REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korekty na rynku – czy inwestorzy mają się czego obawiać?

Subskrybuj nas na Youtube
inwestowanie złoto
inwestowanie złoto
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Spektakularne spadki bitcoina, zmiany wycen złota, wahania cen spółek – to nic innego jak korekty na rynkach, które często przyprawiają inwestorów o siwe włosy. Stała, uważna obserwacja zachowania aktywów na rynkach jest jedną z ważniejszych zasad na drodze do podejmowania dobrych decyzji inwestycyjnych. Warto więc wiedzieć, że na rynkach wszystko co rośnie, kiedyś musi spaść. Czym są korekty i jak sobie z nimi radzić?

REKLAMA

Korekta to jedno z tych słów, które budzi niepokój nie tylko wśród osób, które w relatywnie niedalekiej przeszłości rozpoczęły swoją przygodę na rynkach finansowych, ale również u bardziej doświadczonych inwestorów. Przyczyny negatywnego wydźwięku tego słowa nie trzeba daleko szukać. Leży ona już u samych podstaw – korekta kojarzy się ze zmianą, a ta na rynkach finansowych bardzo często jest utożsamiana ze wzmożonym ryzykiem straty. Dlatego, zanim podejmiemy decyzję o jakiejś inwestycji, w pierwszej kolejności powinniśmy zaznajomić się ze zjawiskiem korekty, zrozumieć je i zawczasu oswoić z jego naturą.

REKLAMA

Podstawową zasadą, która rządzi rynkami finansowymi, jest to, że „nic nie rośnie w nieskończoność”. Dlatego niezależnie czy planujemy zainwestować w akcje, metale szlachetne, kryptowaluty czy nieruchomości, musimy zdawać sobie sprawę, że każdy rynek ma swoje dobre i złe momenty, a czas jest wyłącznie trajektorią zmian, które na tym rynku zachodzą.

Spadki wykresów nieuniknione

REKLAMA

Trzeba sobie koniecznie uświadomić jedną, podstawową kwestię – żaden rynek nie rośnie liniowo i w nieskończoność. Choćby inwestycja miała fantastyczne perspektywy, w pewnym momencie wzrostu zawsze przeważą chętni do realizacji zysków, których działania spowodują cofnięcie cen – wskazuje Tomasz Gessner, analityk ds. rynków finansowych.

Czy biorąc pod uwagę, że żaden rynek przed korektą nie ucieknie, należy się jej bać? Z pewnością powinna ona budzić lęk w tych inwestorach, którzy wpadli w sidła „owczego pędu”, czyli nabywania pewnych dóbr – w naszym przypadku wybranego aktywa – tylko dlatego, że kupują je inni i/lub panuje trend wzrostowy na danym rynku. W ostatnich latach kilkukrotnie przekonali się o tym inwestorzy działający m.in. na rynku kryptowalut. Skuszeni chęcią łatwego i szybkiego zysku postawili na jedną kartę, którą w swoim czasie była najpopularniejsza z wirtualnych walut – bitcoin. Oczywiście w tym samym okresie niejednokrotnie mogli oni odnotować znaczące zyski, jednak zdecydowanie częściej w mediach branżowych pojawiały się nagłówki o ogromnych stratach, jakie ponieśli inwestorzy.

Ostatnio z taką sytuacją mieliśmy styczność w czerwcu tego roku, kiedy cena bitcoina wyrażona w dolarach amerykańskich spadła o około 40% m.in. w związku z zaostrzaniem polityki monetarnej za oceanem i rosnącymi cenami energii niezbędnej do „tworzenia” nowych kryptowalut.  Z czego to wynika? Naturalnie z tego, że osoby stawiające na wirtualną walutę pominęły kilka bardzo istotnych kroków, które wydają się kluczowe dla pomyślności inwestycji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wybór momentu do inwestycji

Podstawowe pytanie, jakie każdy racjonalny inwestor powinien sobie zadać, brzmi „dlaczego” chcę coś kupić, a dopiero wtórnym powinno być patrzenie na wykres i zastanawianie się „kiedy” to kupić. Poza „dlaczego” i „kiedy” mamy jeszcze „ile”, a więc temat z zakresu zarządzania wielkością pozycji. Jeśli ktoś zna specyfikę zachowania danego aktywa, tj. jego historyczną zmienność i przede wszystkim zna przyczynę, czyli fundament, dla której zdecydował się na inwestycję, dużo łatwiej znieść głębsze cofnięcia.

Jak się więc okazuje, korekta nie jest tak straszna, jak ją malują, o ile jesteśmy świadomi jej ryzyka, znamy specyfikę danego aktywa i je „rozumiemy”. Dlaczego jest to tak istotne?

W ostatnim czasie pojawiały się głosy, które podważały rolę złota jako bezpiecznej przystani i długoterminowego środka przechowywania wartości, bazując na niedawnych spadkach jego dolarowych notowań. O ile sam fakt spadków jest niepodważalny, warto zwrócić uwagę na okoliczności, które mu towarzyszyły, m.in. najszybsze od przeszło 40 lat tempo zacieśniania polityki monetarnej w USA i wtórujące mu silne umocnienie dolara, a także to, jak kształtuje się cena kruszcu w walucie, którą na co dzień obracamy, czyli w polskim złotym – wskazuje Aleksandra Olbryś, analityk ds. rynku metali szlachetnych Tavex.

Czy złoto to bezpieczna przystań?

Jeśli spojrzymy na wykres ceny złota wyrażonej w PLN  w ujęciu miesięcznym zauważymy wzrost rzędu około 5%, a w przypadku ostatniego pół roku o niespełna 3% – jeśli jednak nieco rozszerzymy zasięg naszej obserwacji, zauważymy, że w ujęciu rocznym cena kruszcu jest wyższa o niemal 18%, a w perspektywie ostatnich 5, 10 i 20 lat odpowiednio o prawie 75%, 42% i bagatela 510%!

Patrząc na te liczby trudno wyobrazić sobie, że złoto może nie sprawdzić się w roli bezpiecznej przystani i środka przechowania wartości pieniądza. A jednak, jeśli jego zakup nie zostanie dobrze przeanalizowany, tzn. przed podjęciem decyzji o jego nabyciu, inwestor nie zada sobie trzech podstawowych, wspomnianych wcześniej pytań, czyli „dlaczego, kiedy i ile”, takie ryzyko istnieje – podobnie jak w przypadku każdej innej inwestycji. Należy również odpowiedzieć sobie na pytanie, co zrobię, gdy moje aktywo spadnie o x procent.

W przypadku inwestorów posiadających pozycję gotówkową, jest to okazja do dokupienia taniej – zajęcia pozycji bądź zwiększenia już istniejącej. Z kolei dla inwestorów posiadających pełne zaangażowanie kapitału, czyli brak pozycji gotówkowej, jedną z metod obrony jest choćby rebalansowanie portfela, a więc w oparciu o zmianę ratio aktywów względem siebie zwiększenie na takiej korekcie ekspozycji na aktywach słabszych, finansując to silniejszymi – dodaje Tomasz Gessner.

Źródło: Tavex

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

REKLAMA

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

REKLAMA

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA