REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdzie szukać najlepszego specjalisty IT i jak go wybrać

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Agnieszka Kropelnicka
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Za rozwojem informatyzacji w organizacjach idzie również zapotrzebowanie na odpowiednich specjalistów, dzięki którym w wirtualnym świecie firma sprawnie funkcjonuje. W Polsce nie brakuje ekspertów od sieci informatycznych, warto jednak wiedzieć, gdzie ich szukać, jak wybrać najlepszych i po czym poznać, że zatrudnienie informatyka to dla firmy idealne rozwiązanie.

Za rozwojem informatyzacji w organizacjach idzie również zapotrzebowanie na odpowiednich specjalistów, dzięki którym w wirtualnym świecie firma sprawnie funkcjonuje. W Polsce nie brakuje ekspertów od sieci informatycznych, warto jednak wiedzieć, gdzie ich szukać, jak wybrać najlepszych i po czym poznać, że zatrudnienie informatyka to dla firmy idealne rozwiązanie.

REKLAMA

Informatyk dla większości Polaków to specjalista od komputerów, ścisły umysł, dobrze zarabiający, pochłonięty liczbami i pikselami. Przyglądając się uważnie, jak dynamicznie rozwija się branża IT w Polsce, szybko można dostrzec, że są to zwyczajne stereotypy. Współcześnie informatyka to nie tylko doskonała znajomość komputerów, to także mnóstwo specjalizacji związanych z technologiami informatycznymi. Inżynier sieci, architekt lub administrator baz danych, analityk procesów biznesowych, programista aplikacji dla urządzeń mobilnych to tylko niektóre z nich. Według sondażu przeprowadzonego przez redakcję portalu MSPStandart.pl największym zainteresowaniem wśród informatyków cieszy się specjalizacja administrator sieci i systemów, prawie 25 proc. pytanych. Zarządzanie projektami IT to z kolei dobre rozwiązanie dla 20 proc. pytanych. Najmniejszym zainteresowaniem cieszy się inżynieria sieci. Warto więc prześledzić, jak w ostatnim czasie zmienił się rynek usług informatycznych i gdzie szukać najlepszych.

Specjaliści poszukiwani

REKLAMA

Obecnie polskie firmy szukają od testerów oprogramowania po programistów, wybór jest duży, ale i zapotrzebowanie ogromne. Po najlepszych polskich specjalistów od sieci sięgają także zagraniczne koncerny, szczególnie z Niemiec, kusząc innowacyjnymi projektami oraz wysokimi zarobkami. - Od początku roku 2010 można było zaobserwować znaczną poprawę sytuacji na rynku pracy dla osób poszukujących pracy w działach IT - pierwsza połowa roku przyniosła ponad 50-proc. wzrost liczby ofert względem analogicznego okresu rok wcześniej. Od stycznia do końca listopada 2010 roku pracodawcy zamieścili na Pracuj.pl już prawie 40 tys. ofert pracy dla różnego rodzaju specjalistów IT, w tym firmy z sektora IT prawie 12,5 tys. propozycji - mówi Elżbieta Flasińska z Grupy Pracuj.pl. Najczęściej poszukiwani są obecnie kandydaci znający konkretne języki programowania: C++, Java, PHP.

Widać też zapotrzebowanie na projektantów i programistów baz danych oraz osoby mające szczegółową wiedzę i umiejętności z dziedzin, takich jak: bezpieczeństwo systemów, administracja i rozwój systemów SAP czy administracja serwerami ze znajomością konkretnych protokołów, np. SMTP, IMAP, FTP, HTTP. Portale z ofertami pracy proponują więc zatrudnienie w różnych sektorach IT, ale nie tylko.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wśród młodych ludzi planujących karierę zawodową zainteresowanie kierunkami informatycznymi z roku na rok jest coraz większe. Powstają nowe dziedziny nauczania technologii komputerowej. Pojawiają się takie kierunki, jak Informatyka stosowana oraz specjalizacje, które mają szkolić przyszłych pracowników odpowiednio do dynamiki zmian zachodzących na rynku i zapotrzebowania. Już w trakcie studiów mogą uczestniczyć w ciekawych projektach, rozwijających ich zainteresowania i umiejętności, korzystając ze specjalistycznego sprzętu także poza granicami kraju.

Wybrać najlepszych

Podczas rekrutacji przeprowadzane są skomplikowane testy, kilkustopniowe rozmowy kwalifikacyjne, aby wybrać najlepszych. Niekiedy kandydaci rekrutowani są w grupach, wykonują zadania związane z prezentacją, wzajemnym przekonywaniem i motywacją. Sprawdzane są kwalifikacje i predyspozycje kandydatów. Nie tylko refleks i zdolności analityczne się liczą. Równie ważna jest znajomość języka angielskiego, ale także znajomość drugiego języka obcego, zdobyte certyfikaty i przebyte kursy. Specjaliści od rekrutacji pracowników na stanowiska związane z branżą IT zwracają szczególną uwagę na osobowość kandydata. Ważne jest, jakie posiada cechy, zainteresowania i czy będzie on potrafił odnaleźć się w różnych zadaniach. Istotna jest także elastyczność, wybrany kandydat będzie mógł się szkolić w miarę potrzeb firmy. Bardzo często zdarza się, że kandydat wykazuje predyspozycje na zupełnie inne stanowisko niż proponowane przez firmę i wtedy znajduje się odpowiedniego pracownika do zupełnie innego projektu. W ostatnim czasie wartość pracownika i jego faktyczne umiejętności potwierdzają także certyfikaty informatyczne. Najwięksi producenci sprzętu informatycznego oraz oprogramowania na świecie oferują możliwość kształcenia się w kierunku ich rozwiązań oraz uzyskania certyfikacji. Najpopularniejsze należą do firm Microsoft, Cisco, Novell, Red Hat, Oracle. Uzyskanie certyfikatu nie jest proste i tanie. Ceny dokumentu potwierdzającego eksperckie kwalifikacje zaczynają się od 350 dolarów wzwyż. Rekrutujący tłumaczą również, iż posiadanie takiego dokumentu może dobrze świadczyć o osobie, jako stawiającej na doświadczenie i inwestującej w swój rozwój, tym bardziej, jeżeli dokument potwierdzi umiejętnościami.

(...)

 Agnieszka Kropelnicka
Autorka jest specjalistą ds. komunikacji społecznej i marketingu

Więcej przeczytasz w artykule Informatyk na wagę złota (Personel i Zarządzanie)


 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Personel i Zarządzanie

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Faktoring powraca do dynamicznych wzrostów. Obroty firm zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów w I kwartale 2025 r. wyniosły 119,8 mld zł

Pierwszy kwartał 2025 r. przyniósł zdecydowany wzrost obrotów branży faktoringowej w Polsce. Firmy zrzeszone w Polskim Związku Faktorów nabyły w tym okresie wierzytelności o łącznej wartości 119,8 mld zł. To o 8,3 proc. więcej niż rok wcześniej, kiedy wynik ten sięgał 110,6 mld zł.

Czy polska infrastruktura energetyczna jest przygotowana na nagłe skoki zapotrzebowania lub sytuacje kryzysowe, jak ekstremalne warunki pogodowe czy awarie? [WYWIAD]

Czy w związku z blackoutem w Hiszpanii, mamy się czego obawiać? Czy polska infrastruktura energetyczna jest przygotowana na nagłe skoki zapotrzebowania lub sytuacje kryzysowe, jak ekstremalne warunki pogodowe czy awarie? Na te i inne pytania odpowiedział redakcji Infor.pl ekspert od technologii energetycznych (w tym OZE) z firmy Hynfra, partnera spółki Hydro Sanok Aleksander Naumann.

Spokój przed burzą? Polskie firmy jeszcze trzymają kurs, ale niepewność rośnie

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce wciąż utrzymują stabilne nastroje – wyniki najnowszego badania pokazują niewielkie zmiany w inwestycjach i sprzedaży. Jednak eksperci ostrzegają: wojna celna zapoczątkowana przez Donalda Trumpa może wkrótce zachwiać fundamentami tej kruchej równowagi. Czy nadchodzi czas turbulencji dla polskiego biznesu?

Blackout w Polsce realnym zagrożeniem. „Codziennie rano będziemy sprawdzać, kiedy mamy prąd”

Czy w Polsce, podobnie jak dziś w Hiszpanii i Portugalii, może nastąpić blackout? W obliczu niedoborów mocy w systemie elektroenergetycznym, Polska stoi przed realnym zagrożeniem wielogodzinnych przerw w dostawach prądu. Jakub Wiech, ekspert ds. energetyki i autor podcastu Elektryfikacja, ostrzega, że problemy mogą wystąpić przez nawet 2000 godzin w ciągu roku, co oznacza ryzyko ograniczeń dla firm i gospodarstw domowych.​

REKLAMA

Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych

PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych. Jak powinno wyglądać zatrudnienie w firmach z branży pogrzebowej? Co z nowelizacją Prawa Pogrzebowego?

Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

REKLAMA

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

REKLAMA