REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracownicze Plany Kapitałowe - nowe obowiązki pracodawców

Pracownicze Plany Kapitałowe - nowe obowiązki pracodawców /fot. Shutterstock
Pracownicze Plany Kapitałowe - nowe obowiązki pracodawców /fot. Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) są nową formą oszczędzania. Będą tworzone w celu systematycznego gromadzenia oszczędności przez uczestnika PPK z przeznaczeniem na wypłatę po osiągnięciu przez niego 60. roku życia. Dla podmiotów zatrudniających - wdrożenie i obsługa PPK to nowe obowiązki. W pierwszej kolejności obowiązek utworzenia PPK spoczywa na pracodawcach zatrudniających co najmniej 250 osób.

Pracownicze Plany Kapitałowe (dalej: PPK) są uregulowane ustawą z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych, która ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2019 roku. Określa ona zasady gromadzenia środków w PPK, zawierania umów o zarządzanie i umów o prowadzenie PPK, finansowania i dokonywania wpłat, dokonywania wypłat transferowych oraz wypłat i zwrotu środków zgromadzonych w PPK. Obecnie ustawa oczekuje na podpis Prezydenta RP.

REKLAMA

Kogo dotyczy PPK

Ustawa ma zastosowanie do tzw. podmiotów zatrudniających. Zgodnie z definicją ustawową podmiotem zatrudniającym jest:

  • pracodawca - w stosunku do pracowników,
  • nakładca - w stosunku do zatrudnionych osób fizycznych wykonujących pracę nakładczą, które ukończyły 18. rok życia,
  • rolnicza spółdzielnia produkcyjna lub spółdzielnia kółek rolniczych - w stosunku do zatrudnionych członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych,
  • zleceniodawca - w stosunku do zatrudnionych osób fizycznych, które ukończyły 18. rok życia, wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług,
  • podmiot, w którym działa rada nadzorcza - w stosunku do zatrudnionych członków rad nadzorczych wynagradzanych z tytułu pełnienia tych funkcji.

Natomiast uczestnikami PPK mogą być wyłącznie osoby zatrudnione (w rozumieniu ustawy o PPK). Są to:

  • pracownicy (z wyłączeniem pracowników młodocianych),
  • osoby wykonujące pracę nakładczą, które ukończyły 18. rok życia,
  • członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych,
  • osoby fizyczne, które ukończyły 18. rok życia, wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy dotyczące zlecenia,
  • członkowie rad nadzorczych wynagradzanych z tytułu pełnienia tych funkcji

- jeżeli podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tych tytułów.

Oznacza to, że warunkiem objęcia osób zatrudnionych PPK, jest posiadanie przez nich jednego z ww. obowiązkowych tytułów do ubezpieczeń społecznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wskazane osoby stają się automatycznie, z chwilą utworzenia PPK przez podmiot zarządzający, jego uczestnikami, pod warunkiem, że są w wieku poniżej 55 lat. Osoby w wieku 55-70 lat mogą stać się uczestnikami PPK na ich wniosek.

Osoby powyżej 70. roku życia nie mogą uczestniczyć w PPK.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Pracownicze Plany Kapitałowe - nowe obowiązki pracodawców

W artykule omówiono również ogólne zasady tworzenia PPK oraz procedurę utworzenia Pracowniczego Planu Kapitałowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA