REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zmniejszyć negatywny wpływ inflacji na firmę?

inflacja jak zmniejszyć koszty
inflacja jak zmniejszyć koszty

REKLAMA

REKLAMA

Wysoka inflacja: utrzymujący się wysoki wzrost cen sprawia, że coraz bardziej uwidacznia się negatywna presja na poziom generowanych przez przedsiębiorstwa marż. Jak powinny reagować firmy?

W dobie inflacji naturalnym krokiem obronnym firm wydaje się podniesienie cen oferowanych produktów i usług. - Tak może się wydawać, jednak biorąc pod uwagę pozycję konkurencyjną i często wysoką elastyczność cenową popytu na produkty i usługi oferowane przez znaczną część przedsiębiorstw - jak również rosnącą skłonność do poszukiwania oszczędności wśród klientów - nie zawsze jest to możliwe - mówi Adam Markiel .

REKLAMA

Inflacja - ceny energii i komponentów

REKLAMA

Aż 95 proc. MŚP odczuło wzrost cen produktów i usług koniecznych do prowadzenia działalności - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Narodowego Funduszu Gwarancyjnego (NFG). Ekspert zauważa, że okres szybko rosnących cen może być dobrym momentem zarówno na wykonanie przeglądu bazy kosztowej, jak i do poszukiwania inicjatyw i działań nakierowanych na podniesienie efektywności funkcjonowania przedsiębiorstwa.

- Oczywistym obszarem, w którym warto poszukać potencjalnych usprawnień, jest zużycie energii. Warto rozważyć przeprowadzenie audytów efektywności energetycznej. Pozwoli to na zidentyfikowanie źródeł strat energii cieplnej i nadmiarowego zużycia energii elektrycznej. Te można wyeliminować poprzez np. wymianę systemów oświetleniowych, docieplenie budynków czy likwidację mostków cieplnych - mówi Adam Markiel.

Jeśli chodzi o wzrosty cen komponentów - warto porozmawiać z dostawcami. - W zamian za zwiększenie minimalnej wielkości jednostkowego zamówienia lub wydłużenie okresu obowiązywania umów handlowych mogą być skłonni do udzielenia dodatkowych rabatów, które częściowo odwrócą negatywny wpływ wzrostu cen na prowadzoną działalność - komentuje ekspert.

Automatyzacja i nowe narzędzia w walce z inflacją

REKLAMA

Rosnące oczekiwania inflacyjne są również źródłem nasilającej się presji płacowej wśród pracowników. - Narzędzia, z których może skorzystać przedsiębiorca, by rosnące płace w mniejszym stopniu obciążały jego budżet, to między innymi wprowadzenie akcyjnych programów motywacyjnych dla kluczowych pracowników czy wdrożenie rozwiązań automatyzujących najprostsze i najbardziej powtarzalne procesy biznesowe, np. wykorzystując rozwiązania z zakresu Robotic Process Automation - zauważa Adam Markiel.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wynika z badania NFG, w sierpniu tego roku przeciętny wzrost cen usług i produktów, które są niezbędne polskim firmom do prowadzenia działalności, wyniósł aż 37,4 proc. Dlatego warto też zwrócić uwagę choćby na narzędzia wykorzystywane w firmie. - To dobry moment, by zweryfikować liczbę narzędzi oraz rozwiązań, z których korzystają pracownicy, a które nie są niezbędne z perspektywy podstawowej działalności przedsiębiorstwa lub mogą, bez szkody dla biznesu, zostać zastąpione tańszymi zamiennikami - dodaje.

Instrumenty finansowe i inwestycje

Okres podwyższonej inflacji to również czas zacieśniania polityki pieniężnej przez banki centralne. Skutkuje to wzrostem rynkowych stóp procentowych i tym samym zwiększa koszty obsługi zadłużenia. - Jeśli cykl podwyższania stóp procentowych będzie w najbliższych kwartałach kontynuowany, warto rozważyć sięgnięcie po instrumenty finansowe - takie jak Interest Rate Swap - umożliwiające zabezpieczenie obecnego poziomu stóp procentowych. Instrumenty te umożliwiają zamianę zmiennej stopy procentowej na stopę stałą i tym samym zmitygowanie dalszego wzrostu obciążenia biznesu kosztami odsetkowymi - zauważa Adam Markiel z Warsaw Equity Group.

- Wysoka inflacja skutkuje postępującą utratą wartości pieniądza i jego siły nabywczej. Dlatego też w przypadku przedsiębiorstw utrzymujących istotne zasoby wolnej gotówki, na znaczeniu zyskuje polityka lokacyjna. Oprócz tradycyjnych lokat bankowych, czy obligacji skarbowych, których rentowności w dalszym stopniu nie zabezpieczają w pełni przed wpływem inflacji, warto rozważyć dostępne na rynku instrumenty dłużne emitowane przez banki lub np. firmy leasingowe. Te - oprócz atrakcyjniejszego oprocentowania i zabezpieczenia na portfelach aktywów finansowych - oferują również elastyczne możliwości wyjścia z inwestycji poprzez wcześniejszy wykup przez emitenta - mówi ekspert.

- W dobie postępującej utraty wartości pieniądza, częściową alternatywą do lokowania nadwyżek finansowych w instrumenty finansowe jest wykorzystanie ich do sfinansowania projektów i inwestycji. Chodzi o takie inwestycje, które oprócz wygenerowania oszczędności w krótkim i średnim terminie, przełożą się również na poprawę długoterminowej efektywności i rentowności funkcjonowania przedsiębiorstwa - dodaje Markiel.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Używasz smartfona? Twoje wrażliwe dane są jak na dłoni. Technologia pozbawia nas prywatności

  Użytkownicy różnych urządzeń, aplikacji czy systemów często nie są świadomi, przez kogo i do jakich celów są gromadzone i wykorzystywane dane na ich temat. Rozwój technologii rzadko idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To stanowi zagrożenie dla ochrony danych osobowych.

