REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ogólnopolski Kongres Prawa Pracy

Najnowsze zmiany dotyczące urlopów rodzicielskich oraz czasu pracy – praktyczne aspekty stosowania nowych przepisów.

UOKiK ostrzega firmy windykacyjne

UOKiK wskazuje, że działania windykatorów nie zawsze są zgodne z prawem i nie wszystkie można w całości zaakceptować. Chodzi głównie o sytuacje związane z nękaniem i zastraszaniem dłużników.

Zmiany w VAT od 2014 r.

Od 1 stycznia 2014 r. wejdą w życie zmiany w zasadach rozliczania VAT, które uregulują m.in. termin powstania obowiązku podatkowego oraz podstawa opodatkowania. Jakie jeszcze nastąpią zmiany?

Przedsiębiorca może wybrać sposób opłacania podatków

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą dowolnie wybrać sposób płacenia podatków. Do rozliczeń mogą zastosować: skalę podatkową , podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych bądź kartę podatkową. Która forma będzie najkorzystniejsza?

REKLAMA

Współpraca biznes + nauka? To możliwe dzięki platformie Eureka

Z danych Ministerstwa Gospodarki wynika, że 60% polskich firm nie wie jak lub nigdy nie próbowało nawiązać współpracy z naukowcami. W województwie łódzkim, sytuacja jest jeszcze poważniejsza. Z analizy potrzeb innowacyjnych przedsiębiorstw wynika, że prawie 80% lokalnych przedsiębiorców nigdy nie podjęło współpracy z instytucjami badawczymi.

Zwrot VAT za towary przekazane w celach marketingowych

Podatnicy, którzy przekazali nieodpłatnie własne towary w celach marketingowych w okresie między 1 kwietnia 2011 r. a 1 kwietnia 2013 r., nie byli zobowiązani do odprowadzania VATu. Teraz mogą starać się od jego odzyskanie. 

Co z programem "Mieszkanie dla Młodych"?

W Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu ustawy zakładającej program „Mieszkanie dla Młodych”. Zmianą w założeniach będzie wyłączenie programu z rynku wtórnego. Jakie są inne założenia? 

Skarga na działanie ubezpieczyciela

Każdemu przysługuje prawo do skorzystania z przysługującej mu ochrony prawnej w zakresie ubezpieczeń. W przypadku niezgodnych z prawem czynności Towarzystwa Ubezpieczeniowego, istnieje możliwość skierowania skargi do Rzecznika Ubezpieczonych na działanie ubezpieczyciela.

REKLAMA

Zmiany w transgranicznej opiece zdrowotnej

Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach zdrowotnych zakłada wdrożenie regulacji unijnej dyrektywy dotyczącej praw pacjenta w transagranicznej opiece zdrowotnej. Najważniejszym jej celem jest realizacja swobody świadczeń oraz ułatwienie w korzystaniu z nich przez pacjentów.

Nowa strategia UE w sprawie gospodarki i ochrony środowiska

Komisja Europejska chce wprowadzić w życie nowe działania związane z ochroną środowiska oraz tworzeniem nowych miejsc pracy wspomagając wzrost gospodarczy. Jakie zmiany przewiduje?

Czy możliwe jest świadczenie pracy w kilku państwach?

Miejsce pracy pracownika może być zaznaczone w umowie dowolnie z zastrzeżeniem, że powinno być zgodne z rzeczywistym stanem faktycznym z zastosowaniem kryteriów geograficznych. Jeżeli pracownik będzie wykonywał co najmniej 25% pracy w Polsce, wówczas podlega polskiemu systemowi ubezpieczeń.

Kredyt mieszkaniowy bez błędów

Zaciągając kredyt mieszkaniowy trzeba przynajmniej wiedzieć, jak bank sprawdza potencjalnych kredytobiorców i jak przekonać bank, by udzielił kredytu w potrzebnej nam kwocie. Jak zatem nie popełnić błędów przy braniu kredytu?

FLEET MARKET 2013 - V Ogólnopolskie Targi Branży Flotowej

V Ogólnopolskie Targi Branży Flotowej – FLEET MARKET 2013 w całości poświęcone procesom zakupu i zarządzania samochodem w firmie, odbędą się 19 listopada 2013r. (tj. we wtorek) w Warszawskim Centrum EXPO XXI przy ul. Prądzyńskiego 12/14. Wystawcy branżowi przedstawią swoje flotowe nowości produktowe, a wiodące koncerny i importerzy zaprezentują najnowsze modele samochodów dedykowane dla firm.

Zapraszamy na webinarium „Pozapłacowe Świadczenia Pracownicze” - 8 października 2013 r.

Firma doradcza Accreo wspólnie z portalem Infor.pl zapraszają serdecznie na webinarium o tematyce „Pozapłacowe Świadczenia Pracownicze”, które odbędzie się 8 października 2013 r. o godz. 11.00. Zarejestruj się! Udział w szkoleniu online jest bezpłatny.

Jak uzyskać dofinansowanie z PFRON?

Aby pracodawca otrzymał dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego zobowiązany jest do wyliczenia dwóch stanów zatrudnienia - zarówno wszystkich pracowników ogółem, jak i samych osób niepełnosprawnych.

Propozycje zmian w ustawie o świadczeniach zdrowotnych

Nowe rozwiązania w zakresie świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych mają zapewnić gwarancję wykonywania odpowiednio wysokiej jakości świadczeń z opieki zdrowotnej z jednoczesnym zachowaniem kompleksowości.

Zalety i wady spółki z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest jedną z najbardziej atrakcyjnych  form prowadzenia działalności gospodarczej.  Wobec tego jakie aspekty należy brać pod uwagę przy wyborze tej formy?

Nowelizacja akcyzy na węgiel. Praktyka i rozliczanie w świetle nowego prawa

W imieniu Organizatorów zapraszamy do udziału w specjalistycznych warsztatach "Nowelizacja akcyzy na węgiel. Praktyka i rozliczanie w świetle nowego prawa", które odbędą się 7 listopada 2013 r. w Warszawie.

Konsekwencje podatkowe firmy za działania pracowników

Przedsiębiorstwo odpowiada za wystawione przez pracowników faktury czy nieodebranie korespondencji z urzędu przez sekretariat. Pracodawca może wówczas wstąpić na drogę cywilną w celu uzyskania odszkodowania.

Firmowe konto za zero złotych nie w każdym banku

Obsługa konta firmowego przez bank może kosztować miesięcznie zero lub kilkadziesiąt złotych przy założeniu, że przedsiębiorca wykonuje dokładnie te same czynności. Darmowe konta oferują obecnie tylko nieliczne banki.

Projekt ustawy o zużytym sprzęcie elektronicznym

Minister Środowiska przedłożył nowy projekt ustawy o postępowaniu z zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Przepisy ustawy mają zapewnić bezpieczniejsze dla zdrowia i życia przetwarzanie sprzętu. Ponadto mają regulować kwestię zbierania tego rodzaju odpadów.

Jak uczynić banki bezpieczniejszymi i jak zapobiegać praniu brudnych pieniędzy?

W imieniu własnym oraz Stowarzyszenia Compliance Polska zapraszamy do udziału w drugiej Ogólnopolskiej Konferencji Compliance, która odbędzie się w dniach 10 – 11 października w Warszawie. Zjawisko prania brudnych pieniędzy jest obecnie jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla rozwoju gospodarczego Polski, Europy i świata. Coraz to nowe regulacje, instytucje międzynarodowe oraz szerokie spektrum nowych technologii mogą pomóc w eliminacji tego ryzyka - tak samo jak je zwiększyć.

Jak uczynić banki bezpieczniejszymi i jak zapobiegać praniu brudnych pieniędzy?

Zjawisko prania brudnych pieniędzy jest obecnie jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla rozwoju gospodarczego Polski, Europy i świata. W dobie kryzysu instytucje finansowe są szczególnie narażone na spadek efektywności oraz mogą zostać wykorzystane jako wehikuły do prania brudnych pieniędzy. Coraz to nowe regulacje, instytucje międzynarodowe oraz szerokie spektrum nowych technologii mogą pomóc w eliminacji tego ryzyka - tak samo jak je zwiększyć.

Stanowisko ETS w sprawie nieuczciwej praktyki handlowej

Praktyka handlowa wprowadzająca w błąd konsumenta jest nieuczciwa, a zatem zakazana, przy czym nie zachodzi konieczność wykazania, że jest ona sprzeczna z wymogami staranności zawodowej.

10 kroków do sukcesu firmy w Chinach

Przygotowaliśmy dla was krótki poradnik jak odnieść sukces na chińskim rynku. W dziesięciu punktach przedstawiamy kwestie, które należy mieć na uwadze, jeżeli chcemy rozpocząć własną działalność gospodarczą w Państwie Środka.

Więcej inwestycji małych i średnich firm w 2014 r.

W 2014 r. zwiększy się ilość inwestycji dokonywanych przez małe i średnie firmy dzięki poszukiwaniu środków na rozwój w bankach. Więcej możliwości zapewnią inwestorom zmiany na giełdzie.

Kary dla firm stosujących weksle pracownicze

Częste praktyki pracodawców związane z podpisywaniem umów z pracownikami zawierającymi zabezpieczenie wekslowe na wypadek poniesionych przez firmę strat jest niezgodne z prawem. Posłowie chcą wprowadzić zakaz stosowania takich praktyk pod rygorem grzywny.

"Knowledge Management Solutions" - zapraszamy na konferencję

Skuteczne zarządzanie wiedzą jest coraz ważniejszym źródłem przewagi konkurencyjnej oraz kluczem do osiągnięcia sukcesu rynkowego współczesnych przedsiębiorstw. Dzisiejsze organizacje muszą być elastyczne i szybkie, a platformy, procesy i programy powinny reagować w odpowiednim czasie, prowadząc jednocześnie do wzmocnienia wspólnych kompetencji pracowników i partnerów.

Czy pracownik na zleceniu podlega obowiązkowym badaniom lekarskim?

Obowiązkowi poddania się badaniom lekarskim podlegają osoby zatrudnione na podstawie stosunku pracy. W przypadku zleceniobiorców poddanie się badaniom lekarskim zależy od decyzji pracodawcy, w zależności od rodzaju wykonywanej pracy.

LibreDocs - szybsze i samodzielne tworzenie dokumentów biznesowych

Ruszył LibreDocs – system on-line, który przyśpiesza przygotowanie profesjonalnego biznes planu i innych dokumentów potrzebnych do prowadzenia działalności gospodarczej. Rozwiązanie skierowane jest do małych i średnich przedsiębiorstw, w tym firm konsultingowych, które opracowują biznes plany na zlecenie.

Nowoczesna administracja podatkowa

Ministerstwo Finansów realizując program e-Podatki ma zapewnić poprawę skuteczności ściągania podatków oraz zmniejszyć koszty w działalności systemu podatkowego. Jakie nastąpią zmiany?

Ustawa śmieciowa do zmiany?

Ministerstwo Środowiska zapowiada wprowadzenie zmian w ustawie śmieciowej. Dotyczyć będą wprowadzenia znacznych ułatwień dla mieszkańców przy składaniu deklaracji związanej z segregowaniem odpadów.

Niższe składki ZUS przez dodatkowy miesiąc

Osoby rozpoczynające działalność mogą opłacać przez 24 miesiące preferencyjne składki ZUS. Istnieje możliwość wydłużenia tego okresu o prawie miesiąc, przez co przedsiębiorca może zyskać nawet 600 zł. Zadecyduje o tym dzień wpisania do rejestru.

Spotkaj się z inwestorem i zdobądź pieniądze na biznes

Zbliża się jesień, a wraz z nią rozpoczyna się nowy cykl spotkań organizowanych przez platformę inwestycyjną Symultana.org. Spotkaj się z inwestorem i zdobądź pieniądze na biznes!

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2014 roku

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2014 r., zgodnie z treścią Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 września 2013 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2014 r. ustala się w wysokości 1.680 zł.

Podatek od środków transportowych w 2014 r.

Rada Gminy zobowiązana jest do określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych. Górne granice kwot tego podatku określane są corocznie przez Ministra Finansów i publikowane w obwieszczeniu. Jaka będzie maksymalna wysokość podatku w 2014 r.?

Zatrudnienie nadal spada

Zatrudnienie w przedsiębiorstwach, rok do roku, spadło w sierpniu br. o 0,5 proc., ale w stosunku do lipca wzrosło o 0,1 proc. - podał GUS. Kiedy możemy liczyć na wzrost zatrudnienia?

Konieczne zmiany w urzędach pracy

Funkcjonowanie urzędów pracy wymaga radykalnych zmian. Powinny działać szybciej i skuteczniej, aby pomóc osobom bezrobotnym. Jakie zmiany powinny nastąpić?

Czy płatności firmowych można dokonać z prywatnego rachunku?

Każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do przeprowadzania transakcji bezgotówkowych, w szczególności związanych z prowadzeniem działalności z kontrahentami. W takiej sytuacji nie jest wymagane posiadanie konta firmowego i wszelkich płatności można dokonywać z prywatnego rachunku.

Premiowanie i nagradzanie pracowników

Przyznanie pracownikowi premii bądź nagrody uzależnione jest od wysokości wynagrodzenia, gdyż stanowią one zmienne składniki wynagrodzenia. Czym różni się premia od nagrody i w jaki sposób świadczenia te są wypłacane?

Podstawa zwolnienia z VAT musi znaleźć się na fakturze

Przy wystawianiu faktury przedsiębiorca zwolniony z VAT musi pamiętać, aby uzupełnić dokument o przypis potwierdzający podstawę tego zwolnienia. Podstawa zwolnienia z VAT musi się znaleźć na wystawianej fakturze.

Niewłaściwe nazwy na paragonie po 1 pażdziernika 2013 r.

Od 1 października przedsiębiorcy będą musieli wystawiać paragony zgodnie z wymogami rozporządzenia ministra finansów z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. poz. 363). Jakie zmiany mają zostać wprowadzone?

Z gwarancji de minimis skorzystało 16,5 tys. przedsiębiorców

W niespełna 6 miesięcy funkcjonowania rządowego programu wspierania mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw z gwarancji de minimis skorzystało ok. 16 500 przedsiębiorców. Bank Gospodarstwa Krajowego udzielił gwarancji na kwotę 3,34 mld zł, co przekłada się na ok. 5,76 mld zł kredytów zaciągniętych w bankach kredytujących. 

Nowa strategia UE w sprawie likwidacji opłat roamingowych

Planowane działania UE mają na celu zharmonizowanie przepisów sektora telekomunikacji w zakresie zniesienia opłat roamingowych. Nowa strategia obejmie wprowadzenie nowych praw w stosunku do operatorów i użytkowników.

Zgłoszenie wykonawcy dzieła do ZUS

Osoby zatrudnione na podstawie umowy o dzieło nie podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, nawet w przypadku płatników, którzy stosują do przychodów z umowy 50% kosztów uzyskania przychodu. Wskazane zagadnienie zostało omówione na poniższym przykładzie.

Coraz mniej miejsc pracy i dłuższy okres poszukiwania

NBP przedstawił raport, z którego wynika, iż w gospodarce nie powstaje odpowiednia ilość miejsc pracy w stosunku do ilości bezrobotnych mimo, iż oczekiwania dotyczące wynagrodzeń nie są zbyt wysokie.

Kiedy pracodawca powinien założyć akta osobowe?

Do obowiązków pracodawcy należy prowadzenie dokumentacji związanej ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracownika. Jednakże z przepisów prawa nie wynika jednoznacznie w jakim terminie powinien założyć pracownikowi akta osobowe.

Umowa na czas określony a kredyt hipoteczny

Deutsche Bank, Pekao SA, PKO BP – w tych trzech bankach osoby zatrudnione w oparciu na umowę o pracę na czas określony teoretycznie mają największe szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego wynika z analizy procedur przeprowadzonej przez Dom Kredytowy Notus. Umowa o pracę na czas określony daje możliwość uzyskania kredytu niemalże w każdym banku. Jednak dodatkowe wymagania, jakie stawiają poszczególne banki są bardzo zróżnicowane i często trudne do spełnienia przez potencjalnych kredytobiorców.

O zysku słów kilka

Pojęcie zysku niekoniecznie jest tak jednoznaczne jak by mogło się wydawać. A przecież różne pojmowanie ma wpływ na działanie. Doskonale widać to na przykładzie pojęcia zagrożenia. W tych samych okolicznościach, jeden nie widzi jeszcze powodów do niepokoju, drugi zaczyna już obmyślać najlepszą dla siebie strategię ratunkową. W zależności od tego jak zysk będzie pojmować menager, różnie może wyglądać jego działanie w konkretnych okolicznościach. Różna może też być jego strategia długofalowa.

Real Time Marketing - trend przyszłości i wyzwanie dla firm

Eksperci wskazują, że Real Time Marketing (marketing w czasie rzeczywistym) to rewolucyjna zmiana w sposobie komunikacji marketingowej. To także wyzwanie dla firm i marek. Przedsiębiorstwa, aby stale utrzymywać bezpieczną przewagę nad konkurencją, będą musiały sprostać temu wyzwaniu. Od czego zależy sukces w marketingu prowadzonym w czasie rzeczywistym i jak tę strategię zastosować w praktyce? 

REKLAMA