REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tragedia w Japonii nie zakłóciła pracy japońskich firm w Polsce

REKLAMA

Tragedia w Japonii na razie nie zakłóciła pracy japońskich firmy w Polsce. Jednak część ekspertów obawia się, że może dojść do opóźnień w dostawach komponentów i bacznie obserwują rozwój sytuacji w Japonii.

Toyota Motor Manufacturing Poland w Wałbrzychu, produkująca skrzynie biegów i silniki, oraz Toyota Motor Industries Poland w Jelczu-Laskowicach, wytwarzająca silniki wysokoprężne, pracują bez zakłóceń, choć niektóre z komponentów głównie mechanicznych przyjeżdżają do Polski z Japonii.

REKLAMA

"Nie przerywamy produkcji, bo mamy zapasy, które pozwalają nam pracować bez zakłóceń przez najbliższe tygodnie. Przez cały też czas - w miarę możliwości - staramy się potwierdzić terminy i możliwości dostaw komponentów z Japonii" - powiedział PAP w poniedziałek Grzegorz Górski z Toyota Motor Manufacturing Poland w Wałbrzychu.

Dodał, że z całą pewnością w najbliższych tygodniach nie grozi przerwanie produkcji ani w Wałbrzychu, ani w Jelczu-Laskowicach.

REKLAMA

Górski, pytany przez PAP o nastroje wśród Japończyków pracujących w dolnośląskich fabrykach Toyoty, powiedział, że w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach pracuje 20 Japończyków. Wszyscy zdołali już potwierdzić, że ich najbliżsi nie ucierpieli w wyniku tragedii.

Natomiast dyrektor administracji, w NGK Ceramics Polska Sp. z o.o., Piotr Słowik uważa, że obecnie trudno jest oszacować długoterminowy wpływ kataklizmu na polski zakład. "Spodziewamy się pewnych opóźnień oraz trudności w realizacji celów biznesowych, ponieważ nasze relacje z Japonią obejmują zarówno zakup surowców i części zamiennych, jak i sprzedaż naszych produktów" - poinformował PAP Słowik.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gliwicki zakład NGK Ceramics Polska, wchodzący w skład NGK Insulators Ltd., produkuje ceramiczne wkłady do silników Diesla, służące do filtracji gazów spalinowych. Centrala koncernu NGK Insulators znajduje się w Nagoi - a więc w regionie, który nie cierpiał bezpośrednio wskutek trzęsienia ziemi ani fali tsunami.

Słowik zaznaczył, że wielu dostawców, klientów oraz pracowników ma bliskich w zagrożonych częściach kraju, dlatego tragedia nie pozostanie bez wpływu na najbliższą i dalszą przyszłość koncernu.

Bezpośrednich skutków kataklizmu nie odczuwa też na razie tyska fabryka Toyo Seal Poland, zajmująca się produkcją uszczelek do łożysk tocznych

REKLAMA

"Tragedia na razie nie wpłynęła na bieżące funkcjonowania firmy. Być może w późniejszym okresie odczujemy te wydarzenia, bo w Japonii zamawiamy różne surowce. Na razie nic się nie dzieje, ale zobaczymy jak to będzie wyglądać w przyszłości" - poinformował PAP dział administracji firmy.

Z kolei dyrektor generalny ds. personalnych i administracyjnych Sharp Manufacturing Polska w Łysomicach pod Toruniem, Witalis Korecki powiedział PAP, że "w tym momencie trwa szacowanie, czy sytuacja w Japonii będzie miała wpływ na produkcję zakładu w Polsce, a jeżeli tak, to, jaki". Fabryka telewizorów Sharp w Łysomicach istnieje od 2007r. Jest to jedyny zakład tej korporacji w Polsce. Zatrudnia ok. 2 tys. osób.

Zdaniem analityków Euler Hermes nie należy się spodziewać, aby ostatnie wydarzenia w Japonii wpłynęły na działalność przedsiębiorstw w Polsce. "Przede wszystkim - jak słyszymy, największa skala zniszczeń ominęła główne obszary przemysłowe Japonii. Po drugie - z powodu dużej odległości, firmy sprowadzające komponenty z Japonii w większości przypadków nie zaopatrują się +just on time+, ale mają znaczne ich zapasy" - uważają analitycy.

Największe w historii Japonii, piątkowe trzęsienie ziemi unieruchomiło kilka elektrowni atomowych. W elektrowni atomowej Fukushima I uszkodzone zostały systemy chodzenia trzech z sześciu reaktorów. Firma energetyczna Tokyo Electric Power zamierza racjonować energię w otaczającym Tokio regionie Kanto. Przerwy w dostawach mogą dotyczyć około 45 mln ludzi i potrwać do kwietnia.

Japoński koncern samochodowy Toyota Motor Co. poinformował w poniedziałek, że z powodu katastrofy zamierza całkowicie wstrzymać produkcję w swoich japońskich fabrykach, co najmniej do 16 marca.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA