| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pięć innowacji, które zmienią nasze życie według IBM

Pięć innowacji, które zmienią nasze życie według IBM

Projekcje trójwymiarowe, baterie zasilane powietrzem, wszechobecne czujniki, mikroprocesory chłodzone wodą i drogi bez "korków" - to pięć innowacji, które - zdaniem IBM - zmienią styl naszej pracy i życia w ciągu najbliższych pięciu lat.

Za pięć lat holograficzne projekcje pojawią się nawet w telefonach, umożliwią telekonferencje niemal dorównujące osobistemu kontaktowi, a szczególnie przydatne mają być w opiece zdrowotnej, na przykład wykrywalność tętniaków mózgu powinna wzrosnąć o 70-90 procent - poinformowano na poniedziałkowej konferencji firmy IBM, z okazji jej stulecia.

Baterie zasilające sprzęt elektroniczny nie tylko się zmniejszą, ale także będą wykorzystywały tlen z powietrza do generowania energii elektrycznej, zapewniając naszym telefonom czy komputerom (jakkolwiek one będą wyglądać) 10-krotnie dłuższe funkcjonowanie. Pojawią się także miniaturowe generatory wykorzystujące energię naszych ruchów.

Za pięć lat wszechobecne czujniki - w telefonie, samochodzie, a nawet na Twitterze pozwolą tworzyć obraz naszego otoczenia w czasie rzeczywistym. Pozwoli to na przykład skuteczniej walczyć z globalnym ociepleniem, śledzić rośliny i zwierzęta zagrażające ekosystemom. Naukowcom nie umknie pojawienie się pierwszych komarów czy aktywność sejsmiczna, wykrywana prze czujniki przyspieszeń w laptopach. Pozwoli to szybciej ostrzegać przed tsunami.

Dzięki chłodzeniu wodą na poziomie układów elektronicznych komputery będą lepiej chłodzone, zaś odpadowe ciepło z centrów komputerowych ogrzeje budynki zimą i pozwoli je klimatyzować latem.

Technologie analityczne, które intuicyjnie przyswajają wzorce podróżowania i zachowania osób oraz reagują na zmieniające się warunki na drodze czy wypadki w najbliższym czasie mają umożliwić spersonalizowane dojazdy do pracy - niezakorkowanymi autostradami, niezatłoczonym metrem bez opóźnień związanych z robotami drogowymi. Tak przynajmniej obiecują specjaliści z IBM - a to, czy ich koncepcje zostaną zrealizowane, zależy od władz miejskich.

W roku 1911 z połączenia trzech mniejszych firm powstała Computing Tabulating Recording Corporation, produkująca zarówno elektromechaniczne maszyny licząco- analityczne, korzystające z perforowanych kart jak i wagi, zegary do rejestrowania czasu pracy czy krajalnice do mięsa i sera. W roku 1924 firma zmieniła nazwę na International Busines Machines - czyli IBM.

Kolejne lata przyniosły między innymi pierwszą elektroniczną maszynę do pisania (1935 r.), pierwsze produkowane na skale przemysłową komputery (IBM 1401, sprzedany w ponad 10 000 egzemplarzy, system rezerwacji lotniczych SABRE (1961), używany w USA do dziś pasek magnetyczny do kart płatniczych (1969), automatyczne sprawdzanie pisowni (spell checker), dyskietkę komputerową (1971), pierwszy przenośny komputer IBM 5100 (ważył 24 kilogramy), kod kreskowy (1979 - IBM PC, czyli protoplastę większości komputerów osobistych.

W laboratoriach IBM powstał mikroskop tunelowy, pozwalający dowolnie układać pojedyncze atomy, komputer Deep Blue, który pokonał mistrza świata w szachach Garri Kasparowa(1997) i superkomputer IBM Watson, zwycięzca teleturnieju Jeopardy 1 (odpowiednik polskiego Va Banque). Ta ostatnia maszyna zna treść miliona książek. Potrafi zrozumieć pytania zadane głosem i odpowiedzieć na nie, zanim dotychczasowi wielokrotni laureaci teleturniejów zbiorą myśli.

Pracownicy IBM trzykrotnie (1971, 1986 i 1987) zdobywali Nagrodę Nobla. Wreszcie to właśnie w IBM pierwsza kobieta została wiceprezesem firmy (Ruth Leach, 1943), a T.J. Laster był pierwszym czarnoskórym dyrektorem sprzedaży (1946). Firmowy Dokument na temat Polityki Równych Szans o 11 lat wyprzedził słynny rządowy Civil Rights Act.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Niedzielska

Prawnik ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, trener, mediator ds. pracowniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »