REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezwzględny zakaz reklamy OFE

REKLAMA

Przyjęty przez rząd projekt zmian w OFE wprowadza bezwzględny zakaz reklamy funduszy emerytalnych. Naruszenie zakazu będzie skutkowało nałożeniem stosownych kar z zachowaniem zasady proporcjonalności. Wysokość kary w założeniu będzie wynosić 3 mln zł.

Projekt zmian w OFE przyjęty przez rząd przewiduje, że zakazana będzie reklama dotycząca OFE zawierająca informacje, które są niezrozumiałe i nieobiektywne, nierzetelnie przedstawiają sytuację finansową funduszu lub PTE, a także ryzyko związane z przystąpieniem do funduszu oraz pozostawaniem jego członkiem. Zakazana też ma być reklama wprowadzająca albo mogąca wprowadzić w błąd, który mógłby mieć wpływ na skłonienie kogokolwiek, aby przystąpił do OFE lub w nim pozostawał.

REKLAMA

Zakaz reklamy

Inny przepis projektu zmian w OFE stanowi, iż od momentu wejścia w życie nowych regulacji do 31 lipca 2014 r., będzie zabroniona reklama zawierająca informacje o OFE lub sugerujące, że reklama odnosi się do OFE. W przypadku naruszenia tego przepisu organ nadzoru w drodze decyzji nakaże odpowiedniemu podmiotowi zaprzestanie tego naruszenia i nałoży karę pieniężną w wysokości 3 mln zł. Trudno mówić o złagodzeniu pierwotnej wersji przepisu o zakazie reklamy OFE, choć w projekcie rządowym zrezygnowano z sankcji w postaci kary pozbawienia wolności do lat 2 za jego naruszenie.
Powstaje pytanie, czy strona internetowa PTE, która jest uznawana za formę reklamy, która będzie zawierała informacje o OFE zostanie zakazana, w okresie od wejścia w życie ustawy do 31 lipca 2014? Czy artykuły w gazetach o OFE nie zostaną uznane w przyszłości za ukrytą reklamę?

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!

REKLAMA

Przepis ten potencjalnie może naruszać również konstytucyjną zasadę równego traktowania podmiotów wobec prawa. Przy takim jego brzmieniu zachodzi wyraźna dysproporcja między sytuacją ZUS, który może się reklamować (rząd już zapowiada małą kampanię informacyjną) i sytuacją OFE, które po wejściu w życie przepisów nie będą mogły się reklamować. „Dobrowolność" według koncepcji zawartej w projekcie staje się więc fikcją wobec braku dostępu obywateli do informacji o OFE.

Z uzasadnienia do projektu wynika, że wprowadzenie zakazu reklamy OFE ma na celu zapobieganie ewentualnym próbom przekazywania informacji nierzetelnej, zawierającej nieprawdziwe treści oraz wprowadzającej w błąd obecnych oraz potencjalnych członków OFE. Wprowadzenie przepisu zakazującego wszelkiej reklamy dotyczącej OFE nie znajduje żadnego racjonalnego uzasadnienia i nosi wręcz znamiona cenzury.
Biorąc to pod uwagę, powstaje wątpliwość czy proponując tego typu restrykcyjny przepis nie narusza się zasady proporcjonalności zastosowanego środka do celu, zarówno na gruncie przepisów prawa krajowego, jak i przepisów prawa europejskiego. Takie zakazy reklam OFE nie funkcjonują w innych krajach UE. Można więc rozsądnie założyć, że nie jest on niezbędny do funkcjonowania systemu emerytalnego w Polsce. Trudno również tę propozycję przepisu uzasadnić specyfiką naszego systemu emerytalnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niejasne zakreślenie granic zakazu (informacja - reklama), ujętego w art. 197 projektu ustawy, jest niezgodne z konstytucyjną zasadą jasności i pewności prawa, wielokrotnie podkreślaną w orzeczeniach Trybunału Konstytucyjnego.

Konfederacja Lewiatan będzie postulowała wykreślenie art. 4 pkt 42 (art. 197a u.o.i.f.fe.) i art. 38 z przepisów przejściowych projektu.

Zobacz również: Rząd przyjął projekt zmian w OFE

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA