REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto zyskuje na nowelizacji ustawy o podatku dochodowym?

Subskrybuj nas na Youtube
Pieniądze, finanse. Fot. Fotolia
Pieniądze, finanse. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na początku 2013 roku weszły w życie ważne zmiany w ustawie o podatku dochodowym. Po nowelizacji do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć wyłącznie terminowo opłacone faktury. Jak po niemal roku od wprowadzenia nowych przepisów wygląda sytuacja obu stron transakcji opłaconej po terminie – dłużników i wierzycieli? Kto zyskuje, a kto traci?

Cel nowelizacji

Przed nowelizacją ustawy termin opłacenia faktury nie miał znaczenia w ujmowanie jej w kosztach uzyskania przychodu. Praktycznie rzecz biorąc można było zaliczyć do nich fakturę zanim gotówka lub przelew dotarły do kontrahenta.

REKLAMA

Podstawowym celem tegorocznych zmian było przeciwdziałanie powstawania zaległości w płatnościach i zatorów płatniczych. Drugim zamierzeniem było zapobieganie wykorzystywaniu przez dystrybutorów swojej dominującej pozycji wobec dostawców towarów lub usług i narzucanie im długich terminów płatności.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Kto zyskuje na wprowadzonej nowelizacji?

REKLAMA

Nowelizacja zabezpiecza wyłącznie zachowanie dłużników opłacających faktury po terminie, w stosunku do zobowiązań skarbowych. W żaden sposób natomiast  nie poprawia sytuacji wierzycieli. Nadal są oni zobowiązani do wykazania nieopłaconych faktur w przychodach i odprowadzenia od nich podatku.

Dłużnik bowiem zgodnie z nowelizacją jest zobowiązany do wyksięgowania wydatku, jeśli nie uiścił go w terminie 30 dni od terminu płatności. Musi wobec tego zapłacić zobowiązanie względem budżetu państwa wynikające z wyższego dochodu, ale nie zmusza go to w żadnym stopniu do uregulowania płatności swojemu wierzycielowi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odliczenie podatku VAT od zakupu samochodu z kratką w 2014 roku

Jak poprawić sytuację przedsiębiorców?

Warto kwestie teoretyczne ustawy przełożyć na to, jak funkcjonuje ona w rzeczywistości. W tym konkretnym przypadku założone cele nie zostały osiągnięte. Wprowadzona ustawa nie wpłynęła bowiem na przestrzeganie terminów płatności, ani nie zabezpieczyła wierzycieli przed obowiązkiem skarbowym, który ponoszą od przychodów będących faktycznie zaległymi należnościami.  Jest to problem wielu przedsiębiorstw, które przez konieczność opłacania podatku dochodowego od kwot wykazanych, a nieopłaconych tracą często płynność finansową.

Logicznym rozwiązaniem wydaje się więc wprowadzenie symetrii - wierzyciel i dłużnik odliczają nieterminowo opłacone faktury od kosztów (dłużnicy) lub przychodów (wierzyciele).

Konsekwencje niepłacenia VAT w terminie

Konsekwencje nowelizacji dla biur rachunkowych

REKLAMA

Obok wszelkich zmian podatkowych biura rachunkowe nie mogą przejść obojętnie. Noworoczna nowelizacja obliguje ich do wykonywania stosownych korekt faktur, a to wiąże się z dodatkowym nakładem pracy oraz kosztami, które rzadko się zwracają.

Pracy biurom księgowym nie ułatwia brak wiedzy przedsiębiorców na temat nowelizacji ustawy, różnorodność interpretacji na temat warunków wyksięgowania i fakt, że ciężko jest precyzyjnie wyliczyć jaka kwota powinna być odliczona. W razie błędów przedsiębiorca reprezentowany przez biuro rachunkowe jest narażony na kontrolę skarbową, a w konsekwencji nawet na karę pieniężną.

Wszczęcie postępowania podatkowego

Co dalej z ustawą o podatku dochodowym?

Niedługo mija rok od wprowadzenia zmian w życie – jakie są wnioski? Na pewno nie można powiedzieć, że temat został potraktowany dwustronnie: założenia ustawy w praktyce nie zostały osiągnięte. Być może w kolejnych latach ustawodawca się zrehabilituje i pójdzie za przykładem z innych państw europejskich. Polscy przedsiębiorcy oczekują propozycji nowelizacji przepisów zabezpieczających interesy obu stron transakcji handlowych.

Czy warto być płatnikiem VAT?

Autor: Maria Duda - Prezes firmy Ekoconsultant Sp.z o.o. - biuro rachunkowe oferujące księgowość, doradztwo oraz pozyskiwanie funduszy unijnych.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

REKLAMA

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

REKLAMA

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

Pijemy mniej piwa, przez co browary nie płacą na czas swoim dostawcom

Na kondycję branży piwowarskiej, poza spadającym w wyniku zmian kulturowych popytem, najmocniej wpływają dziś rosnące koszty operacyjne oraz zmiany w podatku akcyzowym. Polacy piją mniej piwa, browary mają coraz większe kłopoty.

REKLAMA