Kategorie

Oczekiwania pracodawców wobec głównego księgowego

Bartosz Gordon
inforCMS
Księgowość jest jednym z ważniejszych działów podlegających dyrektorowi finansowemu lub bezpośrednio właścicielowi lub zarządowi, z którym dobre relacje są wręcz niezbędne do prawidłowego funkcjonowania firmy.

Właściciele większych firm często narzekają, że trudno jest znaleźć dobrego głównego księgowego. Zazwyczaj doświadczenia zawodowe powodują, że ich wiedza obejmuje

Reklama

jedynie określony wycinek księgowości. Główny księgowy powinien znać się jednocześnie na dziedzinach dotyczących księgowości i na sferze podatków. Najlepsi są tacy, którzy stale doskonalą swoje umiejętności, są ambitni i interesują się ogólnymi zagadnieniami dotyczącymi finansów. Nie tylko rozwiązują problemy, na które natrafiają w swojej pracy, ale także przewidują określone negatywne zdarzenia i do nich nie dopuszczają lub dążą
do osiągnięcia najlepszych rozwiązań dla pracodawcy. Najlepsi aspirują do bycia dyrektorami finansowymi, a nie głównymi księgowymi.

Poszukiwane są osoby, które z jednej strony dobrze znają przepisy i potrafią profesjonalnie prowadzić dokumentację księgową prowadzonej działalności, ale także osoby posiadające wysoką świadomość biznesową. Główny księgowy powinien być doradcą dla innych menedżerów w firmie, np. w znalezieniu najbardziej korzystnych podatkowo rozwiązań prowadzonych transakcji czy też wskazywaniu skutków finansowych planowanych przedsięwzięć.

Ważna jest również umiejętność przekazywania wiedzy menedżerom, innym
współpracownikom, ważny jest kontakt dobry kontakt z dyrektorem finansowym czy
też z właścicielem. Istotnym kryterium dla pracodawcy jest oczywiście doświadczenie. Głównym księgowym może zostać osoba, która ma klika lat doświadczenia - w tym najlepiej - kilka lat w jednej firmie, w której samodzielnie zamykała bilans i przeszła pozytywnie kontrole urzędu skarbowego.

Poniżej prezentujemy najczęściej powtarzające się wymagania i obowiązki stawiane kandydatom na głównych księgowych w najnowszych ogłoszeniach rekrutacyjnych.

Zakres obowiązków:

- przygotowywanie sprawozdań finansowych wg MSSR,

- nadzór nad prawidłowością rozliczeń podatkowych,

- nadzór nad procesami księgowymi,

- nadzór nad wewnętrznymi i zewnętrznymi audytami finansowymi,

- kontrola należności i zarządzanie płatnościami,

- zapewnienie poprawności zapisów księgowych oraz nadzór nad prawidłowością rozliczeń podatkowych,

- kontrolowanie obiegu dokumentacji finansowej i rachunkowej,

- kontrola formalna i rachunkowa dowodów księgowych,

- sporządzanie deklaracji oraz nadzór nad prawidłowością rozliczeń podatkowych,

- przygotowywanie sprawozdań finansowych,

- przygotowywanie raportów na potrzeby zarządu,

- współpraca z zewnętrznymi instytucjami finansowymi i kontrolnymi (banki, US, ZUS, GUS, itp.),

- rozliczanie płac i prowadzenie spraw kadrowych (dość często występuje),

- zarządzanie i koordynowanie pracy zespołu księgowego,

- realizowanie polityki zarządzania należnościami i zobowiązaniami spółki,

- weryfikacja oraz wprowadzanie dowodów księgowych do systemu księgowego,

- rozliczanie produkcji wyrobów gotowych,

- prowadzenie rejestru środków trwałych.

