REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorca nie może odmówić udziału w badaniu rynku

Monika Pązik

REKLAMA

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i konsumentów może wszcząć postępowanie związane z badaniem i analizą rynku. Każdy przedsiębiorca może być zobowiązany do podania informacji o własnej firmie i rynku, na którym działa. Przedsiębiorcy nie wolno odmówić udziału w takim badaniu.

Prezes UOKiK może z urzędu wszcząć postępowanie wyjaśniające z powodu wystąpienia okoliczności, które wskazują na naruszenie przepisów dotyczących gałęzi gospodarki, a w tym zasad uczciwej konkurencji oraz interesów konsumentów. UOKiK przeprowadza stosowną analizę, która może mieć na celu przeprowadzenie badania rynku, w tym określenia jego struktury i stopnia koncentracji. Podstawowym celem przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego jest zgromadzenie odpowiednich informacji, które pozwolą na wszczęcie postępowania antymonopolowego i wykażą zasadność podjęcia decyzji o jego wszczęciu. Katalog zagadnień objętych postępowaniem wyjaśniającym jest otwarty, a o jego wszczęciu decyduje Prezes UOKiK.

REKLAMA


Cele przeprowadzenia badania rynku


Postępowanie wyjaśniające ukierunkowane na analizę struktury rynku służy przede wszystkim identyfikacji występujących zjawisk oraz zagrożeń na poszczególnych rynkach wraz z wykrywaniem naruszeń prawa konkurencji. Wynik przeprowadzonego badania może mieć znaczny wpływ na kształtowanie polityki konkurencji wobec różnych sektorów gospodarki. Należy zatem pamiętać, że badanie rynku polega na gromadzeniu informacji w celu ustalenia pozycji przedsiębiorców na tym rynku oraz ustalenia rynku właściwego. Wszelkie czynności są elementami postępowania antymonopolowego. Postępowanie wyjaśniające nie trwa co do zasady 30 dni a w sprawach szczególnie skomplikowanych - 60 dni licząc od dnia wszczęcia (od dnia wydania stosownego postanowienia).


Polecamy:
Kontrola skarbowaw firmie


Obowiązki po stronie przedsiębiorców


Czynności związane z przeprowadzaniem badania rynku związane są pojawieniem się obowiązków po stronie przedsiębiorców. Zgodnie z art. 50 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz.U.2007.50.331) przedsiębiorcy zobowiązani są do przekazywania wszystkich koniecznych informacji i dokumentów na żądanie Prezesa UOKiK. Obowiązek dostarczenia informacji i dokumentów może być nałożony w każdym rodzaju postępowania, również w postępowaniu wyjaśniającym. Żądanie prezesa urzędu powinno zawierać:


· wskazanie zakresu informacji,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

· wskazanie celu żądania,

· wskazanie terminu udzielenia informacji,

· pouczenie o sankcjach za nieudzielenie informacji lub za udzielenie informacji nieprawdziwych lub wprowadzających w błąd.


Kary pieniężne dla przedsiębiorców za niedopełnienie obowiązków


Przedsiębiorcy, którzy niedopełniali lub nienależycie wykonali obowiązek przekazania informacji i dokumentów, w tym przekazali informacje wprowadzające w błąd lub informacje nieprawdziwe powinni liczyć się z nałożeniem na nich kar pieniężnych. Zgodnie z art. 106 ust. 2 ustawy prezes urzędu może  podjąć decyzję o nałożeniu kary pieniężnej w wysokości równej 50 000 000 euro, jeżeli przedsiębiorca chociażby nieumyślnie nie udzieli informacji żądanych przez prezesa urzędu. Dodatkowo podstawą do nałożenia kary pieniężnej jest również brak współdziałania w toku przeprowadzanej kontroli. Ważne jest, aby przedsiębiorca umożliwił Prezesowi UOKiK wstęp na grunt oraz do budynków należących do kontrolowanego. Tym samym przedsiębiorca, który uchyla się od tych obowiązków może ponieść karę pieniężną. Nałożenie kar ma charakter represyjny związany z naruszeniem obowiązków wobec prezesa urzędu oraz charakter prewencyjny, bowiem mają na celu zapobiegnięcie podobnym naruszeniom w przyszłości oraz skutecznie zniechęcać do naruszania prawa uczciwej konkurencji.


Zadaj pytanie na naszym FORUM:
Moja Firma - Działalność gospodarcza

 

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KAS: uwaga na podrobione, nielegalne środki ochrony roślin

  Rozpoczęła się właśnie VI. edycja kampanii edukacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Policji oraz Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin przestrzegającej przed oszustami oferującymi nielegalne, w tym podrobione, środki ochrony roślin. Kampania prowadzona jest pod hasłem „Kupując podróbki, tracisz wiele razy!". 

  Rejestracja spółek od A do Z. Sprawdź nasz poradnik!

  W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Niektórzy robią to w pojedynkę, inni proponują współpracę znajomym lub prosperującym przedsiębiorcom. W ten sposób powstają spółki, wymagające odpowiedzialnej opieki prawnej i księgowości. Sprawdź, od czego zacząć!

  Protesty rolników w całej Europie. Jakie są powody? O co im chodzi?

  Protesty rolników trwają od kilku tygodniu w wielu krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, Grecji, Czechach i na Węgrzech. Rolnicy protestują przeciwko niskim cenom produktów rolnych, Europejskiemu Zielonemu Ładowi i taniemu importowi produktów rolniczych spoza Unii Europejskiej.

  Pompa ciepła, magazyn energii, fotowoltaika teraz dostępne w leasingu europejskim dla sklepów, punktów usługowych i rolników

  Teraz przedsiębiorcy, małe i średnie firmy produkcyjne, sklepy, salony samochodowe czy rolnicy, mogą ubiegać się o leasing pojazdów elektrycznych, instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, magazynów energii oraz maszyn i urządzeń na atrakcyjnych warunkach. Są nowe środki finansowe pozwalające zwiększyć ofertę – i to na korzystniejszych niż uprzednio warunkach.

  REKLAMA

  Aplikacje chmurowe ułatwiają pracę firmom, ale i ściągają na nie niebezpieczeństwa, których menadżerowie najczęściej nie są świadomi

  Wszechobecne aplikacje chmurowe pozwalają firmie z Warszawy bez wysiłku współpracować z zespołem z Londynie, organizując spotkania wideo, podczas których analizuje się dane, a nawet realizować skomplikowane zadania związane z zarządzaniem projektami. 

  Produkcja piwa w Polsce zmalała, ale wciąż jesteśmy w czołówce w UE. Rekordową ilość piwa produkują... Niemcy

  Produkcja piwa w Polsce zmalała. Pomiędzy 2022 a 2023 r. spadła o 2 mln hl. Wzrosły koszty produkcji, więc przedsiębiorcy szukają oszczędności. 

  Czy wkrótce biznes przeniesie się w kosmos? Już teraz można odbyć turystyczny lot na orbitę

  Niezwykły postęp technologiczny, którego świadkami jesteśmy rozbudza wyobraźnię o eksploracji kosmosu. Czy już wkrótce biznes przeniesie się w przestrzeń międzygwiezdną? Czy przemysł kosmiczny stanie się domeną prywatną? 

  Kupujesz włoskie produkty? Patrz na certyfikaty! Włoska żywność jest wśród najczęściej podrabianych na świecie

  Czym jest "italian sounding"? To produkty, które udają włoskie, ale tak naprawdę nie są z Włoch. Kraj ten jest liderem w certyfikacji żywności, ale jednocześnie włoskie produkty należą do grona najczęściej podrabianych na świecie. 

  REKLAMA

  KE: W 2024 roku nie będzie obowiązku ugorowania 4 % swoich gruntów ornych

  Komisja Europejska oficjalnie przyjęła 13 lutego 2024 r. rozporządzenie, które przyznaje europejskim rolnikom częściowe zwolnienie z zasady warunkowości dotyczącej gruntów ugorowanych. Jest to następstwem wniosku Komisji przedstawionego w dniu 31 stycznia oraz dyskusji z państwami członkowskimi na posiedzeniach komitetów. Rozporządzenie weszło w życie 14 lutego 2024 r. i jest stosowane z mocą wsteczną od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 r.

  Spełnianie standardów ESG to realne narzędzie budowania przewagi biznesowej [WYWIAD]

  Dlaczego sektor MŚP powinien już teraz zająć się wdrażaniem ESG? Dla kogo jest to szansa, a dla kogo kolejny obowiązek? Jakie wyzwania czekają małe i średnie firmy w 2024 roku? Z ekspertami z Reo.pl Grzegorzem Tomasikiem i Tomaszem Morawskim rozmawia Kinga Olszacka. 

  REKLAMA