| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Jaka kwota wolna od potrąceń obowiązuje w przypadku dwóch wypłat w tym samym miesiącu

Jaka kwota wolna od potrąceń obowiązuje w przypadku dwóch wypłat w tym samym miesiącu

Wynagrodzenie za pracę jednego z naszych pracowników jest zajęte przez komornika z tytułu zobowiązań niealimentacyjnych. Osoba ta otrzymała 24 grudnia 2018 r. wynagrodzenie za pracę i ostatniego dnia tego miesiąca ekwiwalent za urlop wypoczynkowy. Czy powinniśmy ustalić dwie granice i dwie kwoty wolne od potrąceń?

Nie. W tym przypadku obowiązuje jedna granica potrącenia i jedna kwota wolna od potrąceń. Należy je ustalić od sumy obu wypłat dokonanych w grudniu 2018 r.

Zdarza się, że pracodawcy wypłacają w kilku terminach tego samego miesiąca różne składniki wynagrodzenia, np. wynagrodzenie zasadnicze, premie, nagrody, a także ekwiwalent za urlop. Przepisy Kodeksu pracy nie regulują wprost, jak w takiej sytuacji należy postąpić z kwotami granicznymi, a także ile zastosować kwot wolnych. Z przepisów tych wynika tylko, że potrąceń należności z wynagrodzenia pracownika w miesiącu, w którym są wypłacane składniki wynagrodzenia za okresy dłuższe niż 1 miesiąc, dokonuje się od łącznej kwoty wynagrodzenia uwzględniającej te składniki (art. 87 § 8 Kodeksu pracy). Chodzi tu o okresowe składniki, m.in. przyznawane za kwartał czy półrocze, a nie o wszystkie świadczenia, które np. mają charakter jednorazowy (odprawy, ekwiwalent za urlop). Wskazany przepis Kodeksu pracy można jednak uogólnić w ten sposób, że w razie wypłaty w danym miesiącu więcej niż jednej należności, także w różnych terminach, podlegają one sumowaniu i od całości należy ustalić jedną kwotę graniczną oraz jedną kwotę wolną. Nie ma bowiem uzasadnienia, aby każdą wypłatę czy świadczenie traktować oddzielnie i dokonywać odrębnych potrąceń. Wszystkie wynagrodzenia, skoro są pod jednakową ochroną, powinny być sumowane do celów wyznaczenia granicy i zastosowania jednej kwoty wolnej. Takie stanowisko prezentuje PIP i resort pracy (pisma: z 19 listopada 2012 r., znak: GNP-364/306-072-43-1/12, oraz z 18 kwietnia 2013 r.). Ministerstwo wyjaśniło, że ograniczenia w dokonywaniu potrąceń pod postacią granic i kwot wolnych od potrąceń mają zastosowanie do kwoty wynagrodzeń przypadających do wypłaty w danym miesiącu.

W przypadku dokonywania wypłat w dwóch różnych terminach w danym miesiącu potrącenie przebiega dwuetapowo, tj.:

Krok 1. Dokonanie potrącenia przez wyznaczenie kwoty granicznej i kwoty wolnej ze składnika wypłacanego w pierwszym terminie w miesiącu.

Krok 2. Dokonanie potrącenia korygującego w kolejnym terminie wypłaty pozostałych składników wynagrodzenia. W tym celu należy:

  • zsumować wszystkie uzyskane w danym miesiącu składniki wynagrodzenia przypadające do wypłaty,
  • ustalić od sumy wynagrodzeń dopuszczalną kwotę potrącenia (granicę),
  • wyliczyć ostateczną kwotę potrącenia, z uwzględnieniem potrącenia dokonanego jako pierwsze (z Kroku 1).

Następnie należy sprawdzić, czy potrącenie pełnej dopuszczalnej kwoty nie naruszy kwoty wolnej.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jaka kwota wolna od potrąceń obowiązuje w przypadku dwóch wypłat w tym samym miesiącu

W artykule przedstawiono również przykład omawiający problematykę kwoty wolnej od potrąceń.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »