Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu Konstytucja Biznesu. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące Konstytucja Biznesu.
Zasada „Co nie jest zabronione, jest dozwolone” w Prawie Przedsiębiorców
Aktualizacja: 28.01.2019
Federacja Przedsiębiorców Polskich oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE) wskazują, że w ustawie Prawo przedsiębiorców odnowiono zasadę „co nie jest zabronione, jest dozwolone” (art. 8). Jak stosowana jest ta zasada? »
Działalność nierejestrowana 2019 - zgoda sanepidu
Aktualizacja: 10.01.2019
Konstytucja Biznesu daje możliwość prowadzenia działalności nierejestrowanej, jeżeli przychód nie przekracza określonego limitu. W 2019 r. limit wynosi 1125 zł. Kiedy do prowadzenia działalności nierejestrowanej potrzebna jest zgoda sanepidu? »
Działalność nierejestrowa - najważniejsze informacje
Aktualizacja: 15.10.2018
Konstytucja Biznesu wprowadziła działalność nierejestrową. Zobacz, na czym polega. »
Polacy zakładają coraz więcej firm
Aktualizacja: 27.09.2018
Na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej decyduje się coraz więcej osób. Okazuje się, że tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy w Polsce zarejestrowano niemal ćwierć miliona nowych jednoosobowych firm, a ich łączną ilość na rynku przekroczyła 3 miliony. Czy w związku z tym możemy mówić o boomie przedsiębiorczości? »
Termin zawieszenia działalności gospodarczej w 2018 r.
Aktualizacja: 24.09.2018
Konstytucja Biznesu wprowadziła zmiany w zawieszaniu działalności gospodarczej. Przedsiębiorca może teraz starać się o wykreślenie lub „uśpienie” firmy w dowolnym terminie, nawet po wcześniejszym zaprzestaniu działalności. Jednak dopóki posiada aktywny status w ewidencji, wciąż powinien odprowadzać składki. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii ostrzega, że ZUS może zainteresować się przedsiębiorstwem, gdy ma poważne wątpliwości co do tego, czy rzeczywiście jego działanie zostało przerwane w zadeklarowanym terminie. »
Zawieszenie działalności gospodarczej po zmianach w 2018 r.
Aktualizacja: 24.09.2018
Pomysł na własny biznes to marzenie wielu z nas, niemniej rzeczywistość prowadzenia firmy w Polsce często odbiega od naszych planów. Na szczęście polski ustawodawca pomyślał o tych przedsiębiorcach, którym się nie powiodło i zdecydował się skrócić oraz ułatwić drogę zmierzającą do zawieszenia działalności. Przedsiębiorcy zawieszają swoje działalności z różnych powodów: niektórzy chcą odpocząć, inni rozkręcić nowy biznes lub po prostu popracować „u kogoś”. »
Ulga na start - zasady korzystania
Aktualizacja: 28.08.2018
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśniają zasady korzystania z ulgi na start. Czy ZUS będzie ściągał składki jak od zlecenia? »
Ulga na start dla przedsiębiorców - najważniejsze informacje
Aktualizacja: 24.07.2018
30 kwietnia 2018 r. weszły w życie przepisy Konstytucji Biznesu – pakietu ustaw regulujących kwestie dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej. Mają one chronić i wspierać wolność działalności gospodarczej, gwarantować prawa przedsiębiorców oraz zapewniać ciągły rozwój działalności gospodarczej w warunkach wolnej konkurencji. »
Działalność nierejestrowa od 2018 r. - zalety
Aktualizacja: 16.07.2018
Drobni usługodawcy mają szansę wyjść z szarej strefy. Działalność nierejestrowa powinna też zwiększyć przedsiębiorczość. »
Umiarkowany optymizm wśród mikroprzedsiębiorców
Aktualizacja: 04.07.2018
Najmniejsi polscy przedsiębiorcy (mikroprzedsiębiorcy) przejawiają umiarkowany optymizm związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wynika to przede wszystkim z dobrej kondycji finansowej oraz przewidywanych wzrostów przychodów. Najmniejsi przedsiębiorcy odczuwają ogólną satysfakcję z prowadzenia własnego biznesu, jednak negatywny wpływ na ich nastroje mają trudne warunki prowadzenia działalności. »
Ulga na start i inne zmiany w przepisach ubezpieczeniowych dotyczące przedsiębiorców
Aktualizacja: 02.07.2018
Od 30 kwietnia 2018 r. obowiązują nowe przepisy odnoszące się do przedsiębiorców, wprowadzone pakietem tzw. Konstytucji biznesu. Przewidują one m.in. ważne zmiany w zakresie opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ułatwieniem dla początkujących przedsiębiorców będzie półroczny okres zwolnienia z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Osoby uzyskujące z działalności najniższe przychody, nieprzekraczające ustawowych maksimów, w ogóle nie będą podlegały zgłoszeniu do ZUS. »
Premier powołał Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców
Aktualizacja: 26.06.2018
Znamy już ostatecznie osobę, która będzie sprawowała funkcję Rzecznika Praw Przedsiębiorców. To nowa instytucja utworzona w ramach pakietu Konstytucja dla biznesu. »
Kandydat na stanowisko Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców
Aktualizacja: 08.06.2018
Ruszają konsultacje kandydata na stanowisko Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Kim jest kandydat? »
Rzecznik Praw Przedsiębiorców powinien być apolityczny
Aktualizacja: 08.06.2018
Federacja Przedsiębiorców Polskich popiera utworzenie instytucji Rzecznika Praw Przedsiębiorców, jednak postuluje, by nie był to polityk – bez względu na to, jaką partię miałby reprezentować. Według FPP problemy przedsiębiorców powinien rozwiązywać doświadczony prawnik. »
Rzecznik Praw Przedsiębiorców 2018 – zadania
Aktualizacja: 05.06.2018
Konstytucja Biznesu wprowadziła do polskiego porządku prawnego nową instytucję – Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jakie będzie miał zadania? »
Magdalena Wilk: Obostrzenia dla przedsiębiorców są niezgodne z konstytucją [PODCAST]
Nawet 70 tyś. zł dotacji na rozwój rekreacji