Malta o krok bliżej do zostania kryptowalutowym rajem
REKLAMA
REKLAMA
Malta wprowadziła:
REKLAMA
- ustawę Malta Digital Innovation Authority Act (MDIA Act), tworzącą Maltański Urząd ds. Innowacji Cyfrowych - organ, którego celem jest "zajęcie się rozwojem na Malcie wszystkich innowacyjnych rozwiązań technologicznych i innowacyjnych usług technologicznych".
- ustawę Innovative Technology Arrangements and Services Act (ITAS Act), tj. ustawę o innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych i usługach,
- ustawę the Virtual Financial Assets Act (VFAA), tj. ustawę o wirtualnym aktywach finansowych,
Ustawa o MDIA ustanawia Maltański Urząd ds. Innowacji Cyfrowych (MDIA), czyli organ, którego celem jest zajęcie się rozwojem na Malcie wszystkich innowacyjnych rozwiązań technologicznych i innowacyjnych usług technologicznych, w celu dążenia do rozwoju sektora innowacyjnych technologii na Malcie poprzez odpowiednie uznanie i uregulowanie odpowiednich innowacyjnych rozwiązań technologicznych i powiązanych usług. Ustawa MDIA daje Urzędowi szerokie uprawnienia do uznawania (certyfikowania) wnioskodawców, którzy stosują "innowacyjne rozwiązania technologiczne" (określone w art. 2 jako "elementy wewnętrzne, w tym oprogramowanie, kody, protokoły komputerowe i inne architektury, które są używane w kontekście DLT, inteligentne kontrakty i powiązane Aplikacje".
Ustawa ITAS (ustawa o innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych i usługach) przewiduje rejestrację dostawców usług technologicznych i certyfikację rozwiązań technologicznych.
REKLAMA
Ustawa VFAA (ustawa o wirtualnych aktywach finansowych) reguluje głównie oferty ICO, dostawców usług VFA i agentów VFA. Ustawa nakazuje, aby żaden emitent nie mógł dokonać ICO bez uprzedniej publikacji białej księgi (white label), która została podpisana przez każdego członka Rady Administracyjnej emitenta (art. 3 ustawy VFA) i zawiera "informacje, które zgodnie ze szczególnym charakterem emitent i wirtualnych aktywów finansowych oferowanych publicznie, jest konieczne, aby umożliwić inwestorom dokonanie świadomej oceny perspektyw emitenta, proponowanego projektu i cech wirtualnego aktywów finansowych”. informacje te muszą być przedstawione w "łatwo zrozumiałej i zrozumiałej formie". Biała księga musi również zawierać ostrzeżenie, że "oferowanie wirtualnych aktywów finansowych nie stanowi oferty ani zachęty do sprzedaży instrumentów finansowych". Wreszcie, musi być zatwierdzone przez zarejestrowanego agenta, który musi być wyznaczony i być „cały czas w miejscu” z emitentem w celu zapewnienia zgodności z prawem.
Zgodnie z ustawą o wirtualnych aktywach finansowych żadna osoba nie może świadczyć usługi VFA „na” lub „z” Malty, bez uzyskania wcześniejszej licencji wydawanej przez MFSA „Malty Financial Services Authority ”. Ustawa o wirtualnych aktywach finansowych reguluje całą gamę dostawców usług i usług świadczonych w odniesieniu do VFA obejmujących przyjmowanie i przekazywanie zleceń, realizację zleceń w imieniu innych podmiotów, prowadzenie transakcji na własny rachunek, zarządzanie portfelem, usługi powiernicze i usługi powiernicze, doradztwo inwestycyjne, lokowanie VFA i działanie giełdy VFA.
Zobacz: Prawo dla firm
Zgodnie z nowymi regulacjami, aby ustalić, czy dany składnik aktywów będzie rzeczywiście wirtualnym aktywem finansowym ("VFA"), musi on zostać wcześniej poddany tzw. testowi instrumentów finansowych ("FI Test"). FI Test jest wykonywany przez agenta VFA, którego wnioskodawca będzie musiał zaangażować, aby ubiegać się o licencję lub zarejestrować białą księgę. Agent VFA ma kluczowe znaczenie w prowadzeniu działalności związanej z kryptografią i blockchainem. Agent jest pomostem między firmą a władzami Malty. Po zakończeniu tego testu agent VFA i wnioskodawca będą mogli dokonać klasyfikacji i określić charakter proponowanych aktywów do rejestracji / wniosku.
Koniecznym będzie założenie na Malcie specjalnego funduszu „Malta Crypto Funds”. Fundusz ten będzie podlegał reżimowi PIF „Professional Investor Fund”, działającemu zgodnie z ramami regulacyjnymi Funduszu Maltańskiego.
REKLAMA
Odpowiedzialny za wydawanie licencji, których wyróżniamy kilka typów, dla funduszy inwestycyjnych, zgodnie z ustalonymi zasadami, jest Maltański Urząd ds. Usług Finansowych ("MFSA"). MFSA wymaga, aby na wszystkich poziomach Rada Dyrektorów, Kierownik, Administrator Funduszu, Spec. ds. Zgodności i MLRO oraz biegły rewident posiadali kompetencje w zakresie kryptowalut. Zarządzający musiałby zorganizować wewnętrzny komitet inwestycyjny złożony z trzech osób, z których jedna musiałaby udowodnić swoje kompetencje w dziedzinie DLT, IT oraz aktywów DLT (aktywa kryptograficzne).
Opisane w dużym skrócie trzy nowe akty prawne mają na celu zapewnienie solidnych ram prawnych i regulacyjnych w zakresie stosowania technologii blockchain i DLT - umożliwiając usługodawcom uznanie przez rząd za legalnie innowacyjne w zamian za zwiększenie zaufania publicznego do odpowiedzialności ten dynamicznie rozwijający się i najnowocześniejszy sektor. Malta regulując sprawy związane z blockchain dąży do tego, aby stać się jedną z najważniejszych i najbardziej pożądanych lokalizacji w tej przestrzeni.
Autor: Kamil Glapiński
REKLAMA
REKLAMA