REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tsunami nie dosięgło giełd

Indeks największych polskich spółek zakończył piątek 0,4 proc. pod kreską.
Indeks największych polskich spółek zakończył piątek 0,4 proc. pod kreską.

REKLAMA

REKLAMA

Światowe giełdy z umiarkowanym spokojem przyjęły wieści o tsunami w Japonii. Globalne gospodarki jeszcze przez długi czas mogą odczuwać konsekwencje kataklizmu.

REKLAMA

Indeks warszawskich blue chipów zaczął piątkową sesję od spadku o około 1 proc. Można powiedzieć, że w kontekście sięgającego prawie 2 proc. tąpnięcia amerykańskich indeksów w czwartek oraz pojawiania się kolejnych, negatywnych informacji, z wiadomością o trzęsieniu ziemi w Japonii i nie dającej się poskromić inflacji w Chinach włącznie, reakcja naszych inwestorów nie była przesadnie pesymistyczna. Tym bardziej, że w ciągu dnia starali się z powodzeniem ograniczyć skalę spadków. WIG20 zachowywał się nie najgorzej na tle mocno zniżkujących wskaźników na większości giełd europejskich.

REKLAMA

W pierwszych godzinach handel toczył się dość nerwowo, jednak byki skutecznie broniły się przed zepchnięciem poniżej poziomu 2730 punktów. Od południa sytuacja ustabilizowała się i indeks największych spółek zniżkował o około 0,6 proc., poruszając się w wąskim przedziale 2738-2745 punktów. Początkowo mniej więcej połowa największych spółek ulegała przecenie, przekraczającej 1 proc. Z czasem jednak to grono skurczyło się do zaledwie pięciu spółek. Liderami tej stawki były akcje Lotosu, zniżkujące w najgorszym momencie o prawie 2,5 proc. oraz PKO, które szły w dół o około 2 proc. Tuż za nimi plasowały się papiery Cyfrowego Polsatu i TVN. Mimo kolejnego spadku notowań miedzi, nieźle radziły sobie walory KGHM. Po początkowym spadku o prawie 2 proc., po południu udało im się nie tylko zniwelować stratę, ale pójść w górę o 1 proc.

Dowiedz się także: Jaki jest wpływ agencji ratingowych na rynki finansowe?

Indeksy na głównych europejskich giełdach na otwarciu traciły po około 1 proc. i przez większą część dnia trzymały się na tym poziomie. Jedynie paryski CAC40 próbował zmniejszyć skalę zniżki. Przy zdecydowanej przewadze spadków uwagę zwracał zyskujący ponad 2 proc. wskaźnik giełdy w Atenach. Wśród parkietów naszego regionu na niewielkim plusie trzymał się jedynie Budapeszt. W Bukareszcie i Sofii zniżki sięgały 2 proc.

Polecamy serwis: Kursy walut

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spokojny przebieg notowań na większości giełd naszego kontynentu można tłumaczyć czekaniem na zachowanie się inwestorów na Wall Street. Notowania kontraktów na amerykańskie indeksy nie skłaniały do optymizmu, ale też nie budziły wielkich obaw. W pierwszych minutach po rozpoczęciu handlu za oceanem wartość indeksów niewiele różniła się od tej z czwartkowego zamknięcia. Wieści o trzęsieniu ziemi i niszczącej fali tsunami w Japonii nie wywarły wielkiego wrażenia na Amerykanach, chyba tylko dlatego, że nie brakuje im innych zmartwień. Pewnym pocieszeniem była publikacja zgodnych z oczekiwaniami danych o dynamice sprzedaży detalicznej. Wyniosła ona w lutym 1 proc., a bez uwzględnienia samochodów – 0,7 proc. Rozczarował z kolei indeks nastrojów konsumentów, który spadł z 77,5 do 68,2 punktu oraz wyższy niż się spodziewano wzrost zapasów niesprzedanych towarów, sięgający 0,9 proc. Po tych informacjach indeksy znalazły się nieznacznie pod kreską.

Indeks naszych największych spółek stracił ostatecznie 0,4 proc. WIG spadł o 0,5 proc., mWIG40 o 0,63 proc., a sWIG80 o 0,57 proc. Obroty wyniosły nieco ponad 960 mln zł.

Roman Przasnyski, Open Finance

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

REKLAMA

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

REKLAMA

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

REKLAMA