reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Malta i Cypr. Kierunki rozwoju dla polskich przedsiębiorców - relacja

Malta i Cypr. Kierunki rozwoju dla polskich przedsiębiorców - relacja

3 października 2018 r. w Hotelu Golden Tulip w Warszawie odbyło się szkolenie: Malta i Cypr. Kierunki rozwoju dla polskich przedsiębiorców. Patronat medialny nad tym wydarzeniem objął portal Infor.pl.

Tematem szkolenia były inwestycje, spółki, rezydencja podatkowa oraz nieruchomości na Malcie i Cyprze. Szkolenia prowadzili polscy oraz zagraniczni eksperci: Maciej Oniszczuk, Jean Paul Fabri, Kyriacos Pingos oraz Marcin Borkowski.

Malta

Malta jest bardzo atrakcyjnym punktem dla przedsiębiorców na mapie Europy. Główną zaletą tego kraju jest przyjazny system podatkowy. Korzyści dla polskich rezydentów wynikają z korzystnych zapisów naszej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Maltą. Cały dochód rezydentów z poza Malty jest zwolniony z opodatkowania. Ponadto 6/7 zapłaconego podatku CIT podlega zwrotowi w terminie kilku miesięcy od dnia jego rozliczenia. W ten sposób faktyczna stawka podatku CIT ulega obniżeniu do 5 %, a jednocześnie wysoka stawka nominalna (35%) pozwala na ominięcie reguł CFC dot. zagranicznych spółek kontrolowanych. W przypadku dochodu z praw własności intelektualnej stawka efektywna może spaść nawet do 0%. Ważną informacją obecnie może być też fakt, że na Malcie ustawowo uregulowano i zalegalizowano funkcjonowanie kryptowalut. Legalne są także gry hazardowe. Bardzo popularna jest bandera na Malcie, ponieważ przy spełnieniu odpowiednich warunków pozwala na zwolnienie od podatku całego dochodu.

Polecamy: Ceny transferowe - jak przygotować firmę do kontroli podatkowej

Cypr

Cypr bardzo długo kojarzony był w Polsce z podatkowym rajem. Zmieniło się to jednak jakiś czas temu na skutek kryzysu finansowego na wyspie, który miał miejsce w latach 2012-2013. Ograniczono też zwolnienia podatkowe. Teraz Cypr znów staje się coraz bardziej popularny wśród polskich przedsiębiorców. Co ich przyciąga?

  • kwota wolna od podatku jest 26 razy wyższa niż w Polsce,
  • po kryzysie na rynku nieruchomości wzrosło zainteresowanie przecenionymi oraz wyprzedawanymi przez banki działkami oraz willami,
  • jedna z najniższych stawek CIT w Europie - 12,5%, a cypryjski system podatkowy dalej jest jednym z najlepszych w Unii Europejskiej,
  • anonimowy trust funkcji dyrektora i udziałowca w spółce LTD, zachowujący anonimowość faktycznego beneficjenta.

Zobacz: Inwestycje

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Malta i Cypr. Kierunki rozwoju dla polskich przedsiębiorców - relacja
Malta i Cypr. Kierunki rozwoju dla polskich przedsiębiorców - relacja

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama