Gdzie szukać najlepszego specjalisty IT i jak go wybrać

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Za rozwojem informatyzacji w organizacjach idzie również zapotrzebowanie na odpowiednich specjalistów, dzięki którym w wirtualnym świecie firma sprawnie funkcjonuje. W Polsce nie brakuje ekspertów od sieci informatycznych, warto jednak wiedzieć, gdzie ich szukać, jak wybrać najlepszych i po czym poznać, że zatrudnienie informatyka to dla firmy idealne rozwiązanie.
REKLAMA
Informatyk dla większości Polaków to specjalista od komputerów, ścisły umysł, dobrze zarabiający, pochłonięty liczbami i pikselami. Przyglądając się uważnie, jak dynamicznie rozwija się branża IT w Polsce, szybko można dostrzec, że są to zwyczajne stereotypy. Współcześnie informatyka to nie tylko doskonała znajomość komputerów, to także mnóstwo specjalizacji związanych z technologiami informatycznymi. Inżynier sieci, architekt lub administrator baz danych, analityk procesów biznesowych, programista aplikacji dla urządzeń mobilnych to tylko niektóre z nich. Według sondażu przeprowadzonego przez redakcję portalu MSPStandart.pl największym zainteresowaniem wśród informatyków cieszy się specjalizacja administrator sieci i systemów, prawie 25 proc. pytanych. Zarządzanie projektami IT to z kolei dobre rozwiązanie dla 20 proc. pytanych. Najmniejszym zainteresowaniem cieszy się inżynieria sieci. Warto więc prześledzić, jak w ostatnim czasie zmienił się rynek usług informatycznych i gdzie szukać najlepszych.
Specjaliści poszukiwani
REKLAMA
Obecnie polskie firmy szukają od testerów oprogramowania po programistów, wybór jest duży, ale i zapotrzebowanie ogromne. Po najlepszych polskich specjalistów od sieci sięgają także zagraniczne koncerny, szczególnie z Niemiec, kusząc innowacyjnymi projektami oraz wysokimi zarobkami. - Od początku roku 2010 można było zaobserwować znaczną poprawę sytuacji na rynku pracy dla osób poszukujących pracy w działach IT - pierwsza połowa roku przyniosła ponad 50-proc. wzrost liczby ofert względem analogicznego okresu rok wcześniej. Od stycznia do końca listopada 2010 roku pracodawcy zamieścili na Pracuj.pl już prawie 40 tys. ofert pracy dla różnego rodzaju specjalistów IT, w tym firmy z sektora IT prawie 12,5 tys. propozycji - mówi Elżbieta Flasińska z Grupy Pracuj.pl. Najczęściej poszukiwani są obecnie kandydaci znający konkretne języki programowania: C++, Java, PHP.
Widać też zapotrzebowanie na projektantów i programistów baz danych oraz osoby mające szczegółową wiedzę i umiejętności z dziedzin, takich jak: bezpieczeństwo systemów, administracja i rozwój systemów SAP czy administracja serwerami ze znajomością konkretnych protokołów, np. SMTP, IMAP, FTP, HTTP. Portale z ofertami pracy proponują więc zatrudnienie w różnych sektorach IT, ale nie tylko.
Wśród młodych ludzi planujących karierę zawodową zainteresowanie kierunkami informatycznymi z roku na rok jest coraz większe. Powstają nowe dziedziny nauczania technologii komputerowej. Pojawiają się takie kierunki, jak Informatyka stosowana oraz specjalizacje, które mają szkolić przyszłych pracowników odpowiednio do dynamiki zmian zachodzących na rynku i zapotrzebowania. Już w trakcie studiów mogą uczestniczyć w ciekawych projektach, rozwijających ich zainteresowania i umiejętności, korzystając ze specjalistycznego sprzętu także poza granicami kraju.
Wybrać najlepszych
Podczas rekrutacji przeprowadzane są skomplikowane testy, kilkustopniowe rozmowy kwalifikacyjne, aby wybrać najlepszych. Niekiedy kandydaci rekrutowani są w grupach, wykonują zadania związane z prezentacją, wzajemnym przekonywaniem i motywacją. Sprawdzane są kwalifikacje i predyspozycje kandydatów. Nie tylko refleks i zdolności analityczne się liczą. Równie ważna jest znajomość języka angielskiego, ale także znajomość drugiego języka obcego, zdobyte certyfikaty i przebyte kursy. Specjaliści od rekrutacji pracowników na stanowiska związane z branżą IT zwracają szczególną uwagę na osobowość kandydata. Ważne jest, jakie posiada cechy, zainteresowania i czy będzie on potrafił odnaleźć się w różnych zadaniach. Istotna jest także elastyczność, wybrany kandydat będzie mógł się szkolić w miarę potrzeb firmy. Bardzo często zdarza się, że kandydat wykazuje predyspozycje na zupełnie inne stanowisko niż proponowane przez firmę i wtedy znajduje się odpowiedniego pracownika do zupełnie innego projektu. W ostatnim czasie wartość pracownika i jego faktyczne umiejętności potwierdzają także certyfikaty informatyczne. Najwięksi producenci sprzętu informatycznego oraz oprogramowania na świecie oferują możliwość kształcenia się w kierunku ich rozwiązań oraz uzyskania certyfikacji. Najpopularniejsze należą do firm Microsoft, Cisco, Novell, Red Hat, Oracle. Uzyskanie certyfikatu nie jest proste i tanie. Ceny dokumentu potwierdzającego eksperckie kwalifikacje zaczynają się od 350 dolarów wzwyż. Rekrutujący tłumaczą również, iż posiadanie takiego dokumentu może dobrze świadczyć o osobie, jako stawiającej na doświadczenie i inwestującej w swój rozwój, tym bardziej, jeżeli dokument potwierdzi umiejętnościami.
(...)
Agnieszka Kropelnicka
Autorka jest specjalistą ds. komunikacji społecznej i marketingu
Więcej przeczytasz w artykule Informatyk na wagę złota (Personel i Zarządzanie)
REKLAMA
REKLAMA