REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie zmiany dla osób prowadzących własną firmę wprowadza Konstytucja Biznesu

Jakie zmiany dla osób prowadzących własną firmę wprowadza Konstytucja Biznesu /fot. Shutterstock
Jakie zmiany dla osób prowadzących własną firmę wprowadza Konstytucja Biznesu /fot. Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Konstytucja Biznesu to zawarty w pakiecie 5 ustaw zbiór przepisów, których zadaniem jest ułatwienie prowadzenia własnego biznesu, szczególnie w odniesieniu do małych i średnich przedsiębiorstw. Największe zmiany wprowadzono dla przedsiębiorców, którzy zaczynają prowadzenie własnej działalności. Dla nich przewidziano tzw. ulgę na start, polegającą na półrocznym zwolnieniu z opłacania części obowiązkowych składek ZUS.

Konstytucja Biznesu przewiduje przede wszystkim możliwość zarobkowania na mniejszą skalę bez rejestrowania działalności oraz tzw. ulgę na start, zezwalającą na niepodleganie przez początkujących przedsiębiorców ubezpieczeniom społecznym przez pierwszych 6 miesięcy aktywności biznesowej. Ponadto nowe rozwiązania prawne m.in. uelastyczniają reguły zawieszania działalności, ustanawiają Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, a także zobowiązują administrację centralną i samorządową do opracowywania zrozumiałym językiem wyjaśnień i poradników, wskazujących, jak należy stosować najbardziej skomplikowane przepisy. Większość uregulowań z omawianego pakietu wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia ich w Dzienniku Ustaw. Obecnie nowe przepisy oczekują na podpis prezydenta.

REKLAMA

W skład Konstytucji Biznesu wchodzą ustawy z 6 marca 2018 r.:

  • Prawo przedsiębiorców (zastąpi ustawę o swobodzie działalności gospodarczej),
  • Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej,
  • o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców,
  • o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy,
  • o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zobacz: Prawo dla firm

Działalność nierejestrowana

Z wdrożenia do polskiego porządku prawnego nowych ustaw skorzystają osoby działające zarobkowo na małą skalę, dla których obciążenia związane z zarejestrowaniem i obowiązkami nierozerwalnie towarzyszącymi działalności gospodarczej są zbyt duże w stosunku do zysków, które przynosi im działalność. Od wejścia w życie ustawy - Prawo przedsiębiorców za działalność gospodarczą nie uznaje się działalności (warunki muszą zostać spełnione łącznie):

  • przynoszącej w skali miesiąca przychód nieprzekraczający 50% kwoty ustawowego wynagrodzenia minimalnego (w 2018 r. 1050 zł) - przez przychód należy rozumieć kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont, które polegają na procentowym zmniejszaniu sumy należności udzielanemu nabywcy przez dostawcę towaru, jeżeli odbiorca płaci gotówką przed umówionym terminem;
  • wykonywanej przez osobę fizyczną, która w okresie:

- ostatnich 60 miesięcy nie prowadziła działalności gospodarczej lub

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- 12 miesięcy przed dniem wejścia w życie ustawy nie była wpisana do CEIDG (bądź w tym okresie została z niej wykreślona), nawet jeżeli w okresie ostatnich 60 miesięcy przed tym dniem wykonywała działalność gospodarczą.

Przysporzenia majątkowe osiągane z działalności nierejestrowanej są przychodami z tzw. innych źródeł i podlegają opodatkowaniu według skali podatkowej. Trzeba się z nich rozliczyć po zakończeniu danego roku w swoim zeznaniu rocznym.

REKLAMA

Sebastian G. od maja 2018 r. zamierza udzielać korepetycji z matematyki oraz sprzedawać przez Internet napisany przez siebie poradnik dotyczący technik skutecznego uczenia się, który chce dystrybuować w formie elektronicznej. Dopóki wymienione przedsięwzięcia będą mu przynosiły miesięczny przychód do 1050 zł, jego działalność nie jest uznawana za działalność gospodarczą, nie ma więc obowiązku jej rejestracji w ewidencji (chociaż Sebastian G. może zdecydować o wpisie do ewidencji na zasadzie dobrowolności). Dopóki prowadzący działalność nie zgłosi jej w CEIDG (dobrowolnie lub wskutek przekroczenia limitu dochodów), nie opłaca z jej tytułu składek ZUS i nie podlega ubezpieczeniom społecznym ani ubezpieczeniu zdrowotnemu. Podatkowo uzyskane zarobki będą traktowane jako przychody z innych źródeł i rozliczane w zeznaniu rocznym PIT według skali (tj. 18% lub 32% stawką).

Jeżeli osoba prowadząca nierejestrowaną działalność nie zgłosiła działalności do CEIDG dobrowolnie, wówczas nie podlega ubezpieczeniom z tego tytułu i nie opłaca składek ZUS, a przychód uzyskany w wyniku tej działalności rozlicza jako przychód z innych źródeł w zeznaniu rocznym według skali.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jakie zmiany dla osób prowadzących własną firmę wprowadza Konstytucja Biznesu

W artykule omówiono również przykłady omawiające zmiany z zakresu Konstytucji Biznesu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA