reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Ewidencja księgowa poszczególnych rodzajów faktoringu

Ewidencja księgowa poszczególnych rodzajów faktoringu

Faktoring to coraz częściej wykorzystywany sposób finansowania działalności firm. Polega na wykupieniu przez wyspecjalizowaną firmę (faktora) nieprzeterminowanych wierzytelności z odroczonym terminem płatności od wystawcy faktury (faktoranta). Faktorant otrzymuje niezwłocznie od faktora pieniądze za tę sprzedaż i może je przeznaczyć na bieżącą działalność czy inwestycje. Nie musi czekać na środki od odbiorcy do końca terminu płatności. Natomiast kontrahent sprzedawcy spłaca swoje zobowiązania firmie faktoringowej (faktorowi). W praktyce okazuje się jednak, że ujęcie księgowe transakcji faktoringowej powoduje wiele wątpliwości.

W kategoriach ekonomicznych faktoring jest konkurencyjnym wobec kredytu bankowego sposobem zapewnienia firmie środków finansowych o charakterze obrotowym, czyli wpływa na poprawę płynności finansowej. Wykorzystując faktoring, firma może także zabezpieczyć się przed opóźnieniem w spłacie należności czy ryzykiem niewypłacalności klientów.

Umowa faktoringu jest w polskim prawie umową nienazwaną, czyli nie ma jednolitych przepisów, które jej dotyczą. Dopuszczalność zawierania umów faktoringowych wynika z zasady swobody umów (art. 3531 Kodeksu cywilnego). Faktoring uważany jest za umowę łączącą elementy cesji wierzytelności i umowy zlecenia, jednak bez utożsamiania jej z którąkolwiek z tych umów. Często w ramach umowy faktoringu faktor świadczy jeszcze dodatkowe czynności niezwiązane bezpośrednio z samą cesją.

W związku z działalnością faktoringową faktor pobiera różnego rodzaju opłaty. Koszty usługi zależą przede wszystkim od terminów płatności (im dłużej, tym drożej), rodzaju usługi (np. z ubezpieczeniem lub bez), wielkości obrotu zgłoszonego do faktoringu, waluty, w której odbywa się sprzedaż, oraz liczby i jakości kontrahentów, których faktorant planuje objąć usługą. Obecnie koszt faktoringu mieści się w przedziale od 0,3% do 3% wartości faktury, co można porównać do kosztu kredytu obrotowego.

Zobacz serwis: Moja firma

W praktyce gospodarczej wyróżnia się:

● faktoring właściwy (pełny),
● faktoring niewłaściwy (niepełny),
● faktoring mieszany,
● faktoring odwrotny.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Ewidencja księgowa poszczególnych rodzajów factoringu

W artykule m.in.:

  • Faktoring właściwy (pełny)
  • Faktoring niewłaściwy (niepełny)
  • Faktoring odwrotny

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama