REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będą kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców w 2019 r.

Będą kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców w 2019 r. /fot. shutterstock
Będą kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców w 2019 r. /fot. shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Prezydent podpisał już pakiet dla MŚP, wejdzie on w życie od 1 stycznia 2019 r. Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz zapowiedziała jednak, że to nie koniec ułatwień dla przedsiębiorców.

Do końca kadencji przyjęte zostaną kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców; m.in. ustawa o prostej spółce akcyjnej, przepisy, które pomogą w zwalczaniu zatorów płatniczych oraz reformę Prawa zamówień publicznych, która wyrównuje szanse MŚP i wspiera innowacyjność - zapowiada szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz.

REKLAMA

REKLAMA

Minister przedsiębiorczości i technologii przypomina, że w ciągu trzech lat rząd Zjednoczonej Prawicy – w ramach trzech bloków reform - wprowadził tzw. trójpak: 100 zmian dla firm, Konstytucję Biznesu oraz Pakiet MŚP. "Zawiera on setki ułatwień, oszczędności i przywilejów dla biznesu, szczególnie małych i średnich firm".

"Mijają trzy lata, od kiedy u sterów zarządzania tą częścią gospodarczą jest pan premier Mateusz Morawiecki. Teraz można podsumować trójpak obiecany i dostarczony, czyli trzy duże pakiety regulacyjne" - powiedziała Emilewicz w rozmowie z dziennikarzami. Przypomniała, że z końcem listopada mijają trzy lata, od kiedy ona sama jest w rządzie - początkowo była wiceministrem rozwoju, a od stycznia br. kieruje resortem przedsiębiorczości i technologii.

Polecamy: Firma w spadku - zarząd sukcesyjny

To, jak dodała, pakiet "100 zmian dla firm", "Konstytucja Biznesu" oraz "pakiet MŚP". "To są bardzo duże zmiany regulacyjne, które zostawią w horyzoncie najbliższych 10 wiele miliardów złotych w kieszeniach przedsiębiorców" - podkreśliła Emilewicz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Pakiet 100 zmian dla firm (faktycznie jest ich więcej niż 100), jak przypomina Emilewicz, Mateusz Morawiecki (wówczas wicepremier i minister rozwoju) ogłosił w czerwcu 2016 roku. Intencją zmian było zniesienie najbardziej uciążliwych przepisów utrudniających prowadzenie biznesu oraz ułatwienie przedsiębiorcom relacji z administracją.

Na Pakiet, dodaje szefowa MPiT, składa się nowela KPA, ustawa o sukcesji firm rodzinnych, która zaczęła obowiązywać 25 listopada. Jest to także wchodząca w życie 1 stycznia 2019 roku ustawa dotycząca tzw. e-akt, zakładająca m.in. elektronizację i skrócenie okresu przechowywania akt pracowniczych. Kolejne ustawy z tego zestawu to, już obowiązujące, pakiet wierzycielski i tzw. ustawa deregulacyjna.

"Pakiet 100 zmian dla firm już przynosi konkretne efekty" - przypomina szefowa MPiT. Wprowadził m.in. jednorazową amortyzację do 100 tys. euro. Przedsiębiorcom, a także innym obywatelom, ułatwia też życie nowelizacja KPA, która obowiązuje od 1 czerwca 2017 r. Daje ona realne narzędzia do skrócenia biurokratycznej mitręgi. "Dane, które spłynęły do MPiT, dowodzą, że po ponad roku obowiązywania tych przepisów stosowana jest, przewidziana w noweli, zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść obywateli, w tym przedsiębiorców" - podkreśla szefowa MPiT.

Zobacz: Konstytucja Biznesu

Z kolei tzw. Konstytucja Biznesu, która weszła w życie 30 kwietnia br., przewiduje takie rozwiązania, jak działalność nierejestrową czy ulga na start. "Sama tylko ulga na start przyniesie przedsiębiorcom ponad 7 mld zł oszczędności w ciągu najbliższych 10 lat jej obowiązywania" - mówi Emilewicz.

Jej zdaniem już widać, że ulga na start cieszy się popularnością.

"Robocze dane, które pozyskaliśmy z CEIDG oraz ZUS, przerosły nasze oczekiwania. Dotychczas z ulgi skorzystało prawie 70 proc. spośród uprawnionych do niej osób, zakładających działalność gospodarczą. Widoczny jest też istotny wzrost liczby zakładanych działalności jednoosobowych - codziennie w CEIDG rejestruje się średnio ponad 900 nowych przedsiębiorców" - informuje minister.

Poza tym Konstytucja Biznesu wzmacnia pozycję firm w relacjach z urzędami poprzez: wymóg przyjaznej interpretacji przepisów, domniemanie uczciwości przedsiębiorcy, czy rozstrzyganie wątpliwości na jego korzyść. Zakłada też zasadę: co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone. "Na jej mocy powołaliśmy też Rzecznika Praw Przedsiębiorców, który aktywnie stoi na straży przestrzegania zasad Konstytucji Biznesu" - przypomina minister.

Pakiet MŚP to prawie 50 rozwiązań, dzięki którym w kieszeniach przedsiębiorców zostanie przez 10 lat blisko 4 mld zł - zwraca uwagę Emilewicz.

Pakiet ten (nowelizacja niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym) ma wejść w życie już od nowego roku. Parlament zakończył nad nim prace tydzień temu, a teraz czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy - zaznacza szefowa MPiT.

Zobacz: Prawo dla firm

Przewiduje on takie rozwiązania jak: uznanie wartości pracy małżonka za koszt podatkowy; jednorazowe rozliczenie straty podatkowej do wysokości 5 mln zł; uwolnienie blisko 6 milionów pracowników najmniej wypadkowych branż od obowiązku okresowych szkoleń BHP; skrócenie - ze 150 do 90 dni - terminu uprawniającego wierzyciela, który nie otrzymał należności, do skorzystania z ulgi na złe długi w VAT.

Do końca kadencji, dodaje Emilewicz, uchwalone zostaną kolejne korzystne zmiany. Będzie to, podkreśla, wpierająca start-upy ustawa o prostej spółce akcyjnej, która ma być elementem pakietu 100 zmian dla firm. Projekt ten, dodaje szefowa MPiT, jest na końcowym etapie prac rządowych.

Będą to także przepisy, które pomogą w zwalczaniu zatorów płatniczych, a także wyrównująca szanse MŚP i wspierająca innowacyjność reforma Prawa zamówień publicznych - informuje Emilewicz.

Szefowa MPiT, pytana, czy częste zmiany w systemie podatkowym, forsowane przez resort finansów, nie blokują przedsiębiorczości, przyznaje, że "kwestia podatków jest jedną z newralgicznych spraw w rozmowach z przedsiębiorcami". "Myślę, że działania w zakresie uporządkowania systemu podatkowego, które w tej chwili prowadzi Ministerstwo Finansów, choćby takie jak matryca VAT-owska, w tej chwili jest porządkowana i przedsiębiorcy te rozwiązania chwalą" - zaznacza Emilewicz. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA