REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inwestycje w waluty: czy teraz jest dobry moment?

inwestowanie waluty
inwestowanie waluty

REKLAMA

REKLAMA

Polski złoty odrabia straty wobec głównych walut. Niebezpieczny rajd dolara wyhamował, a popyt na franka osłabł. Jak obecnie wygląda sytuacja PLN na tle innych krajów? Czy warto wykorzystać chwilowy spokój na tym rynku, by zainwestować w waluty? Jeśli tak, to na co postawić – euro, dolara, franka szwajcarskiego, a może funta brytyjskiego?

Walutowe inwestycje – czy to się opłaca?

Walutowe inwestycje: coraz częstsze widmo recesji zachęca do myślenia o zabezpieczeniu swoich oszczędności. Przez ostatnie spadki notowania polskiego złotego część osób zastanawia się nad ulokowaniem swoich zaoszczędzonych środków finansowych w innych walutach. Pojawia się jednak pytanie, które z nich mogą przyciągnąć kapitał inwestorów w sytuacji dotkliwej globalnej recesji i zapewnić nam bezpieczeństwo?

REKLAMA

REKLAMA

Pozycją, która pierwsza przychodzi do głowy – jest dolar. Czy słusznie? Na początku warto wspomnieć, że USD w naszym aktualnym międzynarodowym systemie walutowym pełni rolę waluty rezerwowej. Oznacza to, że inwestorzy w momencie recesji oraz w sytuacji poszukiwania płynności kierują się w stronę dolara, żeby zabezpieczyć swoje środki finansowe.

Nic nie wskazuje na to, aby amerykańska waluta w najbliższym czasie miała się znacznie osłabić. Tym bardziej, że złoty może znaleźć się w jeszcze większych tarapatach, jeśli inne banki centralne, w krajach, gdzie inflacja jest niższa od polskiej, będą podnosić stopy procentowe, a u nas przedłuży się zatrzymanie cyklu podwyżek – o czym przekonamy się już na początku listopada br.

Zanim podejmiemy decyzje o inwestycji – pamiętajmy, że nie ma w 100% bezpiecznego rozwiązania. Takie po prostu nie istnieje, bowiem każda inwestycja wiąże się z mniejszym lub większym ryzykiem – wyjaśnia Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex. Zawsze istnieje możliwość wystąpienia scenariusza, który doprowadzi do gwałtownej zmiany. Nawet dolar pamięta czasy, gdy był zbyt silny i świat próbował go osłabić. Aktualnie ponownie słyszy się głosy, że zbliżamy się do pewnej granicy, gdzie silny dolar zaczyna stanowić realny problem dla globalnej gospodarki, w szczególności dla krajów, które zadłużyły się w tej walucie. Nie powinno się więc opierać swojego portfela inwestycyjnego na jednej walucie – dodaje.

W jaką walutę inwestować?

Decydując się na zamianę złotych na euro, dolara, franka szwajcarskiego czy inną walutę należy brać pod uwagę nie tylko obecne kursy, ale również kursy w dalszej perspektywie (gdy będziemy chcieli waluty sprzedać).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zmiany na kursach walut to ostatnio rollercoaster. Niedawno mieliśmy do czynienia z sytuacją, w której dolar był droższy niż euro i stale się umacniał. Jednak poprawa nastrojów na światowych rynkach walutowych przełożyła się na osłabienie USD i ponownie obie waluty wracają do wyrównanego poziomu. Czy warto więc postawić na europejską walutę? Zanim podejmiemy decyzję, warto wiedzieć, że dla euro – oprócz czynników jak np. inflacja czy stopy procentowe – istotna jest również geopolityka, m.in. ze względów energetycznych. Nie możemy więc stanowczo stwierdzić, że euro ponownie nie straci.

Podobnie jak USD, za bezpieczną przystań traktowany jest frank szwajcarski. Silny CHF to efekt zaufania inwestorów do bogatej Szwajcarii, gdzie inflacja w dalszym ciągu jest stosunkowo niska, a rząd zmieniając dotychczasowe podejście, będzie się starał umacniać swoją walutę. Można więc podejrzewać, że szwajcarski frank tak szybko nie osłabnie.

Jak wygląda natomiast sytuacja w przypadku funta brytyjskiego? Po ostatnim słabym czasie brytyjska waluta zapewne odbije się i w przyszłości zdrożeje, jednak ciężko wywnioskować o ile oraz kiedy. Jako inwestycja długofalowa, jest to obecnie pozycja obarczona sporym ryzykiem.

Dywersyfikacja polecana nie tylko na rynku inwestycji walutowych

Przed nami wiele niewiadomych, które w znaczący sposób mogą zaważyć na rozłożeniu sił na rynku walutowym. Jedną z nich jest zaplanowany na listopad br. szczyt G-20, na który zaproszenie otrzymali m.in. Zełenski i Putin, czy posiedzenia banków centralnych innych krajów w sprawie podwyżek stóp procentowych – wskazuje Aleksander Pawlak. Aktualna sytuacja pokazuje, że   najlepszym sposobem ochrony zaoszczędzonych środków finansowych jest dywersyfikacja aktywów oraz systematyczne inwestowanie nawet małych kwot. Jeżeli chcemy postawić na waluty, ulokujmy nasz kapitał w różnych pozycjach – podsumowuje.

Źródło: Tavex

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA