REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Warunki zatrudnienia po połączeniu dwóch spółek

Monika Pązik

REKLAMA

Procedura połączenia spółek wiąże się ze zmianą struktury organizacyjnej, bowiem z dniem połączenia wszelkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej przechodzą na spółkę przejmująca bądź nowo zawiązaną. Dotyczy to również warunków zatrudnienia i obowiązków pracowniczych.

Na podstawie art. 494 § 1 kodeksu spółek handlowych spółka przejmująca albo spółka nowo zawiązana wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej albo spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki. W wyniku sukcesji spółek dochodzi do zmiany pracodawcy w zakresie umów pracowniczych, bowiem w takiej sytuacji pracodawcą staje się spółka przejmująca dla pracowników podlegających spółce przejmowanej lub spółka nowo zawiązana dla pracowników spółek fuzji. W związku z tym zastosowanie znajdą regulacje kodeksu pracy związane z przejściem zakładu pracy na innego pracodawcę (art. 231 k.p.). Należy zaznaczyć, że co do zasady z dniem połączenia na spółkę przejmującą lub nową spółkę przechodzą wszelkiego rodzaju zezwolenia, koncesje i ulgi. Ograniczenia w tej kwestii mogą wynikać z podjętej decyzji organu administracyjnego wydającego te zezwolenia w terminie miesiąca od dnia ogłoszenia planu połączenia. W przypadku spółek kapitałowych konsekwencją połączenia będzie utrata osobowości prawnej przez spółki uczestniczące w fuzji co wiąże się z zakończeniem bytu prawnego organów tych spółek. W związku z tym tworzenie nowych organów powoduje liczne zmiany osobowe w zarządzie spółki. Pojawia się bowiem kwestia zbyt licznej grupy członków zarządu. Spółka nowo utworzona bądź spółka przejmująca może zatem utworzyć organy zarządzające, powołując na stanowiska członków zarządu dotychczasowych członków jednej ze spółek uczestniczących w fuzji lub stworzyć zupełnie nowy skład osobowy.

REKLAMA


Zobacz również:
Kiedy wygasa mandat członka zarządu spółki z o.o. ?


Zmiana pracodawcy


Regulacje zawarte w art. 231 k.p. mają na celu ochronę pracowników w razie przejścia całości lub części zakładu pracy na innego pracodawcę. Wiąże się to ze zmianą organizacyjno prawną  na mocy zwartej umowy. W stosunkach między przedsiębiorcami obowiązuje zasada swobody umów co oznacza, że mogą oni dowolnie kształtować stosunki prawne między sobą z poszanowaniem zasad współżycia społecznego, prawa i treści samej umowy. Zgodnie z tym przy połączeniu spółek to przedsiębiorcy decydują o kwestii zatrudnienia na mocy zawartej między nimi umowy. Zgodnie bowiem z art. 231 § 1 k.p. w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Konsekwencją przeprowadzonego transferu praw i obowiązków pracowniczych jest:


1. zmiana pracodawcy i wejście nabywcy w rolę nowego pracodawcy wobec wszystkich pracowników, którzy byli związani z działalnością przejmowanego zakładu pracy (spółki),

2. wstąpienie nabywcy zakładu w prawa i obowiązki zbywcy, będącego do tej pory stroną w stosunkach pracy z załogą,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. odpowiedzialność solidarna dotychczasowego i nowego pracodawcy.

REKLAMA


Istotne jest, że skutkiem połączenia się spółek, co jest równoznaczne z przejściem pracownika na innego pracodawcę jest automatyczne dokonanie przejścia pracowników, jeżeli byli oni zatrudnieniu  w dniu dokonania połączenia w którejś ze spółek. Do przejścia pracownika w prawa innej spółki nie dojdzie, jeżeli w momencie dokonywania fuzji stosunek pracy uległ rozwiązaniu. Jeżeli jednak w momencie zmiany pracodawcy pracownik znajdował się w okresie wypowiedzenia o pracę, wówczas nowy pracodawca wstępując z mocy prawa w uprawnienia i obowiązki poprzedniego pracodawcy jest związany wypowiedzeniem umowy o pracę, jeżeli nie dokona czynności zmierzających do jego cofnięcia przed datą rozwiązania stosunku pracy (wyr. SN z dnia 13 maja 1998 r. I PKN 101/98).


Aby połączenie spółek zostało dokonane zgodnie z prawem konieczne jest ujawnienie w księgach wieczystych lub rejestrach przejścia na spółkę przejmującą albo na spółkę nowo zawiązaną praw ujawnionych w tych księgach lub rejestrach wraz ze zmianami osobowymi.


Zadaj pytanie na naszym FORUM:
Moja Firma - Spółki kapitałowe

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

REKLAMA