REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak założyć spółkę komandytowo-akcyjną?

Kancelaria Mentzen
Doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, audyty, księgowość
jak założyć spółkę komandytowo-akcyjną?
jak założyć spółkę komandytowo-akcyjną?
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku zakładania spółki komandytowo-akcyjnej należy zacząć od przygotowania statutu.

Osiem obligatoryjnych elementów statutu spółki komandytowo-akcyjnej

 • firma i siedzibę spółki;
 • przedmiot działalności spółki;
 • czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony;
 • oznaczenie wkładów wnoszonych przez każdego komplementariusza oraz ich wartość;
 • wysokość kapitału zakładowego, sposób jego zebrania, wartość nominalną akcji i ich liczbę ze wskazaniem, czy akcje są imienne, czy na okaziciela;
 • liczbę akcji poszczególnych rodzajów i związane z nimi uprawnienia, jeżeli mają być wprowadzone akcje różnych rodzajów;
 • nazwiska i imiona albo firmy (nazwy) komplementariuszy oraz ich siedziby, adresy albo adresy do doręczeń albo adresy do doręczeń elektronicznych;
 • organizację walnego zgromadzenia i rady nadzorczej, jeżeli ustawa lub statut przewiduje ustanowienie rady nadzorczej.

Co istotne – na mocy statutu spółki komandytowo-akcyjnej można nałożyć na akcjonariuszy obowiązek wykonywania powtarzających się świadczeń niepieniężnych.

REKLAMA

Spółka komandytowo-akcyjna nie może zostać założona w systemie S24 (w odróżnienie od np. spółki z o.o.). Konieczne będzie zatem zawiązanie spółki przed notariuszem.

Oprócz przyjęcia statutu, wspólnicy (lub wspólnik – jeśli spółka jest zakładana przez jedną osobę) będą musieli złożyć przed notariuszem jeszcze trzy oświadczenia – o zawiązaniu spółki, o objęciu akcji oraz o wyborze domu maklerskiego, który będzie prowadził rejestr akcjonariuszy spółki.

Wniosek o wpisanie spółki komandytowo-akcyjnej

Od 1 lipca 2021 roku wniosek o wpisanie spółki komandytowo-akcyjnej może by złożony wyłącznie w formie elektronicznej, poprzez Portal Rejestrów Sądowych.

REKLAMA

Przed przystąpieniem do wypełniania wniosku zostać przygotowane przez wspólników jeszcze dwa dokumenty – oświadczenie zawierające dane komplementariuszy oraz oświadczenie o wniesieniu wkładów. Oba oświadczenia powinny zostać podpisane w sposób tradycyjny, a następnie zeskanowane i w formacie PDF opatrzone podpisem kwalifikowanym. Tak przygotowane dokumenty będą gotowe do załączenia do wniosku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Żeby złożyć wniosek, w pierwszej kolejności trzeba zalogować się do PRS – można to zrobić, np. przez Profil Zaufany. Najważniejsze, o czym teraz trzeba pamiętać, to by po każdym kolejnym kroku zapisywać wersję roboczą wniosku. System PRS nie jest idealny i często zdarza się, że wylogowuje użytkownika i może się okazać, że cała wykonana nad wnioskiem praca pójdzie na marne.

Jak założyć spółkę komandytowo-akcyjną? Jak wypełnić wniosek

Po zalogowaniu się do PRS należy wybrać kolejno opcje: „Przejdź do wniosku”, „Spółki” oraz „Spółka komandytowo-akcyjna”. Następnie należy nadać wnioskowi dowolną nazwę roboczą.

Na kolejnej stronie należy zaznaczyć „Wnioskodawcą jest: Podmiot, którego dotyczy wpis”. Dalej trzeba wskazać, czy spółka jest cudzoziemcem w rozumieniu ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców z dnia 24 marca 1920 roku.

Na dalszych stronach trzeba wskazać kolejno: firmę spółki, adres, adres strony internetowej (adres strony musi być uzupełniony, bo inaczej system nie pozwoli przejść dalej). Wskazana dalej nazwa sądu powinna uzupełnić się automatycznie po wpisaniu adresu siedziby, jeśli nie, to należy ją wpisać. Lista sądów rozwija się automatycznie po rozpoczęciu pisania w rubryce. Z listy trzeba wybrać sąd właściwy dla siedziby spółki.

Na dalszych stronach formularza, w „Informacjach o statucie” należy wpisać dane, znajdujące się na akcie notarialnym zawierającym statut spółki.

Na stronie zawierającej „Pozostałe informacje” trzeba wskazać, czy spółka została utworzona na czas nieoznaczony, czy oznaczony.

REKLAMA

Przy informacji o dniu kończącym rok obrotowy trzeba pamiętać, że dla wniosku składanego od 06.2022 do 06.2023 dniem kończącym pierwszy rok obrotowy będzie 31.12.2023 r. Po 06.2023 dniem kończącym pierwszy rok obrotowy będzie odpowiednio 31.12.2023 r.

Informacje o kapitale zakładowym należy uzupełnić zgodnie z postanowieniami statutu. Trzeba przy tym mieć na uwadze, że w spółce komandytowo-akcyjnej minimalna wysokość kapitału zakładowego wynosi 50 000 złotych.

Podobnie – zgodnie z treścią statutu – powinny zostać uzupełnione informacje dotyczące akcji – nazwa serii akcji, ich liczba oraz informacja o uprzywilejowaniu.

Na kolejnych stronach do uzupełnienia pozostają informacje dotyczące komplementariuszy, sposobu reprezentowania spółki (również powinien być zbieżny z postanowieniami statutu) oraz informacje o wspólnikach reprezentujących spółkę.

Do uzupełnienia pozostanie jeszcze informacja o przedmiocie działalności spółki. Należy wskazać odpowiednie punkty PKD – te same, które zostały wskazane w statucie. Formularz ograniczony jest do 10 punktów PKD. W statucie liczba ta może być jednak większa. Opcjonalnie można uzupełnić wniosek o informacje dotyczące organu nadzoru, powołanych prokurentów, oddziałów oraz sposób powstania spółki – gdyby miało to miejsce, chociażby w drodze przekształcenia.

Jednym z ostatnich etapów przygotowywania wniosku jest dodanie załączników. Statut spółki załącza się poprzez wskazanie numeru aktu notarialnego w CREWAN (Centralne Repozytorium Elektronicznych Wypisów Aktów Notarialnych). Numer ten znajduje się na dokumentach sporządzonych przez notariusza przy zawiązywaniu spółki. Pozostałe dokumenty należy załączyć do wniosku poprzez ich dodanie z dysku. System obsługuje pliki w formatach XML, JPG, PDF, XPS, TXT, RTF, DOC, DOCX, XLS, XLSX, CSV, PPT, PPTX, ODT, ODS, ODP, PAdES, XAdES, CAdES, XML.SIG.

Przy załączaniu pliku konieczne jest wskazanie daty sporządzenia dokumentu. Warto zawsze sprawdzić, czy po dołączeniu dokumentu w „Danych o podpisach” widoczne są złożone przez wspólników podpisy Epuap.

Zakładanie spółki komandytowo-akcyjnej: opłacenie wniosku

Do wniosku należy dołączyć wszystkie wymienione wcześniej dokumenty. Oświadczenia nieprzygotowane przez notariusza powinny być opatrzone podpisem Epuap. Dodatkowo można dołączyć do wniosku dowód opłaty sądowej od wpisu – jeśli opłata zostanie złożona poza systemem, bezpośrednio na rachunek bankowy sądu. Opłatę można również złożyć w systemie – na końcu wniosku należy wybrać opcję „Opłacam w systemie”, wówczas wnioskodawca zostanie przekierowany na stronę obsługującą płatności. Opłata od wpisu spółki do KRS wynosi 600 zł. Jeśli jest dokonywana poza systemem, to powinna zostać wniesiona na rachunek bankowy Sądu Apelacyjnego w Krakowie (bez względu na to, w jakiej miejscowości spółka ma siedzibę).

Zakładanie spółki komandytowo-akcyjnej: wysłanie wniosku

Przed złożeniem wniosku należy go podpisać – zgodnie z reprezentacją – podpisem kwalifikowanym lub profilem zaufanym Epuap.

Jeśli wszystkie wskazane we wniosku informacje są prawidłowe, wszystkie konieczne dokumenty zostały dołączone, a wniosek został opłacony i podpisany, to może zostać złożony. Wówczas pozostaje oczekiwanie na decyzję sądu w sprawie wpisania spółki do KRS.

Należy pamiętać, że w przypadku złożenia elektronicznych kopii dokumentów, jeśli wniosku nie składa profesjonalny pełnomocnik, konieczne będzie przesłanie do sądu oryginałów dokumentów w ciągu trzech dni od dnia złożenia wniosku.

Aleksy Guzowski, Kancelaria Mentzen

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

  Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

  Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

  Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

  Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

  Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

  Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

  Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

  REKLAMA

  Zaskakujący rok na giełdzie. Czego spodziewać się na ostatniej prostej 2023 r.?

  To był zaskakujący rok dla rynków, wyjątkowo pomyślny. Zwłaszcza biorąc pod uwagę widmo recesji, które groziło nam jeszcze na jego początku. Czy ostatnie tygodnie roku znów są obiecujące dla giełdy?

  Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

  Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

  Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

  Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  REKLAMA

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  REKLAMA