| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Jak zaewidencjonować rezerwy na niewykorzystane urlopy

Jak zaewidencjonować rezerwy na niewykorzystane urlopy

Zgodnie z przyjętą polityką rachunkowości spółka tworzy rezerwy na niewykorzystane urlopy. W jaki sposób zaksięgować taką rezerwę?

Rezerwę na niewykorzystane urlopy należy zaewidencjonować na koncie "Bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów". Następnie, w miarę wykorzystywania zaległego urlopu przez pracowników, rezerwa ta ulega zmniejszeniu.

Ustawa o rachunkowości nie nakłada na jednostki obowiązku tworzenia rezerw z tytułu niewykorzystanych urlopów wypoczynkowych. Decyzja ta pozostaje w gestii kierownika jednostki. To on podejmuje ją, kierując się zasadą istotności oraz celowości. Przy ujmowaniu, wycenie, prezentacji oraz ujawnianiu w sprawozdaniach finansowych rezerw na przyszłe świadczenia pracownicze jednostki mogą, na mocy art. 10 ust. 3 ustawy o rachunkowości, skorzystać ze wskazówek zawartych w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 6 "Rezerwy, bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, zobowiązania warunkowe".

Standard ten ma zastosowanie m.in. do biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów, które zgodnie z postanowieniami art. 39 ust. 2 pkt 2 ustawy o rachunkowości wynikają w szczególności z obowiązku wykonania przyszłych świadczeń na rzecz pracowników.

Standard precyzuje, z jakich tytułów tworzy się bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów na przyszłe świadczenia na rzecz pracowników. Są one dokonywane w szczególności z tytułu niewykorzystanych urlopów (ale także odpraw emerytalnych i rentowych, nagród jubileuszowych).

Niewykorzystany urlop to urlop za dany rok kalendarzowy i lata poprzednie, niewykorzystany przez pracownika do 31 grudnia, przy uwzględnieniu stanu na dzień bilansowy w przypadku gdy rok obrotowy jest różny od kalendarzowego.

Bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów niewykorzystanych urlopów w szczególności są tworzone na urlopy pracowników produkcyjnych, pobierających wynagrodzenie uzależnione od efektów pracy (np. akordowe). Celem ich dokonywania jest właściwe odniesienie kosztów do okresu, w którym jednostka faktycznie uzyskuje efekty pracy pracowników.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak zaewidencjonować rezerwy na niewykorzystane urlopy

W artykule omówiono również przykłady ewidencji księgowej.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »