rozwój systemów SAP czy administracja serwerami ze znajomością konkretnych protokołów, np. SMTP, IMAP, FTP, HTTP. Portale z ofertami pracy proponują więc zatrudnienie w różnych sektorach IT, ale nie tylko.

Wśród młodych ludzi planujących karierę zawodową zainteresowanie kierunkami informatycznymi z roku na rok jest coraz większe. Powstają nowe dziedziny nauczania technologii komputerowej. Pojawiają się takie kierunki, jak Informatyka stosowana oraz specjalizacje, które mają szkolić przyszłych pracowników odpowiednio do dynamiki zmian zachodzących na rynku i zapotrzebowania. Już w trakcie studiów mogą uczestniczyć w ciekawych projektach, rozwijających ich zainteresowania i umiejętności, korzystając ze specjalistycznego sprzętu także poza granicami kraju.

Wybrać najlepszych

Podczas rekrutacji przeprowadzane są skomplikowane testy, kilkustopniowe rozmowy kwalifikacyjne, aby wybrać najlepszych. Niekiedy kandydaci rekrutowani są w grupach, wykonują zadania związane z prezentacją, wzajemnym przekonywaniem i motywacją. Sprawdzane są kwalifikacje i predyspozycje kandydatów. Nie tylko refleks i zdolności analityczne się liczą. Równie ważna jest znajomość języka angielskiego, ale także znajomość drugiego języka obcego, zdobyte certyfikaty i przebyte kursy. Specjaliści od rekrutacji pracowników na stanowiska związane z branżą IT zwracają szczególną uwagę na osobowość kandydata. Ważne jest, jakie posiada cechy, zainteresowania i czy będzie on potrafił odnaleźć się w różnych zadaniach. Istotna jest także elastyczność, wybrany kandydat będzie mógł się szkolić w miarę potrzeb firmy. Bardzo często zdarza się, że kandydat wykazuje predyspozycje na zupełnie inne stanowisko niż proponowane przez firmę i wtedy znajduje się odpowiedniego pracownika do zupełnie innego projektu. W ostatnim czasie wartość pracownika i jego faktyczne umiejętności potwierdzają także certyfikaty informatyczne. Najwięksi producenci sprzętu informatycznego oraz oprogramowania na świecie oferują możliwość kształcenia się w kierunku ich rozwiązań oraz uzyskania certyfikacji. Najpopularniejsze należą do firm Microsoft, Cisco, Novell, Red Hat, Oracle. Uzyskanie certyfikatu nie jest proste i tanie. Ceny dokumentu potwierdzającego eksperckie kwalifikacje zaczynają się od 350 dolarów wzwyż. Rekrutujący tłumaczą również, iż posiadanie takiego dokumentu może dobrze świadczyć o osobie, jako stawiającej na doświadczenie i inwestującej w swój rozwój, tym bardziej, jeżeli dokument potwierdzi umiejętnościami.

(...)

 Agnieszka Kropelnicka
Autorka jest specjalistą ds. komunikacji społecznej i marketingu

Więcej przeczytasz w artykule Informatyk na wagę złota (Personel i Zarządzanie)


 

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Sprawozdanie finansowe 2021. Poradnik Gazety Prawnej 12/2021
Sprawozdanie finansowe 2021. Poradnik Gazety Prawnej 12/2021
Tylko teraz
Źródło: Personel i Zarządzanie
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Credit Agricole: dane o produkcji przemysłowej są sygnałem silnego spowolnienia wzrostu PKB
  Dane o produkcji przemysłowej są pierwszym sygnałem oczekiwanego przez nas silnego spowolnienia wzrostu PKB w Polsce w II kw. - do 3,1 proc. r/r z 8,5 proc. w I kw. – stwierdzili ekonomiści banku Credit Agricole w piątkowym komentarzu do danych GUS.
  Światowy Dzień Pszczół
  Światowy Dzień Pszczół, ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii, obchodzony jest 20 maja. Celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla tych owadów.
  Natura 2000 - ma już prawie 1 tys. obszarów
  Natura 2000 to już 20 proc. powierzchni Polski. Wkrótce pojawią się nowe, a niektóre z istniejących zostaną powiększone.
  Losowanie Eurojackpot: wyniki. Które numery wylosują?
  W grze Eurojackpot bierze udział osiemnaście państw z Europy, również Polska. Nagroda pierwszego stopnia jest przewidziana dla graczy, którzy trafnie wytypują 5 spośród 50 liczb i jednocześnie 2 z 12 liczb.
  Nieruchomości zabytkowe cieszą się zainteresowaniem inwestorów
  Zakup nieruchomości zabytkowej to nie lada wyzwanie dla inwestorów. Wszelkie działania przy obiekcie muszą odbywać się pod ścisłą kontrolą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a ich restauracja może się okazać finansową studnią bez dna. Inwestujący w tego typu obiekty mogą jednak skorzystać z pewnych przywilejów, a atrakcyjność zabytkowych budynków zawsze rodzi zainteresowanie i popyt. Co na temat inwestowania w zabytki twierdzą eksperci?
  Apple w biznesie: szeroki wachlarz korzyści dla firm
  Efektywność, produktywność, satysfakcja, wzrost zaangażowania pracowników i bezpieczeństwo danych. Lista korzyści z użytkowania smartfonów oraz komputerów Apple jest długa, bo poza wysoką wydajnością cechuje je intuicyjność oraz łatwość obsługi. Dodatkowo kupujący je użytkownicy biznesowi mogą skorzystać z atrakcyjnej oferty iSpot.
  Reklama na budynku wspólnoty mieszkaniowej - jakie są przepisy?
  Umieszczenie reklamy na części wspólnej nieruchomości, nawet przez właściciela lokalu znajdującego się w budynku, nie jest sprawą dowolną.
  Państwa unijne i PE porozumiały się ws. nowych przepisów o magazynowaniu gazu w UE
  Państwa unijne i Parlament Europejski porozumiały się w sprawie nowych przepisów dotyczących magazynowania gazu w Unii Europejskiej. Nowe regulacje to odpowiedź UE na agresję Rosji wobec Ukrainy i wynikające z tego zagrożenie, że w Europie może zabraknąć błękitnego paliwa
  Nowelizacja ustawy deweloperskiej od 1 lipca 2022
  Nowelizacja ustawy deweloperskiej wejdzie w życie w przewidywanym terminie, czyli 1 lipca 2022 roku. Rząd nie zajmie się projektem ustawy mającej przesunąć termin wejście życie nowej ustawy deweloperskiej, wprowadzającej m. in. Fundusz Gwarancyjny.
  Kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego – dla kogo, limity cen mieszkań
  Wyższe limity kwalifikujące do wsparcia i szerszy dostęp do pieniędzy wypłacanych przy narodzinach kolejnych dzieci – takie zmiany w programie kredytów bez wkładu własnego zapowiedział rząd i to jeszcze zanim program wszedł w życie.
  Mandat za jazdę po lesie, czyli jak dostać 500 zł grzywny
  Mandat za jazdę po lesie? Tak, jest możliwy. A do tego jego kwota okazuje się niemała! Kierowca dostanie co najmniej 500 zł.
  Wywóz auta na Ukrainę. Rośnie eksport pojazdów z Polski
  Wywóz auta na Ukrainę, czyli Ukraińcy będący w Polsce chętnie eksportują kupione u nas pojazdy. Ile pojazdów z Ukrainy przyjeżdża nad Wisłę?
  Forum Rynku Nieruchomości 2022
  Forum Rynku Nieruchomości 2022 w Sopocie odbędzie się pod pod tytułem "Jeszcze na fali czy już dryfujemy? Branża nieruchomości wobec nieustających wyzwań".
  Jakie problemy Polacy spotykają we wspólnotach mieszkaniowych? Wyniki są dość zaskakujące
  Problemy we wspólnotach mieszkaniowych zdarzają się niemalże w każdej z nich. Borykają się z nimi zarówno zarządcy jak i sami właścicieli lokali. Jakie trudno napotykają?
  Badanie czystości powietrza? Wykonuje je... van kuriera!
  Badanie czystości powietrza może być realizowane nie tylko przez instytucje. I udowadnia to DPD. Firma wyposażyła swoje auta w specjalne czujniki.
  Jak obniżyć ratę kredytu hipotecznego?
  Raty kredytów hipotecznych są już wysokie i mogą być jeszcze wyższe. W jaki sposób je obniżyć? Co szykuje rząd w zakresie wsparcia kredytobiorców?
  Budownictwo w technologii CLT. Drewniana rewolucja dotarła do Polski
  Drewniane szkoły, szpitale, wieżowce, hale widowiskowe, lotniska, a nawet stacja benzynowa czy 9-piętrowe bloki mieszkalne — to wszystko powstaje dzięki nowoczesnej technologii obróbki drewna CLT. Okazuje się, że prócz aspektów ekologicznych materiał ten jest odporny pożarowo jak stal, bardzo elastyczny, zdrowy dla użytkowników, energooszczędny, lekki konstrukcyjnie i elegancki, co pozwala na szerokie zastosowanie. A potrzebne do jego wyprodukowania drewno pozyskuje się z certyfikowanych zalesień, które nie niszczą wartościowego drzewostanu.
  Jak zmniejszyć wydatki na paliwo?
  Jak zmniejszyć wydatki na paliwo? To pytanie, które w dobie rosnących cen benzyny, oleju napędowego i LPG szczególnie często zadają kierowcy.
  Wynajem mieszkań na fali wzrostowej
  Rynek wynajmu w największych polskich miastach gwałtownie się skurczył. Mieszkania mają teraz ogromne wzięcie, że inwestorzy zastanawiają się już nad wykupywaniem lokali w pakietach.
  Budownictwo drewniane - droga dla ujemnego śladu węglowego
  Budownictwo drewniane może pomów branży budowlanej sprostać współczesnym wyzwaniom ekologicznym i interesom społecznym. W jaki sposób?
  KE proponuje ok. 300 mld euro na zmniejszenie zależności energetycznej od Rosji
  Komisja Europejska chce, by UE zmobilizowała ok. 300 mld euro, w tym około 72 mld euro w dotacjach i 225 mld euro w pożyczkach, na zmniejszenie swojej zależności energetycznej od Rosji. Szefowa KE Ursula von der Leyen przedstawiła w środę zarys tego planu
  Müller: apelujemy do KE o wprowadzenie dodatkowego cła na rosyjską ropę i gaz
  Od lat ostrzegaliśmy przed uzależnieniem od rosyjskiego gazu i ropy; apelujemy do Komisji Europejskiej o wprowadzenie dodatkowego cła na rosyjską ropę i gaz - powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller
  Jak przekonać zarząd do wprowadzenia Robotic Process Automation
  Gdy jako eksperci rozmawiamy o możliwościach Robotic Process Automation (zrobotyzowanej automatyzacji procesów, RPA) i planach ich wdrożenia, z dyrektorem do spraw rozwoju, albo z szefem działu informatycznego, bardzo często pojawiają się pytania o argumenty, mające przekonać zarząd. Zdarza się, że CIO pyta o uzasadnienie, które przemówiłoby do CEO, czy też ten ostatni o wskaźniki, mające przekonać CFO. Oto odpowiedź.
  EuroJackpot - jak grać?
  Szanse na wygraną EuroJackpot są niewielkie i wynoszą 1:188.379.141, mimo to wiele osób próbuje swoich sił. W EuroJackpot można bowiem wygrać nawet 90 milionów euro!
  EuroJackpot: Największa loteria w Europie
  EuroJackpot to największa loteria w Europie. Losowania EuroJackpot odbywają się w Helsinkach w Finlandii. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?