REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jaki sposób zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych?

Monika Pązik

REKLAMA

Podatnik zobowiązany jest do złożenia deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. Istotne jest, że podatnicy mają obowiązek obliczania podatku bez wzywania organu podatkowego.

Podstawową regułą przy obliczaniu podatku jest tzw. zasada samo obliczania podatku przez podatnika. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy podatek obliczany jest przez płatnika. Wskazany system ma na celu odciążenie organów podatkowych od czynności związanych z naliczeniem i poborem podatku. Jednakże samo obliczanie podatku nie zwalnia organów od przeprowadzania kontroli poprawności działania podatnika. Jeżeli zatem podatnik nie obliczy i nie opłaci w terminie podatku, wówczas obowiązek podatkowy zostanie przekształcony w zobowiązanie podatkowe, które stanie się zaległością podatkową. Następnie podatnik będzie zmuszony do zapłacenia odsetek za zwłokę.

REKLAMA

Zapłata podatku

REKLAMA

Art. 10 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych uzależnia dokonanie czynności prawnych od zapłaty podatku. Przepisy ordynacji podatkowej uznają termin zapłaty podatku jako dzień jego pobrania a nie odprowadzenia na rachunek właściwego organu podatkowego. W przypadku zwolnienia z podatku danej czynności cywilnoprawnej, wówczas należy sporządzić odpowiednią adnotację na dokumentach stwierdzających jej dokonanie o niepobieraniu podatku. Ponadto należy wskazać podstawę prawną bądź decyzję naczelnika urzędu skarbowego.

Płatnicy ponoszą odpowiedzialność według zasad ogólnych co oznacza, iż odpowiadają całym swoim majątkiem za podatek niepobrany bądź podatek niewpłacony. Jeżeli organ podatkowy stwierdzi naruszenie obowiązków płatnika, wówczas wyda decyzję o jego odpowiedzialności i wskaże wysokość niepobranego bądź niewpłaconego podatku.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zwrot podatku

Istnieją wyjątki wskazane w ustawie, kiedy podatek od czynności cywilnoprawnych podlega zwrotowi. Zwrot obejmuje całą kwotę podatku, a nie jedynie jego część. Zwrot podatku następuje, gdy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1.uchylone zostały skutki prawne oświadczenia woli (nieważność względna). Jednakże nie oznacza to, iż nieważność bezwzględna czynności nie wiąże się z uprawnieniem stron do żądania zwrotu nienależnie zapłaconych kwot ze względu na milczenie ustawy (wyr. WSA w Warszawie, III SA/Wa 1901/06). Czynność bezwzględnie nieważna powinna zostać orzeczona wyrokiem sądu i uznana za nieważną, która będzie skutkowała powstaniem nadpłaty,

2. nie spełnił się warunek zawieszający, od którego uzależniono wykonanie czynności cywilnoprawnej,

REKLAMA

3. podwyższenie kapitału spółki nie zostanie zarejestrowane lub zostanie zarejestrowane w wysokości niższej niż określona w uchwale – zwrot stanowi różnicę między podatkiem zapłaconym i podatkiem należnym od podwyższenia kapitału ujawnionego w rejestrze przedsiębiorców,

4. nie dokonano wpisu hipoteki do księgi wieczystej. Nie można jednak uwzględnić wniosku o wpis hipoteki, jeżeli przed rozpoznaniem wniosku użytkowanie wieczyste przeszło z dłużnika na rzecz innej osoby, chyba że wyraziła ona zgodę na obciążenie nieruchomości (post. SN, II CK 561/04).

Zobacz również: Czy nowy przedsiębiorca może obniżyć podatek przy zakupie samochodu?

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA