reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Ewidencja księgowa poszczególnych rodzajów faktoringu

Ewidencja księgowa poszczególnych rodzajów faktoringu

Faktoring to coraz częściej wykorzystywany sposób finansowania działalności firm. Polega na wykupieniu przez wyspecjalizowaną firmę (faktora) nieprzeterminowanych wierzytelności z odroczonym terminem płatności od wystawcy faktury (faktoranta). Faktorant otrzymuje niezwłocznie od faktora pieniądze za tę sprzedaż i może je przeznaczyć na bieżącą działalność czy inwestycje. Nie musi czekać na środki od odbiorcy do końca terminu płatności. Natomiast kontrahent sprzedawcy spłaca swoje zobowiązania firmie faktoringowej (faktorowi). W praktyce okazuje się jednak, że ujęcie księgowe transakcji faktoringowej powoduje wiele wątpliwości.

W kategoriach ekonomicznych faktoring jest konkurencyjnym wobec kredytu bankowego sposobem zapewnienia firmie środków finansowych o charakterze obrotowym, czyli wpływa na poprawę płynności finansowej. Wykorzystując faktoring, firma może także zabezpieczyć się przed opóźnieniem w spłacie należności czy ryzykiem niewypłacalności klientów.

Umowa faktoringu jest w polskim prawie umową nienazwaną, czyli nie ma jednolitych przepisów, które jej dotyczą. Dopuszczalność zawierania umów faktoringowych wynika z zasady swobody umów (art. 3531 Kodeksu cywilnego). Faktoring uważany jest za umowę łączącą elementy cesji wierzytelności i umowy zlecenia, jednak bez utożsamiania jej z którąkolwiek z tych umów. Często w ramach umowy faktoringu faktor świadczy jeszcze dodatkowe czynności niezwiązane bezpośrednio z samą cesją.

W związku z działalnością faktoringową faktor pobiera różnego rodzaju opłaty. Koszty usługi zależą przede wszystkim od terminów płatności (im dłużej, tym drożej), rodzaju usługi (np. z ubezpieczeniem lub bez), wielkości obrotu zgłoszonego do faktoringu, waluty, w której odbywa się sprzedaż, oraz liczby i jakości kontrahentów, których faktorant planuje objąć usługą. Obecnie koszt faktoringu mieści się w przedziale od 0,3% do 3% wartości faktury, co można porównać do kosztu kredytu obrotowego.

Zobacz serwis: Moja firma

W praktyce gospodarczej wyróżnia się:

● faktoring właściwy (pełny),
● faktoring niewłaściwy (niepełny),
● faktoring mieszany,
● faktoring odwrotny.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Ewidencja księgowa poszczególnych rodzajów factoringu

W artykule m.in.:

  • Faktoring właściwy (pełny)
  • Faktoring niewłaściwy (niepełny)
  • Faktoring odwrotny

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama