REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Restrukturyzacja firmy - projekt założeń ustawy

REKLAMA

Celem projektu zmian jest umożliwienie firmom w trudnej sytuacji finansowej przeprowadzenie skutecznej restrukturyzacji firm. Jak ma się zmienić restrukturyzacja firmy?

Restrukturyzacja firmy

REKLAMA


Projekt założeń, wypracowany przez Zespół sędziów, syndyków, ekonomistów oraz przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości i Ministerstwa Gospodarki, wprowadza nowoczesne prawo restrukturyzacyjne, które daje przedsiębiorcom zagrożonym upadłością szansę na „nowy start”. Nowe prawo zawiera też zachęty dla firm do jak najwcześniejszego rozpoczynania procesów naprawczych. Ustawa wprowadzi cztery instytucje restrukturyzacji, oparte na sprawdzonych na świecie praktykach, dostosowanych do warunków polskiej gospodarki.

REKLAMA


Najprostszą formą będzie tzw. „postępowanie w przedmiocie zawarcia układu”. W tym przypadku dłużnik wystąpi do wierzycieli i będzie z nimi prowadził rozmowy w sprawie zawarcia porozumienia. Efekty tych rozmów będą przedstawione sądowi do zatwierdzenia. Postępowanie przed sądem trwałoby około dwóch tygodni. Rozwiązanie to skierowane byłoby do przedsiębiorców, którzy są wypłacalni, ale spodziewają się problemów finansowych w najbliższym czasie.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Druga propozycja to „przyspieszone postępowanie układowe”, w którym do zawarcia „układu” będzie dochodzić na zwołanym przez sąd zgromadzeniu wierzycieli. W tym trybie majątek dłużnika byłby zabezpieczony poprzez zawieszenie egzekucji należności objętej „układem”.

REKLAMA


Z kolei tzw. „postępowanie układowe” będzie prowadzone na analogicznych zasadach jak obecnie postępowanie upadłościowe z możliwością zawarcia „układu”. W tym przypadku przedsiębiorca będzie jednak nadal zarządzał swoim majątkiem, ale pod stałą kontrolą sądu i wierzycieli. Jeśli większość z nich zadecyduje o odebraniu firmie majątku, na podstawie uchwały będzie można tego dokonać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Czwartą formą restrukturyzacji będzie „postępowanie sanacyjne”, czyli najbardziej zbliżone do obecnego postępowania likwidacyjnego. Będzie tu możliwe np. wypowiadanie niekorzystnych umów gospodarczych, umów o pracę, a dłużnik będzie miał znacznie ograniczone możliwości zarządzania majątkiem.


Zobacz: Opłacanie składek ZUS


Założeniem konsultowanego dokumentu jest też wprowadzenie nowoczesnych narzędzi teleinformatycznych do postępowania restrukturyzacyjnego, takich jak np. zgłoszenie wierzytelności w formie elektronicznej, czy utworzenie Centralnego Rejestru Upadłości. W rejestrze tym w formie elektronicznej znajdą się nie tylko postanowienia i obwieszczenia związane z procesami upadłościowymi, ale też wzory dokumentów i baza danych sądów, syndyków, biegłych itp.


Aby ułatwić wszystkim zainteresowanym udział w konsultacjach, projekt założeń do projektu ustawy - Prawo restrukturyzacyjne został opublikowany na platformie Ministerstwa Gospodarki „konsultacje on-line”  http://konsultacje.gov.pl/


Zobacz: Udzielenie urlopu na żądanie tylko za zgodą pracodawcy

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Gospodarki

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

REKLAMA