  Wzrasta ryzyko prowadzenia biznesu. "Liczba wzmianek o geopolityce i ryzyku politycznym w dokumentach spółek wzrosła o 600%"

  Ryzyko prowadzenia biznesu w 2024 roku zwiększa rosnąca polaryzacja na światowej scenie politycznej. Istotna dla przedsiębiorców będzie minimalizacja potencjalnych niebezpieczeństw, m.in. poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, odpowiednią politykę dostępu do zasobów i zaadresowanie kwestii ESG – wynika z raportu EY-Parthenon 2024 Geostrategic Outlook.

  Handel internetowy idzie w górę, stanowi 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej

  Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym w styczniu wzrosła ogółem o 11%, co stanowił 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej. Największy udział e-sprzedaży w całości sprzedaży detalicznej miały takie kategorie jak tekstylia, odzież, obuwie, prasa i książki. Tak wynika z danych przekazanych przez GUS.

  Nie zalegasz ze składkami ZUS? Weź udział w konkursie prewencji wypadkowej. Można dostać 300.000,00 zł dofinansowania. Rozpoczyna się nabór.

  ZUS realizuje program prewencji wypadkowej, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie na poprawę warunków pracy poprzez zakup maszyn i urządzeń. Można liczyć nawet na 300.000,00 zł dofinansowania.

  REKLAMA

  Szkody rolnicze - stawki pomocy i wnioski w 2024 roku. 1000 zł, 500 zł lub 250 zł na 1 ha pomocy dla rolników poszkodowanych suszą, przymrozkami, powodzią i innymi zjawiskami pogodowymi

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało w komunikacie, że od 29 lutego 2024 r. do 15 marca 2024 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2023 r. suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich wyniosły powyżej 30 % średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym, mogą składać wnioski o udzielenie pomocy w  formie dotacji do powierzchni upraw rolnych, na których ww. niekorzystne zjawiska spowodowały utratę co najmniej 30% plonu. 

  Bezpieczeństwo w Internecie i rewolucja dla przedsiębiorców działających w sieci. Nowość: akt o usługach cyfrowych (DSA) już w mocy

  Bezpieczeństwo w Internecie to w dzisiejszych czasach podstawa. W Unii Europejskiej obowiązuje nowy akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act, DSA). Również w Polsce będą obowiązywały nowe przepisy. To bardzo ważne, ponieważ wiele osób zastanawia się: jak zachowywać się bezpiecznie w Internecie? Jak chronić swoje bezpieczeństwo w sieci? Jakie są zagrożenia w Internecie? Jak chronić się przed zagrożeniami w Internecie? Przepisy będą dotyczyły przedsiębiorców jak i osób fizycznych. Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo użytkowników w sieci, wspierać walkę z nielegalnymi treściami w Internecie, uregulować zagadnienia dot. moderowania treści. Nie będzie już tak łatwo manipulować użytkownikami, "śledzić ich" działań w sieci, profilować, wysyłać tzw. ciasteczek (pliki cookie). Będzie większa ochrona przed pedofilią. To będzie prawdziwa rewolucja dla przedsiębiorców działających w Internecie. Akt o usługach cyfrowych stosuje się od dnia 17 lutego 2024 r.

  Podatnicy nie wiedzą, że mogą skorzystać z ulgi B+R, a to duże korzyści finansowe

  Z ulgi badawczo-rozwojowej mogą skorzystać firmy z różnych branż. Ulga B+R może przynieść korzyści finansowe sięgające nawet kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Kto może zastosować tę ulgę? 

  Firmy wciąż bardziej obawiają się odejścia kontrahenta niż utraty płynności finansowej. Faktury z odroczoną płatnością to już standard

  Zwłaszcza w branży produkcyjnej i transporcie opcja płatności odroczonej od 7 do 30 dni stała się praktyką powszechnie stosowaną. Choć dla firm czekanie na należność wiąże się z ryzykiem i niedogodnościami – same muszą się w tym czasie kredytować – to w 2024 roku nie mają w planach odchodzenia od tej praktyki.

  REKLAMA

  BGK będzie mógł udzielać gwarancji spłaty kredytów mikrofirmom oraz małym i średnim przedsiębiorstwom. Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie 29 marca 2024 r.

  BGK będzie mógł gwarantować kredyty dla MŚP w ramach programu InvestEU. Jaka pomoc dla MŚP?

  Nie masz w tym miesiącu 1600,32 zł na składki dla ZUS? Nim zbankrutujesz czekając na rządowe wakacje od ZUS, zawieś działalność gospodarczą

  Obiecane przez rząd wakacje od ZUS będą nieprędko, a życie toczy się szybko. Od 5 lutego, z oficjalnego komunikatu ZUS wiadomo, ile trzeba będzie odprowadzić na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne za okres od stycznia do grudnia 2024 r. To już więcej niż przed waloryzacją wynosi minimalna emerytura. Co więc robić gdy kolejny miesiąc czeka się na zapłatę faktury, w kasie firmowej pusto, a ZUS upomina się o składki.
  Na pewno nie czekać na obiecane wakacje od ZUS, ale po prostu zawiesić działalność gospodarczą na ten czas.

  REKLAMA