REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oszczędności Polaków w dobie inflacji

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
oszczędności
oszczędności
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Około 27 proc. Polaków posiada oszczędności między 10 a 50 tys. zł - wynika z badania United Surveys dla DGP i RMF FM. 12,2 proc. ma między 1 tys. a 5 tys. zł. Niespełna 9 proc. odłożyło poniżej 1 tys. zł, mniej niż 8 proc. - między 50 tys., a od 100 tys. do 1 mln zł zgromadziło 6 proc. Polaków. Pół procent można określić mianem milionerów.

Większość Polaków posiada oszczędności

- Ponad połowa Polaków przyznaje się do posiadania oszczędności. Największa grupa ma je na poziomie od 10 do 50 tys. zł, co pozwala na przeżycie kilku miesięcy, np. w przypadku utraty pracy - podkreśla autor badania Marcin Duma.

REKLAMA

Warto jednak zaznaczyć, że ponieważ sprawy finansowe są drażliwe, to około jednej czwartej respondentów odmówiło odpowiedzi. Dlatego choć z rozkładu pozostałych deklaracji wynika, że brak jakichkolwiek oszczędności deklaruje 29 proc. badanych, to zdaniem Marcina Dumy, jeśli uwzględnić strukturę odmawiających udzielenia odpowiedzi, można przyjąć, że w maksymalnym wariancie nic na czarną godzinę nie odłożyło 38 proc. z nas.

Które grupy wiekowe mają najwięcej oszczędności

Szczegółowe wyniki pokazują, że najwięcej oszczędności mają emeryci i osoby między 18. a 29. rokiem życia. Najmniej najmłodsi, ale także pięćdziesięciolatkowie.

Jakub Karnowski, ekonomista z SGH, zwraca uwagę, że w oszczędności Polaków uderza inflacja, najwyższa od 1996 r. Jeśli wynosi ona 17 proc., to oznacza, że zarabiamy o dwie pensje mniej. - Dla osób o niższych zarobkach jest to jeszcze bardziej dotkliwe ze względu na bardziej podatny na wzrost cen koszyk wydatków. Zdaniem ekonomisty to złe zjawisko, bo i tak poziom oszczędności gospodarstw domowych w Polsce jest niski w porównaniu z krajami UE, a także z wieloma krajami rozwijającymi się.

Zadłużanie nie jest konieczne

REKLAMA

Marcin Duma uważa, że oszczędności są jednak w Polsce buforem na czas inflacji. Jego zdaniem na podstawie wyników badań można stwierdzić, że duża część z nas nie musi się jeszcze zadłużać, żeby udźwignąć rosnące koszty życia, bo mają oszczędności i nie są one wcale małe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z badania, jakie dla Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych przeprowadził IPSOS, wynika, że jedna piąta Polaków oszczędza regularnie, 47 proc. nieregularnie, a jedna trzecia wcale. To wyniki zbliżone do uzyskanych przez United Surveys. 38 proc. badanych deklaruje, że nawyk oszczędzania wynieśli z domu, 35 proc. - że nauczyli się tego w dorosłym życiu, a 27 proc. nie ma takiego nawyku. Doktor Tomasz Sobierajski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego, wylicza, że statystycznie kredyty hipoteczne zaciągają częściej trzydziestoletnie kobiety z wyższym wykształceniem, mieszkające w średniej wielkości mieście. Natomiast małe kredyty do 10 tys. zł biorą najczęściej starsi mężczyźni z dużych miast, będący na emeryturze. - Niezwykle interesujące jest to, że - jak można wnioskować z badań - duże pożyczki skłaniają do oszczędzania, ponieważ większy odsetek osób z wysokim obciążeniem kredytowym oszczędza regularnie, w porównaniu z osobami, które nie mają żadnych zobowiązań kredytowych - podkreśla.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA