REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kontrola działalności firmy bez uprzedzenia

Monika Pązik

REKLAMA

Organ kontroli działalności firmy zawiadamia przedsiębiorcę o zamiarze wszczęcia kontroli, co często utrudnia wykrycie naruszenia prawa. Państwowa Inspekcja Pracy opowiada się za zniesieniem obowiązku informowania przedsiębiorców o wizytacji.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami organ kontroli zawiadamia przedsiębiorcę o zamiarze przeprowadzenia kontroli w firmie. Zatem jednoznacznie wynika, iż przedsiębiorca musi zostać powiadomiony o kontroli. Dla właściciela firmy jest to korzystne rozwiązanie, bowiem w takiej sytuacji może odpowiednio przygotować się do wizytacji. Natomiast wobec takiego uregulowania przeprowadzana kontrola może okazać się bezskuteczna i bezprzedmiotowa, ponieważ przedsiębiorca ma czas na usunięcie śladów niezgodnej z prawem działalności. Dlatego też 9 lipca 2013 r. Rada Ochrony Pracy powzięła decyzję o złożeniu stosownego wniosku do Ministerstwa Gospodarki o zniesienie obowiązku informowania przedsiębiorców o zamiarze sprawdzania legalności zatrudnienia. W takiej sytuacji Państwowa Inspekcja Pracy w ramach swoich ustawowych działań kontrolnych, w zakresie przestrzegania pracy mogłaby przeprowadzać kontrole bez uprzedniego powiadamiania firmy o zamiarze jej dokonania. Taka sytuacja będzie wyjątkowo niekorzystna dla przedsiębiorców.

REKLAMA


Zobacz również:
Rejestracja firmy w CEIDG


Kontrola działalności według obowiązujących przepisów


Kontrola legalności działalności firmy przeprowadzana jest zgodnie z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. 2013.109.672) oraz na mocy przepisów odrębnych ustaw dotyczących organów kontroli. Zgodnie z art. 79 ust. 1 ustawy przedsiębiorca musi zostać poinformowany o zamiarze przeprowadzenia kontroli. Można przyjąć, że wtedy kontrola będzie planowa, bowiem właściciel firmy może dokonać odpowiednich przygotowań. Powiadomienie o planowanej kontroli ma istotne znaczenie, gdyż od dnia doręczenia zawiadomienia o kontroli biegnie termin jej wszczęcia. Na mocy art. 79 ust. 4 ustawy kontroli nie można wszcząć wcześniej niż po upływie 7 dni od doręczenia zawiadomienia oraz nie później niż przed upływem 30 dni. Jeżeli jednak kontrola nie zostanie wszczęta w terminie 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, wszczęcie kontroli wymaga ponownego zawiadomienia. Zawiadomienie o wszczęciu powinno obligatoryjnie zawierać:


1.      oznaczenie organu,

2.      datę i miejsce wystawienia,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3.      oznaczenie przedsiębiorcy,

4.      wskazanie zakresu przedmiotowego kontroli,

5.      podpis osoby upoważnionej do zawiadomienia.

 

REKLAMA


Ustawodawca ustanowił katalog przypadków, w których nie zawiadamia się przedsiębiorcy o zamiarze wszczęcia kontroli i są to m.in. sytuacje, gdy przeprowadzenie kontroli jest niezbędne dla przeciwdziałania popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia, przeciwdziałania popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego lub zabezpieczenia dowodów jego popełnienia bądź przeprowadzenie kontroli jest uzasadnione bezpośrednim zagrożeniem życia, zdrowia lub środowiska naturalnego czy fakt, że przedsiębiorca nie ma adresu zamieszkania lub adresu siedziby lub doręczanie pism na podane adresy było bezskuteczne lub utrudnione etc. Czynności kontrolne powinny zostać natomiast przeprowadzone po uprzednim okazaniu legitymacji służbowej oraz doręczeniu upoważnienia do przeprowadzenia kontroli. Dokonanie czynności odbywa się w obecności sprawdzanego przedsiębiorcy lub osoby przez niego upoważnionej.


Kontrola PIP jest natomiast przeprowadzana przez inspektorów pracy w ramach właściwości terytorialnych okręgowych inspektoratów pracy. Czynności kontrolne obejmują w głównej mierze kontrolę przestrzegania przepisów prawa pracy, a w szczególności przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów dotyczących legalności zatrudnienia oraz udokumentowanie dokonanych ustaleń. Ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy (Dz.U.2012.404) zawiera regulacje uprawniające inspektorów do przeprowadzenia kontroli bez uprzedzenia o każdej porze dnia i nocy w powyższym zakresie przedmiotowym.


Polecamy:
Pieniądze na założenie firmy


Konsekwencje wprowadzenia zmian w stosunku do firm


Zniesienie obowiązku informowania przedsiębiorców o zamiarze wszczęcia kontroli może mieć negatywne skutki dla firm. Obecne przepisy pozwalają na przeprowadzenie kontroli w sposób, który nie jest nadmiernie uciążliwy. Ponadto wyznaczenie terminu pozwala zapewnić obecność odpowiednich osób, czyli właściciela, szefa działu kadr, etc. Firmy obawiają się, że częste niezapowiedziane kontrole mogą zburzyć aktualny harmonogram prac w przedsiębiorstwie a ponadto ograniczać rozwój działalności. Jednakże z drugiej strony brak powiadomienia o kontroli może skuteczniej przeciwdziałać nielegalnemu zatrudnieniu.


Zadaj pytanie na Forum:
Moja Firma - Działalność gospodarcza

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

REKLAMA

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

REKLAMA

Idą zmiany. Co czeka producentów i użytkowników elektroniki konsumenckiej w 2025 r.?

W 2025 roku branża elektroniki użytkowej czeka rewolucja – od standaryzacji ładowarek do smartfonów, przez obowiązkowy recykling baterii, aż po prawo do naprawy. A do tego wszystkiego… nieprzewidywalna polityka Donalda Trumpa. Co jeszcze wpłynie na przyszłość technologii?

Wyższe składki ZUS w 2025 roku [Kierowcy]

Znamy kwotę przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia na 2025 rok. Średnia krajowa wzrośnie o 850 zł. Oznacza to wyższe składki ZUS, a także wzrost kosztów zatrudnienia kierowców w transporcie międzynarodowym.

REKLAMA