REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kryptowaluty a cyberprzestępcy

Kryptowaluty a cyberprzestępcy /Fot. Fotolia
Kryptowaluty a cyberprzestępcy /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wartość Bitcoin wzrosła o ponad 180 procent w ciągu kilku tygodni. Częściowo wynika to z popularności cyberataków ransomware i ransomware-as-a-service, które podnoszą wartość tej waluty. Raptowny wzrost popularności Bitcoina został również zauważony przez cyberprzestępców, którzy aktywnie dążą do kradzieży danych uwierzytelniających użytkowników, uzyskania dostępu do portfeli Bitcoin i włamują się do miejsc wymiany kryptowalut. Ponadto nieuregulowany charakter transakcji Bitcoin ułatwia cyberprzestępcom łatwe ukrywanie śladów ich działalności.

Duża wartość kryptowalut sprawia, że cyberprzestępcy coraz chętniej biorą je sobie za cel. W ostatnim czasie zaobserwowaliśmy przypadki ukierunkowanych ataków phishingowych związanych z Bitcoinem, mających na celu przechwycenie danych uwierzytelniających użytkowników i próby kradzieży kluczy do kont Bitcoinowych znajdujących się w cyfrowych portfelach. Coraz częściej można usłyszeć o atakach sponsorowanych przez państwo. Na przykład pojawiły się doniesienia, że grupa Lazarus z Korei Północnej przeprowadza spekulacyjne ataki phishingowe na kadrę zarządzającą przedsiębiorstw prowadzących transakcje w kryptowalucie. Innym przykładem aktywności cyberprzestępców była akcja hakerów, którzy z powodzeniem ukradli ponad 70 milionów dolarów w Bitcoinach z wiodącego rynku NiceHash, używając skradzionych danych uwierzytelniających do włamania się. To tylko kilka przykładów pokazujących, jak podatne na zagrożenia są cyfrowe waluty i usługi portfela cyfrowego. Stanowi to również wtórne zagrożenie dla organizacji, ponieważ cyberprzestępcy mogą wykorzystywać dane uwierzytelniające, skradzione w ramach kampanii phishingowych związanych z Bitcoinem do atakowania innych struktur organizacji.

REKLAMA

Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

REKLAMA

Jednak cyberprzestępcy stosują nie tylko ataki phishingowe. Mining (kopanie kryptowalut) stał się ostatnio najnowszym sposobem generowania dochodów. Niedawno doniesiono, że chmura publiczna Tesli była wykorzystywana przez atakujących do kopania kryptowaluty. Odnotowano również ataki złośliwego oprogramowania, które zamieniają serwery w koparki cyfrowych walut. Najgłośniejszym przypadkiem był miner Smominru, który zainfekował co najmniej pół miliona maszyn z systemem Windows, generując miliony dolarów odpowiedzialnym za to przestępcom. Zaobserwowaliśmy też gwałtowny wzrost liczby urządzeń z systemem Android, które są celem adb.miner, złośliwego oprogramowania, które zamienia urządzenie w botnet, służący do kopania kryptowaluty Monero (XMR). Jest to oczywiście niepokojący sygnał dla organizacji, ponieważ urządzenia z systemem Android mogą potencjalnie udostępniać dane biznesowe z sieci firmowej i ewentualnie rozprzestrzeniać złośliwe oprogramowanie.

Z niedawno opublikowanego sprawozdania wynika, że obecnie pół miliarda ludzi posługuje się cyfrową walutą, ale są tego całkowicie nieświadomi. Kopanie kryptowalut to dochodowy biznes dla cyberprzestępców. Wiąże się on z poważnymi stratami biznesowymi, których organizacje mogą być nieświadome – mining kradnie zasoby organizacji, czyli moc obliczeniową i energię potrzebną do zasilania oraz chłodzenia urządzeń. Więc nawet jeśli firma nie zostanie bezpośrednio zaatakowana, nadal może być pośrednio zaangażowana w działanie cyberprzestępców.

Zobacz: Rynek walutowy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Organizacje, właściciele Bitcoinów i giełdy kryptowalut powinny ponownie poważnie przeanalizować swoją politykę cyberbezpieczeństwa, aby uniknąć cyberataków. Ponieważ coraz więcej organizacji pada ofiarą hakerów, działania tego typu będą się sukcesywnie nasilać, co może skutkować zniszczeniem reputacji, zainfekowaniem systemów, cyberprzestępstwami i mieć bezpośredni wpływ na kryptowaluty. Organizacje i giełdy kryptowalut muszą wdrożyć technologie zabezpieczeń, które mogą wykrywać i zapobiegać wysyłaniu ukierunkowanych e-maili phishingowych, jak również weryfikować załączniki i linki za pomocą sandboxingu (wydzielaniua części systemu informatycznego do odseparowanego uruchamiania programów, które są nieprzetestowane lub niezaufane lub pochodzą od niezaufanych stron trzecich). Również użytkownicy powinni zostać przeszkoleni w zakresie cyberbezpieczeństwa, aby nie udostępniać danych uwierzytelniających/kluczy ani nie klikać w linki w załącznikach z niesprawdzonych źródeł. Instytucje powinny wprowadzić wieloczynnikowe uwierzytelnianie dla swoich cyfrowych portfeli. Giełdy kryptowalut mają za zadanie zapewnić bezpieczeństwo całej infrastruktury sieciowej i aplikacyjnej przed infiltracją przez hakerów.

Autor tekstu: Wolfgang May, Channel Manager na region Europy Środkowej i Wschodniej, Barracuda Networks

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA