REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaka kwota wolna od potrąceń obowiązuje w przypadku dwóch wypłat w tym samym miesiącu

Jaka kwota wolna od potrąceń obowiązuje w przypadku dwóch wypłat w tym samym miesiącu /Fot. Fotolia
Jaka kwota wolna od potrąceń obowiązuje w przypadku dwóch wypłat w tym samym miesiącu /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wynagrodzenie za pracę jednego z naszych pracowników jest zajęte przez komornika z tytułu zobowiązań niealimentacyjnych. Osoba ta otrzymała 24 grudnia 2018 r. wynagrodzenie za pracę i ostatniego dnia tego miesiąca ekwiwalent za urlop wypoczynkowy. Czy powinniśmy ustalić dwie granice i dwie kwoty wolne od potrąceń?

Nie. W tym przypadku obowiązuje jedna granica potrącenia i jedna kwota wolna od potrąceń. Należy je ustalić od sumy obu wypłat dokonanych w grudniu 2018 r.

REKLAMA

Zdarza się, że pracodawcy wypłacają w kilku terminach tego samego miesiąca różne składniki wynagrodzenia, np. wynagrodzenie zasadnicze, premie, nagrody, a także ekwiwalent za urlop. Przepisy Kodeksu pracy nie regulują wprost, jak w takiej sytuacji należy postąpić z kwotami granicznymi, a także ile zastosować kwot wolnych. Z przepisów tych wynika tylko, że potrąceń należności z wynagrodzenia pracownika w miesiącu, w którym są wypłacane składniki wynagrodzenia za okresy dłuższe niż 1 miesiąc, dokonuje się od łącznej kwoty wynagrodzenia uwzględniającej te składniki (art. 87 § 8 Kodeksu pracy). Chodzi tu o okresowe składniki, m.in. przyznawane za kwartał czy półrocze, a nie o wszystkie świadczenia, które np. mają charakter jednorazowy (odprawy, ekwiwalent za urlop). Wskazany przepis Kodeksu pracy można jednak uogólnić w ten sposób, że w razie wypłaty w danym miesiącu więcej niż jednej należności, także w różnych terminach, podlegają one sumowaniu i od całości należy ustalić jedną kwotę graniczną oraz jedną kwotę wolną. Nie ma bowiem uzasadnienia, aby każdą wypłatę czy świadczenie traktować oddzielnie i dokonywać odrębnych potrąceń. Wszystkie wynagrodzenia, skoro są pod jednakową ochroną, powinny być sumowane do celów wyznaczenia granicy i zastosowania jednej kwoty wolnej. Takie stanowisko prezentuje PIP i resort pracy (pisma: z 19 listopada 2012 r., znak: GNP-364/306-072-43-1/12, oraz z 18 kwietnia 2013 r.). Ministerstwo wyjaśniło, że ograniczenia w dokonywaniu potrąceń pod postacią granic i kwot wolnych od potrąceń mają zastosowanie do kwoty wynagrodzeń przypadających do wypłaty w danym miesiącu.

W przypadku dokonywania wypłat w dwóch różnych terminach w danym miesiącu potrącenie przebiega dwuetapowo, tj.:

Krok 1. Dokonanie potrącenia przez wyznaczenie kwoty granicznej i kwoty wolnej ze składnika wypłacanego w pierwszym terminie w miesiącu.

Krok 2. Dokonanie potrącenia korygującego w kolejnym terminie wypłaty pozostałych składników wynagrodzenia. W tym celu należy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • zsumować wszystkie uzyskane w danym miesiącu składniki wynagrodzenia przypadające do wypłaty,
 • ustalić od sumy wynagrodzeń dopuszczalną kwotę potrącenia (granicę),
 • wyliczyć ostateczną kwotę potrącenia, z uwzględnieniem potrącenia dokonanego jako pierwsze (z Kroku 1).

Następnie należy sprawdzić, czy potrącenie pełnej dopuszczalnej kwoty nie naruszy kwoty wolnej.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jaka kwota wolna od potrąceń obowiązuje w przypadku dwóch wypłat w tym samym miesiącu

W artykule przedstawiono również przykład omawiający problematykę kwoty wolnej od potrąceń.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  REKLAMA

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  REKLAMA

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  REKLAMA