REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie deklaracje i informacje mają obowiązek złożyć pracodawcy w styczniu 2019 r.

Jakie deklaracje i informacje mają obowiązek złożyć pracodawcy w styczniu 2019 r. / Shutterstock
Jakie deklaracje i informacje mają obowiązek złożyć pracodawcy w styczniu 2019 r. / Shutterstock
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawców oraz inne jednostki organizacyjne czeka w styczniu 2019 r. wiele obowiązków informacyjnych względem urzędów (skarbowych, ZUS i PFRON) oraz zatrudnianych osób. Dodatkowym obowiązkiem dla większości płatników, przypadającym po raz pierwszy w styczniu 2019 r., jest sporządzenie i przekazanie urzędom skarbowym w formie elektronicznej, oprócz deklaracji rocznych, również informacji podatkowych - PIT-11 i PIT-8C za 2018 r.

Dotychczasowy termin na przekazanie urzędom skarbowym informacji podatkowych upływał, co do zasady, z końcem lutego danego roku. Termin ten został jednak skrócony o 1 miesiąc i dotyczy po raz pierwszy przychodów osiągniętych za 2018 r. Nadal jednak płatnicy przekazują podatnikom informacje podatkowe w niezmienionym terminie, tj. za 2018 r. - do 28 lutego 2019 r.

REKLAMA

Rozliczenia z PFRON

Do 21 stycznia 2019 r. (ze względu na to, że ustawowy termin złożenia rozliczenia przypada w niedzielę) pracodawcy, w zależności od posiadanego statusu, muszą sporządzić rozliczenie z PFRON za 2018 r. Rozliczenia należy dokonać składając odpowiednie informacje i deklaracje w formie elektronicznej przez portal e-pfron.

Do podstawowych i najczęściej składanych przez pracodawców formularzy należą INF-2 i DEK-R.

Informacja roczna o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych (INF-2)

Wskazaną informację sporządzają pracodawcy zwolnieni w 2018 r. z wpłat na PFRON. Są to m.in. pracodawcy zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty i osiągający 6% wskaźnik osób niepełnosprawnych, a także pracodawcy niedziałający w celu osiągnięcia zysku, np. domy pomocy społecznej w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej oraz hospicja w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Deklaracja roczna wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (DEK-R)

DEK-R dokumentuje przebieg obowiązku i dokonywania wpłat na PFRON za każdy miesiąc danego roku kalendarzowego, tj. od stycznia do grudnia włącznie.

Deklarację wpłat za 2018 r. sporządzają m.in. pracodawcy:

  • zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i nieosiągający 6% wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych;
  • posiadający status zakładu pracy chronionej;
  • którzy utracili status zakładu pracy chronionej, ale zachowali prawo do środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych;
  • dokonujący wpłat z tytułu uchybień przy wystawianiu informacji o kwocie obniżenia wpłat na PFRON.

W przypadku niewpłacenia w obowiązującym terminie kwoty wynikającej z deklaracji rocznej wpłat lub wpłacenia jej w niepełnej wysokości wskazana deklaracja stanowi podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego zgodnie z przepisami ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jakie deklaracje i informacje mają obowiązek złożyć pracodawcy w styczniu 2019 r.

W artykule omówiono również obowiązek informacyjny dotyczący nietworzenia zfśs i niewypłacania świadczenia urlopowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA