REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odwrócony kredyt hipoteczny - założenia ustawy

odwrócony kredyt hipoteczny
odwrócony kredyt hipoteczny

REKLAMA

REKLAMA

Celem założeń do projektu ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym i rencie dożywotniej jest lepsze zabezpieczone interesy osób starszych oraz zwiększone bezpieczeństwo. Nowe prawo ma chronić przed nadużyciami, na które obecnie narażeni są emeryci. Na chwilę obecną nie wiadomo, od kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy.

Kwestie ustawy dotyczącej odwróconego kredytu hipotetycznego i tzw. umowy dożywocia były podejmowane przez polityków wielokrotnie. Ich uporządkowaniem prawnym obiecał zająć się wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Od jego obietnic minęły niemal dwa lata, a ustawa nadal nie ujrzała światła dziennego. Temat znów jednak powraca. Na początku października Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym przygotowane przez Ministerstwo Finansów we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości. Dotyczą one także produktu sprzedażowego, jakim jest dożywotnia renta.

REKLAMA

Dwa produkty

Oba produkty, zarówno odwrócony kredyt hipoteczny jak i renta dożywotnia dotyczą osób starszych. Pierwszy polega na tym, że bank udziela kredytu, którego zabezpieczeniem jest hipoteka ustanowiona na domu lub mieszkaniu. W praktyce wygląda to tak, że świadczeniobiorca obiecuje oddać po śmierci swoje mieszkanie bankowi, a ten w zamian za to wypłaca mu jednorazowo lub w ratach pieniądze. O tym, czy lokal po śmierci świadczeniobiorcy trafi w ręce banku, będą mogli zdecydować spadkobiercy. Jeśli spłacą kredyt, zachowają prawo do nieruchomości. W przypadku renty dożywotniej instytucja finansująca już na etapie podpisania umowy zyskuje prawo do nieruchomości. Spadkobiercy nie będą więc mogli dysponować nią po śmierci beneficjenta.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zabezpieczyć interes klientów

REKLAMA

Założenia do oczekiwanej od lat ustawy mają przede wszystkim zabezpieczyć interesy klientów. Jednymi z najważniejszych są ograniczenia co do podmiotów oferujących takie usługi. Będą mogły być to tylko firmy i instytucje spełniające wymagania kapitałowe i organizacyjne, a dzięki temu możliwa będzie nad nimi

Dalszy ciąg materiału pod wideo

kontrola ze strony Komisji Nadzoru Finansowego oraz jej odpowiedników w innych państwach UE. Bardzo ważna zmiana dotyczy też wysokości renty czy kwoty, jaka będzie wypłacana klientowi. Zostanie ona ustalona przez rzeczoznawcę, wyceniającego daną nieruchomość. Inne ważne kwestie, jakie znalazły się w założeniach do ustawy to prawo do odstąpienia od umowy w terminie 30 dni od dnia jej zawarcia, prawo do wcześniejszej bezpłatnej spłaty kredytu, możliwość wypowiedzenia przez instytucję kredytującą umowy odwróconego kredytu hipotecznego wyłącznie w ściśle określonych sytuacjach czy obowiązek udzielenia kredytobiorcy przed zawarciem umowy szczegółowych informacji na jednolitym arkuszu informacyjnym. Takie założenia rzeczywiście zabezpieczyłyby interesy klientów. Eksperci studzą jednak emocje i przypominają, że to dopiero projekt założeń, droga do ostatecznej ustawy będzie jeszcze długa.

Którym kredytobiorcom pomogła RPP?

Ustawa pilnie potrzebna

Oby niezbyt długa, bo na rynku tego typu usług już roi się od oszustów. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdził, jak przestrzegane są prawa seniorów, którzy zdecydowali się przekazać swoje mieszkania w zamian za rentę dożywotnią. Skontrolowano działania wszystkich przedsiębiorców oferujących takie usługi na polskim rynku – łącznie 37 wzorców umów, z czego zakwestionowano 17 stosowanych przez pięciu przedsiębiorców. Pod lupę UOKiK wziął także przekazy reklamowe. Z 46 badanych zakwestionowano 17. –  Analiza Urzędu pokazała, że największym zagrożeniem dla seniorów jest brak uregulowań prawnych związanych z zawieraniem umów o świadczenia dożywotnie. Szczególnie niebezpieczne może to być w przypadku upadłości przedsiębiorcy, ponieważ  konsument może stracić wówczas prawo do zamieszkania w  nieruchomości – podsumowała wyniki raportu Małgorzata Krasnodębska - Tomkiel, prezes UOKiK.

Kredyty i pożyczki hipoteczne

Portal Skarbiec.Biz – największy, niezależny serwis o prawie, finansowaniu i gospodarce.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kłopoty z finansami w firmie. Do tradycyjnych zagrożeń: zatory płatnicze, problem z uzyskaniem finansowania dołącza w 2025 roku potrzeba wali z hakerami

Największe zagrożenie dla polskiej przedsiębiorczości w 2025 roku eksperci widzą w narastających zatorach płatniczych, ograniczonym dostępie do finansowania i rosnącej liczbie ataków hakerskich. To ostatnie zwiększy zapotrzebowanie firm na inwestycje w cyberbezpieczeństwo.

Nowe technologie całkowicie odmieniają sposób działania firm ochroniarskich. Poza dbałością o bezpieczeństwo ludzi i obiektów pozwalają monitorować pracę ochroniarzy

Wiele czynności, dziś wykonywanych przez pracowników ochrony, zostanie zastąpionych (lub już jest zastępowanych) nowoczesnymi technologiami. Nie znaczy to, że branża pracowników ochrony zniknie, jednak bez wątpienia zmaleje liczba etatów.

Podatek od nieruchomości 2025. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o stosowanie jak najniższych stawek

W wielu firmach podatek od nieruchomości to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Najbardziej odczuwają go firmy działające w branży przemysłowej i w logistyce. Ze względu na duże powierzchnie nieruchomości podatek, który płacą liczony jest w setkach tysięcy złotych.

Które branże skontroluje UODO? Znamy plan na 2025 rok

W 2025 r. kontrolerzy Urzędu Ochrony Danych Osobowych skupią się m.in. na bezpieczeństwie danych medycznych i przetwarzaniu danych dzieci. Plan kontroli uwzględnia te sektory, w których coraz częściej pojawiają się zagrożenia oraz te, które społeczne zainteresowanie.

REKLAMA

Handel, budownictwo, transport – kolejny rok rośnie liczba firm, które mają kłopoty z utrzymanie się na rynku i bankrutują lub wchodzą w restrukturyzację

Kolejny rok z rzędu rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Trend wzrostowy dotyczy także przedsiębiorstw, które próbują ratować swój byt w procesie restrukturyzacji. Na rynku jest równie źle jak w okresie pandemii Covid.

Jak w 2025 roku przejść na samozatrudnienie, założyć własną firmę i rozpocząć działalność gospodarczą

Na rynku nie brakuje ofert pracy – i etatowej, i na podstawie umów cywilnych. Jednak indywidualna działalność gospodarcza czy też uruchomienie własnej firmy w jakiejkolwiek innej formie wciąż jest ciekawą alternatywą. Zwłaszcza dla osób przedsiębiorczych, mających pomysł na produkt, którym można podbić rynek, nawet choćby w jakiejś małej niszy.

Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

REKLAMA

Aż 25 proc. mężczyzn i jedynie 3 proc. kobiet chciałoby prowadzić firmę w branży IT

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać ze sztucznej inteligencji – AI w codziennej pracy. Generalnie jednak do prowadzenia firm w branży IT jest chętnych zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn.

Zgodność z prawem i standardami. Przykłady dobrych praktyk w compliance

Compliance stało się nieodłącznym elementem zarządzania każdą odpowiedzialną organizacją. Choć pojęcie to bywa różnie używane, jego istota jest jasna: chodzi o zapewnienie, że firma działa zgodnie z przepisami prawa, regulacjami branżowymi oraz wewnętrznymi zasadami i procedurami. Compliance jest więc fundamentem odpowiedzialności prawnej i etycznej w biznesie, ale jego zastosowanie może się różnić w zależności od branży, regionu, a także charakteru działalności firmy.

REKLAMA