REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inwestycje w waluty: czy teraz jest dobry moment?

inwestowanie waluty
inwestowanie waluty

REKLAMA

REKLAMA

Polski złoty odrabia straty wobec głównych walut. Niebezpieczny rajd dolara wyhamował, a popyt na franka osłabł. Jak obecnie wygląda sytuacja PLN na tle innych krajów? Czy warto wykorzystać chwilowy spokój na tym rynku, by zainwestować w waluty? Jeśli tak, to na co postawić – euro, dolara, franka szwajcarskiego, a może funta brytyjskiego?

Walutowe inwestycje – czy to się opłaca?

Walutowe inwestycje: coraz częstsze widmo recesji zachęca do myślenia o zabezpieczeniu swoich oszczędności. Przez ostatnie spadki notowania polskiego złotego część osób zastanawia się nad ulokowaniem swoich zaoszczędzonych środków finansowych w innych walutach. Pojawia się jednak pytanie, które z nich mogą przyciągnąć kapitał inwestorów w sytuacji dotkliwej globalnej recesji i zapewnić nam bezpieczeństwo?

REKLAMA

REKLAMA

Pozycją, która pierwsza przychodzi do głowy – jest dolar. Czy słusznie? Na początku warto wspomnieć, że USD w naszym aktualnym międzynarodowym systemie walutowym pełni rolę waluty rezerwowej. Oznacza to, że inwestorzy w momencie recesji oraz w sytuacji poszukiwania płynności kierują się w stronę dolara, żeby zabezpieczyć swoje środki finansowe.

Nic nie wskazuje na to, aby amerykańska waluta w najbliższym czasie miała się znacznie osłabić. Tym bardziej, że złoty może znaleźć się w jeszcze większych tarapatach, jeśli inne banki centralne, w krajach, gdzie inflacja jest niższa od polskiej, będą podnosić stopy procentowe, a u nas przedłuży się zatrzymanie cyklu podwyżek – o czym przekonamy się już na początku listopada br.

Zanim podejmiemy decyzje o inwestycji – pamiętajmy, że nie ma w 100% bezpiecznego rozwiązania. Takie po prostu nie istnieje, bowiem każda inwestycja wiąże się z mniejszym lub większym ryzykiem – wyjaśnia Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex. Zawsze istnieje możliwość wystąpienia scenariusza, który doprowadzi do gwałtownej zmiany. Nawet dolar pamięta czasy, gdy był zbyt silny i świat próbował go osłabić. Aktualnie ponownie słyszy się głosy, że zbliżamy się do pewnej granicy, gdzie silny dolar zaczyna stanowić realny problem dla globalnej gospodarki, w szczególności dla krajów, które zadłużyły się w tej walucie. Nie powinno się więc opierać swojego portfela inwestycyjnego na jednej walucie – dodaje.

W jaką walutę inwestować?

Decydując się na zamianę złotych na euro, dolara, franka szwajcarskiego czy inną walutę należy brać pod uwagę nie tylko obecne kursy, ale również kursy w dalszej perspektywie (gdy będziemy chcieli waluty sprzedać).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zmiany na kursach walut to ostatnio rollercoaster. Niedawno mieliśmy do czynienia z sytuacją, w której dolar był droższy niż euro i stale się umacniał. Jednak poprawa nastrojów na światowych rynkach walutowych przełożyła się na osłabienie USD i ponownie obie waluty wracają do wyrównanego poziomu. Czy warto więc postawić na europejską walutę? Zanim podejmiemy decyzję, warto wiedzieć, że dla euro – oprócz czynników jak np. inflacja czy stopy procentowe – istotna jest również geopolityka, m.in. ze względów energetycznych. Nie możemy więc stanowczo stwierdzić, że euro ponownie nie straci.

Podobnie jak USD, za bezpieczną przystań traktowany jest frank szwajcarski. Silny CHF to efekt zaufania inwestorów do bogatej Szwajcarii, gdzie inflacja w dalszym ciągu jest stosunkowo niska, a rząd zmieniając dotychczasowe podejście, będzie się starał umacniać swoją walutę. Można więc podejrzewać, że szwajcarski frank tak szybko nie osłabnie.

Jak wygląda natomiast sytuacja w przypadku funta brytyjskiego? Po ostatnim słabym czasie brytyjska waluta zapewne odbije się i w przyszłości zdrożeje, jednak ciężko wywnioskować o ile oraz kiedy. Jako inwestycja długofalowa, jest to obecnie pozycja obarczona sporym ryzykiem.

Dywersyfikacja polecana nie tylko na rynku inwestycji walutowych

Przed nami wiele niewiadomych, które w znaczący sposób mogą zaważyć na rozłożeniu sił na rynku walutowym. Jedną z nich jest zaplanowany na listopad br. szczyt G-20, na który zaproszenie otrzymali m.in. Zełenski i Putin, czy posiedzenia banków centralnych innych krajów w sprawie podwyżek stóp procentowych – wskazuje Aleksander Pawlak. Aktualna sytuacja pokazuje, że   najlepszym sposobem ochrony zaoszczędzonych środków finansowych jest dywersyfikacja aktywów oraz systematyczne inwestowanie nawet małych kwot. Jeżeli chcemy postawić na waluty, ulokujmy nasz kapitał w różnych pozycjach – podsumowuje.

Źródło: Tavex

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA