| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Zasady obliczania odsetek od opóźnionej zapłaty

Zasady obliczania odsetek od opóźnionej zapłaty

Od 1 stycznia 2016 r. zmieniają się zasady naliczania odsetek zarówno w obrocie między przedsiębiorcami, jak i w obrocie nieprofesjonalnym. Wprowadzone zmiany oznaczają, że odsetki za opóźnienie w zapłacie należności będą wyższe. Podwyższenie wysokości odsetek ma zdyscyplinować dłużników. Zmiany zostały wprowadzone w przepisach ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych i ustawy – Kodeks cywilny.

Odsetki w transakcjach handlowych

Przypomnijmy, że celem ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych było zniechęcenie przedsiębiorców do stosowania terminów dłuższych niż 30 dni. Dlatego pozwala ona wierzycielowi żądać odsetek ustawowych, jeśli w umowie przewidziano termin zapłaty dłuższy niż 30 dni, mimo iż kontrahent nie jest opóźniony w zapłacie. Jeżeli upłynie termin zapłaty, wierzyciel ma prawo do żądania odsetek za opóźnienie płatności. Tym samym w obrocie profesjonalnym występują obecnie:

● odsetki od kredytu kupieckiego (ustawowe – regulowane w Kodeksie cywilnym) – naliczane od 31. dnia do dnia zapłaty. Odsetki te nie muszą być zastrzeżone w umowie między kontrahentami, chyba że miałyby być wyższe niż wysokość odsetek ustawowych (wtedy obowiązują tzw. odsetki maksymalne),

● odsetki za opóźnienie – od dnia wymagalności świadczenia (tj. po upływie terminu płatności) do dnia zapłaty. Także przysługują niezależnie od tego, czy są przewidziane umową. Obecnie ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych przewiduje odsetki za opóźnienie w wysokości odsetek za zwłokę określanej na podstawie art. 56 § 1 Ordynacji podatkowej. Jest to 8% w skali roku (składa się na to suma 200% podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego i 2%, z tym że stawka ta nie może być niższa niż 8%).

Zobacz serwis: Moja firma

Od 1 stycznia 2016 r. w obrocie między przedsiębiorcami wierzyciele będą mogli naliczać „odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych” w wysokości równej sumie stopy referencyjnej NBP i ośmiu punktów procentowych (odsetki te definiuje dodany pkt 3 do art. 4 ustawy o terminach zapłaty). Zakładając, że stopa referencyjna w przyszłym roku nie zmieniłaby się, odsetki te wynosiłyby 9,5% (8% + 1,5% – obecna wysokość stopy referencyjnej). W efekcie wprowadzonych zmian odsetki za opóźnienie będą zatem wyższe. Do ustalenia wysokości odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach handlowych będzie należało stosować stopę referencyjną NBP obowiązującą w dniu:

● 1 stycznia – do odsetek należnych za okres od 1 stycznia do 30 czerwca,

● 1 lipca – do odsetek należnych za okres od 1 lipca do 31 grudnia (dodany art. 11b ustawy o terminach zapłaty).

Wysokość odsetek ustawowych. Po nowelizacji, jak obecnie, wierzyciel będzie mógł żądać odsetek ustawowych w razie umówienia się na dłuższy niż 30-dniowy termin płatności (tzw. odsetki kapitałowe lub odsetki od kredytu kupieckiego). Odsetki te należą się za okres po 30. dniu liczonym od dnia spełnienia świadczenia i doręczenia faktury lub rachunku do dnia wymagalności. Od początku przyszłego roku odsetki ustawowe będą jednak w takiej sytuacji należne w wysokości równej sumie stopy referencyjnej NBP i 3,5 punktu procentowego (art. 359 k.c.). Zakładając, że stopa referencyjna w przyszłym roku nie zmieniłaby się, odsetki te wynosiłyby 5% (3,5% + 1,5% – obecna wysokość stopy referencyjnej).

Jak z tego wynika, ustawodawca zróżnicował wysokość odsetek. Odsetki za korzystanie z kapitału będą niższe niż odsetki za opóźnienie.

Powiązanie wysokości odsetek ze stopą referencyjną NBP ma zapewnić w przypadku zmiany poziomu inflacji utrzymanie ich wysokości na poziomie zbliżonym do rynkowego.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Zmiana zasad obliczania odsetek od opóźnionej zapłaty

W artykule m.in.:

  • Odsetki za opóźnienie w obrocie cywilnoprawnym
  • Odsetki maksymalne od 1 stycznia 2016 r.
  • Zmiana warunków dopuszczalności długich terminów zapłaty

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Wójcik

Doradca techniczny firmy Altax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »