REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tajemnica handlowa skuteczniej chroniona w UE

REKLAMA

Unia Europejska chce wprowadzić nowe przepisy zwiększające ochronę tajemnicy handlowej przedsiębiorstw. Chodzi o zapobieganie nadmiernym kradzieżom poufnych informacji wykorzystywanych niezgodnie z celem.

Tajemnice handlowe – czyli informacje, które firmy pragną zachować tylko dla siebie, jak np. algorytm wyszukiwania Google albo receptury perfum – mogłyby uzyskać lepszą ochronę dzięki nowym przepisom zaproponowanym przez Komisję Europejską.

REKLAMA

Skorzystają z nich przedsiębiorstwa, które odnoszą straty z powodu kradzieży lub niewłaściwego wykorzystania poufnych informacji handlowych.

Wniosek Komisji ma na celu ułatwienie sądom krajowym prowadzenia postępowań w takich przypadkach, a ofiarom kradzieży tajemnic handlowych możliwości uzyskania odszkodowania. Nowe przepisy zawierają również definicję pojęcia „tajemnicy handlowej”.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!

Kradzież informacji

REKLAMA

Według najnowszych badań w ciągu ostatniej dekady jedna piąta przedsiębiorstw doświadczyła próby kradzieży tajemnic handlowych. Liczba ta ciągle rośnie. Czynniki powodujące taką sytuację to m.in. coraz bardziej zażarta konkurencja na rynkach światowych i coraz szersze wykorzystanie technologii cyfrowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tajemnica handlowa różni się od patentów i praw własności intelektualnej, do których należą prawa autorskie i znaki handlowe, tym, że chronione nią informacje nie stanowią wyłącznej własności. W ramach konkurowania ze sobą różne przedsiębiorstwa mogą (i często z tej możliwości korzystają) tworzyć podobne produkty i podobne rozwiązania. Jednakże podmiot posiadający dana tajemnicę handlową będzie miał nad resztą tę przewagę, że dany produkt lub rozwiązanie stworzył jako pierwszy.

Ochrona prawna tajemnicy handlowej przybiera różne formy w różnych państwach Unii Europejskiej – w niektórych krajach w ogóle nie ma przepisów w tym zakresie – przez co ofiarom trudno jest szukać pomocy w sądach. Pokrzywdzeni często nie rozumieją, w jaki sposób funkcjonują przepisy w innym kraju UE.

Bezpieczna współpraca

Problem wykradania tajemnic handlowych stanowi przeszkodę we współpracy międzynarodowej, hamuje również innowacyjność, ponieważ kreatywne rozwiązania firm lub wyniki ich badań nie są chronione w odpowiedni sposób. Szczególnie narażone na straty z tego powodu są małe przedsiębiorstwa. Ze względu na wysokie koszty ochrony patentowej w znacznie większym stopniu polegają one na utrzymaniu w tajemnicy poufnych informacji handlowych.

Wniosek Komisji Europejskiej ma na celu stworzenie bezpieczniejszego środowiska, w którym przedsiębiorstwa będą mogły bez obaw tworzyć informacje i je rozpowszechniać.

Zostanie on teraz przesłany do oceny przez Radę Ministrów oraz Parlament Europejski.

Zobacz również: Przedsiębiorcy unikają płacenia podatków

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Komisja Europejska

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

REKLAMA

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

REKLAMA

Kawa z INFORLEX. Wakacje składkowe - bezpłatne spotkanie online

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 3 września 2024 r. Tematem spotkania będą wakacje składkowe. 

Firma spedycyjna. Jak założyć? Czy to się opłaca?

Branża TSL to jeden z najlepiej trzymających się sektorów gospodarki, nawet mimo kryzysu. Działalność spedycyjna daje wiele możliwości i ma ogromny potencjał. O czym trzeba wiedzieć zaczynając w tej branży na własny rachunek? 

REKLAMA