REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawa autorskie obroną przed negatywnymi recenzjami

Ślązak, Zapiór i Partnerzy – Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych sp. p.
Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej
Prawa autorskie obroną przed negatywnymi recenzjami.
Prawa autorskie obroną przed negatywnymi recenzjami.

REKLAMA

REKLAMA

Recenzje stanowią jedno z najważniejszych narzędzi opiniotwórczych, gdyż często od nich zależy sprzedaż danego dzieła. Pozytywne recenzje zwiększają popyt, a negatywne szkodzą. Firmy starają się bronić przed negatywnymi recenzjami, używając do tego praw autorskich. Jakie są skutki takich działań?

Cała historia zdarzyła się niedawno i dotyczy gry komputerowej Day One: Garry’s Incident oraz recenzenta Johna Baina, w cyberprzestrzeni znanego jako TotalBiscuit.

REKLAMA

W zakresie recenzji gier komputerowych jednym z podstawowych mediów stał się Youtube. To właśnie tam profesjonaliści oraz gracze amatorzy oceniają gry, chwalą się osiągnięciami, uczą grać innych, czy też zamieszczają solucje. Wiedzą o tym również producenci gier i nie słyszałem, żeby do tej pory robili z tego powodu jakieś problemy użytkownikom.

John Bain zajmuje się właśnie recenzowaniem gier na swoim kanale na Youtube, gdzie śledzi go ponad milion użytkowników. Można zatem zaryzykować stwierdzenie, że TotalBiscuit ma dużą oglądalność i olbrzymi wpływ na kreowanie opinii o grach komputerowych.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!

Naruszenie praw autorskich

REKLAMA

Ostatnio przedmiotem recenzji Baina stała się gra produkcji Wild Games Studio pt. Day One: Garry’s Incident, która to gra została przez Baina zmiażdżona. Skrytykował wszystko i wyraźnie dał do zrozumienia, że gra jest po prostu zła, straszna, beznadziejna. Jak wspomniałem wyżej, kanał Baina cieszy się dużą oglądalnością i w przeciągu krótkiego czasu recenzję obejrzało ponad pół miliona ludzi. Negatywna recenzja oczywiście nie spodobała się producentowi gry, który postanowił jakoś z nią zawalczyć, zamiast przyjąć opinię recenzenta z pokorą, licząc na odmienne zdanie innych oceniających i samych graczy. Jako broń producent wybrał prawo autorskie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mianowicie, recenzje gier zamieszczane na Youtube polegają najczęściej na umieszczeniu tam filmów prezentujących daną grę z komentarzem głosowym autora recenzji. Można zatem uznać, że dochodzi tam do rozpowszechniania takiej gry i jej twórczych elementów, co wkracza w monopol prawno-autorski. Właśnie ten fakt wykorzystał producent gry Day One: Garry’s Incident i doprowadził do zablokowania filmu z recenzją dokonaną przez TotalBiscuit na Youtube ze względu na naruszenie praw autorskich.

Sukces? Wręcz przeciwnie.

John Bain nagłośnił cała sprawę na Twitterze w trzech zdaniach. Żaby było jeszcze śmieszniej cała historia zaczęła się od tego, że to Wild Games Studio poprosiło Baina o dokonanie recenzji udostępniając mu grę (kody na Steamie).

Efekt? Ocena graczy gry Wild Games Studio oscyluje w okolicach 1/10, a poziom sprzedaży na pewno nie zadowala producenta.

Kolejny przykład złego wykorzystania prawa autorskiego.

Zobacz również: Prawa autorskie na portalach społecznościowych

Autor: Aplikant adwokacki Jarosław Góra

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

REKLAMA

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

REKLAMA

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA