REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Malta o krok bliżej do zostania kryptowalutowym rajem

 ONISZCZUK & ASSOCIATES
Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.
Malta o krok bliżej do zostania kryptowalutowym rajem /fot. shutterstock
Malta o krok bliżej do zostania kryptowalutowym rajem /fot. shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W lipcu maltański parlament uchwalił trzy projekty ustaw, dając każdemu zainteresowanemu inwestorowi jasny obraz ram prawnych wymaganych do założenia legalnej działalności kryptowalut na Malcie. Jakie nowe rozwiązania prawne przewidują?

 Malta wprowadziła:

REKLAMA

  • ustawę Malta Digital Innovation Authority Act (MDIA Act), tworzącą Maltański Urząd ds. Innowacji Cyfrowych - organ, którego celem jest "zajęcie się rozwojem na Malcie wszystkich innowacyjnych rozwiązań technologicznych i innowacyjnych usług technologicznych".
  • ustawę Innovative Technology Arrangements and Services Act (ITAS Act), tj. ustawę o innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych i usługach,
  • ustawę the Virtual Financial Assets Act (VFAA), tj. ustawę o wirtualnym aktywach finansowych,

Ustawa o MDIA ustanawia Maltański Urząd ds. Innowacji Cyfrowych (MDIA), czyli organ, którego celem jest zajęcie się rozwojem na Malcie wszystkich innowacyjnych rozwiązań technologicznych i innowacyjnych usług technologicznych, w celu dążenia do rozwoju sektora innowacyjnych technologii na Malcie poprzez odpowiednie uznanie i uregulowanie odpowiednich innowacyjnych rozwiązań technologicznych i powiązanych usług. Ustawa MDIA daje Urzędowi szerokie uprawnienia do uznawania (certyfikowania) wnioskodawców, którzy stosują "innowacyjne rozwiązania technologiczne" (określone w art. 2 jako "elementy wewnętrzne, w tym oprogramowanie, kody, protokoły komputerowe i inne architektury, które są używane w kontekście DLT, inteligentne kontrakty i powiązane Aplikacje".

5 kluczowych zmian 2019 – PODATKI – Samochód w firmie, Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu – więcej >>

Ustawa ITAS (ustawa o innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych i usługach) przewiduje rejestrację dostawców usług technologicznych i certyfikację rozwiązań technologicznych.

REKLAMA

Ustawa VFAA (ustawa o wirtualnych aktywach finansowych) reguluje głównie oferty ICO, dostawców usług VFA i agentów VFA. Ustawa nakazuje, aby żaden emitent nie mógł dokonać ICO bez uprzedniej publikacji białej księgi (white label), która została podpisana przez każdego członka Rady Administracyjnej emitenta (art. 3 ustawy VFA) i zawiera "informacje, które zgodnie ze szczególnym charakterem emitent i wirtualnych aktywów finansowych oferowanych publicznie, jest konieczne, aby umożliwić inwestorom dokonanie świadomej oceny perspektyw emitenta, proponowanego projektu i cech wirtualnego aktywów finansowych”. informacje te muszą być przedstawione w "łatwo zrozumiałej i zrozumiałej formie". Biała księga musi również zawierać ostrzeżenie, że "oferowanie wirtualnych aktywów finansowych nie stanowi oferty ani zachęty do sprzedaży instrumentów finansowych". Wreszcie, musi być zatwierdzone przez zarejestrowanego agenta, który musi być wyznaczony i być „cały czas w miejscu” z emitentem w celu zapewnienia zgodności z prawem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z ustawą o wirtualnych aktywach finansowych żadna osoba nie może świadczyć usługi VFA „na” lub „z” Malty, bez uzyskania wcześniejszej licencji wydawanej przez MFSA „Malty Financial Services Authority ”. Ustawa o wirtualnych aktywach finansowych reguluje całą gamę dostawców usług i usług świadczonych w odniesieniu do VFA obejmujących przyjmowanie i przekazywanie zleceń, realizację zleceń w imieniu innych podmiotów, prowadzenie transakcji na własny rachunek, zarządzanie portfelem, usługi powiernicze i usługi powiernicze, doradztwo inwestycyjne, lokowanie VFA i działanie giełdy VFA.

Zobacz: Prawo dla firm

Zgodnie z nowymi regulacjami, aby ustalić, czy dany składnik aktywów będzie rzeczywiście wirtualnym aktywem finansowym ("VFA"), musi on zostać wcześniej poddany tzw. testowi instrumentów finansowych ("FI Test"). FI Test jest wykonywany przez agenta VFA, którego wnioskodawca będzie musiał zaangażować, aby ubiegać się o licencję lub zarejestrować białą księgę. Agent VFA ma kluczowe znaczenie w prowadzeniu działalności związanej z kryptografią i blockchainem. Agent jest pomostem między firmą a władzami Malty. Po zakończeniu tego testu agent VFA i wnioskodawca będą mogli dokonać klasyfikacji i określić charakter proponowanych aktywów do rejestracji / wniosku.

Koniecznym będzie założenie na Malcie specjalnego funduszu „Malta Crypto Funds”. Fundusz ten będzie podlegał reżimowi PIF „Professional Investor Fund”, działającemu zgodnie z ramami regulacyjnymi Funduszu Maltańskiego.

REKLAMA

Odpowiedzialny za wydawanie licencji, których wyróżniamy kilka typów, dla funduszy inwestycyjnych, zgodnie z ustalonymi zasadami, jest Maltański Urząd ds. Usług Finansowych ("MFSA"). MFSA wymaga, aby na wszystkich poziomach Rada Dyrektorów, Kierownik, Administrator Funduszu, Spec. ds. Zgodności i MLRO oraz biegły rewident posiadali kompetencje w zakresie kryptowalut. Zarządzający musiałby zorganizować wewnętrzny komitet inwestycyjny złożony z trzech osób, z których jedna musiałaby udowodnić swoje kompetencje w dziedzinie DLT, IT oraz aktywów DLT (aktywa kryptograficzne).

Opisane w dużym skrócie trzy nowe akty prawne mają na celu zapewnienie solidnych ram prawnych i regulacyjnych w zakresie stosowania technologii blockchain i DLT - umożliwiając usługodawcom uznanie przez rząd za legalnie innowacyjne w zamian za zwiększenie zaufania publicznego do odpowiedzialności ten dynamicznie rozwijający się i najnowocześniejszy sektor. Malta regulując sprawy związane z blockchain dąży do tego, aby stać się jedną z najważniejszych i najbardziej pożądanych lokalizacji w tej przestrzeni.

Autor: Kamil Glapiński

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA