Księgowość i ewidencja w firmie
06 paź 2022
Księgowość w firmie. Każda osoba, która zdecyduje się na założenie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej, musi być świadoma licznych obowiązków, które powinny być dla niej równie istotne, co liczne przywileje. Najistotniejszym z obowiązków jest prowadzenie firmowej księgowości, gdyż zgodnie z prawem bez względu jaką przedsiębiorca wybierze formę prowadzenia działalności, będzie zobowiązany do prowadzenia dla niej księgowości.
Systemy online w księgowości i finansach małych firmach
02 wrz 2021
Systemy online w księgowości i finansach. W dzisiejszych czasach szczególnego znaczenia nabiera możliwość zdalnego dostępu do aplikacji dla pracowników firmy pracujących z domu. Małe przedsiębiorstwa mają problem z budowaniem dostępów VPN do sieci firmowej i zapewnianiu możliwości pracy przez remote desktop. Potrzebne są rozwiązania chmurowe, dające zdalny dostęp bez dodatkowych działań i rozwiązań po stronie małej firmy i wystarczające dla realizacji kompletu procesów w jednym miejscu, bez potrzeby angażowania informatyków i wdrożeniowców.
Księgowość on-line. Czy to bezpieczne rozwiązanie?
07 lip 2020
Rośnie popularność prowadzenia księgowości w internecie. Takie rozwiązanie nie wymaga od przedsiębiorcy dodatkowej infrastruktury IT i jest dostępne z każdego miejsca na ziemi.
Rozliczenia międzyokresowe a rozliczenie zakupu
26 lut 2019
Jakie są zasady księgowania na koncie "Rozliczenie zakupu" oraz na koncie "Rozliczenia międzyokresowe kosztów"? Czym różnią się te dwie pozycje? Proszę o podanie przykładowych księgowań w przypadku ewidencji kosztów na kontach zespołu 4 oraz na kontach zespołu 4 i 5 ZPK.
Jak zaewidencjonować rezerwy na niewykorzystane urlopy
09 sty 2019
Zgodnie z przyjętą polityką rachunkowości spółka tworzy rezerwy na niewykorzystane urlopy. W jaki sposób zaksięgować taką rezerwę?
Odpowiedzialność księgowego - w przepisach karnych, karnych skarbowych, podatkowych, rachunkowych i prawa pracy
28 lis 2017
Odpowiedzialność księgowego to temat wielowątkowy. My koncentrujemy się na odpowiedzialności księgowego w firmie komercyjnej, którego nie dotyczą przepisy o dyscyplinie finansów publicznych. Przedstawiona została sytuacja prawna i kwestie odpowiedzialności osoby, która kieruje księgowością w firmie, a więc – w tradycyjnej nomenklaturze – głównego księgowego. Inne osoby i ich odpowiedzialność wejdą w grę tylko wtedy, gdy wykonują czynności, z którymi może być związana odrębna odpowiedzialność, czyli gdy spełniają obowiązki płatnika albo podpisują deklaracje podatkowe firmy.
Inwentaryzacja składników majątku jednostki i różnice inwentaryzacyjne
19 gru 2016
Stany ewidencyjne poszczególnych składników majątkowych jednostki na kontach księgowych mogą się różnić od ich rzeczywistego stanu. W związku z tym, aby dokonać weryfikacji danych z ksiąg rachunkowych z posiadanym stanem rzeczywistym, przeprowadza się inwentaryzację wszystkich składników majątku. Inwentaryzacja służy również rozliczeniu pracowników, np. magazynierów, kasjerów, sprzedawców, kierowników sklepu oraz innych osób odpowiedzialnych za powierzone im mienie, a także skorygowaniu ujawnionych podczas inwentaryzacji różnic.
Małe podmioty – nowa kategoria podmiotów w ustawie o rachunkowości
16 mar 2016
Zmiany w ustawie o rachunkowości wprowadzają nową kategorię podmiotów, tj. małe podmioty.
Ewidencja księgowa poszczególnych rodzajów faktoringu
24 lis 2015
Faktoring to coraz częściej wykorzystywany sposób finansowania działalności firm. Polega na wykupieniu przez wyspecjalizowaną firmę (faktora) nieprzeterminowanych wierzytelności z odroczonym terminem płatności od wystawcy faktury (faktoranta). Faktorant otrzymuje niezwłocznie od faktora pieniądze za tę sprzedaż i może je przeznaczyć na bieżącą działalność czy inwestycje. Nie musi czekać na środki od odbiorcy do końca terminu płatności. Natomiast kontrahent sprzedawcy spłaca swoje zobowiązania firmie faktoringowej (faktorowi). W praktyce okazuje się jednak, że ujęcie księgowe transakcji faktoringowej powoduje wiele wątpliwości.
Plusy i minusy zmian w ustawie o rachunkowości w 2015 r.
07 paź 2015
23 września 2015 r. weszła w życie duża zmiana ustawy o rachunkowości. Wprowadza ona uproszczenia dotyczące jednostek małych, a przede wszystkim uproszczenia w ich sprawozdawczości finansowej. Jednak nie tylko jednostki małe są „adresatem” wprowadzonych zmian i nie wszystkie zmiany dotyczą uproszczeń.
Odpowiedzialność etatowego księgowego w spółce z o.o. za prowadzenie ksiąg rachunkowych
18 maja 2015
Odpowiedzialność za prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz sporządzanie sprawozdania finansowego wielokrotnie była przedmiotem wyroków sądów. W praktyce często budzi bowiem wątpliwości, kto w danym przypadku ponosi odpowiedzialność za wypełnianie lub nieprawidłowe wypełnianie obowiązków w zakresie rachunkowości.
Ministerstwo Finansów planuje reorganizację urzędów skarbowych
22 kwi 2014
Ministerstwo Finansów pracuje nad reorganizacją urzędów skarbowych. Zmiany będą prawdopodobnie realizowane od przyszłego roku i obejmą wewnętrzną obsługę wszystkich urzędów, w zakresie m.in. spraw kadrowych i finansowo – księgowych.
Centrum Usług Wspólnych TNT
19 mar 2014
Jedna z największych firm kurierskich na świecie uruchomiła globalne Centrum Usług Wspólnych. Placówka odpowiedzialna za realizację czynności transakcyjnych w obszarze księgowości, raportowania oraz administracji finansowej zostało zlokalizowane w Polsce.
Księgowość internetowa - na czym polega
15 lip 2013
Zawiłość przepisów podatkowych często zmusza mikroprzedsiębiorców do korzystania z usług księgowych. To sporo kosztuje, dużo taniej można poprowadzić księgowość w internecie.
Kadrowiec (wersja bezpłatna)
09 gru 2009
Kadrowiec to bezpłatny program kadrowo-płacowy stworzony przez autora popularnego programu VATowiec. Wszystkie elementy oprogramowania są w pełni definiowalne, co znacznie ułatwia pracę z aplikacją.