Jakie zmiany dla osób prowadzących własną firmę wprowadza Konstytucja Biznesu
REKLAMA
REKLAMA
Konstytucja Biznesu przewiduje przede wszystkim możliwość zarobkowania na mniejszą skalę bez rejestrowania działalności oraz tzw. ulgę na start, zezwalającą na niepodleganie przez początkujących przedsiębiorców ubezpieczeniom społecznym przez pierwszych 6 miesięcy aktywności biznesowej. Ponadto nowe rozwiązania prawne m.in. uelastyczniają reguły zawieszania działalności, ustanawiają Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, a także zobowiązują administrację centralną i samorządową do opracowywania zrozumiałym językiem wyjaśnień i poradników, wskazujących, jak należy stosować najbardziej skomplikowane przepisy. Większość uregulowań z omawianego pakietu wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia ich w Dzienniku Ustaw. Obecnie nowe przepisy oczekują na podpis prezydenta.
REKLAMA
W skład Konstytucji Biznesu wchodzą ustawy z 6 marca 2018 r.:
- Prawo przedsiębiorców (zastąpi ustawę o swobodzie działalności gospodarczej),
- Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej,
- o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców,
- o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy,
- o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Zobacz: Prawo dla firm
Działalność nierejestrowana
Z wdrożenia do polskiego porządku prawnego nowych ustaw skorzystają osoby działające zarobkowo na małą skalę, dla których obciążenia związane z zarejestrowaniem i obowiązkami nierozerwalnie towarzyszącymi działalności gospodarczej są zbyt duże w stosunku do zysków, które przynosi im działalność. Od wejścia w życie ustawy - Prawo przedsiębiorców za działalność gospodarczą nie uznaje się działalności (warunki muszą zostać spełnione łącznie):
- przynoszącej w skali miesiąca przychód nieprzekraczający 50% kwoty ustawowego wynagrodzenia minimalnego (w 2018 r. 1050 zł) - przez przychód należy rozumieć kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont, które polegają na procentowym zmniejszaniu sumy należności udzielanemu nabywcy przez dostawcę towaru, jeżeli odbiorca płaci gotówką przed umówionym terminem;
- wykonywanej przez osobę fizyczną, która w okresie:
- ostatnich 60 miesięcy nie prowadziła działalności gospodarczej lub
- 12 miesięcy przed dniem wejścia w życie ustawy nie była wpisana do CEIDG (bądź w tym okresie została z niej wykreślona), nawet jeżeli w okresie ostatnich 60 miesięcy przed tym dniem wykonywała działalność gospodarczą.
Przysporzenia majątkowe osiągane z działalności nierejestrowanej są przychodami z tzw. innych źródeł i podlegają opodatkowaniu według skali podatkowej. Trzeba się z nich rozliczyć po zakończeniu danego roku w swoim zeznaniu rocznym.
REKLAMA
Sebastian G. od maja 2018 r. zamierza udzielać korepetycji z matematyki oraz sprzedawać przez Internet napisany przez siebie poradnik dotyczący technik skutecznego uczenia się, który chce dystrybuować w formie elektronicznej. Dopóki wymienione przedsięwzięcia będą mu przynosiły miesięczny przychód do 1050 zł, jego działalność nie jest uznawana za działalność gospodarczą, nie ma więc obowiązku jej rejestracji w ewidencji (chociaż Sebastian G. może zdecydować o wpisie do ewidencji na zasadzie dobrowolności). Dopóki prowadzący działalność nie zgłosi jej w CEIDG (dobrowolnie lub wskutek przekroczenia limitu dochodów), nie opłaca z jej tytułu składek ZUS i nie podlega ubezpieczeniom społecznym ani ubezpieczeniu zdrowotnemu. Podatkowo uzyskane zarobki będą traktowane jako przychody z innych źródeł i rozliczane w zeznaniu rocznym PIT według skali (tj. 18% lub 32% stawką).
Jeżeli osoba prowadząca nierejestrowaną działalność nie zgłosiła działalności do CEIDG dobrowolnie, wówczas nie podlega ubezpieczeniom z tego tytułu i nie opłaca składek ZUS, a przychód uzyskany w wyniku tej działalności rozlicza jako przychód z innych źródeł w zeznaniu rocznym według skali.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jakie zmiany dla osób prowadzących własną firmę wprowadza Konstytucja Biznesu
W artykule omówiono również przykłady omawiające zmiany z zakresu Konstytucji Biznesu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.