REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prezenty dla pracowników z okazji jubileuszu firmy – rozliczenie podatkowe

Prezenty dla pracowników z okazji jubileuszu firmy – rozliczenie podatkowe. /fot. Fotolia
Prezenty dla pracowników z okazji jubileuszu firmy – rozliczenie podatkowe. /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik, który urządza uroczystość jubileuszową, podczas której wręcza swoim pracownikom upominki sfinansowane ze środków obrotowych, musi rozważyć kilka wątpliwości związanych z podatkowym i księgowym rozliczeniem skutków tego przekazania.

Zakup i wręczenie pracownikom prezentów podczas jubileuszowej gali wymaga od podatnika ustalenia odpowiedzi na następujące pytania:

REKLAMA

● czy wydatek na zakup tych prezentów jest dla pracodawcy kosztem uzyskania przychodów?

● czy otrzymany prezent powoduje, że po stronie pracownika powstanie przychód ze stosunku pracy, który należy opodatkować PIT i oskładkować?

● czy przy zakupie towarów przeznaczonych na prezenty wręczane pracownikom można odliczyć podatek naliczony?

● czy nieodpłatne przekazanie prezentów oznacza konieczność odprowadzenia należnego VAT?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● jak ująć te zdarzenia w księgach rachunkowych?

Czy wydatki na zakup prezentów są dla pracodawcy kosztem uzyskania przychodów

REKLAMA

Wydatki poniesione na rzecz pracowników, co do zasady, są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów jako mające związek z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz uzyskiwanymi przychodami. W ramach tych wydatków mieszczą się także wydatki sfinansowane ze środków obrotowych poniesione na zakup drobnych upominków przekazanych pracownikom z okazji firmowego jubileuszu. Są to koszty pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, dotyczące całokształtu działalności podatnika, związane z ogólnym funkcjonowaniem firmy.

Przekazanie pracownikom prezentów z okazji firmowego jubileuszu jest wyrazem podziękowania za pracę, zaangażowanie i wkład włożony w tworzenie firmy oraz uzyskiwane przychody. Wpływa ono motywująco na pracowników i zwiększa ich poczucie więzi z firmą, co może skutkować zwiększeniem efektywności ich pracy, a w rezultacie także kształtować poziom osiąganych przychodów. Dlatego wydatki te zalicza się do kosztów uzyskania przychodów jako pośrednio wpływające na poziom osiąganych przez podatnika przychodów. Potwierdził to Dyrektor IS w Warszawie, który w interpretacji indywidualnej z 1 czerwca 2015 r., sygn. IPPB6/4510-52/15-2/AK, uznał możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków poniesionych m.in. na zakup upominków wręczanych pracownikom z okazji jubileuszu, odejścia na emeryturę pracownika czy też innych okazji.

REKLAMA

Kosztem uzyskania przychodów będzie także VAT naliczony, jeśli przy nabyciu prezentów nie podlega on odliczeniu (patrz punkt 4: Czy podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie prezentów). Zgodnie bowiem z art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a) updof oraz art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a) updop VAT naliczony stanowi koszt uzyskania przychodu w tej części, w której zgodnie z przepisami o VAT podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług – jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.

Prezent przekazany pracownikowi, sfinansowany przez pracodawcę ze środków obrotowych, powoduje u pracownika powstanie przychodu ze stosunku pracy. Zgodnie z art. 12 ust. 1 updof do przychodów ze stosunku pracy zalicza się zarówno otrzymane przez pracownika pieniądze, jak i wartość pieniężną świadczeń w naturze, świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. W myśl tej definicji do przychodów ze stosunku pracy zalicza się zatem każde świadczenie, które pracownik otrzymał w związku z faktem pozostawania w stosunku pracy z pracodawcą.

Zobacz serwis: Moja firma

Przychodem tym jest również wartość otrzymanego przez pracownika prezentu, który ze strony pracodawcy jest m.in. formą podziękowania za dotychczasową pracę na rzecz firmy.

Przepisy updof nie przewidują zwolnienia z opodatkowania dla tego rodzaju przychodu uzyskanego przez pracownika. Należy nadmienić, że na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 updof wolna od opodatkowania jest wartość otrzymanych przez pracownika rzeczowych świadczeń, ale tylko w przypadku gdy zostały one sfinansowane w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych. Wówczas sfinansowane z tych środków świadczenia rzeczowe są objęte zwolnieniem od podatku do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł. Zwolnienie to nie dotyczy jednak świadczeń rzeczowych sfinansowanych ze środków obrotowych.

Jeżeli więc upominki rzeczowe otrzymane przez pracowników z okazji firmowego jubileuszu mają wartość materialną (są to np. pióro, zegarek, portfel itd.), to ich wartość stanowi podlegający opodatkowaniu przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 updof. Podlegają one opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, i to niezależnie od ich wartości. Do podobnego przypadku odniósł się Dyrektor IS w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 2 marca 2015 r., sygn. IBPBII/1/415-944/14/MK. Pismo dotyczy podatnika, który w związku z przejściem pracowników na emeryturę lub rentę, poza nagrodą finansową, wręczał pracownikom – w czasie trwania stosunku pracy – upominek rzeczowy sfinansowany ze środków obrotowych. Organ podatkowy uznał, że:

(...) wręczenie pracownikom – którym Wnioskodawca wypłaca nagrody jubileuszowe oraz odprawy w związku z przejściem na emeryturę i rentę – upominków rzeczowych (mających – jak stwierdza Wnioskodawca – wartość materialną) stanowić będzie nieodpłatne świadczenie dla tych osób. Powyższe spowoduje powstanie przychodu z tytułu stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ww. ustawy, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Przychód ten powstaje w momencie otrzymania prezentu. Wartość pieniężną tego świadczenia, zgodnie z art. 11 ust. 2 updof, określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania. Z reguły jest to cena zakupu prezentu (kwota brutto – jeśli podatek naliczony nie podlega odliczeniu). Pracodawca będący płatnikiem PIT ustaloną w ten sposób wartość przychodu łączy z innymi dochodami uzyskanymi przez pracownika w danym miesiącu i od całości ustala oraz pobiera zaliczkę na podatek dochodowy (art. 31 i 32 updof).

Przeczytaj cały artykuł w INFORLEX.PL Biznes: Jak rozliczyć prezenty przekazane pracownikom z okazji jubileuszu firmy

w artykule m.in.:

 • Czy u pracownika otrzymującego prezent z okazji jubileuszu firmy powstaje przychód
 • Czy od przekazanych prezentów trzeba naliczyć składki ZUS
 • Czy podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie prezentów
 • Czy należy wykazać podatek należny od nieodpłatnego przekazania
 • Jak ująć zakup upominków i ich przekazanie w ewidencji księgowej
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  Szynka ze zmodyfikowanej genetycznie świni już za kilka lat?

  Dzięki edycji genów metodą CRISPR udało się uzyskać świnie odporne na zespół rozrodczo-oddechowy, chorobę powodującą wielkie straty w hodowli – informuje „The CRISPR Journal”.

  Polska stała się liderem pod względem złóż srebra. Wartość naszych złóż to 127 miliardów USD

  Polska stała się liderem pod względem złóż srebra, tak wynika z danych United States Geological Survey. Według aktualnych cen wartość naszych złóż rud srebra wynosi około 127 miliardów USD. Złoża szacuje się na 170 tys. ton. KGHM jest jednym z liderów światowego wydobycia srebra.

  Prawo do odłączenia, czyli czas na europejskie Porozumienie o cyfryzacji

  Prawo do odłączenia jest jednym z elementów europejskiego Porozumienia o cyfryzacji. Wypracowanie katalogu dobrych praktyk w zakresie transformacji cyfrowej w miejscu pracy oraz przygotowanie do wdrożenia Porozumienia Ramowego Europejskich Partnerów Społecznych w sprawie cyfryzacji na poziomie krajowym to główne cele projektu EFAD przygotowującego do procesu transformacji cyfrowej rynku pracy.

  REKLAMA

  KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. Katowice 29 lutego 2024 r. [wydarzenie bezpłatne, liczba miejsc ograniczona]

  LPW Grupa na czele z ekspertami z LPW Consulting zaprasza na kolejną edycję wydarzenia pt. KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. W tym roku to wydarzenie odbędzie się w czwartek 29 lutego 2024 r. w godz.: 10:00-14:00 w Parku Technologicznym Ekoenergia w Katowicach, ul. Żeliwna 38. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny po uprzednim zapisie online. Przy czym liczba miejsc jest ograniczona. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

  Czekolada w 2024 roku będzie droższa i nie tylko ona. Ceny kakao biją rekordy – może być nawet 7 tys. USD za tonę. Co to jest shrinkflacja?

  Nie ma dobrych wiadomości dla miłośników czekolady i kakao. Rekordowo wysokie ceny kakao na światowych giełdach nadal będą rosły i mogą nawet przekroczyć wartość 7 tys. dolarów za tonę. Tak prognozują autorzy raportu pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”. Problemy z podażą i przewidywane znaczne spadki zbiorów oznaczają trzeci rok z rzędu globalnego deficytu surowca. Kluczowy okres zbierania ziaren skończy się w marcu, a następny zacznie się dopiero we wrześniu. Natomiast już w styczniu br. słodycze i desery zdrożały najbardziej ze wszystkich analizowanych kategorii produktów. Eksperci zapowiadają, że podwyżki w następnej kolejności obejmą kosmetyki, leki i suplementy bazujące na kakao. I dodają, że skok cen odczują producenci art. spożywczych, zakłady przetwórcze, cukiernie i restauracje. W następnej kolejności straty te zostaną przerzucone na konsumentów. Taki scenariusz może się wydarzyć już przed Wielkanocą. A jeśli sytuacja dalej będzie się pogarszała, to może nasilić się również zjawisko shrinkflacji. 

  Firmy widzą potencjał w sztucznej inteligencji, ale są pewne bariery

  Firmy, które zainwestowały w sztuczną inteligencję i widzą jej potencjał, chętniej rozważają dalsze innowacje. Ale są tez pewne przeszkody, z którymi muszą się mierzyć. 

  Ferie 2024. Wyjazdy nad morze coraz popularniejsze. Największą atrakcją morsowanie

  Czy Polacy coraz chętniej będą spędzać ferie nad morzem? Eksperci zauważają, że to był najlepszy początek roku w turystyce od 2019 roku. Czy przedsiębiorcom opłaca się teraz zamykać na zimę? 

  REKLAMA

  Jak założyć e-Doręczenia? Wniosek przedsiębiorcy

  Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o utworzenie adresu do e-Doręczeń przez Biznes.gov. Po aktywacji adresu, firma korzysta ze skrzynki do e-Doręczeń w Koncie Przedsiębiorcy. Jak zrobić e-Doręczenia?

  Kompetencje kobiet w branży IT. Większy udział kobiet jest istotny z powodu deficytu wykwalifikowanych kadr

  W październiku 2024 r. zaczną obowiązywać unijne przepisy mające na celu zbudowanie większej odporności biznesu na cyberataki. W związku z tym należy podjąć działania podnoszące kompetencje z dziedziny cyberbezpieczeństwa. Tymczasem inicjatywy podnoszące kompetencje cyfrowe kobiet podejmowane są w zaledwie 20,4% miejsc pracy.

  REKLAMA