REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kompensata zobowiązań

Kompensata jest jedną z metod rozliczeń zobowiązań. Chodzi w niej zawsze o wzajemne umorzenie wierzytelności. W przypadku skompensowania się długu z wierzytelnością pokrywają się one wzajemnie i kontrahenci nie muszą się rozliczać pieniężnie.

Kredyty na start

Przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność i nie posiadają żadnego stażu mogą ubiegać się o kredyt do 350 tys. zł. Banki oferują tzw. start-upy, gwarantując fundusze na start. Im dłuższy staż początkującego przedsiębiorcy, tym większe kwoty pożyczek. Banki mogą zaoferować kredyt nawet z sześcioma zerami.

Zwrot VAT za materiały budowlane - ostatnie 3 miesiące pełnego zwrotu

Pozostały 3 miesiące na zrobienie zakupów materiałów budowlanych, umożliwiających budującym i remontującym domy lub mieszkania zwrot VAT na dotychczasowych zasadach. Od początku 2014 r. zwrot podatku z tego tytułu będzie przysługiwał tylko osobom do 36. roku życia i tylko przy budowie domu lub adaptacji budynku niemieszkalnego na cele mieszkalne.

Zawieszenie działalności małej firmy

Zawieszenie działalności to opcja, z której może skorzystać przedsiębiorca niezatrudniający pracowników. Zawiesić działalność można na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Uwaga: nie można tego dokonać z datą wsteczną.

REKLAMA

Jak zatrudnić pracowników?

Większe zamówienie lub osiągnięcie płynności to moment, w którym małe firmy decydują się na zatrudnienie pracowników. Rynek pracy jest pełen osób poszukujących zatrudnienia. Niektórzy – z różnych powodów – chcą zmienić pracę, inni stracili zatrudnienie i poszukują nowego, a kolejna grupa to absolwenci, którzy nie mają większego doświadczenia. Jak zatrudnić pracowników?

Zawieranie umów z dostawcami

Prowadząc własną firmę trzeba dużą wagę przywiązywać do relacji z dostawcami. To od nich zależy jakość i koszt wytworzenia produktów czy usług, które dostarczamy na rynek. Dobre stosunki, wsparte odpowiednio sformułowanymi umowami, które zabezpieczają interesy obu stron, to podstawa stabilnego, bezpiecznego rozwoju.

Obowiązki sprzedawcy wobec konsumentów

Unijne i polskie prawo stawia konsumentów w uprzywilejowanej pozycji w stosunku do sprzedawców. Szczególną ochroną objęte zostały zakupy na odległość (przez internet bądź z katalogów wysyłkowych) oraz zakup poza lokalem przedsiębiorstwa.

Wkłady komandytariusza w spółce komandytowej

Podstawowym obowiązkiem wspólników osobowych spółek handlowych jest wniesienie wkładów do nowo powstającej spółki. Wkłady mogą mieć charakter świadczenia pieniężnego lub niepieniężnego Wkład pieniężny występuje w postaci znaków pieniężnych wyrażonych w polskiej walucie, natomiast charakter wkładów niepieniężnych jest zróżnicowany, gdyż może stanowić zarówno świadczenie pracy lub usług jak i zbywalne prawa rzeczowe, obligacyjne lub prawa na dobrach niematerialnych.

REKLAMA

Płynność finansowa w małej firmie

Płynność finansowa to element decydujący o przetrwaniu firmy. Polega ona na zdolności firmy do regulowania swoich zobowiązań. W jaki sposób mała firma może zachować płynność finansową?

Czy warto być płatnikiem VAT?

Zwolnienie podmiotowe z podatku VAT to przywilej, który przysługuje tzw. drobnym przedsiębiorcom, czyli firmom, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła kwoty 150 tys. zł. Dotyczy on więc również wszystkich firm, które dopiero startują. Nie jest to jednak obowiązek – każda firma w każdym momencie może zarejestrować się jako „podatnik czynny” i zacząć płacić VAT. Ta decyzja ma jednak swoje konsekwencje – wycofać się z niej można dopiero po upływie roku.

Wybór formy opodatkowania małej firmy

Na starcie działalności musimy zdecydować się na jedną z form rozliczania. Wybór będzie obowiązywał przez cały rok podatkowy (można go zmienić raz w roku, do 20 stycznia) i wpłynie nie tylko na poziom opodatkowania, ale także zakres prowadzonej księgowości. Decyzja zależy przede wszystkim od rodzaju prowadzonej przez nas działalności i spodziewanych przychodów, ale także chęci korzystania z ulg podatkowych czy rozliczania z małżonkiem lub jako samotny rodzic.

8 kroków do założenia własnej firmy w CEIDG

Założenie własnej firmy za pośrednictwem CEIDG trwa bardzo krótko. Przedstawiamy 8 kroków do założenia własnej firmy. Jak najprościej zarejestrować działalność gospodarczą?

Mediacje w biznesie

Istnieje wiele sposobów rozwiązywania konfliktów. Rozwiązywanie sporów przed sądem często związane jest z dużymi wydatkami oraz upływem czasu od wniesienia pozwu do uprawomocnienia się wyroku. Z tego właśnie powodu szczególnie w biznesie warto docenić rolę negocjacji i mediacji.

Rejestracja firmy - CEIDG i KRS

Aby prowadzić działalność gospodarczą, musimy dokonać jej rejestracji. W zależności od tego, w jakiej formie chcemy ją prowadzić, musimy złożyć wniosek o dokonanie wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) albo w Krajowym Rejestrze Sądowym (wyszukiwarka podmiotów wpisanych do KRS).

Zakładam firmę - wybór formy prawnej

Zanim zdecydujemy się zakładać własną firmę, powinniśmy zastanowić się, która z dostępnych form prawnych będzie dla nas najkorzystniejsza. Przyszły przedsiębiorca musi podjąć decyzję, czy chce prowadzić indywidualną działalność gospodarczą, czy wejść w spółkę – osobową lub kapitałową.

Promocja, czyli sposób na pozyskiwanie klientów

Promocja początkującej firmy to wyzwanie. Jak bowiem poinformować świat o oferowanych przez nią produktach czy usługach, pamiętając o ograniczeniach związanych z niewielkim z reguły budżetem przeznaczonym na rozruch działalności?

Strategia rynkowa małej firmy

Gdy zaczynamy działalność, naszą uwagę zaprzątają najbardziej podstawowe kwestie, głównie wizyty w urzędach czy bankach. Strategia rynkowa brzmi jak termin nie z naszej bajki, zarezerwowany dla największych korporacji o miliardowych przychodach. „Chciałbym po prostu działać i zarabiać” – myśli wielu mikroprzedsiębiorców. Czym jest strategia rynkowa małej firmy?

Skąd wziąć pieniądze na start firmy?

Ograniczenia finansowe są największą trudnością przy zakładaniu własnych firm przez Polaków. Skąd wziąć pieniądze na start firmy?

Analiza SWOT - cztery strony biznesu

Narzędzia, takie jak analiza SWOT, często są postrzegane jako moda, wzmacniana przez szkoły biznesu czy firmy zajmujące się doradztwem gospodarczym. Tymczasem to bardzo przydatna i wiarygodna technika, będąca jedną z najważniejszych części skutecznego biznesplanu. Z tego też powodu, jeśli z jakichś względów musimy przygotować macierz SWOT dla swojej firmy, nigdy nie kopiujmy istniejących analiz.

We wrześniu bezrobocie wyniosło 13 %

W urzędach pracy na koniec września zarejestrowanych było 2 082 tys. osób. W porównaniu do sierpnia ich liczba zmniejszyła się o 0,9 tys. Stopa bezrobocia wyniosła 13% i nie zmieniła się w stosunku do sierpnia. Rok wcześniej liczba bezrobotnych zwiększyła się o 14,3 tys. osób.

Więcej uprawnień dla klientów e-sklepów w 2014 roku

W czerwcu 2014 roku zmienią się obowiązki informacyjne, jakie muszą spełniać przedsiębiorcy prowadzący e-sklepy. Nowe uprawnienia uzyskają również klienci. Zgodnie z nowelizacją klient e-sklepu będzie miał czternaście dni zamiast dziesięciu na zwrot zakupionego w sieci towaru, łatwiej zareklamuje wadliwy produktu oraz uzyska nowe możliwości dochodzenia swoich praw.

Nowe prawa klientów e-sklepów w 2014 roku

Od czerwca 2014 roku klienci e-sklepów będą mieli więcej praw. Czternaście dni zamiast dziesięciu na zwrot zakupionego w sieci towaru, łatwiejsza reklamacja wadliwego produktu, nowe możliwości dochodzenia swoich praw – to najważniejsze zmiany dla klientów e-sklepów. Dla właścicieli sklepów nowe przepisy wiążą się przede wszystkim z obowiązkiem informacyjnym, a co za tym idzie również koniecznością zmian w regulaminach i procedurach sprzedaży.

Poprawa na rynku pracy

Zgodnie z analizą Biura Inwestycji i Cyklu Ekonomicznych, na polskim rynku pracy można zauważyc poprawę. Jednak poprawa ta nie jest wynikiem zmian trwałych. Na te, zdaniem analityków BIES, trzeba jeszcze poczekać. 

Import, export a wymiana walut

Choć wielu Polaków śledzi na bieżąco kursy walut to najbardziej zainteresowani nimi są eksporterzy i importerzy. To oni borykają się codziennie z koniecznością wymiany walut i ryzykiem kursowym. Warto zwrócić szczególną uwagę na kilka kwestii, by nie stracić swoich pieniędzy.

Współpraca B2B - akcje marketingowe na polskim rynku

Wiele firm w ostatnich latach uzyskuje wysokie wyniki rozpoznawalności na rynku biznesowym i konsumenckim dzięki budowaniu sieci współpracy B2B. Łączenie sieci marketingowych, promocyjnych i handlowych jest sposobem na uzyskanie zainteresowania firm z wybranych sektorów oraz klientów szukających powszechnych i szerokich baz danych, baz klientów i baz firm. Znacznym utrudnieniem są jednak trudności w ocenie prezentowanych firm i ofert oraz zakres działania wybranego portalu (różne sektory, różnorodne firmy, różne województwa).

Szukaj pracy po wakacjach

W okresie powakacyjnym znajdziemy więcej ofert pracy. Jest to świetny moment na poszukiwanie nowego pracodawcy.

Czy piwo może być chronione patentem?

Patent uprawnia właściciela do wyłącznego korzystania z wynalazku w celach zarobkowych. Patentem mogą być chronione również napoje. Czy piwo może być również chronione patentem?

Jak prawidłowo opodatkować wewnątrzwspólnotową dostawę towarów?

Określenie wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów zostało wyjaśnione w art. 13 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, i zgodnie z nim przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów co do zasady rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności opodatkowanych (dostawa towarów) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Kurs złotego wpłynie na preferencje podatkowe

Spadek kursu złotego względem euro umożliwi większej liczbie przedsiębiorców skorzystanie w przyszłym roku z prawa do kasowego rozliczania VAT, prawa do rozliczania się ryczałtem czy też prowadzenia uproszczonej księgowości. W górę pójdzie także łączna wartość jednorazowych odpisów amortyzacyjnych.

Wzrost akcyzy na alkohol i papierosy

Zgodnie z założeniami Rady Ministrów wzrośnie akcyza na alkohol i tytoń. Nie zmienią się za to płace w "budżetówce". Rząd przyjęła projekt nowelizacji ustawy okołobudżetowej.

Relacja z warsztatów "Praktyczne aspekty sporządzania taryf dla ciepła. Regulacje, zasady kalkulacji, procedury”.

26 września 2013 roku w Warszawie, odbyły się specjalistyczne warsztaty przygotowane przez Zespół CBE Polska: „Praktyczne aspekty sporządzania taryf dla ciepła. Regulacje, zasady kalkulacji, procedury”. Mamy przyjemność przedstawić Państwu krótkie podsumowanie wydarzenia.

Ubezpieczenia członka rodziny zatrudnionego przez przedsiębiorcę

Członek rodziny przedsiębiorcy, zatrudniony u niego na podstawie umowy o pracę może zostać uznany za osobę współpracującą. Obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za osobę współpracującą w całości przypada przedsiębiorcy z własnych środków. Podstawą wymiaru składki będzie wówczas zadeklarowana kwota taka jak za przedsiębiorcę.

Białe certyfikaty w świetle rozstrzygnięcia przetargu

Zapraszamy do udziału w VII edycji specjalistycznego warsztatu związanego z tematyką nowych systemów wsparcia: „Białe certyfikaty w świetle rozstrzygnięcia przetargu. Pierwsze doświadczenia praktyczne”, które odbędą się 21 listopada 2013 roku w hotelu Marriott, w Warszawie. Warsztaty zostaną poprowadzone przez Dr Zdzisława Murasa i Marka Zawiskę.

Wymiar urlopu wypoczynkowego w kodeksie pracy to ustawowe minimum

Wymiar urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 dni lub 26 dni w skali roku określony w kodeksie pracy to ustawowe minimum. Prawo nie zabrania ustalenia w umowie o pracę lub zakładowym układzie zbiorowym wyższego wymiaru urlopu wypoczynkowego.

E - zwolnienia od 2014 r.

Rządowy projekt zmian ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wprowadzi elektroniczny system zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy. Zamiast zwolnień L-4 wprowadzone zostaną e-zwolnienia dostarczane do ZUS. Zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2014 r.

Nie będzie podwyżki stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej postanowiła o pozostawieniu stóp procentowych na obecnym, niskim poziomie, gdyż nie istnieją powody, by je podwyższać. Planowany jest jednak nowy program pożyczek dla banków w celu utrzymania obecnych stóp rynkowych.

Ograniczenie odliczania VAT od samochodów

Rząd planuje ograniczenie prawa do odliczenia VAT przy nabyciu i leasingu samochodów, a także paliwa. Ograniczenie miałoby obowiązywało przez kolejnych pięć lat. Minister finansów złożył wniosek w tej sprawie do Komisji Europejskiej. Nie wiadomo jednak, czy unijni urzędnicy zdążą go rozpatrzyć przed 1 stycznia 2014 r.

Zasady udzielania urlopu bezpłatnego

Urlop bezpłatny udzielany jest przez pracodawcę na wniosek pracownika. Jednakże jego wymiaru nie wlicza się do okresu zatrudnienia. Pracownikowi w okresie tego urlopu nie można wypowiedzieć umowy o pracę, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Import usług a faktura

Przedsiębiorcy przywykli już określać obowiązek podatkowy na podstawie otrzymanych lub wystawianych faktur. Jednak nie zawsze określa się go na podstawie dokumentów. W przypadku importu usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi. Oznacza to, że nabywca zobowiązany do opodatkowania transakcji związanej z zakupem usług od kontrahenta zagranicznego powinien naliczyć podatek VAT w momencie wykonania usług, nawet gdy nie otrzymał jeszcze faktury potwierdzającej transakcję.

Jakie są przesłanki mobbingu?

Mobbing polega m.in. na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej. Jakie są przesłanki mobbingu?

Przedsiębiorcy mogą oszczędzić na preferencyjnych składkach

Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność mogą przez dwa lata opłacać preferencyjne składki ZUS i dzięki temu zaoszczędzić kilkanaście tysięcy złotych. Niestety, możliwość skorzystania z ulg nie jest dostępna dla wszystkich przedsiębiorców.

Rozwiązanie umowy o pracę z kobietą w ciąży

Stosunek pracy kobiety w ciąży jest chroniony z mocy prawa i nie podlega rozwiązaniu, a umowa na czas określony ulega przedłużeniu. Jednakże nie przedłuża się umowy, jeżeli umowa o pracę ulega rozwiązaniu przed upływem 3 miesiąca ciąży pracownicy.

Blog firmowy element obowiązkowy w komunikacji marketingowej

Blogi firmowe to nieprzemijający trend w internetowej komunikacji marketingowej. Prowadzony z wyczuciem i zaangażowaniem, pozwala przedsiębiorstwu zaprezentować się w oczach klientów jako organizacja przejrzysta i wiarygodna. W aspekcie wizerunkowym, blog daje o wiele większe możliwości niż klasyczna reklama. Eksperci powszechnie wskazują, że blog to nie żadna tajna broń, jednak w praktyce jest doskonała. Przy niewielkim nakładzie sił, można osiągnąć naprawdę zadawalające efekty.

Darowizna żywności bez VAT

Osoby prowadzące sklepy spożywcze, od października mogą po raz pierwszy wesprzeć darowizną potrzebujących, bez konieczności naliczania VAT-u. Jak dotąd ze zwolnienia korzystali tylko producenci żywności.

Wzrost aktywności zawodowej - raport NBP

Z analizy Narodowego Banku Polskiego wynika, iż nastąpiła nieznaczna poprawa na rynku pracy. W II kwartale 2013 r. odnotowano wzrost płac w całej gospodarce a stopa bezrobocia jest niższa niż przeciętna w Unii Europejskiej.

Sklepy spożywcze mogą podarować żywność bez VAT

Prowadzący sklepy spożywcze, od października mogą pierwszy raz wesprzeć darowizną potrzebujących, bez konieczności naliczania VAT-u.  Do tej pory w tej korzystnej sytuacji byli jedynie producenci żywności.

Korekta kosztów uzyskania przychodów w kilometrówce

W myśl przepisów obowiązujących od stycznia 2013 roku, wydatki nieopłacone w ustawowo przewidzianym terminie podlegają obowiązkowemu wyksięgowaniu z kosztów. A jak jest w przypadku kilometrówki, w której wydatki są limitowane, czy tutaj również konieczna będzie korekta w sytuacji braku zapłaty? Jak wygląda korekta kosztów uzyskania przychodów w kilometrówce? 

Przedsiębiorca odpowie za długi podatkowe kontrahenta

Od 1 października przedsiębiorcy mogą narazić się na odpowiedzialność za długi podatkowe swoich kontrahentów, a dokładnie - za niezapłacony VAT. Dotyczy to wyłącznie transakcji zawieranych pomiędzy przedsiębiorcami w obrocie tzw. towarami wrażliwymi, do których ustawa zalicza paliwa, złoto oraz niektóre wyroby stalowe.

Obowiązek pracodawcy przeciwdziałania mobbingowi

Pracodawca ma obowiązek przeciwdziałać zjawisku mobbingu, który wynika bezpośrednio z nawiązania stosunku pracy z pracownikiem. Za niedopełnienie obowiązku pracodawca może liczyć się z koniecznością przekazania pracownikowi odpowiedniej kwoty pieniężnej tytułem zadośćuczynienia.

Kiedy ująć w KPiR dostawę towarów handlowych

Zasady ewidencjonowania kosztów przez podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów często rodzą wiele wątpliwości. W szczególności, jeżeli chodzi o moment ujęcia wpisu do księgi dostawy towarów handlowych oraz materiałów podstawowych. Okazuje się bowiem, że decydujący jest termin wystawienia dokumentu potwierdzającego dokonany zakup.

REKLAMA