REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Perspektywy złota inwestycyjnego – czy to dobry wybór w trudnych czasach?

złoto inwestycyjne
złoto inwestycyjne
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Debata w zakresie złota jako inwestycji. Kruszec ten w dalszym ciągu króluje w inwestycyjnym TOP3 Polaków. W I półroczu 2022 r. złoto (15%) znalazło się na podium, zaraz za lokatami (34%) i kryptowalutami (18%).

Skąd wątpliwości wobec złota? Odpowiedź znaleźć można w umacniającym się dolarze i słabej złotówce. Złoto wyrażone w PLN w perspektywie roku zyskało ponad 15%, natomiast patrząc na USD, odnotowało stratę na poziomie około 5%. Czy warto więc postawić na ten kruszec?

REKLAMA

Złoto na trudne czasy?

REKLAMA

Inwestując w złoto, ważne jest zrozumienie tego aktywa i jego świadomy zakup. Na samym początku warto zapoznać się z analizą aktualnych notowań oraz wykresem cen z ostatnich lat. Analizując taki wykres, możemy utwierdzić się w przekonaniu, że inwestycja w kruszec to rozwiązanie długofalowe, a nie sposób na szybki zysk w odróżnieniu od np. kryptowalut. Przykładowo, jeżeli w połowie października 2021 roku kupiliśmy 1 uncję, musieliśmy za nią zapłacić trochę ponad 7000 zł, obecnie jej koszt wynosi około 8000 zł – kalkulacja jest więc prosta.

Skąd więc wątpliwości co do inwestycji w złoto? Chodzi o kurs dolara. Zasadniczo kruszec słabo radzi sobie w środowisku mocnego dolara, a jak możemy zaobserwować praktycznie od samego początku 2022 r. USD rośnie w siłę rekordowo szybko, pokonując coraz to nowsze granice – wskazuje Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex. Czemu więc w Polsce sytuacja złota miałaby być inna? Wynika to ze słabości polskiego złotego w stosunku do dolara, co powoduje, że złoto w naszej walucie trzyma się dalej dobrze. W celu lepszego zobrazowania przytoczyć można dane z naszego wykresu cen. Złoto wyrażone w PLN w perspektywie roku zyskało ponad 15%, natomiast w USD odnotowało stratę około 5%. Widać więc różnicę. Często robimy ten błąd, że usilnie odwołujemy się do USD. Złoto to nadal bezpieczna przystań, która m.in. ochroni nas przed słabością naszej waluty – dodaje.

Inwestycja w złoto – czy obecnie się opłaca?

Co istotne, w długiej perspektywie inwestycyjnej, jest to aktywo o ciągłym wzroście wartości. Ponadto, złoto, w odróżnieniu od innych form inwestycji takich jak nieruchomości czy lokaty ma jeszcze jedną zasadniczą przewagę. Posiadając je w formie fizycznej mamy możliwość sprzedania go na całym świecie i natychmiastowego odzyskania ulokowanych funduszy. Sytuacje kryzysowe, takie jak agresja Rosji na Ukrainę, braki płynności banków centralnych czy nawet wysoka inflacja pokazują, że możliwość spieniężenia posiadanego w domu czy sejfie złota nie tylko w kraju, ale i poza granicami jest gwarantem bezpieczeństwa i pewności.

Wzrost popularności  kruszcu potwierdza  Światowa Rada Złota. Według niej w ostatnim półroczu sprzedaż złota zwiększyła się o 12%, porównując rok do roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto więc zadbać o to, aby złoto pojawiło się w naszym portfelu inwestycyjnym nawet w ramach jego dywersyfikacji. Ciekawostkę i jednocześnie zachętę dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z pomnażaniem swoich oszczędności może stanowić fakt, że ilość złota, która pozostała jeszcze do wydobycia kurczy się, co dodatkowo będzie wpływać na wzrost jego ceny. Stawia go to więc na lepszej pozycji niż np. waluty fiducjarne, oferowane przez współczesne banki centralne, których możemy dodrukować dowolną ilość. Najbardziej naoczną statystyką jest to, że liczba wyprodukowanych dolarów amerykańskich rośnie. Przykładowo w sierpniu 2018 r. baza monetarna wynosiła około 3.584 miliardów dolarów, a w analogicznym okresie br. już 5.582 miliardów dolarów – według FRED economic data.

Niskie ryzyko inwestycyjne i brak odsetek na złocie

REKLAMA

Jak każde aktywo złoto również posiada swoje minusy. W odróżnieniu od nieruchomości zakupionych pod wynajem czy lokat bankowych ten metal szlachetny nie daje nam możliwości odbierania odsetek od przychodu. Nie gwarantuje zatem regularnego, namacalnego w portfelu zysku. W zamian za to otrzymujemy rozwiązanie o niskim ryzyku inwestycyjnym. Niskim, ale jednak nie zerowym – nie ma inwestycji bez ryzyka. Nawet lokaty bankowe, które przedstawiane są jako inwestycje o niskim ryzyku, to ryzyko zawierają.

Biorąc pod uwagę to, co się dzieje na świecie, rosnące zagrożenia inflacyjne czy wręcz inflacja wymykająca się spod kontroli wszystkim bankom centralnym, warto rozbudować swój portfel inwestycyjny o ten kruszec. Tym bardziej że w takim otoczeniu tracą inne rozwiązania inwestycyjne jak np. lokaty. Tracą również kryptowaluty, a podwyższane stopy procentowe osłabiają atrakcyjność obligacji. Należy mieć na uwadze, że w momentach globalnego risk-offu, czyli powszechnej wyprzedaży aktywów, nie ma zwycięzców oraz to, że nie ma w 100% bezpiecznej inwestycji – taka po prostu nie istnieje – informuje Aleksander Pawlak.

Źródło: Tavex

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zespół marketingu w organizacji czy outsourcing usług – które rozwiązanie jest lepsze?

Lepiej inwestować w wewnętrzny zespół marketingowy czy może bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest outsourcing usług marketingowych? Marketing odgrywa kluczową rolę w sukcesie każdej organizacji. W dobie cyfryzacji i rosnącej konkurencji firmy muszą stale dbać o swoją obecność na rynku, budować markę oraz skutecznie docierać do klientów.

Rekompensata dla rolnika za brak zapłaty za sprzedane produkty rolne. Wnioski tylko do 31 marca 2025 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina, że od 1 lutego do 31 marca 2025 r. producent rolny lub grupa może złożyć do oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) wniosek o przyznanie rekompensaty z tytułu nieotrzymania zapłaty za sprzedane produkty rolne od podmiotu prowadzącego skup, przechowywanie, obróbkę lub przetwórstwo produktów rolnych, który stał się niewypłacalny w 2023 lub 2024 r. - w rozumieniu ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa (FOR).

Zintegrowane raportowanie ESG zaczyna już być standardem. Czy w Polsce też?

96% czołowych firm na świecie raportuje zrównoważony rozwój, a 82% włącza dane ESG do raportów rocznych. W Polsce 89% dużych firm publikuje takie raporty, ale tylko 22% działa zgodnie ze standardami ESRS, co stanowi wyzwanie dla konkurencyjności na rynku UE.

Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

REKLAMA

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

REKLAMA