| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Firmowa strona WWW > SEO dla małych przedsiębiorców i wolnych zawodów – kilka praktycznych wskazówek

SEO dla małych przedsiębiorców i wolnych zawodów – kilka praktycznych wskazówek

Współcześnie promocja firmy w wyszukiwarkach to kluczowy element w całym online marketing mix dla podmiotów, których przychód w głównej mierze generowany jest dzięki Internetowi. Z taką samą uwagą do SEO powinni podejść także mali przedsiębiorcy i przedstawiciele wolnych zawodów. Nie od dziś wiadomo, że w wielu branżach większość ich klientów pochodzi właśnie z Internetu.

Pozycjonowanie to proces, który przy odrobinie wiedzy i zaangażowania, przynajmniej w początkowej fazie, możemy skutecznie realizować we własnym zakresie. W artykule właściciele małych firm i specjaliści działający samodzielnie na rynku znajdą kilka praktycznych wskazówek.

SEO – kluczowy element w marketing mix

Obecnie, w większości planów marketingowych firm, znajdziemy punkt opisany jako działania z zakresu SEO/SEM. Pod tym skromnie brzmiącym punktem kryje się cały pakiet działań, które w wielu przypadkach decydują o losach firmy. Dla przedsiębiorstw, których przychód w dużej mierze generowany jest dzięki klientom pozyskanym w Internecie, to element obowiązkowy. Działania z zakresu SEO powinni wdrożyć nawet mali przedsiębiorcy i specjaliści działający samodzielnie na rynku, którzy mogą liczyć na klientów z Internetu. SEO to proces optymalizacji i pozycjonowania firmowej strony internetowej, na który składa się cała grupa działań. Efektem końcowym ma być wysoka pozycja strony WWW w wyszukiwarce na zapytania ściśle związane z profilem działalności firmy. Mówiąc najprościej, dzięki SEO firmowa strona internetowa będzie widoczna m.in. Google dla potencjalnych klientów. Pozycjonowanie to dziedzina internetowego marketingu owiana największą tajemnicą. Pomimo że mówi się o niej powszechnie, to rzadko można zetknąć się z praktycznymi wskazówkami w tym zakresie. Większość agencji interaktywnych nie zdradza, przez lata wypracowanych metod (na dodatek te metody się stale zmieniają, dostosowując się do zmian algorytmu Google). Nie znaczy to jednak, że firmy są skazane wyłącznie na ich usługi. Oczywiście w najbardziej konkurencyjnych branżach będzie bardzo trudno we własnym zakresie osiągnąć sukces. Jednak w obszarach, gdzie konkurencja jest niewielka, możemy samodzielnie zrobić wiele, aby być widocznym w wyszukiwarkach. Przynajmniej w początkowej fazie. W dalszym etapie najlepiej jednak już zdać się na wsparcie specjalistów. Z wielu wywiadów z ekspertami SEO, w których niechętnie mówią o konkretach, możemy jednak wywieść kilka ogólnych rad oraz nadrzędną ideę, której w zakresie pozycjonowania powinni się trzymać mali przedsiębiorcy i reprezentanci wolnych zawodów.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

SEO Local – nie zawracaj sobie głowy całym światem

Marzeniem większości małych przedsiębiorców, nieznających realiów Internetu, jest znaleźć się na pierwszych pozycjach na frazy ogólne związane z profilem ich działalności. Po wielu wysiłkach trudno im zrozumieć, dlaczego prowadzonej przez nich firmy nie ma wysoko w Google na takie frazy, jak: „fryzjer”, „stylista fryzur” czy „salon fryzjerski”. Takim wymaganiom nie jest w stanie sprostać większość agencji reklamowych. Mała firma powinna zrozumieć, że w Internecie, mimo jego światowego zasięgu, lokalna firma może liczyć na uwagę tylko lokalnej społeczności. To do tej grupy powinny odnosić się nasze działania promocyjne w Sieci (wyjątkiem są tutaj firmy oferujące usługi na odległość oraz sprzedające produkty wysyłkowo). Dla małych przedsiębiorców i specjalistów operujących na rynku lokalnym, rozwiązaniem jest Local SEO, czyli pozycjonowanie firmowej strony na frazy związane z branżą w połączeniu z nazwą miasta lub regionu. I tak nasz fryzjer powinien wybrać frazy lokalne, odpowiadające jego wymaganiom, na przykład: „fryzjer Poznań”, „stylista fryzur Poznań”, „fryzjer Winogrady” itp. Local SEO to rozwiązanie optymalne dla firm działających regionalnie. Podejmując współpracę z agencja interaktywną, warto o tym pamiętać i nie dać się naciągnąć na drogie pozycjonowanie na frazy ogólne. Nie dość, że będzie to kosztowne przedsięwzięcie, to nie przyniesie nam oczekiwanych efektów, czyli nowych klientów. Pytając retorycznie, ilu jest takich klientów, którzy zechcieliby, mimo olbrzymiego talentu fryzjera, jechać pół Polski, aby obciąć włosy?

6 mitów głównych w SEO

Strona internetowa – początek i podstawa

Obecnie większość małych firm i specjalistów swoją aktywność w Internecie zaczyna od założenia profilu na jednym z serwisów społecznościowych. Jednakże przy pomocy samych profili w tych serwisach, nie będziemy nigdy notowani wysoko w wyszukiwarce na pożądane frazy. W klasycznych wynikach wyszukiwania najbardziej liczy się tradycyjna strona internetowa. To strona jest naszą wizytówką w Sieci, wyrazem wiarygodności i reputacji firmy. Najczęściej małe firmy idą po najniższej linii oporu i przy zakładaniu własnej strony posiłkują się darmowymi szablonami. To nie jest najgorsze rozwiązanie, jeśli nie ograniczymy się tylko do wypełnienia tego szablonu. Musimy pamiętać, że nasz potencjalny klient do wyszukiwarki wpisuje zawsze pewne zapytanie. Firmowa strona ma być swego rodzaju odpowiedzią na jego pytanie. Samo zdjęcie i dane teleadresowe to za mało, aby ta odpowiedź była wyczerpująca. Abstrahując już od faktu, że większość szablonów to proste wizytówki, a nie prawdziwe serwisy WWW, na stronie warto opublikować także serię artykułów, przy pomocy których przekonamy algorytm wyszukiwarki i klientów, że to nasza firma jest godna, aby zajmować czołową lokatę na pożądane frazy.

Odpowiedzialność blogera i prowadzącego forum internetowe za treść postów internautów

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK