reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Jakie deklaracje i informacje mają obowiązek złożyć pracodawcy w styczniu 2019 r.

Jakie deklaracje i informacje mają obowiązek złożyć pracodawcy w styczniu 2019 r.

Pracodawców oraz inne jednostki organizacyjne czeka w styczniu 2019 r. wiele obowiązków informacyjnych względem urzędów (skarbowych, ZUS i PFRON) oraz zatrudnianych osób. Dodatkowym obowiązkiem dla większości płatników, przypadającym po raz pierwszy w styczniu 2019 r., jest sporządzenie i przekazanie urzędom skarbowym w formie elektronicznej, oprócz deklaracji rocznych, również informacji podatkowych - PIT-11 i PIT-8C za 2018 r.

Dotychczasowy termin na przekazanie urzędom skarbowym informacji podatkowych upływał, co do zasady, z końcem lutego danego roku. Termin ten został jednak skrócony o 1 miesiąc i dotyczy po raz pierwszy przychodów osiągniętych za 2018 r. Nadal jednak płatnicy przekazują podatnikom informacje podatkowe w niezmienionym terminie, tj. za 2018 r. - do 28 lutego 2019 r.

Rozliczenia z PFRON

Do 21 stycznia 2019 r. (ze względu na to, że ustawowy termin złożenia rozliczenia przypada w niedzielę) pracodawcy, w zależności od posiadanego statusu, muszą sporządzić rozliczenie z PFRON za 2018 r. Rozliczenia należy dokonać składając odpowiednie informacje i deklaracje w formie elektronicznej przez portal e-pfron.

Do podstawowych i najczęściej składanych przez pracodawców formularzy należą INF-2 i DEK-R.

Informacja roczna o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych (INF-2)

Wskazaną informację sporządzają pracodawcy zwolnieni w 2018 r. z wpłat na PFRON. Są to m.in. pracodawcy zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty i osiągający 6% wskaźnik osób niepełnosprawnych, a także pracodawcy niedziałający w celu osiągnięcia zysku, np. domy pomocy społecznej w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej oraz hospicja w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej.

Deklaracja roczna wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (DEK-R)

DEK-R dokumentuje przebieg obowiązku i dokonywania wpłat na PFRON za każdy miesiąc danego roku kalendarzowego, tj. od stycznia do grudnia włącznie.

Deklarację wpłat za 2018 r. sporządzają m.in. pracodawcy:

  • zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i nieosiągający 6% wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych;
  • posiadający status zakładu pracy chronionej;
  • którzy utracili status zakładu pracy chronionej, ale zachowali prawo do środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych;
  • dokonujący wpłat z tytułu uchybień przy wystawianiu informacji o kwocie obniżenia wpłat na PFRON.

W przypadku niewpłacenia w obowiązującym terminie kwoty wynikającej z deklaracji rocznej wpłat lub wpłacenia jej w niepełnej wysokości wskazana deklaracja stanowi podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego zgodnie z przepisami ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jakie deklaracje i informacje mają obowiązek złożyć pracodawcy w styczniu 2019 r.

W artykule omówiono również obowiązek informacyjny dotyczący nietworzenia zfśs i niewypłacania świadczenia urlopowego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jakie deklaracje i informacje mają obowiązek złożyć pracodawcy w styczniu 2019 r. / Shutterstock
Jakie deklaracje i informacje mają obowiązek złożyć pracodawcy w styczniu 2019 r. / Shutterstock

Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

REWIT

Misją REWIT od 25 lat jest bycie doradcą i partnerem biznesowym w zmieniającym się świecie i otoczeniu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama