REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oczekiwania pracodawców wobec głównego księgowego

Bartosz Gordon
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Księgowość jest jednym z ważniejszych działów podlegających dyrektorowi finansowemu lub bezpośrednio właścicielowi lub zarządowi, z którym dobre relacje są wręcz niezbędne do prawidłowego funkcjonowania firmy.

Właściciele większych firm często narzekają, że trudno jest znaleźć dobrego głównego księgowego. Zazwyczaj doświadczenia zawodowe powodują, że ich wiedza obejmuje

REKLAMA

REKLAMA

jedynie określony wycinek księgowości. Główny księgowy powinien znać się jednocześnie na dziedzinach dotyczących księgowości i na sferze podatków. Najlepsi są tacy, którzy stale doskonalą swoje umiejętności, są ambitni i interesują się ogólnymi zagadnieniami dotyczącymi finansów. Nie tylko rozwiązują problemy, na które natrafiają w swojej pracy, ale także przewidują określone negatywne zdarzenia i do nich nie dopuszczają lub dążą
do osiągnięcia najlepszych rozwiązań dla pracodawcy. Najlepsi aspirują do bycia dyrektorami finansowymi, a nie głównymi księgowymi.

Poszukiwane są osoby, które z jednej strony dobrze znają przepisy i potrafią profesjonalnie prowadzić dokumentację księgową prowadzonej działalności, ale także osoby posiadające wysoką świadomość biznesową. Główny księgowy powinien być doradcą dla innych menedżerów w firmie, np. w znalezieniu najbardziej korzystnych podatkowo rozwiązań prowadzonych transakcji czy też wskazywaniu skutków finansowych planowanych przedsięwzięć.

Ważna jest również umiejętność przekazywania wiedzy menedżerom, innym
współpracownikom, ważny jest kontakt dobry kontakt z dyrektorem finansowym czy
też z właścicielem. Istotnym kryterium dla pracodawcy jest oczywiście doświadczenie. Głównym księgowym może zostać osoba, która ma klika lat doświadczenia - w tym najlepiej - kilka lat w jednej firmie, w której samodzielnie zamykała bilans i przeszła pozytywnie kontrole urzędu skarbowego.

Poniżej prezentujemy najczęściej powtarzające się wymagania i obowiązki stawiane kandydatom na głównych księgowych w najnowszych ogłoszeniach rekrutacyjnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zakres obowiązków:

- przygotowywanie sprawozdań finansowych wg MSSR,

- nadzór nad prawidłowością rozliczeń podatkowych,

- nadzór nad procesami księgowymi,

- nadzór nad wewnętrznymi i zewnętrznymi audytami finansowymi,

- kontrola należności i zarządzanie płatnościami,

- zapewnienie poprawności zapisów księgowych oraz nadzór nad prawidłowością rozliczeń podatkowych,

- kontrolowanie obiegu dokumentacji finansowej i rachunkowej,

- kontrola formalna i rachunkowa dowodów księgowych,

- sporządzanie deklaracji oraz nadzór nad prawidłowością rozliczeń podatkowych,

- przygotowywanie sprawozdań finansowych,

- przygotowywanie raportów na potrzeby zarządu,

- współpraca z zewnętrznymi instytucjami finansowymi i kontrolnymi (banki, US, ZUS, GUS, itp.),

- rozliczanie płac i prowadzenie spraw kadrowych (dość często występuje),

- zarządzanie i koordynowanie pracy zespołu księgowego,

- realizowanie polityki zarządzania należnościami i zobowiązaniami spółki,

- weryfikacja oraz wprowadzanie dowodów księgowych do systemu księgowego,

- rozliczanie produkcji wyrobów gotowych,

- prowadzenie rejestru środków trwałych.

Wymagania:

- wykształcenie wyższe z zakresu ekonomii, finansów, rachunkowości lub podatków,

- kilkuletnie doświadczenie na stanowisku samodzielnego księgowego lub innym kierowniczym stanowisku w dziale księgowym,

- bardzo dobra znajomość aktualnych regulacji w zakresie prawa podatkowego, prawa bilansowego, prawa spółek handlowych, prawa pracy oraz ubezpieczeń społecznych,

- systematyczność i terminowość,

- znajomość MS Office (zwłaszcza Excel),

- umiejętność organizowania własnej pracy i zarządzania swoim czasem pracy,

- komunikatywność,

- umiejętność pracy zespołowej,

- znajomość języka angielskiego lub niemieckiego (mile widziana),

- doświadczenie w analizowaniu danych, wyciąganiu wniosków i sporządzaniu raportów.

Bartosz Gordon

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Finansowo-Księgowy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA

Przedsiębiorca na etacie nadal z podwójną składką zdrowotną

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie składki zdrowotnej w przypadku łączenia pracy na etacie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wynika z niej, iż obecnie nie są planowane zmiany legislacyjne ingerujące w zasadę odprowadzania składki od każdego tytułu odrębnie.

Weryfikacja kontrahenta na białej liście VAT może być skomplikowana

Przedsiębiorca, aby nie stracić możliwości zaliczenia wydatków do kosztów podatkowych, musi upewnić się, że w dniu realizacji przelewu konto odbiorcy znajduje się na białej liście VAT. Jednak od tej reguły istnieją pewne wyjątki. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że w sytuacji, gdy przelew jest realizowany przez pośrednika, istotna jest data wydania mu pisemnej dyspozycji przelewu. Przepisy jednoznacznie wskazują na konieczność weryfikacji rachunku w wykazie "na dzień zlecenia przelewu". 

REKLAMA