REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Sprawozdania informacyjne a prawa autorskie
Sprawozdania informacyjne a prawa autorskie

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z art. 26 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych „Wolno w sprawozdaniach o aktualnych wydarzeniach przytaczać utwory udostępniane podczas tych wydarzeń, jednakże w granicach uzasadnionych celem informacji”.

Znaczenie powyższego przepisu dla codziennych programów informujących o bieżących wydarzeniach, a w szczególności programów informacyjnych radia i telewizji, jest niewątpliwie bardzo duże.

REKLAMA

W pierwszej kolejności dotyczy to bowiem sytuacji, w których reporter przygotowujący reportaż nie jest w stanie oddzielić obrazu lub dźwięku składającego się na wydarzenie od odtworzenia samego dzieła. Do sytuacji takiej może dojść na przykład, gdy:

a) politycy podczas oficjalnej wizyty państwowej podpisują umowę na tle jakiegoś dzieła malarskiego;

b) dyrygent orkiestry, który przyjechał wyłącznie na gościnne występy, zostaje sfilmowany w czasie pierwszej próby z orkiestrą.

Prawa autorskie do tekstu piosenki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawa autorskie obroną przed negatywnymi recenzjami

REKLAMA

Z samej treści przepisu nie wynika jednak, aby wyjątek ten ograniczał się tylko do takich sytuacji, kiedy odtworzenie dzieła autorskiego lub wykonania artystycznego jest jedynie tłem dla innego wydarzenia. Przede wszystkim przedmiotowy przepis nie może być interpretowany w oderwaniu od przepisów konwencji berneńskiej. Artykuł 10 bis ust.2 konwencji wyraźnie zezwala na publiczne udostępnianie dzieł literackich lub artystycznych tylko wtedy, gdy dzieła te są oglądane lub słyszane przez publiczność w toku tych wydarzeń.

W sytuacji więc, gdy mamy przykładowo do czynienia ze sprawozdaniem z otwarcia wystawy plastycznej, wystawienia po raz pierwszy w kraju sławnej opery, uroczystego odsłonięcia pomnika, a więc wtedy, gdy dzieje się wydarzenie bezpośrednio związane z danym dziełem, to dzieło to (np. rzeźba czy obraz) może być ukazane w pełnym oświetleniu, w zbliżeniu, odpowiednio zaprezentowane. Nic nie stoi ku temu na przeszkodzie.

Ponadto, za dopuszczalne uznaje się również ukazanie zbliżenia kilku dzieł plastycznych przy okazji reportażu z otwarcia wystawy oraz krótkiego fragmentu przedstawienia teatralnego czy filmu w informacji o nowościach kulturalnych.

REKLAMA

Przepis art. 26 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych [dalej „Ustawa”] mówi o utworach „udostępnianych podczas tych wydarzeń”. Powyższe oznacza więc, że fragmenty dzieła powinny być utrwalone wyłącznie „na żywo”, tj. w czasie samego kręcenia sprawozdania. Nie dotyczy to wiec późniejszego dodawania ich dla pewnego upiększenia reportażu.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że przed nowelizacją z dnia 1 kwietnia 2004 r. w art. 26 Ustawy używano niefortunnie określenia „fragmenty utworów”. Nie zawsze jednak w praktyce takie ograniczenie mogło być przestrzegane. Odnosi się to zwłaszcza do drobnych utworów, takich jak przykładowo piosenka czy krótki wiersz. Dotyczy również, nawet w dużo większym stopniu, dzieł plastycznych, gdzie trudno ukazać sensownie jedynie fragment dzieła.

W związku z tym w ostatnim tekście konwencji berneńskiej zrezygnowano z tego ograniczenia. Za takim rozwiązaniem przemawia także fakt, że szkoda autora w przypadku odtworzenia dzieła w czasie sprawozdania o aktualnych wydarzeniach jest praktycznie żadna. Co więcej, można powiedzieć, że jest to nawet korzystna dla niego forma popularyzacji dzieła. W wyniku tej argumentacji ostatecznie zrezygnowano z ograniczenia użytku do fragmentów utworu.

W odniesieniu do ram czasowych, zakres odtworzenia, musi być oceniany z punktu widzenia celu informacji. Dlatego też, na podstawie tego przepisu nie jest dopuszczalna żadna dłuższa transmisja ze spektaklu czy koncertu. Wyjątek stanowić będzie sytuacja, gdy dane działanie służyć może interesowi publicznemu.

Podkreślić również należy, iż cecha „aktualności wydarzenia” zależy od miejsca publikacji określonego wydarzenia. Jeżeli przykładowo tygodnik opisujący sztukę podaje informacje o otwarciu wystawy malarskiej miesiąc po tym wydarzeniu, to oczywiście jest to usprawiedliwione celem informacji. Nadawanie opóźnione – retrospekcja, powtórzenia, przeglądy wydarzeń roku, nie może być uzasadnione celem informacji.

Łukasz Bernatowicz, radca prawny

Krzysztof Gładych, radca prawny

Bernatowicz Komorniczak Mazur sp.p.

Kancelaria Radców Prawnych i Doradców Podatkowych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA