REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto zyskuje na nowelizacji ustawy o podatku dochodowym?

Pieniądze, finanse. Fot. Fotolia
Pieniądze, finanse. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na początku 2013 roku weszły w życie ważne zmiany w ustawie o podatku dochodowym. Po nowelizacji do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć wyłącznie terminowo opłacone faktury. Jak po niemal roku od wprowadzenia nowych przepisów wygląda sytuacja obu stron transakcji opłaconej po terminie – dłużników i wierzycieli? Kto zyskuje, a kto traci?

Cel nowelizacji

Przed nowelizacją ustawy termin opłacenia faktury nie miał znaczenia w ujmowanie jej w kosztach uzyskania przychodu. Praktycznie rzecz biorąc można było zaliczyć do nich fakturę zanim gotówka lub przelew dotarły do kontrahenta.

REKLAMA

Podstawowym celem tegorocznych zmian było przeciwdziałanie powstawania zaległości w płatnościach i zatorów płatniczych. Drugim zamierzeniem było zapobieganie wykorzystywaniu przez dystrybutorów swojej dominującej pozycji wobec dostawców towarów lub usług i narzucanie im długich terminów płatności.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Kto zyskuje na wprowadzonej nowelizacji?

REKLAMA

Nowelizacja zabezpiecza wyłącznie zachowanie dłużników opłacających faktury po terminie, w stosunku do zobowiązań skarbowych. W żaden sposób natomiast  nie poprawia sytuacji wierzycieli. Nadal są oni zobowiązani do wykazania nieopłaconych faktur w przychodach i odprowadzenia od nich podatku.

Dłużnik bowiem zgodnie z nowelizacją jest zobowiązany do wyksięgowania wydatku, jeśli nie uiścił go w terminie 30 dni od terminu płatności. Musi wobec tego zapłacić zobowiązanie względem budżetu państwa wynikające z wyższego dochodu, ale nie zmusza go to w żadnym stopniu do uregulowania płatności swojemu wierzycielowi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odliczenie podatku VAT od zakupu samochodu z kratką w 2014 roku

Jak poprawić sytuację przedsiębiorców?

Warto kwestie teoretyczne ustawy przełożyć na to, jak funkcjonuje ona w rzeczywistości. W tym konkretnym przypadku założone cele nie zostały osiągnięte. Wprowadzona ustawa nie wpłynęła bowiem na przestrzeganie terminów płatności, ani nie zabezpieczyła wierzycieli przed obowiązkiem skarbowym, który ponoszą od przychodów będących faktycznie zaległymi należnościami.  Jest to problem wielu przedsiębiorstw, które przez konieczność opłacania podatku dochodowego od kwot wykazanych, a nieopłaconych tracą często płynność finansową.

Logicznym rozwiązaniem wydaje się więc wprowadzenie symetrii - wierzyciel i dłużnik odliczają nieterminowo opłacone faktury od kosztów (dłużnicy) lub przychodów (wierzyciele).

Konsekwencje niepłacenia VAT w terminie

Konsekwencje nowelizacji dla biur rachunkowych

REKLAMA

Obok wszelkich zmian podatkowych biura rachunkowe nie mogą przejść obojętnie. Noworoczna nowelizacja obliguje ich do wykonywania stosownych korekt faktur, a to wiąże się z dodatkowym nakładem pracy oraz kosztami, które rzadko się zwracają.

Pracy biurom księgowym nie ułatwia brak wiedzy przedsiębiorców na temat nowelizacji ustawy, różnorodność interpretacji na temat warunków wyksięgowania i fakt, że ciężko jest precyzyjnie wyliczyć jaka kwota powinna być odliczona. W razie błędów przedsiębiorca reprezentowany przez biuro rachunkowe jest narażony na kontrolę skarbową, a w konsekwencji nawet na karę pieniężną.

Wszczęcie postępowania podatkowego

Co dalej z ustawą o podatku dochodowym?

Niedługo mija rok od wprowadzenia zmian w życie – jakie są wnioski? Na pewno nie można powiedzieć, że temat został potraktowany dwustronnie: założenia ustawy w praktyce nie zostały osiągnięte. Być może w kolejnych latach ustawodawca się zrehabilituje i pójdzie za przykładem z innych państw europejskich. Polscy przedsiębiorcy oczekują propozycji nowelizacji przepisów zabezpieczających interesy obu stron transakcji handlowych.

Czy warto być płatnikiem VAT?

Autor: Maria Duda - Prezes firmy Ekoconsultant Sp.z o.o. - biuro rachunkowe oferujące księgowość, doradztwo oraz pozyskiwanie funduszy unijnych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA