REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inwestycje w waluty: czy teraz jest dobry moment?

Subskrybuj nas na Youtube
inwestowanie waluty
inwestowanie waluty

REKLAMA

REKLAMA

Polski złoty odrabia straty wobec głównych walut. Niebezpieczny rajd dolara wyhamował, a popyt na franka osłabł. Jak obecnie wygląda sytuacja PLN na tle innych krajów? Czy warto wykorzystać chwilowy spokój na tym rynku, by zainwestować w waluty? Jeśli tak, to na co postawić – euro, dolara, franka szwajcarskiego, a może funta brytyjskiego?

Walutowe inwestycje – czy to się opłaca?

Walutowe inwestycje: coraz częstsze widmo recesji zachęca do myślenia o zabezpieczeniu swoich oszczędności. Przez ostatnie spadki notowania polskiego złotego część osób zastanawia się nad ulokowaniem swoich zaoszczędzonych środków finansowych w innych walutach. Pojawia się jednak pytanie, które z nich mogą przyciągnąć kapitał inwestorów w sytuacji dotkliwej globalnej recesji i zapewnić nam bezpieczeństwo?

REKLAMA

REKLAMA

Pozycją, która pierwsza przychodzi do głowy – jest dolar. Czy słusznie? Na początku warto wspomnieć, że USD w naszym aktualnym międzynarodowym systemie walutowym pełni rolę waluty rezerwowej. Oznacza to, że inwestorzy w momencie recesji oraz w sytuacji poszukiwania płynności kierują się w stronę dolara, żeby zabezpieczyć swoje środki finansowe.

Nic nie wskazuje na to, aby amerykańska waluta w najbliższym czasie miała się znacznie osłabić. Tym bardziej, że złoty może znaleźć się w jeszcze większych tarapatach, jeśli inne banki centralne, w krajach, gdzie inflacja jest niższa od polskiej, będą podnosić stopy procentowe, a u nas przedłuży się zatrzymanie cyklu podwyżek – o czym przekonamy się już na początku listopada br.

Zanim podejmiemy decyzje o inwestycji – pamiętajmy, że nie ma w 100% bezpiecznego rozwiązania. Takie po prostu nie istnieje, bowiem każda inwestycja wiąże się z mniejszym lub większym ryzykiem – wyjaśnia Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex. Zawsze istnieje możliwość wystąpienia scenariusza, który doprowadzi do gwałtownej zmiany. Nawet dolar pamięta czasy, gdy był zbyt silny i świat próbował go osłabić. Aktualnie ponownie słyszy się głosy, że zbliżamy się do pewnej granicy, gdzie silny dolar zaczyna stanowić realny problem dla globalnej gospodarki, w szczególności dla krajów, które zadłużyły się w tej walucie. Nie powinno się więc opierać swojego portfela inwestycyjnego na jednej walucie – dodaje.

W jaką walutę inwestować?

Decydując się na zamianę złotych na euro, dolara, franka szwajcarskiego czy inną walutę należy brać pod uwagę nie tylko obecne kursy, ale również kursy w dalszej perspektywie (gdy będziemy chcieli waluty sprzedać).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zmiany na kursach walut to ostatnio rollercoaster. Niedawno mieliśmy do czynienia z sytuacją, w której dolar był droższy niż euro i stale się umacniał. Jednak poprawa nastrojów na światowych rynkach walutowych przełożyła się na osłabienie USD i ponownie obie waluty wracają do wyrównanego poziomu. Czy warto więc postawić na europejską walutę? Zanim podejmiemy decyzję, warto wiedzieć, że dla euro – oprócz czynników jak np. inflacja czy stopy procentowe – istotna jest również geopolityka, m.in. ze względów energetycznych. Nie możemy więc stanowczo stwierdzić, że euro ponownie nie straci.

Podobnie jak USD, za bezpieczną przystań traktowany jest frank szwajcarski. Silny CHF to efekt zaufania inwestorów do bogatej Szwajcarii, gdzie inflacja w dalszym ciągu jest stosunkowo niska, a rząd zmieniając dotychczasowe podejście, będzie się starał umacniać swoją walutę. Można więc podejrzewać, że szwajcarski frank tak szybko nie osłabnie.

Jak wygląda natomiast sytuacja w przypadku funta brytyjskiego? Po ostatnim słabym czasie brytyjska waluta zapewne odbije się i w przyszłości zdrożeje, jednak ciężko wywnioskować o ile oraz kiedy. Jako inwestycja długofalowa, jest to obecnie pozycja obarczona sporym ryzykiem.

Dywersyfikacja polecana nie tylko na rynku inwestycji walutowych

Przed nami wiele niewiadomych, które w znaczący sposób mogą zaważyć na rozłożeniu sił na rynku walutowym. Jedną z nich jest zaplanowany na listopad br. szczyt G-20, na który zaproszenie otrzymali m.in. Zełenski i Putin, czy posiedzenia banków centralnych innych krajów w sprawie podwyżek stóp procentowych – wskazuje Aleksander Pawlak. Aktualna sytuacja pokazuje, że   najlepszym sposobem ochrony zaoszczędzonych środków finansowych jest dywersyfikacja aktywów oraz systematyczne inwestowanie nawet małych kwot. Jeżeli chcemy postawić na waluty, ulokujmy nasz kapitał w różnych pozycjach – podsumowuje.

Źródło: Tavex

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kryzys się skończył, inflacja wyhamowała, a mimo to kradzieży sklepowych jest coraz więcej

Kradzieże w sklepach wciąż są dla branży handlowej wielkim problemem. Choć kryzys się skończył, inflacja wygasa, złodzieje nie rezygnują. Kradną nie tylko kosmetyki czy alkohole - na handel, ale nadal na dużą skalę przedmiotem kradzieży są artykuły spożywcze.

Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

REKLAMA

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

REKLAMA

Miód podrożeje, bo prawo wymaga zmiany etykiet na słoikach a to kosztuje

Równo za rok na sklepowych półkach pojawią się nowe etykiety miodu, wynikające z przyjętej unijnej dyrektywy. Wprowadzają one niepozorną, ale mogącą narobić sporo zamieszania zmianę. Jednocześnie nielegalny handel miodem rozwija się niemal bez nadzoru.

Rolnicy radzą sobie dużo lepiej z długami niż firmy przetwarzające plony ich pracy

Polska żywność ma się dobrze, ale kondycja finansowa branży już mniej. Sektor rolno-spożywczy musi oddać wierzycielom 760,6 mln zł, a wiarygodność płatnicza przetwórców i dostawców staje się coraz większym problemem. Nie dotyczy to rolników, którzy na ogół są wiarygodni finansowo.

REKLAMA