REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdzie szukać najlepszego specjalisty IT i jak go wybrać

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Agnieszka Kropelnicka
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Za rozwojem informatyzacji w organizacjach idzie również zapotrzebowanie na odpowiednich specjalistów, dzięki którym w wirtualnym świecie firma sprawnie funkcjonuje. W Polsce nie brakuje ekspertów od sieci informatycznych, warto jednak wiedzieć, gdzie ich szukać, jak wybrać najlepszych i po czym poznać, że zatrudnienie informatyka to dla firmy idealne rozwiązanie.

REKLAMA

Za rozwojem informatyzacji w organizacjach idzie również zapotrzebowanie na odpowiednich specjalistów, dzięki którym w wirtualnym świecie firma sprawnie funkcjonuje. W Polsce nie brakuje ekspertów od sieci informatycznych, warto jednak wiedzieć, gdzie ich szukać, jak wybrać najlepszych i po czym poznać, że zatrudnienie informatyka to dla firmy idealne rozwiązanie.

REKLAMA

Informatyk dla większości Polaków to specjalista od komputerów, ścisły umysł, dobrze zarabiający, pochłonięty liczbami i pikselami. Przyglądając się uważnie, jak dynamicznie rozwija się branża IT w Polsce, szybko można dostrzec, że są to zwyczajne stereotypy. Współcześnie informatyka to nie tylko doskonała znajomość komputerów, to także mnóstwo specjalizacji związanych z technologiami informatycznymi. Inżynier sieci, architekt lub administrator baz danych, analityk procesów biznesowych, programista aplikacji dla urządzeń mobilnych to tylko niektóre z nich. Według sondażu przeprowadzonego przez redakcję portalu MSPStandart.pl największym zainteresowaniem wśród informatyków cieszy się specjalizacja administrator sieci i systemów, prawie 25 proc. pytanych. Zarządzanie projektami IT to z kolei dobre rozwiązanie dla 20 proc. pytanych. Najmniejszym zainteresowaniem cieszy się inżynieria sieci. Warto więc prześledzić, jak w ostatnim czasie zmienił się rynek usług informatycznych i gdzie szukać najlepszych.

Specjaliści poszukiwani

REKLAMA

Obecnie polskie firmy szukają od testerów oprogramowania po programistów, wybór jest duży, ale i zapotrzebowanie ogromne. Po najlepszych polskich specjalistów od sieci sięgają także zagraniczne koncerny, szczególnie z Niemiec, kusząc innowacyjnymi projektami oraz wysokimi zarobkami. - Od początku roku 2010 można było zaobserwować znaczną poprawę sytuacji na rynku pracy dla osób poszukujących pracy w działach IT - pierwsza połowa roku przyniosła ponad 50-proc. wzrost liczby ofert względem analogicznego okresu rok wcześniej. Od stycznia do końca listopada 2010 roku pracodawcy zamieścili na Pracuj.pl już prawie 40 tys. ofert pracy dla różnego rodzaju specjalistów IT, w tym firmy z sektora IT prawie 12,5 tys. propozycji - mówi Elżbieta Flasińska z Grupy Pracuj.pl. Najczęściej poszukiwani są obecnie kandydaci znający konkretne języki programowania: C++, Java, PHP.

Widać też zapotrzebowanie na projektantów i programistów baz danych oraz osoby mające szczegółową wiedzę i umiejętności z dziedzin, takich jak: bezpieczeństwo systemów, administracja i rozwój systemów SAP czy administracja serwerami ze znajomością konkretnych protokołów, np. SMTP, IMAP, FTP, HTTP. Portale z ofertami pracy proponują więc zatrudnienie w różnych sektorach IT, ale nie tylko.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wśród młodych ludzi planujących karierę zawodową zainteresowanie kierunkami informatycznymi z roku na rok jest coraz większe. Powstają nowe dziedziny nauczania technologii komputerowej. Pojawiają się takie kierunki, jak Informatyka stosowana oraz specjalizacje, które mają szkolić przyszłych pracowników odpowiednio do dynamiki zmian zachodzących na rynku i zapotrzebowania. Już w trakcie studiów mogą uczestniczyć w ciekawych projektach, rozwijających ich zainteresowania i umiejętności, korzystając ze specjalistycznego sprzętu także poza granicami kraju.

Wybrać najlepszych

Podczas rekrutacji przeprowadzane są skomplikowane testy, kilkustopniowe rozmowy kwalifikacyjne, aby wybrać najlepszych. Niekiedy kandydaci rekrutowani są w grupach, wykonują zadania związane z prezentacją, wzajemnym przekonywaniem i motywacją. Sprawdzane są kwalifikacje i predyspozycje kandydatów. Nie tylko refleks i zdolności analityczne się liczą. Równie ważna jest znajomość języka angielskiego, ale także znajomość drugiego języka obcego, zdobyte certyfikaty i przebyte kursy. Specjaliści od rekrutacji pracowników na stanowiska związane z branżą IT zwracają szczególną uwagę na osobowość kandydata. Ważne jest, jakie posiada cechy, zainteresowania i czy będzie on potrafił odnaleźć się w różnych zadaniach. Istotna jest także elastyczność, wybrany kandydat będzie mógł się szkolić w miarę potrzeb firmy. Bardzo często zdarza się, że kandydat wykazuje predyspozycje na zupełnie inne stanowisko niż proponowane przez firmę i wtedy znajduje się odpowiedniego pracownika do zupełnie innego projektu. W ostatnim czasie wartość pracownika i jego faktyczne umiejętności potwierdzają także certyfikaty informatyczne. Najwięksi producenci sprzętu informatycznego oraz oprogramowania na świecie oferują możliwość kształcenia się w kierunku ich rozwiązań oraz uzyskania certyfikacji. Najpopularniejsze należą do firm Microsoft, Cisco, Novell, Red Hat, Oracle. Uzyskanie certyfikatu nie jest proste i tanie. Ceny dokumentu potwierdzającego eksperckie kwalifikacje zaczynają się od 350 dolarów wzwyż. Rekrutujący tłumaczą również, iż posiadanie takiego dokumentu może dobrze świadczyć o osobie, jako stawiającej na doświadczenie i inwestującej w swój rozwój, tym bardziej, jeżeli dokument potwierdzi umiejętnościami.

(...)

 Agnieszka Kropelnicka
Autorka jest specjalistą ds. komunikacji społecznej i marketingu

Więcej przeczytasz w artykule Informatyk na wagę złota (Personel i Zarządzanie)


 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Personel i Zarządzanie

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

REKLAMA

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

REKLAMA