REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szybka ścieżka – wsparcie innowacji dla MŚP. Krótki termin na wnioski

szybka ścieżka
szybka ścieżka
Materiały prasowe Nissan

REKLAMA

REKLAMA

Obserwujemy coraz większe zainteresowanie dodatkowymi instrumentami finansowego wsparcia innowacji wśród przedsiębiorstw w Polsce, w tym systematyczny wzrost liczby beneficjentów ulgi B+R. W tym kontekście ogłoszony bardzo niespodziewanie przez NCBiR konkurs na dofinansowanie projektów w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014–2020 – „Wsparcie prowadzenia prac B+R przez przedsiębiorstwa” może stać się dodatkową zachętą do nowych inwestycji, zwłaszcza dla MŚP.

Dla kogo konkurs „Szybka Ścieżka – Innowacje cyfrowe”

Konkurs „Szybka Ścieżka – Innowacje cyfrowe” skierowany jest do podmiotów planujących realizację projektów obejmujących prace badawczo-rozwojowe mające na celu opracowanie, przetestowanie, a także docelowo wdrożenie konkretnych produktów i technologii w następujących zagadnieniach badawczych: cyberbezpieczeństwo, cyfryzacja przemysłu i cyfrowe technologie kreacyjne. W odniesieniu do wymogów formalnych, projekty dofinansowane w konkursie muszą wpisywać się w co najmniej jedną Krajową Inteligentną Specjalizację (KIS).

REKLAMA

Szybka Ścieżka – warunki wstępne

Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych to 5 mln zł, z kolei maksymalna sięga 50 mln euro. W puli środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów znajduje się 645 mln zł, z czego aż 430 mln zł przeznaczono na projekty realizowane przez MŚP. Mogą być one prowadzone samodzielnie lub w konsorcjach z innymi małymi i średnimi przedsiębiorstwami czy też z jednostkami naukowymi. Biorąc pod uwagę najnowsze dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego, średnie co do wielkości przedsiębiorstwa cechuje niższa innowacyjność, a także niewielki nakład środków na projekty badawczo-rozwojowe w porównaniu do unijnej średniej. Dodatkowa szansa na dofinansowanie może stać się więc skuteczną zachętą do implementacji nowych rozwiązań, mających przyspieszyć procesy cyfryzacji i automatyzacji. Wpłynie także na produktywność tego sektora przedsiębiorstw, która – podobnie jak jego innowacyjność – znajduje się poniżej europejskiej średniej.

Oferta dla większych przedsiębiorstw

REKLAMA

Pozostałe 215 mln zł w założeniu ma zostać przeznaczone na projekty realizowane samodzielnie lub w konsorcjach przez duże przedsiębiorstwa. Poziom dofinansowania każdorazowo uzależniony jest od wielkości przedsiębiorcy oraz od charakteru prowadzonych prac rozwojowych.

Harmonogram naboru do konkursu jest bardzo napięty, gdyż wnioski mogą być składane w terminie od 19 października do 4 listopada br. Równie szybko musi zostać także zrealizowany sam projekt, bo tylko do końca 2023 r.

Podsumowanie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Budżet: 645 mln PLN

 • 430 mln zł - MŚP (77 mln zł dla Mazowsza, reszta dla pozostałych województw)
 • 215 mln zł - duże (38 mln zł dla Mazowsza, reszta dla pozostałych województw)

Dofinansowanie

 • Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych: 5 mln zł
 • Maksymalna wartość kosztów kwalifikowalnych: 50 mln euro

Harmonogram

 • Początek naboru: 19.10.2022
 • Zakończenie naboru: 4.11.2022, godz. 16.00

60 dni na ocenę wniosków i publikację listy rankingowej

Autor: Maria Leszczyńska, Manager ds. dotacji i stref inwestycyjnych w Ayming Polska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA