| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Interpretacje podatkowe od 1 stycznia 2016 r.

Interpretacje podatkowe od 1 stycznia 2016 r.

Od 1 stycznia 2016 r. wchodzi w życie duża nowelizacja Ordynacji podatkowej. Jednym z jej elementów jest usprawnienie systemu wydawania interpretacji podatkowych. Stanowią one ważny element ochrony podatników przed niejasnymi przepisami i sprzeczną wykładnią. Dlatego warto wiedzieć, co się w zakresie interpretacji podatkowych zmieni się od 1 stycznia 2016 r.

Postanowienia o zastosowaniu interpretacji ogólnej

Podatnicy, którzy wystąpią z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w sprawach rozstrzygniętych przez interpretację ogólną, nie otrzymają już interpretacji indywidualnej. Zamiast powielania interpretacji ogólnej Minister Finansów wyda postanowienie potwierdzające jej zastosowanie w ich sprawie (art. 14b § 5a O.p.). Dzięki temu podatnik uzyska potwierdzenie, że w jego sytuacji ma zastosowanie interpretacja ogólna, oraz ochronę wynikającą z zastosowania się do niej. Na postanowienie będzie przysługiwało zażalenie, a w dalszej kolejności skarga do sądu administracyjnego.

Potwierdzenie wydania interpretacji

Minister Finansów ma 3 miesiące na wydanie interpretacji. Przy czym podkreślmy, że chodzi o wydanie, a nie doręczenie interpretacji. Jeżeli nie zostanie ona wydana w tym terminie, podatnik może uznać, że prawidłowa jest ocena prawna dokonana przez niego we wniosku o interpretację (tzw. milcząca interpretacja). Podatnik dotychczas nie miał możliwości stwierdzenia, czy interpretacja została wydana z zachowaniem tego terminu. Dzięki nowelizacji wnioskodawca będzie mógł w każdym czasie zażądać poinformowania go telefonicznie albo e-mailowo o dacie wydania interpretacji oraz o zawartej w niej ocenie jego stanowiska lub innym sposobie rozstrzygnięcia sprawy. Organ podatkowy będzie miał obowiązek przekazać tę informację niezwłocznie, nie później niż w dniu roboczym następującym po dniu wydania interpretacji.

Przedstawione rozwiązanie będzie zabezpieczało interesy wnioskodawców, ponieważ będzie im dawało realną możliwość uzyskania informacji o faktycznej dacie wydania interpretacji. Dotychczas weryfikacja tej daty była niemożliwa. Dlatego w praktyce organów podatkowych „nie stwierdzono” dotychczas przypadku wydania interpretacji po terminie i zafunkcjonowania „milczącej interpretacji” podatnika.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Co się zmieni w interpretacjach podatkowych od 1 stycznia 2016 r.

W artykule m.in.:

  • Zmiana, uchylenie lub wygaśnięcie interpretacji
  • Wspólny wniosek o interpretację
  • Wniosek o interpretację w zamówieniach publicznych

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK