REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Warunki zatrudnienia po połączeniu dwóch spółek

Monika Pązik

REKLAMA

Procedura połączenia spółek wiąże się ze zmianą struktury organizacyjnej, bowiem z dniem połączenia wszelkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej przechodzą na spółkę przejmująca bądź nowo zawiązaną. Dotyczy to również warunków zatrudnienia i obowiązków pracowniczych.

Na podstawie art. 494 § 1 kodeksu spółek handlowych spółka przejmująca albo spółka nowo zawiązana wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej albo spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki. W wyniku sukcesji spółek dochodzi do zmiany pracodawcy w zakresie umów pracowniczych, bowiem w takiej sytuacji pracodawcą staje się spółka przejmująca dla pracowników podlegających spółce przejmowanej lub spółka nowo zawiązana dla pracowników spółek fuzji. W związku z tym zastosowanie znajdą regulacje kodeksu pracy związane z przejściem zakładu pracy na innego pracodawcę (art. 231 k.p.). Należy zaznaczyć, że co do zasady z dniem połączenia na spółkę przejmującą lub nową spółkę przechodzą wszelkiego rodzaju zezwolenia, koncesje i ulgi. Ograniczenia w tej kwestii mogą wynikać z podjętej decyzji organu administracyjnego wydającego te zezwolenia w terminie miesiąca od dnia ogłoszenia planu połączenia. W przypadku spółek kapitałowych konsekwencją połączenia będzie utrata osobowości prawnej przez spółki uczestniczące w fuzji co wiąże się z zakończeniem bytu prawnego organów tych spółek. W związku z tym tworzenie nowych organów powoduje liczne zmiany osobowe w zarządzie spółki. Pojawia się bowiem kwestia zbyt licznej grupy członków zarządu. Spółka nowo utworzona bądź spółka przejmująca może zatem utworzyć organy zarządzające, powołując na stanowiska członków zarządu dotychczasowych członków jednej ze spółek uczestniczących w fuzji lub stworzyć zupełnie nowy skład osobowy.

REKLAMA


Zobacz również:
Kiedy wygasa mandat członka zarządu spółki z o.o. ?


Zmiana pracodawcy


Regulacje zawarte w art. 231 k.p. mają na celu ochronę pracowników w razie przejścia całości lub części zakładu pracy na innego pracodawcę. Wiąże się to ze zmianą organizacyjno prawną  na mocy zwartej umowy. W stosunkach między przedsiębiorcami obowiązuje zasada swobody umów co oznacza, że mogą oni dowolnie kształtować stosunki prawne między sobą z poszanowaniem zasad współżycia społecznego, prawa i treści samej umowy. Zgodnie z tym przy połączeniu spółek to przedsiębiorcy decydują o kwestii zatrudnienia na mocy zawartej między nimi umowy. Zgodnie bowiem z art. 231 § 1 k.p. w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Konsekwencją przeprowadzonego transferu praw i obowiązków pracowniczych jest:


1. zmiana pracodawcy i wejście nabywcy w rolę nowego pracodawcy wobec wszystkich pracowników, którzy byli związani z działalnością przejmowanego zakładu pracy (spółki),

2. wstąpienie nabywcy zakładu w prawa i obowiązki zbywcy, będącego do tej pory stroną w stosunkach pracy z załogą,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. odpowiedzialność solidarna dotychczasowego i nowego pracodawcy.

REKLAMA


Istotne jest, że skutkiem połączenia się spółek, co jest równoznaczne z przejściem pracownika na innego pracodawcę jest automatyczne dokonanie przejścia pracowników, jeżeli byli oni zatrudnieniu  w dniu dokonania połączenia w którejś ze spółek. Do przejścia pracownika w prawa innej spółki nie dojdzie, jeżeli w momencie dokonywania fuzji stosunek pracy uległ rozwiązaniu. Jeżeli jednak w momencie zmiany pracodawcy pracownik znajdował się w okresie wypowiedzenia o pracę, wówczas nowy pracodawca wstępując z mocy prawa w uprawnienia i obowiązki poprzedniego pracodawcy jest związany wypowiedzeniem umowy o pracę, jeżeli nie dokona czynności zmierzających do jego cofnięcia przed datą rozwiązania stosunku pracy (wyr. SN z dnia 13 maja 1998 r. I PKN 101/98).


Aby połączenie spółek zostało dokonane zgodnie z prawem konieczne jest ujawnienie w księgach wieczystych lub rejestrach przejścia na spółkę przejmującą albo na spółkę nowo zawiązaną praw ujawnionych w tych księgach lub rejestrach wraz ze zmianami osobowymi.


Zadaj pytanie na naszym FORUM:
Moja Firma - Spółki kapitałowe

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

REKLAMA

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

REKLAMA

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA