REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oczekiwania pracodawców wobec głównego księgowego

Bartosz Gordon
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Księgowość jest jednym z ważniejszych działów podlegających dyrektorowi finansowemu lub bezpośrednio właścicielowi lub zarządowi, z którym dobre relacje są wręcz niezbędne do prawidłowego funkcjonowania firmy.

Właściciele większych firm często narzekają, że trudno jest znaleźć dobrego głównego księgowego. Zazwyczaj doświadczenia zawodowe powodują, że ich wiedza obejmuje

REKLAMA

REKLAMA

jedynie określony wycinek księgowości. Główny księgowy powinien znać się jednocześnie na dziedzinach dotyczących księgowości i na sferze podatków. Najlepsi są tacy, którzy stale doskonalą swoje umiejętności, są ambitni i interesują się ogólnymi zagadnieniami dotyczącymi finansów. Nie tylko rozwiązują problemy, na które natrafiają w swojej pracy, ale także przewidują określone negatywne zdarzenia i do nich nie dopuszczają lub dążą
do osiągnięcia najlepszych rozwiązań dla pracodawcy. Najlepsi aspirują do bycia dyrektorami finansowymi, a nie głównymi księgowymi.

Poszukiwane są osoby, które z jednej strony dobrze znają przepisy i potrafią profesjonalnie prowadzić dokumentację księgową prowadzonej działalności, ale także osoby posiadające wysoką świadomość biznesową. Główny księgowy powinien być doradcą dla innych menedżerów w firmie, np. w znalezieniu najbardziej korzystnych podatkowo rozwiązań prowadzonych transakcji czy też wskazywaniu skutków finansowych planowanych przedsięwzięć.

Ważna jest również umiejętność przekazywania wiedzy menedżerom, innym
współpracownikom, ważny jest kontakt dobry kontakt z dyrektorem finansowym czy
też z właścicielem. Istotnym kryterium dla pracodawcy jest oczywiście doświadczenie. Głównym księgowym może zostać osoba, która ma klika lat doświadczenia - w tym najlepiej - kilka lat w jednej firmie, w której samodzielnie zamykała bilans i przeszła pozytywnie kontrole urzędu skarbowego.

Poniżej prezentujemy najczęściej powtarzające się wymagania i obowiązki stawiane kandydatom na głównych księgowych w najnowszych ogłoszeniach rekrutacyjnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zakres obowiązków:

- przygotowywanie sprawozdań finansowych wg MSSR,

- nadzór nad prawidłowością rozliczeń podatkowych,

- nadzór nad procesami księgowymi,

- nadzór nad wewnętrznymi i zewnętrznymi audytami finansowymi,

- kontrola należności i zarządzanie płatnościami,

- zapewnienie poprawności zapisów księgowych oraz nadzór nad prawidłowością rozliczeń podatkowych,

- kontrolowanie obiegu dokumentacji finansowej i rachunkowej,

- kontrola formalna i rachunkowa dowodów księgowych,

- sporządzanie deklaracji oraz nadzór nad prawidłowością rozliczeń podatkowych,

- przygotowywanie sprawozdań finansowych,

- przygotowywanie raportów na potrzeby zarządu,

- współpraca z zewnętrznymi instytucjami finansowymi i kontrolnymi (banki, US, ZUS, GUS, itp.),

- rozliczanie płac i prowadzenie spraw kadrowych (dość często występuje),

- zarządzanie i koordynowanie pracy zespołu księgowego,

- realizowanie polityki zarządzania należnościami i zobowiązaniami spółki,

- weryfikacja oraz wprowadzanie dowodów księgowych do systemu księgowego,

- rozliczanie produkcji wyrobów gotowych,

- prowadzenie rejestru środków trwałych.

Wymagania:

- wykształcenie wyższe z zakresu ekonomii, finansów, rachunkowości lub podatków,

- kilkuletnie doświadczenie na stanowisku samodzielnego księgowego lub innym kierowniczym stanowisku w dziale księgowym,

- bardzo dobra znajomość aktualnych regulacji w zakresie prawa podatkowego, prawa bilansowego, prawa spółek handlowych, prawa pracy oraz ubezpieczeń społecznych,

- systematyczność i terminowość,

- znajomość MS Office (zwłaszcza Excel),

- umiejętność organizowania własnej pracy i zarządzania swoim czasem pracy,

- komunikatywność,

- umiejętność pracy zespołowej,

- znajomość języka angielskiego lub niemieckiego (mile widziana),

- doświadczenie w analizowaniu danych, wyciąganiu wniosków i sporządzaniu raportów.

Bartosz Gordon

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Finansowo-Księgowy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA