REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przedsiębiorcy szykują się na bardzo trudny I kwartał 2023 roku

Ostatni odczyt inflacyjny Głównego Urzędu Statystycznego nie napawa optymizmem - wzrost o niemal procent, a realnie w niektórych obszarach nawet o... kilkanaście. Eksperci nie mają wątpliwości, że główne starcie z inflacją dopiero przed nami. Za najtrudniejszy uznaje się I kwartał 2023 roku, gdy przedsiębiorcy będą kreślić plany rozwojowe oraz te dotyczące np. zatrudniania w firmach. Jak mówi prof. Aneta Zelek, główne starcie z "inflacyjnym potworem" dopiero przed nami.

Jak zmniejszyć negatywny wpływ inflacji na firmę?

Wysoka inflacja: utrzymujący się wysoki wzrost cen sprawia, że coraz bardziej uwidacznia się negatywna presja na poziom generowanych przez przedsiębiorstwa marż. Jak powinny reagować firmy?

Nowe zasady transgranicznego przekształcania, łączenia i podziału spółek

W kodeksie spółek handlowych znajdą się nowe zasady dotyczące transgranicznego przekształcania, łączenia i podziału spółek. Głównym celem nowelizacji jest ujednolicenie procesu reorganizacji transgranicznych, przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniej ochrony wierzycielom, pracownikom i wspólnikom mniejszościowym spółek. Projekt zaprezentowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, ma wdrożyć unijną dyrektywę 2019/2121.

Inwestycje w waluty: czy teraz jest dobry moment?

Polski złoty odrabia straty wobec głównych walut. Niebezpieczny rajd dolara wyhamował, a popyt na franka osłabł. Jak obecnie wygląda sytuacja PLN na tle innych krajów? Czy warto wykorzystać chwilowy spokój na tym rynku, by zainwestować w waluty? Jeśli tak, to na co postawić – euro, dolara, franka szwajcarskiego, a może funta brytyjskiego?

REKLAMA

Nietypowe inwestycje. Na czym można zarobić

Alternatywa dla tradycyjnych form inwestowania. Nie tylko kryptowaluty.

Dwa długie weekendy w listopadzie 2022 r.

Mimo że jesienią dni są coraz krótsze, to same weekendy mogą być dłuższe niż zwykle. To, za sprawą dwóch świąt w listopadzie, dzięki którym Polacy mogą sobie pozwolić na nieco odpoczynku od pracy i wyjechać na mini urlop. Czy tak się stanie i w 2022 roku? Eksperci portalu Travelist.pl przeanalizowali dane z serwisu, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Wzrośnie popyt na usługi w zarządzaniu antykryzysowym [OPINIA]

Wojna w Ukrainie, wysoka inflacja, przerwane łańcuchy dostaw, rosnące koszty prowadzenia działalności czy brak dostępu do taniego finansowania umożliwiającego rozwój – z takimi zjawiskami będą musiały borykać się przedsiębiorstwa z różnych branż, ale także jednostki samorządu terytorialnego przez najbliższe kilkanaście miesięcy

50% firm chce podnieść ceny towarów i usług

Co druga firma deklaruje, że podniesie ceny swoich towarów lub usług, a co trzecia wstrzyma inwestycje – wynika z badania „Skaner MŚP 3Q2022” zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

REKLAMA

Cyberbezpieczeństwo: Najbardziej ufamy branżom, gdzie jest najwięcej wycieków danych

Cyberbezpieczeństwo: Największe zaufanie miały branże: finansów i ubezpieczeń (26,9%), ochrony zdrowia (21,9%) oraz technologii i telekomunikacji (19,4%). Te sektory były najczęściej atakowane przez hakerów w 2021 roku.

Za jakie zaległości podatkowe odpowiada członek zarządu?

Za zaległości podatkowe spółki z o.o. odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem członkowie jej zarządu. Ordynacja podatkowa przewiduje jednak wyjątkowe sytuacje, które mogą tę odpowiedzialność wyłączyć.

Inflacja a zakupy online - żywność i materiały remontowo-wykończeniowe

Rosnąca inflacja wpływa na częstotliwość zakupów internetowych. Tak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Muszkieterów, zarządzającej sieciami Intermarché i Bricomarché. Ponad 30 proc. respondentów robiących zakupy online deklaruje, że rzadziej kupuje produkty spożywcze w takiej formie. Podobnie jest w przypadku zakupu artykułów remontowo-wykończeniowych – ponad 45 proc. ankietowanych przyznaje, że z powodu inflacji nabywa je przez Internet z mniejszą częstotliwością. Z raportu Jak kupuje polski konsument? Trendy e-commerce w zakupach z kategorii spożywczej oraz „dom i ogród” płyną również ciekawe wnioski na temat oddziaływania wojny w Ukrainie na konsumentów.

Rynek e-commerce w 2022 roku

E-commerce w 2022 roku: Wojna, inflacja, kryzys energetyczny odcisnęły swoje piętno na sprzedaży internetowej. Nie tylko zmieniły się ceny czy popularność poszczególnych kategorii produktowych, ale też z roku na rok ewoluuje sposób podejmowania decyzji zakupowych

Raport: w najbliższym roku 76 proc. średnich i dużych firm w Polsce chce podnosić ceny

76 proc. średnich i dużych firm w Polsce chce w najbliższych 12 miesiącach podnosić ceny swoich produktów - wskazano w raporcie firmy Grant Thornton. Największy wzrost odsetka firm planujących podwyżki jest w Irlandii, Grecji i Szwecji - podano.

UE zatwierdziła dyrektywę o uniwersalnej ładowarce do wielu urządzeń

UE ostatecznie zatwierdziła w poniedziałek dyrektywę o uniwersalnej ładowarce. Oznacza to, że w 2024 r. obowiązkowy dla wielu urządzeń elektronicznych (np. telefonów komórkowych, tabletów i słuchawek) stanie się port USB-C. W efekcie nie trzeba już będzie kupować nowej ładowarki z każdym nowym urządzeniem.

Czy polskie firmy są gotowe na pakiet Fit for 55? Raport

Wymóg dostosowania się do pakietu Fit for 55 sprawia, że przedsiębiorcy muszą zaktualizować swoje długoterminowe strategie biznesowe i choć polskie firmy mają świadomość nałożonego zobowiązania do redukcji emisji CO2, większość wyraża obawy o ich wdrożenie.

Bezpieczeństwo krajowe pod znakiem zapytania — alarmują specjaliści IT

7 na 10 informatyków, biorących udział w badaniu uważa, że naruszenie bezpieczeństwa korporacyjnych sieci może poważnie zagrozić bezpieczeństwu narodowemu. Przestarzała infrastruktura to łatwy cel dla hakerów, a konsekwencje będziemy ponosić wszyscy. Czy atak hakerów może zablokować wodę w kranie?

Jak obniżyć koszty w firmie przy pomocy benefitów żywieniowych

Widmo kryzysu i prognozy dotyczące recesji sprawiają, że firmy szukają sposobów na optymalne zarządzenie budżetami i redukowanie zbędnych kosztów. A co ze świadczeniami pozapłacowymi? Istnieje rozwiązanie, które dzięki ulgom podatkowym pozwala zaoszczędzić zarówno pracodawcom, jak i pracownikom, a tym samym zadbać o zdrowie, poczucie bezpieczeństwa, motywację i produktywność. Warto poznać korzyści finansowe, jakie niesie ze sobą dofinansowanie posiłków w pracy, w formie karty przedpłaconej.

Jak założyć spółkę komandytowo-akcyjną?

W przypadku zakładania spółki komandytowo-akcyjnej należy zacząć od przygotowania statutu.

Żywieniowe nawyki pracujących Polaków 2022. Raport z badania

Celem badania było poznanie nawyków polskich pracowników. Sprawdzono jakość diety. Zebrane wnioski potwierdziły, że pracownicy potrzebują edukacji żywieniowej i sprzyjających jej rozwiązań w miejscu pracy. Niezbędne są inwestycje w profilaktyczne działania, obejmujące m.in. konsultacje dietetyczne.

Decoupling - rozdzielenie zależności gospodarczych między USA a Chinami

Decoupling, czyli rozdzielenie zależności gospodarczych między USA a Chinami, będzie niewątpliwie jednym z najtrudniejszych doświadczeń dla całej ludzkości. Uczestnicy debaty o gospodarczej rywalizacji tych globalnych graczy, oprócz podkreślenia ich wielowarstwowych powiązań niemal w każdej sferze, zwrócili także uwagę na ich wzajemne korzyści z tej relacji.

Transformacja cyfrowa wymusza zmianę biznesowego krajobrazu

Według prognoz, w przyszłym roku za niemal połowę wypracowanego, światowego PKB odpowiadać będą firmy, które przeszły transformację cyfrową. Cyfryzacja czeka prawie każdą firmę, bez względu na wielkość. Duży wpływ na to będzie miał coraz bardziej popularny model pracy hybrydowej i związana z nim potrzeba zabezpieczeń.

Perspektywy złota inwestycyjnego – czy to dobry wybór w trudnych czasach?

Debata w zakresie złota jako inwestycji. Kruszec ten w dalszym ciągu króluje w inwestycyjnym TOP3 Polaków. W I półroczu 2022 r. złoto (15%) znalazło się na podium, zaraz za lokatami (34%) i kryptowalutami (18%).

Większa uwaga na cyberbezpieczeństwo w Polsce. Powód - wojna i pandemia

64% dyrektorów i menedżerów polskich firm obawia się cyberataku, rodzime przedsiębiorstwa zwracają większą uwagę na kwestie związane z cyberbezpieczeństwem. Znaczący wpływ na zmianę postaw miały pandemia oraz inwazja na Ukrainę.

Low-code, samodzielne programowanie zyskuje popularność. Mniejszy rynek dla IT?

Low-code, samodzielne programowanie. Według opinii do 2024 roku ponad 80 proc. produktów i usług cyfrowych będzie tworzonych przez osoby spoza branży IT. Czy low-code może wyprzeć programistów?

Szybka ścieżka – wsparcie innowacji dla MŚP. Krótki termin na wnioski

Obserwujemy coraz większe zainteresowanie dodatkowymi instrumentami finansowego wsparcia innowacji wśród przedsiębiorstw w Polsce, w tym systematyczny wzrost liczby beneficjentów ulgi B+R. W tym kontekście ogłoszony bardzo niespodziewanie przez NCBiR konkurs na dofinansowanie projektów w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014–2020 – „Wsparcie prowadzenia prac B+R przez przedsiębiorstwa” może stać się dodatkową zachętą do nowych inwestycji, zwłaszcza dla MŚP.

Ulga sponsoringowa - jakie korzyści podatkowe dla firm?

Ulga sponsoringowa dla przedsiębiorców. Na czym polega? Jakie oszczędności podatkowe mogą się pojawić? Jakie koszty można odliczyć?

Sztuczna inteligencja w reklamie. Czy AI będzie kreatywnym twórcą?

Sztuczna inteligencja w reklamie. AI daje możliwości realizacji kampanii reklamowych w sposób szybszy, zautomatyzowany, bardziej precyzyjny i, co najważniejsze, tańszy niż kiedykolwiek wcześniej.

Wsparcie klęskowe dla rodzin rolniczych

Do 15 listopada 2022 r. można składać wnioski o nowe wsparcie klęskowe dla rodzin rolniczych. Komu przysługuje pomoc?

Grywalizacja - wzrost rynku o ponad 30 proc. do 2024 r.

Grywalizacja - na świecie mamy blisko 8 miliardów ludzi, a co 4. z nich jest aktywnym graczem. Globalne zamiłowanie do tej formy rozrywki przedstawiciele biznesu, branży marketingowej i retail przekuli na własne potrzeby, wdrażając do swoich działań.

Chaptery - innowacje w zakresie firmowej współpracy zespołowej

Chaptery mogą być jednym ze sposobów na efektywną współpracę i rozwijanie kompetencji w organizacji. Jak spontanicznie utworzyć zespół z określoną specjalnością?

Inwestycja w zieloną energię inwestycją w przyszłość także dla podmiotów z sektora MŚP?

Unia Europejska prowadzi politykę klimatyczną, dzięki której do 2050 r. ma zostać osiągnięta neutralność klimatyczna. Wyrazem tych działań jest przyjęcie nowej strategii rozwoju – „Europejski Zielony Ład”. Obok wszechobecnej transformacji cyfrowej, aktualnie to właśnie transformacja ekologiczna nabiera na znaczeniu, co powoduje, że zielona energia jest jednym z najbardziej perspektywicznych obszarów inwestycyjnych – który wbrew pozorom nie jest zarezerwowany wyłącznie dla dużych podmiotów gospodarczych.

Działalność w mieszkaniu - fiskus zgadza się na koszty!

Działalność w mieszkaniu a koszty. Dobra wiadomość dla przedsiębiorców. Fiskus zgadza się na rozliczanie mieszkania w działalności gospodarczej bez wydzielania osobnego pomieszczenia na te cele. Dopuszcza też możliwość przeznaczenia do działalności części wspólnych lokalu.

Oszczędności Polaków w dobie inflacji

Około 27 proc. Polaków posiada oszczędności między 10 a 50 tys. zł - wynika z badania United Surveys dla DGP i RMF FM. 12,2 proc. ma między 1 tys. a 5 tys. zł. Niespełna 9 proc. odłożyło poniżej 1 tys. zł, mniej niż 8 proc. - między 50 tys., a od 100 tys. do 1 mln zł zgromadziło 6 proc. Polaków. Pół procent można określić mianem milionerów.

Wspólny rynek gazu w UE. Zakup i podział na wysokim szczeblu

Bruksela proponuje, aby zakup i podział gazu ziemnego stał się kwestią unijną. Rosyjskie błękitne paliwo to już przeszłość. Relacje energetyczne w nowych realiach.

Ireneusz Dąbrowski: Dotychczasowe podwyżki stóp procentowych były wystarczające

Ireneusz Dąbrowski z Rady Polityki Pieniężnej uznał, że dotychczasowe podwyżki stóp procentowych są wystarczające do ustabilizowania oczekiwań inflacyjnych i wygaszenia nadmiernego popytu.

Dlaczego nie zamieszczać nazwiska komandytariusza w nazwie spółki komandytowej?

Budowa firmy, czyli nazwy spółki komandytowej nie jest sprawą prostą. Błędnie skonstruowana firma spółki komandytowej może spowodować dotkliwe konsekwencje finansowe dla wspólnika.

Eksperci ostrzegają przed wzrostem liczby cyberataków

Specjaliści odnotowali w Polsce w 2021 r. wzrost cyberataków aż o 182% w stosunku do roku poprzedniego. Tymczasem, tylko 1/5 badanych wskazała, że doświadczyła próby ataku rozumianego jako naruszenie ich Infrastruktury IT w pracy, danych w domowej sieci internetowej lub kradzieży środków finansowych.

Dofinansowanie dla branży meblarskiej

Branża meblarska dotknięta kryzysem. Czy dofinansowanie na robotyzację pomoże?

Czy firmy mogą mają możliwości na wypadek blackoutu?

Blackout. Całkowite zatrzymanie pracy, utrata ważnych dokumentów i danych – to tylko niektóre z możliwych skutków przerw w dostawie energii dla firm. Brak zasilania nawet przez ułamek sekundy może spowodować poważne straty. Jak przygotować się na taką ewentualność?

Programy lojalnościowe - jak układać, żeby uzyskać wyniki

Programy lojalnościowe coraz bardziej angażują konsumentów. Co zrobić, by strategia marketingowa była skuteczna, a program pozwalał zdobyć i utrzymać klientów?

Weszliśmy w okres dużej zmienności cen ropy i paliw

Weszliśmy w okres dużej zmienności cen ropy i paliw, wywołanej niedostatecznymi rezerwami. Potrzebna jest większa podaż paliw z nowych rafinerii - wskazał główny ekonomista PKN Orlen.

PIE: co piąte miejsce pracy w Polsce zależy od popytu tworzonego w UE

Co piąte miejsce pracy w Polsce zależy od popytu tworzonego w państwach UE – wynika z analiz Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Według ekspertów wzrost gospodarczy bez naszego udziału w jednolitym rynku UE wyniósłby niespełna 40 proc., co oznacza że Polska byłaby dziś na poziomie z 2014 r.

Firmy powinny spodziewać się cyberataku. Jakie środki podjąć?

Częstotliwość i dotkliwość cyberataków gwałtownie wzrosła w ciągu ostatniego roku. Aż 73% przedsiębiorstw doświadczyło co najmniej dwóch incydentów związanych z ransomware. W większości przypadków furtką do firmowej sieci są ludzie. Żeby chronić się przed atakami przedsiębiorstwa powinny zawsze zakładać, że nastąpiło naruszenie, a ich dane są zagrożone.

Brand care 2.0 – czyli jak efektywnie zbudować markę

Rozmowa z Katarzyną Jarczewską, współzałożycielką i współwłaścicielką agencji reklamowej Media Forum o najnowszych trendach w branży public relations.

Limity podatkowe na 2023 rok - ile wynoszą?

Limity podatkowe 2023. Kurs euro w pierwszy dzień roboczy października wyniósł 4,8272 zł (w ubiegłym było 4,5941 zł). Oznacza to, że w 2023 r. wzrosną limity podatkowe.

Program - Robogrant – pomoc na rozwój polskiej branży meblarskiej

Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przedstawili założenia pilotażowego programu „Robogrant – pomoc na rozwój polskiej branży meblarskiej” oraz cyklu konferencji informacyjnych dla przedsiębiorców. W trakcie spotkania ogłoszono nabór – wnioski będzie można składać od 8 listopada do 6 grudnia 2022 r. Celem programu Robogrant jest rozwój działalności gospodarczej przedsiębiorstw produkcyjnych z branży meblarskiej poprzez realizację projektów robotycznych.

Tarcza antyinflacyjna przedłużona na kolejny kwartał

Tarcza antyinflacyjna zostanie prawdopodobnie przedłużona na kolejny kwartał, choć decyzja jeszcze nie zapadła - wynika z wypowiedzi wiceministra Artura Sobonia, w Programie I Polskiego Radia.

Korekty na rynku – czy inwestorzy mają się czego obawiać?

Spektakularne spadki bitcoina, zmiany wycen złota, wahania cen spółek – to nic innego jak korekty na rynkach, które często przyprawiają inwestorów o siwe włosy. Stała, uważna obserwacja zachowania aktywów na rynkach jest jedną z ważniejszych zasad na drodze do podejmowania dobrych decyzji inwestycyjnych. Warto więc wiedzieć, że na rynkach wszystko co rośnie, kiedyś musi spaść. Czym są korekty i jak sobie z nimi radzić?

Czy spółka komandytowa jest podobna do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka komandytowa to dwie najczęściej wybierane formy prawne prowadzonej działalności w ramach spółki. Mają swoje podobieństwa, jednak wciąż posiadają cechy odróżniające.

Jak zaprzyjaźnić się z samym sobą

Beata Drzazga o pewności siebie, odwadze i samoakceptacji w biznesie.

REKLAMA