reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Leasing w firmie > Leasing tańszy od kredytu?

Leasing tańszy od kredytu?

Przedsiębiorca, który postanowi nabyć drogie auto firmowe może zaoszczędzić nawet 20 tys. zł w przypadku leasingu w zamian za kredyt. Czy zawsze leasing bardziej się opłaca?

Jednym z pierwszych zakupów, na jakie decyduje się osoba dopiero rozpoczynająca działalność gospodarczą, jest samochód firmowy. I zazwyczaj stawia sobie pytanie – kredyt czy leasing? Tax Care sprawdził zatem, jaki sposób finansowania zakupu firmowego samochodu osobowego jest bardziej atrakcyjny pod kątem podatkowym, pozwalającym na zmniejszenie efektywnego kosztu nabycia auta.

Porównaliśmy warunki zakupu samochodów osobowych o wartości 65 tys. zł i 180 tys. zł zakładając, że:

1. w obu przypadkach spłata trwa pięć lat,

2. prowizja wynosi 5%,

3. wkład własny wynosi 10%

4. przedsiębiorca jest opodatkowany liniowo

5. auto jest środkiem trwałym przez 5 lat.

Założyliśmy także, że przedsiębiorca dokonuje wyboru pomiędzy kredytem a leasingiem operacyjnym (możliwy jest jeszcze leasing finansowy, ale z podatkowego punktu widzenia jest bardzo podobny do kredytu, a do tego zdecydowanie mniej popularny wśród leasingobiorców). W wyliczeniach nie wzięliśmy pod uwagę kosztów ubezpieczeń komunikacyjnych, takich jak AC, OC i GAP.

W przypadku samochodu osobowego można odliczyć 60% VAT-u wykazanego na fakturze, jednak nie więcej niż 6 tys. złotych. Pozostała, nieodliczona część stanowi natomiast koszt uzyskania przychodu. Kupując auto na kredyt, VAT rozliczymy „z góry” jednorazowo. W przypadku leasingu operacyjnego, który jest traktowany jako świadczenie usług, VAT rozliczony zostanie co miesiąc z kolejnej faktury za czynsz (aż do ustalonego limitu). Należy jednak pamiętać, że wykup samochodu przy umowie leasingu traktowany jest już nie jako świadczenie usług, tylko jako odpłatna dostawa, opodatkowana VAT. Dlatego VAT od kwoty wykupu można odliczyć ponownie, tym razem z faktury zakupu (również maksymalnie 60% VAT, nie więcej niż 6 tys. zł).

Z przeprowadzonej przez Tax Care symulacji wynika, że efektywny koszt zakupu samochodu osobowego o wartości 65 tys. zł (uwzględniający zaliczenie w kosztach odsetek od kredytu oraz odliczenie VAT), wynosi 57 465,45 zł. Takie samo auto w leasingu kosztowałoby efektywnie przedsiębiorcę 56 413,27 zł, a więc byłoby w ostatecznym rozliczeniu o ponad 1 052 zł tańsze od samochodu w kredycie. Jednak i przy kredycie, i przy leasingu tarcza podatkowa spowodowałaby, że koszt nabycia byłby o kilka tysięcy złotych niższy niż ceny brutto.

Z kolei efektywny koszt zakupu auta o wartości 180 tys. zł wyniósłby 184 811,80 zł tys. zł w przypadku kredytu i 164 819,80 zł w przypadku leasingu. Różnica w efektywnym koszcie nabycia sięga zatem prawie 20 tys. złotych. Co więcej, powoduje to, że w przypadku kredytu koszt nabycia byłby o prawie 5 tys. zł wyższy od ceny brutto, natomiast w przypadku leasingu – prawie 15 tys. zł niższy od ceny z salonu. Widać więc wyraźnie, że korzystanie z leasingu jest szczególnie opłacalne w przypadku droższych samochodów.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!

Limit przy amortyzacji

Z czego wynika taka różnica? Otóż w przypadku samochodu osobowego przedsiębiorca musi się liczyć z ograniczeniami przy rozliczeniu kosztów. Dotyczy to aut, których wartość jest wyższa niż 20 tys. euro (kwota ta jest przeliczana na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z dnia przekazania samochodu do używania). W takiej sytuacji do kosztów nie można zaliczyć nadwyżki ponad tę kwotę. Takie ograniczenie nie dotyczy jednak samochodów wziętych w leasing operacyjny - w tym przypadku leasingobiorca bez ograniczeń zalicza w koszty całość rat leasingowych, a także czynsz inicjalny i opłaty manipulacyjne. Ta forma finansowania będzie więc szczególnie korzystna dla tych przedsiębiorców, którzy kupują drogi samochód osobowy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Tax Care
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Miziołek

adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama