REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Trzecia transza deregulacji weszła w życie

30 listopada 2015 r. weszło w życie większość przepisów z trzeciej transzy deregulacji, która objęła sto zawodów. Sprawdź jakie to zawody?

Nakłanianie pracownika konkurencyjnej firmy do ujawnienia tajemnic przedsiębiorstwa

Know-how, baza klientów i inne informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa mogą mieć istotną wartość gospodarczą dla przedsiębiorcy. W dobie konkurencyjnej gospodarki zdobycie informacji będących w posiadaniu konkurenta może przynieść nieuzasadnioną przewagę rynkową.

Zwrot akcyzy od paliwa rolniczego w 2016 r.

Rząd zwiększył na 2016 r. wysokość zwrotu akcyzy od paliwa rolniczego. Jak wysoka będzie akcyza w 2016 r.?

Certyfikat „Przedsiębiorstwo Przyszłości” dla najlepszych polskich firm

Do 11 grudnia br. trwa nabór do III edycji Ogólnopolskiego Programu Certyfikacji Firm i Innych Jednostek Prowadzących Działalność Gospodarczą „Przedsiębiorstwo Przyszłości”. Już po raz trzeci w tym prestiżowym konkursie jakości nagrodzone zostaną polskie firmy, które wyróżniają się nowoczesnością, innowacyjnością i nowatorskim podejściem do prowadzenia biznesu.

REKLAMA

7 najlepszych wtyczek do WordPress dla marketerów

WordPress to jedna z najlepszych platform do zarządzania treścią stron internetowych. Jest łatwa w obsłudze, wspierana przez tysiące bystrych programistów z całego świata i co najlepsze - darmowa. Jednym z sekretów sukcesu WordPress jest rozbudowany ekosystem wtyczek (pluginów), które znacznie rozszerzają możliwości podstawowej wersji systemu.

5 trendów marketingowych, które czekają nas w 2016 roku

Media cyfrowe przeszły prawdziwą metamorfozę w ciągu ostatnich kilku lat, jednak firmy często nie są w stanie poradzić sobie z nawałem innowacji i nowych sposobów na dotarcie do klientów. Co to oznacza dla ambitnych marketerów, którzy już zastanawiają się, jak odnieść sukces w 2016 roku? Zamiast koncentrować się na tradycyjnych kanałach komunikacyjnych, należy spojrzeć naprzód i zastanowić się, jak wykorzystać nowe trendy, aby pokonać rywali rynkowych i zaspokoić potrzeby klientów. Poznaj trendy i sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę w 2016 roku.

Ranking kredytów hipotecznych – grudzień 2015

Koniec tego roku to ostatni moment na kupno mieszkania z 10 proc. wkładem własnym. Przedstawiamy ranking kredytów hipotecznych w grudniu 2015 r. Gdzie znajdziemy najlepszy kredyt hipoteczny?

Sprzedażowy Dream Team: od rekrutacji po motywację

Jak znaleźć gwiazdę sprzedaży w tłumie kandydatów? W jaki sposób ograniczyć rotację w zespole i zatrzymać najlepszych handlowców? Jak przełożyć organizację działu sprzedaży na realizację celów sprzedażowych? Co w praktyce motywuje handlowców? To pytania, na które próbowali odpowiedzieć prelegenci i uczestnicy II Forum Szefów Sprzedaży organizowanego przez redakcję magazynu „Szef Sprzedaży”, które w dniach 19-20 listopada odbyło się w Warszawie. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl.

REKLAMA

Aport przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki z o.o.

Jednym ze sposobów rozwinięcia działalności gospodarczej indywidualnego przedsiębiorcy jest wniesienie majątku jego dotychczasowego przedsiębiorstwa do spółki z o.o. (zarówno nowo utworzonej, jak i już istniejącej). Decyzja ta ma określone skutki podatkowe (w VAT i w podatku dochodowym).

Ewidencja księgowa poszczególnych rodzajów faktoringu

Faktoring to coraz częściej wykorzystywany sposób finansowania działalności firm. Polega na wykupieniu przez wyspecjalizowaną firmę (faktora) nieprzeterminowanych wierzytelności z odroczonym terminem płatności od wystawcy faktury (faktoranta). Faktorant otrzymuje niezwłocznie od faktora pieniądze za tę sprzedaż i może je przeznaczyć na bieżącą działalność czy inwestycje. Nie musi czekać na środki od odbiorcy do końca terminu płatności. Natomiast kontrahent sprzedawcy spłaca swoje zobowiązania firmie faktoringowej (faktorowi). W praktyce okazuje się jednak, że ujęcie księgowe transakcji faktoringowej powoduje wiele wątpliwości.

Na jakich zasadach pracodawcy mogą tworzyć zfśs w 2016 r.

Pracodawca, który na 1 stycznia 2016 r. zatrudnia więcej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, musi w tym roku prowadzić działalność socjalną w formie zfśs. Nie może zaprzestać tego nawet wtedy, gdy w trakcie roku stan osobowy ulegnie zmniejszeniu. Jeżeli jednak zatrudniający uzyska zgodę reprezentacji pracowników – związków zawodowych lub przedstawiciela pracowników, taki fundusz nie będzie tworzony. W tej sytuacji pracownicy będą mogli nadal występować do pracodawcy o wsparcie socjalne, przy czym ewentualne środki na ten cel będą przekazywane z innych źródeł.

Zadatek a zaliczka - konsekwencje dla przedsiębiorcy

Zadatek i zaliczka to dwie formy płatności, służące zabezpieczeniu przyszłej transakcji zarówno sprzedaży jak i usług. Która z tych form jest bardziej korzystna dla przedsiębiorcy?

Lista projektów realizowanych z Funduszy Europejskich 2014-2020 r.

Każde z państw członkowskich Unii Europejskiej ma obowiązek przejrzystego wydatkowania środków publicznych. Zgodnie z prawem unijnym publikujemy dane na temat każdego przedsięwzięcia realizowanego ze środków Unii Europejskiej oraz na temat firmy, organizacji lub instytucji, które otrzymały wsparcie.

Energetyka wiatrowa w Polsce

Rok 2015 jest rokiem przełomowym dla branży energetyki odnawialnej. Doczekaliśmy się wejścia w życie ustawy o OZE, czyli regulacji wygaszającej stary system wsparcia oparty na zielonych certyfikatach i zastępującej go modelem aukcyjnym. Następuje fundamentalna zmiana filozofii finansowania dalszej rozbudowy portfela OZE, z początkowo dość hojnego, ale niestabilnego systemu certyfikatów, na formułę tańszą i oferującą niższe, ale za to bardziej przewidywalne wsparcie.

Dołącz do VMware Online Technology Forum!

Zapraszamy do wzięcia udziału w VMware Online Technology Forum – bezpłatnym webinarium, podczas którego zaprezentujemy najnowsze funkcje Chmury Hybrydowej oraz portfolio technologii Software Defined Data Center, a także w jaki sposób rozwiązania te pomagają dostarczać aplikacje w sposób szybki i efektywny. Webinarium rozpocznie się 25 listopada o godz. 10.00.

Kredyt na innowacje technologiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego ogłosił konkurs w ramach „Kredytu na innowacje technologiczne” i podpisał umowy z 17 bankami, które będą go udzielać przedsiębiorstwom z sektora MŚP. Kredyt na innowacje technologiczne to nowa odsłona dobrze znanego przedsiębiorcom kredytu technologicznego, z którego w poprzedniej perspektywie UE 2007-2013 skorzystało 600 firm.

Wysokość kwoty wolnej od podatku

Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 6529 zł, mogłoby być ratunkiem dla finansów publicznych.

Zmiany w instytucjach państwowych i gospodarczych

Do Rady Polityki Pieniężnej trafi osiem osób a pięć do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W 2016 r. upływa kadencja członków obu tych konstytucyjnych organów.

Uszczelnienie systemu podatkowego

Zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, przewidują między innymi uszczelnienie systemu podatkowego poprzez utrudnienie wyprowadzania zysków za granicę za pomocą mechanizmu cen transferowych.

"Narzędzia analiz danych o produkcji" - webinarium, 27 listopada

Zapraszamy na webinarium "Narzędzia analiz danych o produkcji". Tematem webinarium, które obędzie się 27 listopada br. o godz. 12.00, jest przedstawienie narzędzi analiz danych o produkcji w systemie IFS Applications 9. Patronat medialny nad szkoleniem objął portal Infor.pl.

Zapraszamy na webinarium "Wspomaganie nadrzędnego planowania produkcji"

Zapraszamy na webinarium "Wspomaganie nadrzędnego planowania produkcji poprzez funkcje systemu Impuls EVO", które odbędzie się 27 listopada 2015 r. o godz. 10.00. Patronat medialny nad szkoleniem objął portal Infor.pl.

Zakaz wypłaty dywidendy za granicę w celu unikania opodatkowania – zmiany w podatkach dochodowych

Od 31 grudnia 2015 r. zwolnienie z podatku od dywidend nie obejmie przypadków, gdy zostaną one wypłacone w wyniku fikcyjnych uzgodnień, nieodzwierciedlających rzeczywistości gospodarczej. Jeżeli więc głównym celem wypłaty dywidendy będzie uzyskanie zwolnienia z podatku, organy podatkowe będą miały podstawę do opodatkowania takiej transakcji. Tym samym podatnikom trudniej będzie wykorzystać zwolnioną z podatku dywidendę do wyprowadzenia zysku spółki poza Polskę.

Płatność kartami – by zwiększyć swoją konkurencyjność

Rynek usług i dóbr jest coraz bardziej konkurencyjny. Przedsiębiorcy chcący się na nim utrzymać muszą sięgać zarówno po skuteczną reklamę, jak i po nowoczesne rozwiązania. Przykładem tych ostatnich jest umożliwienie klientom płacenia za nabyte usługi i towary kartą płatniczą.

Płatności kartą dla internetowego biznesu – zyskuje klient, zyskuje przedsiębiorca

Internetowy biznes w większym stopniu niż ten prowadzony poza siecią wymaga od przedsiębiorcy podążania za trendami i szybkiego wdrażania technologicznych usprawnień. Żeby nie zostać w tyle za konkurencją, konieczne jest akceptowanie nie tylko płatności przelewem za towary czy usługi, ale także płatności kartą.

Terminale mPos – płatność kartą w mobilnym wydaniu

Oferowanie płatności kartą w sklepie stało się już standardem. Ale od dłuższego czasu nikogo nie dziwi, że w punktach usługowych coraz częściej także można zapłacić bezgotówkowo. Małym przedsiębiorcom ułatwiają to mobilne terminale POS.

Jak najlepiej poradzić sobie z pętlą zadłużenia?

W dniu 17 listopada obchodzony jest w Polsce Ogólnopolski Dzień bez Długów, jednak nie dla wszystkich jest to data do świętowania. Jak wynika z badań TNS Polska dla Krajowego Rejestru Długów już 46% Polaków nie reguluje terminowo swoich zobowiązań. Zadłużenie Polaków to już ponad 40 miliardów złotych, z czego rekordzista jest zadłużony na kwotę 117 mln zł. Kim jest zadłużony Polak oraz jak najlepiej poradzić sobie z pętlą zadłużenia?

Zasady obliczania odsetek od opóźnionej zapłaty

Od 1 stycznia 2016 r. zmieniają się zasady naliczania odsetek zarówno w obrocie między przedsiębiorcami, jak i w obrocie nieprofesjonalnym. Wprowadzone zmiany oznaczają, że odsetki za opóźnienie w zapłacie należności będą wyższe. Podwyższenie wysokości odsetek ma zdyscyplinować dłużników. Zmiany zostały wprowadzone w przepisach ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych i ustawy – Kodeks cywilny.

Prezenty dla pracowników z okazji jubileuszu firmy – rozliczenie podatkowe

Podatnik, który urządza uroczystość jubileuszową, podczas której wręcza swoim pracownikom upominki sfinansowane ze środków obrotowych, musi rozważyć kilka wątpliwości związanych z podatkowym i księgowym rozliczeniem skutków tego przekazania.

Ranking kont oszczędnościowych – listopad 2015

Jedni wolą wydawać pieniądze, inni natomiast chcą je oszczędzać. Gdzie zatem obecnie najlepiej ulokować swoje środki finansowe? Oto ranking najlepszych kont oszczędnościowych w miesiącu listopadzie 2015 r.

Niskie stopy procentowe z powodu deflacji

Zgodnie z ostatnią decyzją Rady Polityki Pieniężnej stopy procentowe zostały utrzymane na niezmienionym poziomie, czyli 1,50 proc. i nic nie wskazuje na to, by miało to się zmienić w najbliższym czasie.

Optymalizacja czasu i kosztów księgowości w sektorze MŚP przez pryzmat nowych rozwiązań IT

Niezależnie od rodzaju i wielkości prowadzonego biznesu księgowość jest jedynym obszarem, który dotyczy i będzie dotyczył wszystkich firm. Z tego też względu nieustannie rozbudowywane są rozwiązania umożliwiające i ułatwiające obsługę księgową podmiotów gospodarczych, jak i prowadzenie księgowości przez nie same.

Umowa pomiędzy spółką z o.o. a jej członkiem zarządu

Umowy pomiędzy spółką z ograniczoną odpowiedzialnością a członkami jej zarządu występują w obrocie dość często – są to przede wszystkim umowy o pracę oraz kontrakty menedżerskie. Przy zawieraniu umów pomiędzy spółką z ograniczoną odpowiedzialnością a członkiem jej zarządu spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników.

Mobilna rewolucja w bankowości dla firm

Otwarcie własnego biznesu to trudny proces. Wymaga nieszablonowych rozwiązań, oszczędzających czas i pieniądze, przy jednoczesnym znalezieniu niszy na rynku. Pomocną w tym zakresie ofertę, która wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu jednoosobowych firm i przedstawicieli wolnych zawodów przedstawił jeden z liderów bankowości dla firm PKO Bank Polski.

Program Aktywizacja - wsparcie dla nowych firm

Wystartowała kolejna edycja programu wspierającego młodych przedsiębiorców. "Program Aktywizacja" to projekt pomagający polskim przedsiębiorcom wkraczać w świat biznesu. Patronat medialny nad Programem objął portal Infor.pl.

15-proc. CIT dla małych firm

Przygotowano projekt obniżający do 15-procent CIT dla najmniejszych firm. Obecnie CIT wynosi 19 procent.

OPP nie przekaże środków z 1 proc. innym organizacjom

Założenia nowelizacji ustawy przewidują, iż organizacje pożytku publicznego (OPP) nie będą mogły przekazywać środków zebranych w ramach 1 proc. organizacjom, które jako samoistne podmioty nie posiadają praw do ubiegania się o takie wsparcie.

Jak firmy mogą dołączyć do Karty Dużej Rodziny?

Od dziś 9 listopada 2015 r. firmy i instytucje, które chcą dołączyć do programu Karta Dużej Rodziny mogą zrobić to szybciej. Wystarczy, że wypełnią i wyślą deklarację online.

Bezpłatna konferencja OpusNet dla przedsiębiorstw działających w regionie mazowieckim

19 listopada 2015 r. w Centrum Konferencyjno-biznesowym w Warszawie przy ul. Brackiej 9 odbędzie się bezpłatna konferencja dla przedsiębiorstw działających w regionie mazowieckim. Podczas obrad będzie można dowiedzieć się m.in. jak wejść na rynki zagraniczne, efektywnie prowadzić działalność na terenie Polski i chronić majątek firmowy. Zostaną omówione również możliwości ekspansji polskich przedsiębiorców na kraje Zatoki Perskiej.

Koszty postępowania egzekucyjnego ponosi też wierzyciel

Zasadą jest, iż koszty egzekucji ponosi dłużnik. Istnieją jednak sytuacje, gdy odpowiedzialność za koszty postępowania egzekucyjnego spoczywa na wierzycielu. Kiedy wierzyciel zostanie obciążony kosztami?

Wyszukiwarka wyroków sądowych uruchomiona

UOKiK uruchomił internetową bazę i wyszukiwarkę wyroków sądowych dotyczących ochrony konsumentów i konkurencji. Baza zawiera informacje o wszystkich wyrokach sądowych, w których powodem był Prezes UOKiK, zapadłych po 3 września 2015 r.

Firmy szybciej otrzymują pieniądze od swoich kontrahentów

W III kw. polscy przedsiębiorcy szybciej otrzymywali pieniądze od kontrahentów oraz lepiej oceniali swoją sytuację finansową - wynika z badania Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej oraz Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.

Trybunał Konstytucyjny o OFE

Trybunał Konstytucyjny rozpoczął ocenę zgodności z Konstytucją wprowadzonych dwa lata temu zmian w systemie emerytalnym, ograniczających rolę Otwartych Funduszy Emerytalnych.

Zwolnienie pracownika bez utraty dobrego wizerunku firmy

Wypowiadanie umowy o pracę z tytułu likwidacji stanowiska pracy wymaga nie tylko odniesienia się do odpowiednich regulacji prawnych, lecz także świadomości, że wszystkie zachowania przedstawicieli firmy wpłyną na jej wizerunek. Nieprzestrzeganie zasad ochrony danych osobowych i brak respektowania praw pracowniczych może wyeliminować firmę z grona preferowanych pracodawców. Jak rozstać się z pracownikiem zgodnie z prawem i etycznie?

Likwidacja działalności lub jej kontynuacja w innej formie

Podatnik, który likwiduje działalność, musi pamiętać o licznych obowiązkach, jakie przewiduje ustawa o VAT. To nie tylko spis z natury, ale również wyrejestrowanie kasy, gdy ją użytkował, zgłoszenie do urzędu likwidacji. Problemem jest również korekta rozliczeń VAT po likwidacji działalności. W aktualnym orzecznictwie sądy przyznają prawo do bieżącej korekty i składania deklaracji mimo likwidacji działalności.

Korespondencja z ZUS w toku kontroli – wzory pism z komentarzem

W związku z licznymi przypadkami nadużyć stosowania umów cywilnoprawnych przez przedsiębiorców ZUS nasilił kontrole płatników składek. Przedsiębiorcy muszą zatem liczyć się z obowiązkiem poddania się kontroli w zakresie prawidłowości opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Często są to skomplikowane postępowania, w których na każdym etapie duże znaczenie ma orientacja w obowiązujących przepisach i umiejętność zgodnego z prawem reagowania na działania organu kontroli.

Jak skutecznie zarządzać i planować proces produkcyjny w małych i średnich przedsiębiorstwach? - webinarium, 20 listopada

Zapraszamy serdecznie na webinarium "Jak skutecznie zarządzać i planować proces produkcyjny w małych i średnich przedsiębiorstwach?", które rozpocznie się 20 listopada 2015 r. o godz. 10-tej. Patronat medialny nad webinarium objął portal Infor.pl

Zapraszamy na konferencję „Trendy i zagrożenia elektronicznych operacji finansowych - technologia i bezpieczeństwo”

Pragniemy serdecznie zaprosić Państwa do uczestnictwa w konferencji pt.: „Trendy i zagrożenia elektronicznych operacji finansowych - technologia i bezpieczeństwo”. Wydarzenie odbędzie się 26 listopada 2015 r. w Warszawie. Patronat medialny nad konferencją objął portal Infor.pl

Zatrudnienie bezrobotnego do 30 roku życia – refundacja wynagrodzenia i składek ZUS

W latach 2016–2017 pracodawca, który zobowiąże się do zatrudnienia bezrobotnego do 30. roku życia, będzie mógł zawrzeć ze starostą umowę, na mocy której otrzyma przez 12 miesięcy refundację części kosztów wynagrodzenia i składek.

Interpretacje podatkowe od 1 stycznia 2016 r.

Od 1 stycznia 2016 r. wchodzi w życie duża nowelizacja Ordynacji podatkowej. Jednym z jej elementów jest usprawnienie systemu wydawania interpretacji podatkowych. Stanowią one ważny element ochrony podatników przed niejasnymi przepisami i sprzeczną wykładnią. Dlatego warto wiedzieć, co się w zakresie interpretacji podatkowych zmieni się od 1 stycznia 2016 r.

Remanent (spis z natury) w PKPiR

Jednym z podstawowych obowiązków podatników prowadzących księgi przychodów i rozchodów (dalej: PKPiR) jest sporządzanie co najmniej raz w roku spisu z natury, potocznie zwanego remanentem. Spis ten jest bardzo istotny, gdyż uwzględnia się go przy ustalaniu dochodu z działalności gospodarczej.

REKLAMA