Wymagania:

- wykształcenie wyższe z zakresu ekonomii, finansów, rachunkowości lub podatków,

- kilkuletnie doświadczenie na stanowisku samodzielnego księgowego lub innym kierowniczym stanowisku w dziale księgowym,

- bardzo dobra znajomość aktualnych regulacji w zakresie prawa podatkowego, prawa bilansowego, prawa spółek handlowych, prawa pracy oraz ubezpieczeń społecznych,

- systematyczność i terminowość,

- znajomość MS Office (zwłaszcza Excel),

- umiejętność organizowania własnej pracy i zarządzania swoim czasem pracy,

- komunikatywność,

- umiejętność pracy zespołowej,

- znajomość języka angielskiego lub niemieckiego (mile widziana),

- doświadczenie w analizowaniu danych, wyciąganiu wniosków i sporządzaniu raportów.

Bartosz Gordon

 

Źródło: Serwis Finansowo-Księgowy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma

  Sąd Najwyższy wydał decyzję ws. kredytów frankowych

  Kredyty frankowe. Sąd Najwyższy uznał, że roszczenia banku i konsumenta są niezależne, nie ulegają automatycznie wzajemnej kompensacji. W opinii sądu bank może żądać zwrotu świadczenia od chwili, w której umowa kredytu stała się trwale bezskuteczna, co wyznacza bieg przedawnienia.

  Jaka jest stopa zwrotu z wynajmu mieszkań?

  Wynajem mieszkania. W ostatnich latach popyt na rynku mieszkaniowym istotnie napędzały osoby, które chciały zainwestować w wynajem. Stopy zwrotu z takiego zakupu były znacznie wyższe niż oprocentowanie lokat, a rosnące dynamicznie ceny mieszkań zachęcały do inwestycji.

  Złoto nadal jednym z najbardziej popularnych celów inwestycyjnych

  Zainteresowanie złotem na światowych rynkach jest obecnie ogromne. Samoloty ze złotymi sztabkami latają rzadziej, ale konwoje z cennym ładunkiem mkną autostradami – tak złoto jest transportowane m.in. do Polski. Kruszec stał się popularną alternatywą do inwestowania, także nad Wisłą.

  Od 15 maja bez maseczek na ulicy

  Rząd od 15 maja znosi obowiązek noszenia maseczek na otwartym powietrzu, pod warunkiem że utrzymamy dystans 1,5 metra od innej osoby. Co jeszcze się zmieni w tym zakresie?

  Ponownie otwarte kluby fitness, siłownie i baseny

  Od 29 maja do 5 czerwca przywrócona ma być działalność klubów fitness i siłowni, a także basenów - wynika z opublikowanego rozporządzenia Rady Ministrów.

  Resort sprawiedliwości planuje nowelizację art. 388 k.c. Co to oznacza dla sprzedawców?

  Będą zmiany w przepisach. Prawnicy przerażeni proponowanymi zmianami do art. 388 k.c. Zmiana ma zwiększyć ochronę obywateli przed nieuczciwymi i nieetycznymi praktykami sprzedawców.

  Czy fintech to przyszłość bankowości?

  Mówi się, że spółki fintechowe to przyszłość tradycyjnej bankowości, a niektórzy analitycy ryzykują stwierdzenie, iż biznesy łączące świat finansów z nowymi technologiami to przyszłość, która już nadeszła. Taki wariant potwierdzają nastroje na rynkach światowych, a także w strukturach największych funduszy inwestycyjnych globu. Beneficjentem tego typu zmian będzie przede wszystkim sam klient.

  Drewniane konstrukcje szkieletowe coraz popularniejsze

  Drewniane konstrukcje szkieletowe to coraz popularniejsze rozwiązanie wśród polskich inwestorów. Eksperci nie mają wątpliwości, że drewno na dobre wróciło do łask.

  Wyrok SN ws. kredytów frankowych a sektor bankowy

  Umowy kredytu frankowego. Zdaniem Związku Banków Polskich niekorzystne dla banków rozstrzygnięcia SN ws. kredytów frankowych oznaczałyby upadek części sektora bankowego. Banki nie byłyby w stanie finansować bieżących potrzeb gospodarki.

  Jak ustawić bezpieczne hasło na komputerze firmowym?

  Bezpieczne hasło i ochrona danych to podstawa każdej firmy. Tymczasem oszuści wykorzystują zaawansowane narzędzia IT do masowego łamania haseł dostępów do usług internetowych i w ten sposób pozyskują ogromne wolumeny danych do dokonywania przestępstw.

  MRiRW: blisko 2,2 mld euro z KPO na sektor rolno-spożywczy

  Sektor rolno-spożywczy ma w Krajowym Planie Odbudowy wyodrębnioną pulę na rozwój i wzmocnienie odporności na kryzysy. Jakie inwestycje będą jeszcze wspierane z KPO?

  Codzienie tracimy około 600 milionów zł z polskiego PKB

  Trzecia fala pandemii łagodniejsza dla gospodarki, ale niektóre sektory wciąż dużo tracą. Kto traci, a kto zyskuje na pandemii?

  Pakiet akcyzowy - zmiany dla firm

  Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym weszła w życie. Szereg zmian już obowiązuje m.in. uzyskiwanie lub cofanie zezwoleń akcyzowych. Co jeszcze się zmieniło?

  Jak powinna wyglądać umowa na dostawy produktów rolniczych?

  Umowa dla rolnika: jak powinny być uregulowane kwestie ceny, terminów płatności, siły wyższej, kontroli jakości czy wypowiedzenia kontraktu?

  Dziedziczenie jednoosobowej działalności gospodarczej – co dalej po śmierci przedsiębiorcy

  Prawnik wyjaśnia, co dzieje się po śmierci przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, wpisanej do CEIDG

  Hotele znów otwarte. Te miejskie na razie są omijane są przez gości

  Od 8 maja hotele znów mogą przyjmować gości. Jednak w przeciwieństwie do hoteli resortowych w tych miejskich nie widać bardzo dużego zainteresowania.

  Ceny mieszkań wzrosły od 7 do 13 proc.

  Ceny mieszkań. W ciągu roku ceny transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym wzrosły od 7 do 13 proc., najwyższe wzrosty odnotowano w Gdańsku, Łodzi i Wrocławiu, najniższe w Warszawie - wynika z Barometru Metrohouse i Gold Finance. W dalszym ciągu duży jest udział zakupów w celach inwestycyjnych.

  Instalacja fotowoltaiczna - co warto wiedzieć?

  Fotowoltaika. Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej? Gdzie montować panele? Jak sprawdza się instalacja w zależności od pogody? Jakie formalności trzeba spełnić, z jakimi kosztami się liczyć?

  Jak uzyskać wyrok w sprawach budowlanych w mniej niż dwa miesiące?

  Brak płatności nawet jednej faktury może zagrozić wypłacalności wykonawcy. W poszukiwaniu wyjścia z tej pułapki, coraz więcej firm budowlanych zwraca się w kierunku e-arbitrażu.

  Ponad 20% przedsiębiorców z branży beauty zapowiada zwolnienia

  Firmy z branży beauty zamierzają zwolnić część swoich pracowników. Planowane redukcje najczęściej mają obejmować ponad 60% kadr. Branża przeżywa stagnację i zapowiada falę upadłości.

  Pieniądze z KPO na termomodernizację budynków na wsi

  Termomodernizacja budynków na wsi. Z budżetu Krajowego Planu Odbudowy (KPO) będą wspierane inwestycje mieszkańców wsi m.in. w zakresie termomodernizacji budynków mieszkalnych, modernizację infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, termomodernizację budynków szkół, bibliotek i domów kultury.

  Jak założyć wyząbkowane opony? Czy się da?

  Jak założyć wyząbkowane opony? To o tyle zasadnicze pytanie, że ząbkowanie oznacza uszkodzenie bieżnika w ogumieniu.

  Dotacje dla firm w maju - lista konkursów

  Dotacje z Funduszy Europejskich czekają na przedsiębiorców. Przedstawiamy listę majowych konkursów i dotacji.

  Tarcza branżowa - zasady wsparcia, nowe kody PKD

  Tarcza branżowa to wsparcie dla firm poszkodowanych przez pandemię COVID-19. Od kiedy i na jakie wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy po zmianach?

  Jak rozwód Gatesów wpłynie na rynek start-upów?

  Rozwód Gatesów. Rozwody najbogatszych obywateli USA to nierzadko wyjątkowo bolesny cios wymierzony m.in. w majątek osobisty oraz portfele inwestycyjne. Czy jest się czego obawiać?