Jaka kwota wolna od potrąceń obowiązuje w przypadku dwóch wypłat w tym samym miesiącu
REKLAMA
REKLAMA
Nie. W tym przypadku obowiązuje jedna granica potrącenia i jedna kwota wolna od potrąceń. Należy je ustalić od sumy obu wypłat dokonanych w grudniu 2018 r.
REKLAMA
Zdarza się, że pracodawcy wypłacają w kilku terminach tego samego miesiąca różne składniki wynagrodzenia, np. wynagrodzenie zasadnicze, premie, nagrody, a także ekwiwalent za urlop. Przepisy Kodeksu pracy nie regulują wprost, jak w takiej sytuacji należy postąpić z kwotami granicznymi, a także ile zastosować kwot wolnych. Z przepisów tych wynika tylko, że potrąceń należności z wynagrodzenia pracownika w miesiącu, w którym są wypłacane składniki wynagrodzenia za okresy dłuższe niż 1 miesiąc, dokonuje się od łącznej kwoty wynagrodzenia uwzględniającej te składniki (art. 87 § 8 Kodeksu pracy). Chodzi tu o okresowe składniki, m.in. przyznawane za kwartał czy półrocze, a nie o wszystkie świadczenia, które np. mają charakter jednorazowy (odprawy, ekwiwalent za urlop). Wskazany przepis Kodeksu pracy można jednak uogólnić w ten sposób, że w razie wypłaty w danym miesiącu więcej niż jednej należności, także w różnych terminach, podlegają one sumowaniu i od całości należy ustalić jedną kwotę graniczną oraz jedną kwotę wolną. Nie ma bowiem uzasadnienia, aby każdą wypłatę czy świadczenie traktować oddzielnie i dokonywać odrębnych potrąceń. Wszystkie wynagrodzenia, skoro są pod jednakową ochroną, powinny być sumowane do celów wyznaczenia granicy i zastosowania jednej kwoty wolnej. Takie stanowisko prezentuje PIP i resort pracy (pisma: z 19 listopada 2012 r., znak: GNP-364/306-072-43-1/12, oraz z 18 kwietnia 2013 r.). Ministerstwo wyjaśniło, że ograniczenia w dokonywaniu potrąceń pod postacią granic i kwot wolnych od potrąceń mają zastosowanie do kwoty wynagrodzeń przypadających do wypłaty w danym miesiącu.
W przypadku dokonywania wypłat w dwóch różnych terminach w danym miesiącu potrącenie przebiega dwuetapowo, tj.:
Krok 1. Dokonanie potrącenia przez wyznaczenie kwoty granicznej i kwoty wolnej ze składnika wypłacanego w pierwszym terminie w miesiącu.
Krok 2. Dokonanie potrącenia korygującego w kolejnym terminie wypłaty pozostałych składników wynagrodzenia. W tym celu należy:
- zsumować wszystkie uzyskane w danym miesiącu składniki wynagrodzenia przypadające do wypłaty,
- ustalić od sumy wynagrodzeń dopuszczalną kwotę potrącenia (granicę),
- wyliczyć ostateczną kwotę potrącenia, z uwzględnieniem potrącenia dokonanego jako pierwsze (z Kroku 1).
Następnie należy sprawdzić, czy potrącenie pełnej dopuszczalnej kwoty nie naruszy kwoty wolnej.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jaka kwota wolna od potrąceń obowiązuje w przypadku dwóch wypłat w tym samym miesiącu
W artykule przedstawiono również przykład omawiający problematykę kwoty wolnej od potrąceń.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.