REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Warunki zatrudnienia po połączeniu dwóch spółek

Procedura połączenia spółek wiąże się ze zmianą struktury organizacyjnej, bowiem z dniem połączenia wszelkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej przechodzą na spółkę przejmująca bądź nowo zawiązaną. Dotyczy to również warunków zatrudnienia i obowiązków pracowniczych.

Bitcoin czyli wirtualna waluta

Bitcoin to cyfrowa waluta używająca zdecentralizowanej bazy danych, rozprowadzonej pomiędzy węzłami sieci peer-to-peer do przechowywania transakcji oraz kryptografii w celu zapewnienia podstawowych funkcji bezpieczeństwa. To tyle tytułem wprowadzenia, a jak rzecz przedstawia się z prawnego punktu widzenia? W pierwszej kolejności ustalmy, co należy rozumieć pod pojęciem pieniądza.

Wirtualna siedziba spółki

Wirtualna siedziba to popularne rozwiązanie dla początkujących przedsiębiorców. Wynajęcie przyzwoitego lokalu to spory wydatek, szczególnie nowych spółek. Z tego względu na popularności zyskują wirtualne siedziby firm. Jak na wirtualną siedzibę spółki zapatrują się urzędy skarbowe?

Kiedy przedsiębiorca może opłacać preferencyjne składki?

Przedsiębiorca może opłacać preferencyjne składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej. Jakie warunki musi spełnić?

REKLAMA

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości - dołącz do grona partnerów

Chcesz współtworzyć największe wydarzenie promujące przedsiębiorczość w Polsce? Chcesz dołączyć do grona setek firm, organizacji pozarządowych, szkół czy uniwersytetów, które już po raz szósty włączą się w Światowy Tydzień Przedsiębiorczości? Dołącz do grona partnerów i zorganizuj własne wydarzenie pod szyldem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w listopadzie!

Opłata audiowizualna zastąpi abonament RTV

Opłata audiowizualna - zastępująca abonament - ma wynieść od 10 do 12 złotych od gospodarstwa domowego. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreśla, że to dopiero projekt, bez ostatecznych wyliczeń.

Jak stosować elastyczny czas pracy?

Elastyczny czas pracy został już podpisany przez Prezydenta. Oznacza to, że od 2014 r. będzie można stosować 12-miesięczne okresy rozliczeniowe, ruchomy czas pracy oraz przerywany czas pracy. W jaki sposób stosować elastyczny czas pracy?

Kontrakt menedżerski - na czym polega?

Kontrakt menedżerski nie jest opisany w kodeksie cywilnym. Do jego regulacji stosuje się zapisy dotyczące umowy zlecenia. Istotą kontraktu menadżerskiego jest zarządzanie przedsiębiorstwem przez menedżera. Zarządzanie przez menedżera odbywa się w imieniu oraz na rzecz i ryzyko zatrudniającego. Jakie cechy ma kontrakt menedżerski?

REKLAMA

Ruchomy czas pracy - Prezydent podpisał zmianę kodeksu pracy

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ruchomego czasu pracy. Jakie zmiany dla pracodawców i pracowników wprowadza ruchomy czas pracy?

Deregulacja zawodów - druga transza

Deregulacja zawodów w drugiej transzy ma objąć m.in. takie profesje, jak: doradca podatkowy, biegły rewident i usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych. Założenia drugiej transzy deregulacji zawodów przedstawiło Ministerstwo Sprawiedliwości.

Praca w nadgodzinach - kiedy można ją zlecić?

Praca w nadgodzinach może być zlecona pracownikowi przez pracodawcę. Polecenie takie może być wydane w jakikolwiek sposób przez każde zachowanie się przełożonego ujawniające w dostateczny sposób jego wolę.

Opłaty półkowe czynem nieuczciwej konkurencji

Przyjęcie towaru od producenta do sprzedaży przez sieci dystrybucyjne i pobieranie tzw. opłat półkowych stanowi utrudnienie w dostępie do rynku dla przedsiębiorców i jest traktowane jako czyn nieuczciwej konkurencji.

Co przedsiębiorcy uważają o Rzeczniku Praw Przedsiębiorców?

Duża większość polskich przedsiębiorców chce, aby powołano instytucję Rzecznika Praw Przedsiębiorców – wynika z najnowszego badania Instytutu Keralla Research. Ponad 40 proc. badanych firm doświadczyło problemów, które chętnie zostałyby zgłoszone do takiego rzecznika.

Rzecznik Praw Przedsiębiorców - co uważają przedsiębiorcy?

Prawie 70 proc. polskich przedsiębiorców chce, aby powołano instytucję Rzecznika Praw Przedsiębiorców – wynika z najnowszego badania Instytutu Keralla Research.   A w ponad 40 proc. badanych firm doświadczono problemów, które chętnie zostałyby zgłoszone do takiego rzecznika.

Bezpieczeństwo podpisu elektronicznego

Podpis elektroniczny to narzędzie, służące identyfikacji uczestników wymiany dokumentów elektronicznych, przyjęciu odpowiedzialności za ich treść oraz weryfikacji treści zawartych w dokumentach. Podpis elektroniczny jest znacznie bezpieczniejszy niż podpis własnoręczny.

Pełnomocnik przedsiębiorcy załatwi sprawę online

Pełnomocnik przedsiębiorcy od 1 lipca 2013 roku ma możliwość zarządzać wpisami swoich mocodawców online. Oznacza to, iż pełnomocnik przedsiębiorcy uwidoczniony w CEIDG może, w zależności od udzielonego mu pełnomocnictwa, elektronicznie zgłosić zmianę we wpisie, zawiesić lub wznowić wykonywanie działalności gospodarczej oraz wykreślić wpis.

Niezapowiedziana kontrola PIP

Niezapowiedziana kontrola zatrudnienia jest nowym pomysłem Państwowej Inspekcji Pracy. Pracodawcy mają nie wiedzieć z wyprzedzeniem o kontroli legalności zatrudnienia w ich firmach.

Koniec z wekslami pracowniczymi?

Koniec z wekslami pracowniczymi. Pobieranie przez pracodawców weksli od pracowników albo domaganie się podpisania zgody na egzekucje długu będzie zakazane. Projekt zmian przepisów trafił do Sejmu.

Nagana pracownika z wpisem do akt

Nagana pracownika jest konsekwencją nieprzestrzegania zasad określonych przez pracodawcę. Udzielenie tego rodzaju kary zależy od kwalifikacji czynu. Nagana jest udzielana z wpisem do akt pracownika.

Czy wszystkie zakupy należy ujmować w ewidencji VAT?

Zasadniczo przedsiębiorcy będący czynnymi podatnikami VAT mają obowiązek ujmować zakupy w ewidencji VAT dla celów rozliczania podatku od towarów i usług. Jednakże nie wszystkie dokonane przez tych podatników zakupy towarów czy materiałów udokumentowane fakturami muszą być ujęte w ewidencji VAT. Kiedy zakupy nie muszą być ujęte w ewidencji VAT?

Już niedługo deregulacja zawodu księgowego

Deregulacja zawodu księgowego została uwzględniona w projekcie ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych. Oznacza to, że do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nie będzie potrzeba licencji, lat doświadczenia czy wykształcenia. Wystarczy zaświadczenie o niekaralności i opłacone OC.

Różnice kursowe w KPIR

Podczas transakcji dokonywanych w walutach obcych zdarzają się sytuacje, w których data zapłaty, a tym samym kurs przeliczenia, różni się od daty ujęcia transakcji w podatkowej książce przychodów i rozchodów i przelicznika kursu zastosowanego dla celów podatkowych. Wówczas uwzględniając odmienne kursy walut dla celów przeliczenia kwot na walutę polską, występują różnice pomiędzy otrzymanymi wartościami. Jak postępować z różnicami kursowymi w KPIR?

Indywidualna interpretacja ZUS

W przypadku gdy przedsiębiorca ma problem z interpretacją przepisów prawa podatkowego może ubiegać się o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej, w której wybrany organ podatkowy wyjaśni czy tok rozumowania podatnika jest poprawny czy też wręcz przeciwnie. Okazuje się, że o interpretację przepisów można ubiegać się również w ZUS. Jak uzyskać indywidualną interpretację ZUS?

Amortyzacja samochodu małżonka

Prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorca może amortyzować samochód swojego małżonka pod warunkiem, że został on nabyty po zawarciu związku małżeńskiego i między małżonkami występuje wspólność majątkowa. Co więcej samochód musi być wykorzystywany jedynie do celów prowadzonej działalności.

Akceptacja faktur elektronicznych

Korzystanie z faktur elektronicznych jest obecnie dużo łatwiejsze niż jeszcze rok temu. Nowelizacja regulacji dotyczących faktur elektronicznych zrównała je z ich tradycyjnymi odpowiednikami, upraszczając kwestie związane z wystawianiem, przesyłaniem oraz traktowaniem na gruncie podatkowym. Obowiązujące od 1 stycznia 2013 roku przepisy mówią m.in. o konieczności otrzymania od klienta zgody na otrzymywanie faktur w postaci elektronicznej. Jaką formę powinna przyjąć akceptacja faktur elektronicznych?

Formy prawne prowadzenia działalności gospodarczej w Niemczech

Niemieckie prawo spółek jest bardzo zbliżone do prawa polskiego. Niemiecki Kodeks Handlowy podobnie jak polski kodeks spółek handlowych przewiduje podział spółek na osobowe i kapitałowe? Czym charakteryzują się spółki niemieckie?

Założenie własnej firmy - utrudnienia w prowadzeniu biznesu

Wielu Polaków na etacie niejednokrotnie zastanawiało się nad założeniem własnej firmy. Jednak tym, co odstrasza są nie tylko procedury założenia, konieczność zaznajomienia się z prawem podatkowym i samodzielnego rozliczania z urzędem skarbowym. Negatywne światło na założenie i prowadzenie własnej firmy rzucają także urzędnicy i ich - często absurdalne - wymagania.

Urlop rodzicielski - czy to koniec urlopu wychowawczego?

Zmiany w przepisach prawa pracy spowodowały wprowadzenie nowego pojęcia: urlop rodzicielski. Obowiązuje on już od dnia 17 czerwca. Ponadto wydłużono o 2 tygodnie dodatkowy urlop macierzyński. Oznacza to, że z dzieckiem będzie można pozostać przez 1 rok czasu i będzie to okres płatny. Czy zatem urlop rodzicielski spowoduje mniejsze zainteresowanie urlopem wychowawczym?

Skrócona nazwa firmy na fakturze

Nowelizacje przepisów podatkowych sprawiły, że skrócona nazwa firmy na fakturze nie powinna być stosowana. Usunięto m.in. zapis mówiący o możliwości stosowania nazw skróconych w danych identyfikacyjnych sprzedawcy i nabywcy. Czy oznacza to, że skrócona nazwa firmy na fakturze powoduje, że jest ona błędnie wystawiona?

Wniosek o interpretację podatkową - konieczna precyzja

Wniosek o interpretację podatkową musi zawierać precyzyjne określenie stanu faktycznego lub przyszłego. Brak precyzji może spowodować odrzucenie przez organ podatkowy wniosku o interpretację podatkową.

Restrukturyzacja firmy - projekt założeń ustawy

Celem projektu zmian jest umożliwienie firmom w trudnej sytuacji finansowej przeprowadzenie skutecznej restrukturyzacji firm. Jak ma się zmienić restrukturyzacja firmy?

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe może być opłacane przez przedsiębiorców. Wymaga to złożenia wniosku o dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. W jaki sposób zgłosić chęć dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego?

Wirusy komputerowe a prawo

Wirusy komputerowe i złośliwe oprogramowanie zagrażają bezpieczeństwu sieci. Czy prawo nadąża za cyberprzestępczością?

Zwolnienie z długu pomiędzy podmiotami powiązanymi

W działalności gospodarczej przedsiębiorstw, w tym również w relacjach pomiędzy podmiotami powiązanymi, czasami mają miejsce sytuacje, w których wierzyciel umarza zobowiązanie swojemu dłużnikowi. W jaki sposób następuje zwolnienie z długu pomiędzy podmiotami powiązanymi?

Przedsiębiorca nie może odmówić udziału w badaniu rynku

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i konsumentów może wszcząć postępowanie związane z badaniem i analizą rynku. Każdy przedsiębiorca może być zobowiązany do podania informacji o własnej firmie i rynku, na którym działa. Przedsiębiorcy nie wolno odmówić udziału w takim badaniu.

Daj się znaleźć - dbaj o swój wizerunek w sieci!

Szukając pracy, powinniśmy nie tylko czytać ogłoszenia i wysyłać CV, ale także dbać o swój wizerunek i obecność na portalach społecznościowych poświęconych karierze. Do takich serwisów należą m.in. Goldenline czy LinkedIn. Warto dobrze, wyczerpująco uzupełnić swój profil i udzielać się w dyskusjach.

Opłacanie składek ZUS

Przedsiębiorcy mają obowiązek opłacania składek ZUS. Jakie opłaty składają się na składki ZUS i jakie formalności obowiązują przy opłacaniu składek ZUS?

Opłaty interchange w Polsce i UE

Podjęte przez Komisję Europejską próby redukcji opłaty interchange do 0,2% wartości transakcji w przypadku kart debetowych i 0,3% dla kart kredytowych należy uznać za bardzo cenną inicjatywę. To również przełom w nierównej walce z monopolistycznymi praktykami organizacji płatniczych Visa-MasterCard. Tego typu działania trzeba również odczytywać jako ważny krok w kierunku dynamicznego rozwoju płatności bezgotówkowych, które stanowią podstawę szerokiej wymiany handlowej zarówno wśród indywidualnych konsumentów, jak też przedsiębiorców, reprezentujących mały i średni biznes.

Wypowiedzenie umowy e-mailem przez pracodawcę

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę może być dokonane drogą mailową, jednakże musi zostać opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu.

Elektroniczy kontakt z urzędami i sądami

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o informatyzacji. Ma ona ułatwić kontakt obywateli i przedsiębiorców z administracją publiczną i sądami administracyjnymi, oraz zwiększyć liczbę i jakości e-usług. Przyjęty przez rząd 30 lipca projekt jest więc kolejnym etapem budowania spójnego systemu, którego celem jest efektywne świadczenie usług dla obywateli i przedsiębiorców

Kontrola skarbowa w firmie

Kontrola skarbowa w firmie może polegać na przeglądaniu ksiąg rachunkowych czy weryfikacji majątku firmy - między innymi takie uprawniania mają kontrolerzy z urzędu skarbowego. W przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa skarbowego mogą zatrzymać dokumentację. Jeśli przedsiębiorca będzie utrudniał im pracę, mogą wezwać policję. Jak przebiega kontrola skarbowa w firmie?

Woda dla pracowników zmniejsza podatek

Zakup wody dla pracowników może zmniejszyć podatek. Przekazanie wody nie wymaga bowiem naliczenia VAT-u, a taki zakup można rozliczyć w kosztach podatkowych. Otrzymanie wody od pracodawcy nie powoduje powstania przychodu pracownika do opodatkowania.

Udzielenie urlopu na żądanie tylko za zgodą pracodawcy

Pracodawca jest zobowiązany udzielić urlopu na żądanie pracownika w terminie przez niego wskazanym w wymiarze nie więcej niż 4 dni w ciągu roku kalendarzowego. Pracownik nie może bez zgody pracodawcy rozpocząć urlopu na żądanie.

Zawieranie umowy na odległość - obowiązki przedsiębiorcy

Przedsiębiorca zawierający umowy na odległość m.in. poprzez portale aukcyjne musi spełniać określone obowiązki. Chodzi tu głównie o obowiązki informacyjne. Jakie obowiązki ma przedsiębiorca przy zawieraniu umowy na odległość?

Prawo restrukturyzacyjne i większa ochrona przedsiębiorców - zmiany w postępowaniu upadłościowym

29 lipca 2013 r. do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych został skierowany projekt ustawy – prawo restrukturyzacyjne. Celem regulacji jest zwiększenie ochrony wartości ekonomicznej przedsiębiorstwa i poszanowaniu praw wierzycieli. Jakie nastąpią zmiany w stosunku do przedsiębiorców?

Będzie łatwiej uzyskać patent

Szykują sie ułatwienia w uzyskiwaniu patentu. Nie trzeba będzie m.in. używać certyfikowanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego, który jest dość drogi. W praktyce oznacza to, że zwykły podpis elektroniczny będzie równoważny z podpisem papierowym. W jaki sposób będzie można uzyskać patent?

Praktyki absolwenckie - czy warto?

W trudnych czasach warto przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu nowego pracownika rozważyć zalety praktyki absolwenckiej. Z tytułu zatrudnienia praktykant nie będzie podlegał ubezpieczeniom społecznym ani ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Opodatkowanie spółki komandytowej od 2014 r.

Projekt nowelizacji ustawy o PIT i CIT przewiduje opodatkowanie podatkiem dochodowym spółki komandytowej. Spółka będzie miała prawo stosować się do dotychczasowych zasad opodatkowania i dokończyć rok obrotowy, jeżeli nastąpi zmiana roku w ciągu 7 dni od wejścia w życie nowelizacji. Przewidywane zmiany mają obowiązywać od 1 stycznia 2014 r.

Pełnomocnik załatwi sprawę przedsiębiorcy online

Pełnomocnicy przedsiębiorców mogą zarządzać wpisami swoich mocodawców online. Oznacza to, iż pełnomocnik przedsiębiorcy uwidoczniony we wpisie w CEIDG może, w zależności od udzielonego mu pełnomocnictwa, elektronicznie zgłosić zmianę we wpisie, zawiesić lub wznowić wykonywanie działalności gospodarczej oraz wykreślić wpis.

Korzystanie z firmy innego przedsiębiorcy

Zgodnie z kodeksem cywilnym firma nie może być zbyta. Przedsiębiorca może jednak upoważnić innego przedsiębiorcę do korzystania ze swej firmy, ale tylko wtedy, gdy nie wprowadza to w błąd. Prawo do firmy, jako prawo majątkowe jest ściśle związane z osobą przedsiębiorcy. Oznacza to, że nie wchodzi ono w skład spadku i tym samym nie może być nabyte drogą spadkobrania, jak również nie może być przedmiotem darowizny.

REKLAMA